Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Officials

Oklahoma Local Legislative Officials

Ted Lockin

Council Member (Bartlesville, OK)

Ward 1
John Kane

Council Member (Bartlesville, OK)

Ward 2
Tom Gorman

Council Member (Bartlesville, OK)

Ward 3
Doann Nguyen

Council Member (Bartlesville, OK)

Ward 4
Dale Copeland

Council Member (Bartlesville, OK)

Ward 5
Richard Carter

Council Member (Broken Arrow, OK)

Ward 1
Mike Lester

Council Member (Broken Arrow, OK)

Ward 3
Scott Eudey

Council Member (Broken Arrow, OK)

Ward 4
Johnnie Parks

Council Member (Broken Arrow, OK)

At-Large
Victoria Caldwell

Council Member (Edmond, OK)

Ward 1
Elizabeth Waner

Council Member (Edmond, OK)

Ward 2
Darrell Davis

Council Member (Edmond, OK)

Ward 3
Nick Massey

Council Member (Edmond, OK)

Ward 4
Ron Janzen

Council Member (Enid, OK)

Ward 1
Aaron Brownlee

Council Member (Enid, OK)

Ward 2
Ben Ezzell

Council Member (Enid, OK)

Ward 3
Rodney Timm

Council Member (Enid, OK)

Ward 4
Tammy Wilson

Council Member (Enid, OK)

Ward 5
David Vanhooser

Council Member (Enid, OK)

Ward 6
Bob Morford

Council Member (Lawton, OK)

Ward 1
Keith Jackson

Council Member (Lawton, OK)

Ward 2
Rosemary Bellino-Hall

Council Member (Lawton, OK)

Ward 3
Jay Burk

Council Member (Lawton, OK)

Ward 4
Dwight Tanner

Council Member (Lawton, OK)

Ward 5
Cherry Phillips

Council Member (Lawton, OK)

Ward 6
Stanley Haywood

Council Member (Lawton, OK)

Ward 7
Doug Wells

Council Member (Lawton, OK)

Ward 8
Daniel McClure, Jr.

Council Member (Midwest City, OK)

Ward 1
Rick Rice

Council Member (Midwest City, OK)

Ward 2
Rick Dawkins

Council Member (Midwest City, OK)

Ward 3
Jim Ray

Council Member (Midwest City, OK)

Ward 4
Christine Allen

Council Member (Midwest City, OK)

Ward 5
Jeff Moore

Council Member (Midwest City, OK)

Ward 6
Robert Krows

Council Member (Moore, OK)

Ward 1
David Roberts

Council Member (Moore, OK)

Ward 1
Mark Hamm

Council Member (Moore, OK)

Ward 2
Melissa Hunt

Council Member (Moore, OK)

Ward 2
Jason Blair

Council Member (Moore, OK)

Ward 3
Terry Cavnar

Council Member (Moore, OK)

Ward 3
David Jones

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 1
Lee Langston

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 1
James Gulley

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 2
Dan Hall

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 2
Derrick Reed

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 3
Ivory Vann

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 3
Marlon Coleman

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 4
Wayne Johnson

Council Member (Muskogee, OK)

Ward 4
Greg Heiple

Council Member (Norman, OK)

Ward 1
Clint Wiliams

Council Member (Norman, OK)

Ward 2
Robert Castleberry

Council Member (Norman, OK)

Ward 3
Gregory Jungman

Council Member (Norman, OK)

Ward 4
Lynne Miller

Council Member (Norman, OK)

Ward 5
Jerry Lang

Council Member (Norman, OK)

Ward 6
Stephen Holman

Council Member (Norman, OK)

Ward 7
Kyle Allison

Council Member (Norman, OK)

Ward 8
James Greiner

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 1
Ed Shadid

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 2
Larry McAtee, Jr.

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 3
Pete White

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 4
David Greenwell

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 5
Margaret Salyer

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 6
John Pettis, Jr.

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 7
Mark Stonecipher

Council Member (Oklahoma City, OK)

Ward 8
Pat Darlington

Vice Mayor (Stillwater, OK)

At-Large
MIguel Najera

Council Member (Stillwater, OK)

At-Large
Joe Weaver

Council Member (Stillwater, OK)

At-Large
Alane Zannotti

Council Member (Stillwater, OK)

At-Large
Phil Lakin

Chair of County Council (Tulsa, OK)

District 8
Jack Henderson

Councilor (Tulsa, OK)

District 1
Jeannie Cue

Councilor (Tulsa, OK)

District 2
David Patrick

Councilor (Tulsa, OK)

District 3
Blake Ewing

Councilor (Tulsa, OK)

District 4
Karen Gilbert

Councilor (Tulsa, OK)

District 5
Connie Dodson

Councilor (Tulsa, OK)

District 6
Anna America

Councilor (Tulsa, OK)

District 7
G.T. Bynum

Councilor (Tulsa, OK)

District 9
Dale Dandridge

Commissioner (Adair County, OK)

District 1
Sam Chandler

Commissioner (Adair County, OK)

District 2
Keith Davis

Commissioner (Adair County, OK)

District 3
Douglas Murrow

Commissioner (Alfalfa County, OK)

District 1
Chad Roach

Commissioner (Alfalfa County, OK)

District 2
Ray Walker

Commissioner (Alfalfa County, OK)

District 3
Marvin Dale

Commissioner (Atoka County, OK)

District 1
Cliff Ridgway

Commissioner (Atoka County, OK)

District 2
Phillip Culbreth

Commissioner (Atoka County, OK)

District 3
Brad Raven

Commissioner (Beaver County, OK)
Republican
District 1
C.J. Rose

Commissioner (Beaver County, OK)
Republican
District 2
Frank King

Commissioner (Beaver County, OK)
Republican
District 3
Carl Campbell

Commissioner (Beckham County, OK)
Democratic
District 1
Carl Simon

Commissioner (Beckham County, OK)

District 2
Johnny Davis

Commissioner (Beckham County, OK)
Democratic
District 3
Melba Nance

Commissioner (Blaine County, OK)
Republican
District 1
Jonathon Cross

Commissioner (Blaine County, OK)
Democratic
District 2
Raymond Scheffler

Commissioner (Blaine County, OK)
Democratic
District 3
Ron Boyer

Commissioner (Bryan County, OK)

District 1
Tony Simmons

Commissioner (Bryan County, OK)

District 2
Jay Perry

Commissioner (Bryan County, OK)

District 3
Benny Bowling

Commissioner (Caddo County, OK)

District 1
Randy McLemore

Commissioner (Caddo County, OK)

District 2
Brent Kinder

Commissioner (Caddo County, OK)

District 3
Marc Hader

Commissioner (Canadian County, OK)

District 1
David Anderson

Commissioner (Canadian County, OK)

District 2
Jack Stewart

Commissioner (Canadian County, OK)

District 3
Joe McReynolds

Commissioner (Carter County, OK)

District 1
Kevin Robinson

Commissioner (Carter County, OK)

District 2
Jerry Alvord

Commissioner (Carter County, OK)

District 3
Douglas Hubbard

Commissioner (Cherokee County, OK)

District 1
Bobby Botts

Commissioner (Cherokee County, OK)

District 2
Clif Hall

Commissioner (Cherokee County, OK)

District 3
Ronnie Thompson

Commissioner (Choctaw County, OK)

District 1
Randy Robertson

Commissioner (Choctaw County, OK)

District 2
Roger Vandever

Commissioner (Choctaw County, OK)

District 3
Danny Bass

Commissioner (Cimarron County, OK)

District 1
John Freeman

Commissioner (Cimarron County, OK)

District 2
Mitchell Harriman

Commissioner (Cimarron County, OK)

District 3
Rod Cleveland

Commissioner (Cleveland County, OK)

District 1
Darry Stacy

Commissioner (Cleveland County, OK)

District 2
Harold Haralson

Commissioner (Cleveland County, OK)

District 3
Brock Jones

Commissioner (Coal County, OK)

District 1
Johnny Ward

Commissioner (Coal County, OK)

District 2
Michael Hensley

Commissioner (Coal County, OK)

District 3
Gail Turner

Commissioner (Comanche County, OK)

District 1
Johnny Owens

Commissioner (Comanche County, OK)

District 2
Don Hawthorne

Commissioner (Comanche County, OK)

District 3
Edward Eschiti

Commissioner (Cotton County, OK)

District 1
Chris Lipscomb

Commissioner (Cotton County, OK)

District 2
Greg Powell

Commissioner (Cotton County, OK)

District 3
Lowell Walker

Commissioner (Craig County, OK)

District 1
Hugh Gordon

Commissioner (Craig County, OK)

District 2
Dan Peetoom

Commissioner (Craig County, OK)

District 3
Newt Stephens

Commissioner (Creek County, OK)

District 1
Rick Stewart

Commissioner (Creek County, OK)

District 2
Lane Whitehouse

Commissioner (Creek County, OK)

District 3
Wade Anders

Commissioner (Custer County, OK)
Republican
District 1
Kurt Hamburger

Commissioner (Custer County, OK)
Republican
District 2
Lyle Miller

Commissioner (Custer County, OK)
Republican
District 3
Doug Smith

Commissioner (Delaware County, OK)

District 1
Tom Sanders

Commissioner (Delaware County, OK)

District 2
Danny Duncan

Commissioner (Delaware County, OK)

District 3
Martin Kirk

Commissioner (Delaware County, OK)

At-Large
Dillon Berry

Commissioner (Dewey County, OK)

District 1
Rupert Irving

Commissioner (Dewey County, OK)

District 2
Melvin Salisbury

Commissioner (Dewey County, OK)

District 3
Mike Latta

Commissioner (Ellis County, OK)

District 1
Frankie Stevens

Commissioner (Ellis County, OK)

District 2
Blake Suthers

Commissioner (Ellis County, OK)

District 3
Marc Bolz

Commissioner (Garfield County, OK)

District 1
Reese Wedel

Commissioner (Garfield County, OK)

District 2
James Simunek

Commissioner (Garfield County, OK)

District 3
Stan Spivey

Commissioner (Garvin County, OK)

District 1
Shon Richardson

Commissioner (Garvin County, OK)

District 2
Johnny Mann

Commissioner (Garvin County, OK)

District 3
Windle Hardy

Commissioner (Grady County, OK)

District 1
Mike Lennier

Commissioner (Grady County, OK)

District 2
Ralph Beard

Commissioner (Grady County, OK)

District 3
Max Hess

Commissioner (Grant County, OK)

District 1
Cindy Bobbitt

Commissioner (Grant County, OK)

District 2
Nathan Shaffer

Commissioner (Grant County, OK)

District 3
Brent York

Commissioner (Greer County, OK)
Democratic
District 1
Terry Nickell

Commissioner (Greer County, OK)

District 2
Steven Fite

Commissioner (Greer County, OK)
Democratic
District 3
Gary Lewis

Commissioner (Harmon County, OK)

District 1
Nicky Boone

Commissioner (Harmon County, OK)

District 2
James Stegall

Commissioner (Harmon County, OK)

District 3
Cody Hickman

Commissioner (Harper County, OK)

District 1
Carl Laverty

Commissioner (Harper County, OK)

District 2
Steve Myatt

Commissioner (Harper County, OK)

District 3
Clark McClary

Commissioner (Haskell County, OK)

District 1
Marvin Nolen

Commissioner (Haskell County, OK)

District 2
Paul Storie

Commissioner (Haskell County, OK)

District 3
Gary Gray

Commissioner (Hughes County, OK)

District 2
Joe Moore

Commissioner (Hughes County, OK)

At-Large
Gary Phillips

Commissioner (Hughes County, OK)

At-Large
Marty Clinton

Commissioner (Jackson County, OK)
Republican
District 1
Kirk Butler

Commissioner (Jackson County, OK)

District 2
Cary Carrell

Commissioner (Jackson County, OK)

District 3
Roy Blevins

Commissioner (Johnston County, OK)

District 1
Mike Thompson

Commissioner (Johnston County, OK)

District 2
Melvin Farmer

Commissioner (Johnston County, OK)

District 3
Vance Johnson

Commissioner (Kay County, OK)

District 1
Jason Shanks

Commissioner (Kay County, OK)

District 2
Paul Skidmore

Commissioner (Kay County, OK)

District 3
Jeff Moss

Commissioner (Kingfisher County, OK)

District 1
Ray Shimanek

Commissioner (Kingfisher County, OK)

District 2
Keith Schroder

Commissioner (Kingfisher County, OK)

District 3
Tim Bingham

Commissioner (Kiowa County, OK)

District 1
Stan Funkhouser

Commissioner (Kiowa County, OK)

District 2
Tom Anderson

Commissioner (Kiowa County, OK)

District 3
Jeremy Bullard

Commissioner (Latimer County, OK)

District 1
John Medders

Commissioner (Latimer County, OK)

District 2
Roy Alford

Commissioner (Latimer County, OK)

District 3
Derwin Gist

Commissioner (Le Flore County, OK)

District 1
Lance Smith

Commissioner (Le Flore County, OK)

District 2
Ceb Scott

Commissioner (Le Flore County, OK)

District 3
Ted O'Donnell

Commissioner (Lincoln County, OK)

District 1
Ricky Taylor

Commissioner (Lincoln County, OK)

District 2
Lee Doolen

Commissioner (Lincoln County, OK)

District 3
Marven Goodman

Commissioner (Logan County, OK)
Republican
District 1
Michael Pearson

Commissioner (Logan County, OK)

District 2
Monty Piearcy

Commissioner (Logan County, OK)
Republican
District 3
Jerry McGill

Commissioner (Love County, OK)

District 1
Linda Hyman

Commissioner (Love County, OK)
Democratic
District 2
Herschel Peery

Commissioner (Love County, OK)
Democratic
District 3
John Haworth

Commissioner (Major County, OK)

District 1
Kelly Wahl

Commissioner (Major County, OK)

District 2
Travis Rohla

Commissioner (Major County, OK)

District 3
Don Melton

Commissioner (Marshall County, OK)
Democratic
District 1
Erin Lemons

Commissioner (Marshall County, OK)
Democratic
District 2
Chris Duroy

Commissioner (Marshall County, OK)
Democratic
District 3
Kevin Whiteside

Commissioner (Mayes County, OK)
Democratic
District 1
Darrell Yoder

Commissioner (Mayes County, OK)
Democratic
District 2
Ryan Ball

Commissioner (Mayes County, OK)
Republican
District 3
Benny McGowen

Commissioner (McClain County, OK)

District 1
Wilson Lyles

Commissioner (McClain County, OK)

District 2
Charles Foster

Commissioner (McClain County, OK)

District 3
Jim Freeny

Commissioner (McCurtain County, OK)

District 1
Joe Coffman

Commissioner (McCurtain County, OK)

District 2
Jimmy Westbrook

Commissioner (McCurtain County, OK)

District 3
Tim Pendley

Commissioner (McIntosh County, OK)

District 2
Michael Burns

Commissioner (McIntosh County, OK)

District 3
Bitt Philips

Commissioner (McIntosh County, OK)

At-Large
Gene Wallace

Commissioner (Muskogee County, OK)

District 1
Ronnie Pevehouse

Commissioner (Muskogee County, OK)

District 2
Dexter Payne

Commissioner (Muskogee County, OK)

District 3
Mark Sanders

Commissioner (Noble County, OK)

District 1
Larry Montgomery

Commissioner (Noble County, OK)

District 2
Lance West

Commissioner (Noble County, OK)

District 3
Jason Kienholz

Commissioner (Noble County, OK)

At-Large
Curtis Barnes

Commissioner (Nowata County, OK)

District 1
Doug Sonenberg

Commissioner (Nowata County, OK)

District 2
Bud Frost

Commissioner (Nowata County, OK)

At-Large
Danny Wilson

Commissioner (Okfuskee County, OK)

District 1
Max Henry

Commissioner (Okfuskee County, OK)

District 2
Bruce Smith

Commissioner (Okfuskee County, OK)

District 3
Willa Johnson

Commissioner (Oklahoma County, OK)

District 1
Brian Maughan

Commissioner (Oklahoma County, OK)

District 2
Raymond Vaughn

Commissioner (Oklahoma County, OK)

District 3
Robert Hardridge

Commissioner (Okmulgee County, OK)

District 2
James Connors

Commissioner (Okmulgee County, OK)

District 3
Ron Ballard

Commissioner (Okmulgee County, OK)

At-Large
Bob Jackson

Commissioner (Osage County, OK)

District 1
Scott Hilton

Commissioner (Osage County, OK)

District 2
Darren McKinney

Commissioner (Osage County, OK)

District 3
John Clarke

Commissioner (Ottawa County, OK)
Democratic
District 1
Gary Wyrick

Commissioner (Ottawa County, OK)
Democratic
District 2
Russell Earls

Commissioner (Ottawa County, OK)
Democratic
District 3
Charlie Brown

Commissioner (Pawnee County, OK)

At-Large
Dale Carter

Commissioner (Pawnee County, OK)

At-Large
Jim McCormick

Commissioner (Pawnee County, OK)

At-Large
Zach Cavett

Commissioner (Payne County, OK)
Republican
District 1
Chris Reding

Commissioner (Payne County, OK)
Republican
District 2
Kent Bradley

Commissioner (Payne County, OK)
Republican
District 3
Gene Rogers

Commissioner (Pittsburg County, OK)
Democratic
District 1
Kevin Smith

Commissioner (Pittsburg County, OK)
Democratic
District 2
Trent Myers

Commissioner (Pittsburg County, OK)

District 3
Gary Starns

Commissioner (Pontotoc County, OK)

District 1
Randy Floyd

Commissioner (Pontotoc County, OK)

District 2
Justin Roberts

Commissioner (Pontotoc County, OK)

District 3
Melissa Dennis

Commissioner (Pottawatomie County, OK)

District 1
Randy Thomas

Commissioner (Pottawatomie County, OK)

District 2
Eddie Stackhouse

Commissioner (Pottawatomie County, OK)

District 3
Michael Brittingham

Commissioner (Pushmataha County, OK)

District 1
Jerry Duncan

Commissioner (Pushmataha County, OK)

District 2
Rickie Briggs

Commissioner (Pushmataha County, OK)

At-Large
Brian Hay

Commissioner (Roger Mills County, OK)

District 1
Justin Walker

Commissioner (Roger Mills County, OK)

District 2
Jim Barber

Commissioner (Roger Mills County, OK)

At-Large
Dan DeLozier

Commissioner (Rogers County, OK)

District 1
Mike Helm

Commissioner (Rogers County, OK)

District 2
Ron Burrows

Commissioner (Rogers County, OK)

District 3
Gary Choate

Commissioner (Seminole County, OK)

At-Large
John Kirby

Commissioner (Seminole County, OK)

At-Large
Tommy Monks

Commissioner (Seminole County, OK)

At-Large
Rim Watts

Commissioner (Sequoyah County, OK)

District 1
Steve Carter

Commissioner (Sequoyah County, OK)

District 2
Jim Rogers

Commissioner (Sequoyah County, OK)

District 3
David McCarley

Commissioner (Stephens County, OK)

District 1
Lonnie Estes

Commissioner (Stephens County, OK)

District 2
Dee Bowen

Commissioner (Stephens County, OK)

District 3
Ted Keeling

Commissioner (Texas County, OK)

District 1
Richard Bryan

Commissioner (Texas County, OK)

District 2
Jack Strain

Commissioner (Texas County, OK)

District 3
Jimmie Smith

Commissioner (Tillman County, OK)

District 1
Joe Dickey

Commissioner (Tillman County, OK)

District 2
Kent Smith

Commissioner (Tillman County, OK)

District 3
John Smaligo

Commissioner (Tulsa County, OK)
Republican
District 1
Karen Keith

Commissioner (Tulsa County, OK)

District 2
Ron Peters

Commissioner (Tulsa County, OK)

District 3
James Hanning

Commissioner (Wagoner County, OK)

District 1
Chris Edwards

Commissioner (Wagoner County, OK)

District 2
Tim Kelley

Commissioner (Wagoner County, OK)

District 3
Mitch Antle

Commissioner (Washington County, OK)

District 1
Mike Bouvier

Commissioner (Washington County, OK)

District 2
Mike Dunlap

Commissioner (Washington County, OK)

District 3
James Gee

Commissioner (Washita County, OK)

District 1
Gene Etris

Commissioner (Washita County, OK)

District 2
Raydell Schneberger

Commissioner (Washita County, OK)

District 3
Lesa Shaw

Council Member (Shawnee, OK)

Ward 5
Michael Dykstra

Council Member (Shawnee, OK)

Ward 6
Linda Agee

Commissioner (Shawnee, OK)

Ward 2
James Harrod

Commissioner (Shawnee, OK)

Ward 3
Keith Hall

Commissioner (Shawnee, OK)

Ward 4

6% Democrats

5% Republicans

89% Other

Skip to top
Back to top