Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Officials

South Dakota Local Legislative Officials

Charity Doyle

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 1
Ron Weifenbach

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 1
Steve Laurenti

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 2
Ritchie Nordstrom

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 2
Chad Lewis

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 3
Jerry Wright

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 3
John Roberts

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 4
Amanda Scott

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 4
Darla Drew

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 5
Brad Estes

Council Member (Rapid City, SD)

Ward 5
Christine Erikson

Council Member (Sioux Falls, SD)

At-Large
Rex Rolfing

Council Member (Sioux Falls, SD)

At-Large
Kermit Staggers

Council Member (Sioux Falls, SD)

At-Large
Kenny Anderson, Jr.

Council Member (Sioux Falls, SD)

Northeast
Michelle Erpenbach

Council Member (Sioux Falls, SD)

Central
Greg Jamison

Council Member (Sioux Falls, SD)

Southwest
Dean Karsky

Council Member (Sioux Falls, SD)

Northwest
Rick Kiley

Council Member (Sioux Falls, SD)

Southeast
Pat Cranny

Commissioner (Aurora County, SD)

At-Large
Johnnie Guindon

Commissioner (Aurora County, SD)

At-Large
Delayne Persson

Commissioner (Aurora County, SD)

At-Large
John Steichen

Commissioner (Aurora County, SD)

At-Large
Oscar Thompson

Commissioner (Aurora County, SD)

At-Large
Denis Drake

Commissioner (Beadle County, SD)

District 1
Rick Benson

Commissioner (Beadle County, SD)

District 2
Tom Hansen

Commissioner (Beadle County, SD)

District 3
Linda Marcus

Commissioner (Beadle County, SD)

District 4
Larry Mattke

Commissioner (Beadle County, SD)

District 5
Wayne Bond

Commissioner (Bennett County, SD)

At-Large
Newton Cummings

Commissioner (Bennett County, SD)

At-Large
Jason Fanning

Commissioner (Bennett County, SD)

At-Large
Dennis Gregg

Commissioner (Bennett County, SD)

At-Large
Rolf Kraft

Commissioner (Bennett County, SD)

At-Large
John Fathke

Commissioner (Bon Homme County, SD)

At-Large
John Hauck

Commissioner (Bon Homme County, SD)

At-Large
Russell Jelsma

Commissioner (Bon Homme County, SD)

At-Large
John Pesek

Commissioner (Bon Homme County, SD)

At-Large
Michael Soukup

Commissioner (Bon Homme County, SD)

At-Large
Larry Jensen

Commissioner (Brookings County, SD)

At-Large
Ryan Krogman

Commissioner (Brookings County, SD)

At-Large
Stephne Miller

Commissioner (Brookings County, SD)

At-Large
Lee Pierce

Commissioner (Brookings County, SD)

At-Large
Tom Yseth

Commissioner (Brookings County, SD)

At-Large
Tom Fischbach

Commissioner (Brown County, SD)

At-Large
Doug Fjeldheim

Commissioner (Brown County, SD)

At-Large
Nancy Hansen

Commissioner (Brown County, SD)

At-Large
Rachel Kippley

Commissioner (Brown County, SD)

At-Large
Duane Sutton

Commissioner (Brown County, SD)

At-Large
Brad Carson

Commissioner (Brule County, SD)

At-Large
Gary Dozark

Commissioner (Brule County, SD)

At-Large
James Nesladek

Commissioner (Brule County, SD)

At-Large
Richard Rassmussen

Commissioner (Brule County, SD)

At-Large
Donald Reinesch

Commissioner (Brule County, SD)

At-Large
Donita Loudner

Commissioner (Buffalo County, SD)

At-Large
Lloyd Lutter

Commissioner (Buffalo County, SD)

At-Large
Ronald Petersen

Commissioner (Buffalo County, SD)

At-Large
Kim Kling

Commissioner (Butte County, SD)

District 1
Cal Geis

Commissioner (Butte County, SD)

District 2
Kim Richards

Commissioner (Butte County, SD)

District 3
Stan Harms

Commissioner (Butte County, SD)

District 4
Frank Walton

Commissioner (Butte County, SD)

District 5
Alvin Fjeldheim

Commissioner (Campbell County, SD)

At-Large
Morrell Fuehrer

Commissioner (Campbell County, SD)

At-Large
Aldine Mittleider

Commissioner (Campbell County, SD)

At-Large
Richard Quaschnick

Commissioner (Campbell County, SD)

At-Large
Scott Rau

Commissioner (Campbell County, SD)

At-Large
Keith Mushitz

Commissioner (Charles Mix County, SD)

At-Large
Jack Soulek

Commissioner (Charles Mix County, SD)

At-Large
Neil VonEschen

Commissioner (Charles Mix County, SD)

At-Large
Robert Bjerke

Commissioner (Clark County, SD)

At-Large
Francis Hass

Commissioner (Clark County, SD)

At-Large
Douglas Loomis

Commissioner (Clark County, SD)

At-Large
Richard Reints

Commissioner (Clark County, SD)

At-Large
Violet Wicks

Commissioner (Clark County, SD)

At-Large
Micheal Manning

Commissioner (Clay County, SD)

At-Large
Travis Mockler

Commissioner (Clay County, SD)

At-Large
Phyllis Packard

Commissioner (Clay County, SD)

At-Large
Dusty Passick

Commissioner (Clay County, SD)

At-Large
Leo Powell

Commissioner (Clay County, SD)

At-Large
Lee Gabel

Commissioner (Codington County, SD)

District 1
Tyler McElhany

Commissioner (Codington County, SD)

District 2
Myron Johnson

Commissioner (Codington County, SD)

District 3
Elmer Brinkman

Commissioner (Codington County, SD)

District 4
Brenda Hanten

Commissioner (Codington County, SD)

District 5
Shawn Hinsz

Commissioner (Corson County, SD)

District 1
Darren Bauer

Commissioner (Corson County, SD)

District 2
Donald Pazie

Commissioner (Corson County, SD)

District 3
Ed Schock

Commissioner (Corson County, SD)

District 4
Steve Keller

Commissioner (Corson County, SD)

District 5
Travis Bies

Commissioner (Custer County, SD)

At-Large
Mark Hartman

Commissioner (Custer County, SD)

At-Large
David Hazeltine

Commissioner (Custer County, SD)

At-Large
Phil Lampert

Commissioner (Custer County, SD)

At-Large
Jim Lintz

Commissioner (Custer County, SD)

At-Large
Kim Weitala

Commissioner (Davison County, SD)
Republican
District 1
Randy Reider

Commissioner (Davison County, SD)
Republican
District 2
Gerald Weiss

Commissioner (Davison County, SD)
Republican
District 3
Dennis Kiner

Commissioner (Davison County, SD)
Republican
District 4
John Claggett

Commissioner (Davison County, SD)
Republican
District 5
Chuck Hesla

Commissioner (Day County, SD)

At-Large
Darrell Hildebrant

Commissioner (Day County, SD)

At-Large
Richard Tobin

Commissioner (Day County, SD)

At-Large
Jim Tompkins

Commissioner (Day County, SD)

At-Large
Linda Walters

Commissioner (Day County, SD)

At-Large
Lynn Pederson

Commissioner (Deuel County, SD)

District 1
Steve Rhody

Commissioner (Deuel County, SD)

District 2
Gary Jaeger

Commissioner (Deuel County, SD)

District 3
DeAnne Dumke

Commissioner (Deuel County, SD)

District 4
Gary DeJong

Commissioner (Deuel County, SD)

District 5
John Meginness

Commissioner (Dewey County, SD)

District 1
Leroy Dubray

Commissioner (Dewey County, SD)

District 2
Dee Lawrence

Commissioner (Dewey County, SD)

District 3
Robert Berndt

Commissioner (Dewey County, SD)

District 4
Robert Keckler

Commissioner (Dewey County, SD)

District 5
Merlin VanZee

Commissioner (Douglas County, SD)

District 1
Sue Denning

Commissioner (Douglas County, SD)

District 2
Ewald Fink

Commissioner (Douglas County, SD)

District 3
Karen Blume

Commissioner (Douglas County, SD)

District 4
Floyd Muntefering

Commissioner (Douglas County, SD)

District 5
Nathan Davis

Commissioner (Edmunds County, SD)

At-Large
Wade Eisenbeisz

Commissioner (Edmunds County, SD)

At-Large
Dennis Hoyle

Commissioner (Edmunds County, SD)

At-Large
Edwin Miller

Commissioner (Edmunds County, SD)

At-Large
Robert Olson

Commissioner (Edmunds County, SD)

At-Large
Ann Abbott

Commissioner (Fall River County, SD)

At-Large
Joe Allen

Commissioner (Fall River County, SD)

At-Large
Joe Falkenburg

Commissioner (Fall River County, SD)

At-Large
Michael Ortner

Commissioner (Fall River County, SD)

At-Large
Deborah Russell

Commissioner (Fall River County, SD)

At-Large
James Bauer

Commissioner (Faulk County, SD)

At-Large
Roger Deiter

Commissioner (Faulk County, SD)

At-Large
Allen Hadrick

Commissioner (Faulk County, SD)

At-Large
Steve Roseland

Commissioner (Faulk County, SD)

At-Large
Bill Schilder

Commissioner (Faulk County, SD)

At-Large
Paul Dummann

Commissioner (Grant County, SD)

At-Large
David Forrette

Commissioner (Grant County, SD)

At-Large
Gene Mann

Commissioner (Grant County, SD)

At-Large
Douglas Stengel

Commissioner (Grant County, SD)

At-Large
Clayton Tucholke

Commissioner (Grant County, SD)

At-Large
Darrell Bentz

Commissioner (Gregory County, SD)

At-Large
Lance Matucha

Commissioner (Gregory County, SD)

At-Large
Gordon Miner

Commissioner (Gregory County, SD)

At-Large
Robert Sperl, Sr.

Commissioner (Gregory County, SD)

At-Large
Dennis Vedral

Commissioner (Gregory County, SD)

At-Large
Edward Briggs

Commissioner (Haakon County, SD)

District 1
Gary Snook

Commissioner (Haakon County, SD)

District 2
Thomas Radway

Commissioner (Haakon County, SD)

District 3
Nicholas Konst

Commissioner (Haakon County, SD)

District 4
Stephen Clements

Commissioner (Haakon County, SD)

District 5
Doug Noem

Commissioner (Hamlin County, SD)

At-Large
Leland Roe

Commissioner (Hamlin County, SD)

At-Large
Randy Rudebusch

Commissioner (Hamlin County, SD)

At-Large
Larry Saathoff

Commissioner (Hamlin County, SD)

At-Large
Reid Tuohino

Commissioner (Hamlin County, SD)

At-Large
Ronald Campbell

Commissioner (Hand County, SD)

At-Large
Jim Iverson

Commissioner (Hand County, SD)

At-Large
Larry Rowen

Commissioner (Hand County, SD)

At-Large
Luke Wernsmann

Commissioner (Hand County, SD)

At-Large
Carl Nordwald

Commissioner (Hanson County, SD)

District 1
Thomas Bell

Commissioner (Hanson County, SD)

District 2
Chester McManus

Commissioner (Hanson County, SD)

District 3
Edward Engelmeyer

Commissioner (Hanson County, SD)

At-Large
Richard Graves

Commissioner (Hanson County, SD)

At-Large
Matt DeBow

Commissioner (Harding County, SD)

District 1
Deb Brown

Commissioner (Harding County, SD)

District 2
Dean Wagner

Commissioner (Harding County, SD)

District 3
Charles Verhulst

Commissioner (Harding County, SD)

District 4
Robert Johnson

Commissioner (Harding County, SD)

District 5
Bill Abernathy

Commissioner (Hughes County, SD)

At-Large
Jim Hardwick

Commissioner (Hughes County, SD)

At-Large
Roger Inman

Commissioner (Hughes County, SD)

At-Large
Tom Tveit

Commissioner (Hughes County, SD)

At-Large
Norm Weaver

Commissioner (Hughes County, SD)

At-Large
Jerome Hoff

Commissioner (Hutchinson County, SD)

District 1
Steve Friesen

Commissioner (Hutchinson County, SD)

District 2
Glenn Harnisch

Commissioner (Hutchinson County, SD)

District 3
Bradley Henke

Commissioner (Hutchinson County, SD)

District 4
Dallas Laffey

Commissioner (Hutchinson County, SD)

District 5
Steven Bonnichsen

Commissioner (Hyde County, SD)

At-Large
Melvin Buchheim

Commissioner (Hyde County, SD)

At-Large
Larry Kerr

Commissioner (Hyde County, SD)

At-Large
Greg Swenson

Commissioner (Hyde County, SD)

At-Large
Ronald Van Den Berg

Commissioner (Hyde County, SD)

At-Large
Jim Stilwell

Commissioner (Jackson County, SD)

District 1
Larry Johnson

Commissioner (Jackson County, SD)

District 2
Larry Denke

Commissioner (Jackson County, SD)

District 3
Ronald Twiss

Commissioner (Jackson County, SD)

District 4
Glen Bennett

Commissioner (Jackson County, SD)

District 5
Fred Krohmer

Commissioner (Jerauld County, SD)

District 1
Larry Olson

Commissioner (Jerauld County, SD)

District 2
Lynn Horsley

Commissioner (Jerauld County, SD)

District 3
Leo Channel

Commissioner (Jerauld County, SD)

District 4
Ronny Kopfmann

Commissioner (Jerauld County, SD)

District 5
Helen Louder

Commissioner (Jones County, SD)

District 1
Steve Iwan

Commissioner (Jones County, SD)

District 2
Monte Anker

Commissioner (Jones County, SD)

District 3
Joe Jensen

Commissioner (Kingsbury County, SD)

District 1
Shelley Nelson

Commissioner (Kingsbury County, SD)

District 2
Delmer Wolkow

Commissioner (Kingsbury County, SD)

District 3
Roger Walls

Commissioner (Kingsbury County, SD)

District 4
Roger Lee

Commissioner (Kingsbury County, SD)

District 5
Dan Bohl

Commissioner (Lake County, SD)

At-Large
Ronald Golden

Commissioner (Lake County, SD)

At-Large
Roger Hageman

Commissioner (Lake County, SD)

At-Large
Scott Pederson

Commissioner (Lake County, SD)

At-Large
Kelli Wollmann

Commissioner (Lake County, SD)

At-Large
Brandon Flanagan

Commissioner (Lawrence County, SD)

Spearfish
Daryl Johnson

Commissioner (Lawrence County, SD)

Spearfish
Randall Rosenau

Commissioner (Lawrence County, SD)

Spearfish
Richard Sleep

Commissioner (Lawrence County, SD)

Spearfish
Terry Weisenberg

Commissioner (Lawrence County, SD)

Lead
Dale Long

Commissioner (Lincoln County, SD)

District 1
David Gillespie

Commissioner (Lincoln County, SD)

District 2
Dan King

Commissioner (Lincoln County, SD)

District 3
Michael Poppens

Commissioner (Lincoln County, SD)

District 4
Jim Schmidt

Commissioner (Lincoln County, SD)

District 5
Leroy Choal

Commissioner (Lyman County, SD)

At-Large
Adam Ehlers

Commissioner (Lyman County, SD)

At-Large
Kim Halverson

Commissioner (Lyman County, SD)

At-Large
Ryan Huffman

Commissioner (Lyman County, SD)

At-Large
Steve Perry

Commissioner (Lyman County, SD)

At-Large
Douglas Medhaug

Commissioner (Marshall County, SD)

District 1
Myles DeVine

Commissioner (Marshall County, SD)

District 2
Paul Symens

Commissioner (Marshall County, SD)

District 3
LeRon Knebel, Sr.

Commissioner (Marshall County, SD)

District 4
Ralph Skare

Commissioner (Marshall County, SD)

District 5
Sheldon Butske

Commissioner (McCook County, SD)

At-Large
Marc Dick

Commissioner (McCook County, SD)

At-Large
Ralph Dybdahl

Commissioner (McCook County, SD)

At-Large
Steve Gordon

Commissioner (McCook County, SD)

At-Large
Ron Scharffenberg

Commissioner (McCook County, SD)

At-Large
Sid Feickert

Commissioner (McPherson County, SD)

District 1
Rick Beilke

Commissioner (McPherson County, SD)

District 2
Delmar Metzger

Commissioner (McPherson County, SD)

District 3
Jim Schumacher

Commissioner (McPherson County, SD)

District 4
Jeff Neuharth

Commissioner (McPherson County, SD)

District 5
Galen Niederwerder

Commissioner (Meade County, SD)

District 1
Bob Bertolotto

Commissioner (Meade County, SD)

District 2
Linda Rausch

Commissioner (Meade County, SD)

District 3
Alan Aker

Commissioner (Meade County, SD)

District 4
Robert Heidgerken

Commissioner (Meade County, SD)

District 5
Cecil Brandis, Jr.

Commissioner (Mellette County, SD)

At-Large
Casey Krogman

Commissioner (Mellette County, SD)

At-Large
Ted Schmidt

Commissioner (Mellette County, SD)

At-Large
Voni Durant

Commissioner (Miner County, SD)

At-Large
Garrett Gassman

Commissioner (Miner County, SD)

At-Large
Alex Protsch

Commissioner (Miner County, SD)

At-Large
Tom Reisch

Commissioner (Miner County, SD)

At-Large
Roger Wentland

Commissioner (Miner County, SD)

At-Large
Jeff Barth

Commissioner (Minnehaha County, SD)

At-Large
Jean Bender

Commissioner (Minnehaha County, SD)

At-Large
Gerald Beninga

Commissioner (Minnehaha County, SD)

At-Large
Cindy Heiberger

Commissioner (Minnehaha County, SD)

At-Large
Dick Kelly

Commissioner (Minnehaha County, SD)

At-Large
Jerry Doyle

Commissioner (Moody County, SD)

District 1
Chuck Jones

Commissioner (Moody County, SD)

District 2
Rick Veldkamp

Commissioner (Moody County, SD)

District 3
Tom Ehrichs

Commissioner (Moody County, SD)

District 4
Dan Miles

Commissioner (Moody County, SD)

District 5
George Ferebee

Commissioner (Pennington County, SD)

District 1
Nancy Trautman

Commissioner (Pennington County, SD)

District 2
Deb Hadcock

Commissioner (Pennington County, SD)

District 3
Lyndell Petersen

Commissioner (Pennington County, SD)

District 4
Ron Buskerud

Commissioner (Pennington County, SD)

District 5
Brad Besler

Commissioner (Perkins County, SD)

At-Large
Rusty Foster

Commissioner (Perkins County, SD)

At-Large
Wayne Henderson

Commissioner (Perkins County, SD)

At-Large
Willard Ottman

Commissioner (Perkins County, SD)

At-Large
Mike Schweitzer

Commissioner (Perkins County, SD)

At-Large
William Arbach

Commissioner (Potter County, SD)

At-Large
Dean Maroney

Commissioner (Potter County, SD)

At-Large
Ray Shellito

Commissioner (Potter County, SD)

At-Large
Bruce Williams

Commissioner (Potter County, SD)

At-Large
Delvin Worth

Commissioner (Potter County, SD)

At-Large
Roger George

Commissioner (Roberts County, SD)

At-Large
Robert Horton

Commissioner (Roberts County, SD)

At-Large
Glen Hull

Commissioner (Roberts County, SD)

At-Large
Roger Navratil

Commissioner (Roberts County, SD)

At-Large
Tim Zempel

Commissioner (Roberts County, SD)

At-Large
Arthur Hopkins

Commissioner (Shannon County, SD)

District 1
Anna Takes The Shield

Commissioner (Shannon County, SD)

District 2
Arlin Whirlwindhorse

Commissioner (Shannon County, SD)

District 3
Wendell Yellow Bull

Commissioner (Shannon County, SD)

District 4
Lyla Hutchison

Commissioner (Shannon County, SD)

District 5
Jeffrey Albrecht

Commissioner (Spink County, SD)

District 1
Cindy Schultz

Commissioner (Spink County, SD)

District 2
Craig Johnson

Commissioner (Spink County, SD)

District 3
Pat Kramp

Commissioner (Spink County, SD)

District 4
Dave Albrecht

Commissioner (Spink County, SD)

District 5
Craig Heller

Commissioner (Stanley County, SD)

District 1
Scott Deal

Commissioner (Stanley County, SD)

District 2
Dana Iversen

Commissioner (Stanley County, SD)

District 3
Sonny Harrowa

Commissioner (Stanley County, SD)

District 4
Dennis Booth

Commissioner (Stanley County, SD)

District 5
William Floyd

Commissioner (Sully County, SD)

District 1
Beverly Zebroski

Commissioner (Sully County, SD)

District 2
Judith Pullman

Commissioner (Sully County, SD)

District 3
Jerry Richards

Commissioner (Sully County, SD)

District 4
Joe Fanger, Jr.

Commissioner (Sully County, SD)

District 5
William Giroux

Commissioner (Todd County, SD)

At-Large
Gregg Grimshaw

Commissioner (Todd County, SD)

At-Large
Dwight Logterman

Commissioner (Todd County, SD)

At-Large
Patsy Valandra

Commissioner (Todd County, SD)

At-Large
Alec Whipple

Commissioner (Todd County, SD)

At-Large
Dan Forgey

Commissioner (Tripp County, SD)

At-Large
Curt Littau

Commissioner (Tripp County, SD)

At-Large
Virgil Novotny

Commissioner (Tripp County, SD)

At-Large
Tresh Swedlund

Commissioner (Tripp County, SD)

At-Large
Mark Winter

Commissioner (Tripp County, SD)

At-Large
James Adamson

Commissioner (Turner County, SD)

At-Large
Ron Globke

Commissioner (Turner County, SD)

At-Large
Gary Hansen

Commissioner (Turner County, SD)

At-Large
Ross Miller

Commissioner (Turner County, SD)

At-Large
Lyle Van Hove

Commissioner (Turner County, SD)

At-Large
Robert Ballard

Commissioner (Union County, SD)

At-Large
Rich Headid

Commissioner (Union County, SD)

At-Large
Doyle Karpen

Commissioner (Union County, SD)

At-Large
Marvin Schempp

Commissioner (Union County, SD)

At-Large
Milton Ustad

Commissioner (Union County, SD)

At-Large
James Houck

Commissioner (Walworth County, SD)

District 1
Scott Schilling

Commissioner (Walworth County, SD)

District 3
Duane Martin

Commissioner (Walworth County, SD)

District 4
David Siemon

Commissioner (Walworth County, SD)

District 5
Debra Bodenstedt

Commissioner (Yankton County, SD)

At-Large
Raymon Epp

Commissioner (Yankton County, SD)

At-Large
Donna Freng

Commissioner (Yankton County, SD)

At-Large
Don Kettering

Commissioner (Yankton County, SD)

At-Large
Todd Woods

Commissioner (Yankton County, SD)

At-Large
Ralph Lyon

Commissioner (Ziebach County, SD)

District 1
Clinton Farlee

Commissioner (Ziebach County, SD)

At-Large
Bill Henderson

Commissioner (Ziebach County, SD)

At-Large
Russel Johnson

Commissioner (Ziebach County, SD)

At-Large
Gene Webb

Commissioner (Ziebach County, SD)

At-Large
Jeanne Goodman

Council Member (Pierre, SD)

At-Large
Steve Harding

Council Member (Pierre, SD)

At-Large
Jamie Huizenga

Council Member (Pierre, SD)

At-Large
Jim Mehlhaff

Council Member (Pierre, SD)

At-Large

0% Democrats

1% Republicans

99% Other

Skip to top
Back to top