or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Officials

Idaho Local Legislative Officials

Elaine Clegg

Council Member (Boise, ID)

At-Large
David Eberle

Council Member (Boise, ID)

At-Large
Maryanne Jordan

Council Member (Boise, ID)

At-Large
Lauren McLean

Council Member (Boise, ID)

At-Large
Ben Quintana

Council Member (Boise, ID)

At-Large
TJ Thompson

Council Member (Boise, ID)

At-Large
Steve Adams

Council Member (Coeur d'Alene, ID)

At-Large
Loren Edinger

Council Member (Coeur d'Alene, ID)

At-Large
Deanna Goodlander

Council Member (Coeur d'Alene, ID)

At-Large
Dan Gookin

Council Member (Coeur d'Alene, ID)

At-Large
Mike Kennedy

Council Member (Coeur d'Alene, ID)

At-Large
Woody McEvers

Council Member (Coeur d'Alene, ID)

At-Large
Karen Cornwell

Council Member (Idaho Falls, ID)

At-Large
Thomas Hally

Council Member (Idaho Falls, ID)

At-Large
Ida Hardcastle

Council Member (Idaho Falls, ID)

At-Large
Mike Lehto

Council Member (Idaho Falls, ID)

At-Large
Sharon Parry

Council Member (Idaho Falls, ID)

At-Large
Kenneth Taylor

Council Member (Idaho Falls, ID)

At-Large
Brad Cannon

Council Member (Lewiston, ID)

At-Large
Clinton Daniel

Council Member (Lewiston, ID)

At-Large
Jim Kleeburg

Council Member (Lewiston, ID)

At-Large
Dennis Ohrtman

Council Member (Lewiston, ID)

At-Large
Ged Randall

Council Member (Lewiston, ID)

At-Large
Keith Bird

Council Member (Meridian, ID)

At-Large
Brad Hoaglun

Council Member (Meridian, ID)

At-Large
Charlie Rountree

Council Member (Meridian, ID)

At-Large
David Zaremba

Council Member (Meridian, ID)

At-Large
Bob Henry

Council Member (Nampa, ID)

At-Large
Stephen Kren

Council Member (Nampa, ID)

At-Large
Martin Thorne

Council Member (Nampa, ID)

At-Large
Pam White

Council Member (Nampa, ID)

At-Large
Roger Bray

Council Member (Pocatello, ID)

At-Large
Steven Brown

Council Member (Pocatello, ID)

At-Large
Craig Cooper

Council Member (Pocatello, ID)

At-Large
Jim Johnston

Council Member (Pocatello, ID)

At-Large
Gary Moore

Council Member (Pocatello, ID)

At-Large
Eva Nye

Council Member (Pocatello, ID)

At-Large
Don Hall

Vice Mayor (Twin Falls, ID)

At-Large
Shawn Barigar

Council Member (Twin Falls, ID)

At-Large
Suzanne Hawkins

Council Member (Twin Falls, ID)

At-Large
Jim Munn

Council Member (Twin Falls, ID)

At-Large
Rebecca Sojka

Council Member (Twin Falls, ID)

At-Large
Chris Talkington

Council Member (Twin Falls, ID)

At-Large
Sharon Ullman

Commissioner (Ada County, ID)

District 1
Rick Yzaguirre

Commissioner (Ada County, ID)

District 2
Vern Bisterfeldt

Commissioner (Ada County, ID)

District 3
Joe Holmes

Commissioner (Adams County, ID)

District 1
Mike Paradis

Commissioner (Adams County, ID)

District 2
Bill Brown

Commissioner (Adams County, ID)

District 3
Karl Anderson

Commissioner (Bannock County, ID)

District 1
Steve Hadley

Commissioner (Bannock County, ID)

District 2
Howard Manwaring

Commissioner (Bannock County, ID)

District 3
Montain Kunz

Commissioner (Bear Lake County, ID)

District 1
Demar Romrell

Commissioner (Bear Lake County, ID)

District 2
Vaughn Rasmussen

Commissioner (Bear Lake County, ID)

District 3
Jack Buell

Commissioner (Benewah County, ID)

District 1
Terry Doupe

Commissioner (Benewah County, ID)

District 2
N. McCall

Commissioner (Benewah County, ID)

District 3
Cleone Jolley

Commissioner (Bingham County, ID)

District 1
Whitney Manwaring

Commissioner (Bingham County, ID)

District 2
A. Carter

Commissioner (Bingham County, ID)

District 3
Lawrence Schoen

Commissioner (Blaine County, ID)

District 1
Jacob Greenberg

Commissioner (Blaine County, ID)

District 2
Angenie McCleary

Commissioner (Blaine County, ID)

District 3
Terry Day

Commissioner (Boise County, ID)

District 1
Jamie Anderson

Commissioner (Boise County, ID)

District 2
Robert Fry

Commissioner (Boise County, ID)

District 3
Cornel Rasor

Commissioner (Bonner County, ID)

District 1
Mike Nielson

Commissioner (Bonner County, ID)

District 2
Lewis Rich

Commissioner (Bonner County, ID)

District 3
Roger Christensen

Commissioner (Bonneville County, ID)

District 1
Dave Radford

Commissioner (Bonneville County, ID)

District 2
Lee Staker

Commissioner (Bonneville County, ID)

District 3
Ron Smith

Commissioner (Boundary County, ID)

District 1
Walt Kirby

Commissioner (Boundary County, ID)

District 2
Dan Dinning

Commissioner (Boundary County, ID)

District 3
Seth Beal

Commissioner (Butte County, ID)

District 1
Kent Cummins

Commissioner (Butte County, ID)

District 2
Mark Stauffer

Commissioner (Butte County, ID)

District 3
William Davis

Commissioner (Camas County, ID)

District 1
Ronald Chapman

Commissioner (Camas County, ID)

District 2
Kenneth Backstrom

Commissioner (Camas County, ID)

District 3
Kathy Alder

Commissioner (Canyon County, ID)

At-Large
Steve Rule

Commissioner (Canyon County, ID)

At-Large
Dave Ferdinand

Commissioner (Canyon County, ID)
Phil Christensen

Commissioner (Caribou County, ID)

District 1
Earl Somsen

Commissioner (Caribou County, ID)

District 2
Lloyd Rasmussen

Commissioner (Caribou County, ID)

District 3
Paul Christensen

Commissioner (Cassia County, ID)

District 1
Robert Kunau

Commissioner (Cassia County, ID)

District 2
Dennis Crane

Commissioner (Cassia County, ID)

District 3
William Frederiksen

Commissioner (Clark County, ID)

District 1
Gregory Shenton

Commissioner (Clark County, ID)

District 2
Todd Shenton

Commissioner (Clark County, ID)

District 3
Don Ebert

Commissioner (Clearwater County, ID)

District 1
Stan Leach

Commissioner (Clearwater County, ID)

District 2
Carole Galloway

Commissioner (Clearwater County, ID)

District 3
Wayne Butts

Commissioner (Custer County, ID)

District 1
Doyle Lamb

Commissioner (Custer County, ID)

District 2
Lin Hintze

Commissioner (Custer County, ID)

District 3
Al Hofer

Commissioner (Elmore County, ID)

At-Large
Arlie Shaw

Commissioner (Elmore County, ID)

At-Large
Wes Wootan

Commissioner (Elmore County, ID)

At-Large
Richard Westerberg

Commissioner (Franklin County, ID)

District 1
R. Workman

Commissioner (Franklin County, ID)

District 2
R. Bowles

Commissioner (Franklin County, ID)

District 3
Skip Hurt

Commissioner (Fremont County, ID)

At-Large
Lee Miller

Commissioner (Fremont County, ID)

At-Large
Jordan Stoddard

Commissioner (Fremont County, ID)

At-Large
Sharon Church-Pratt

Commissioner (Gem County, ID)

At-Large
Mark Rekow

Commissioner (Gem County, ID)

At-Large
Lan Smith

Commissioner (Gem County, ID)

At-Large
Helen Edwards

Commissioner (Gooding County, ID)

District 1
Tom Faulkner

Commissioner (Gooding County, ID)

District 2
Terrell Williams

Commissioner (Gooding County, ID)

District 3
Skip Brandt

Commissioner (Idaho County, ID)

District 1
James Rockwell

Commissioner (Idaho County, ID)

District 2
Jim Chmelik

Commissioner (Idaho County, ID)

District 3
Debbie Karren

Commissioner (Jefferson County, ID)

District 1
Tad Hegsted

Commissioner (Jefferson County, ID)
None
District 2
Jerald Raymond

Commissioner (Jefferson County, ID)

District 3
Charles Howell

Commissioner (Jerome County, ID)

At-Large
Roger Morley

Commissioner (Jerome County, ID)

At-Large
Catherine Roemer

Commissioner (Jerome County, ID)

At-Large
Dan Green

Commissioner (Kootenai County, ID)

At-Large
Jai Nelson

Commissioner (Kootenai County, ID)

At-Large
Todd Tondee

Commissioner (Kootenai County, ID)

At-Large
Jennifer Barrett

Commissioner (Latah County, ID)

District 1
Tom Stroschein

Commissioner (Latah County, ID)

District 2
Dave McGraw

Commissioner (Latah County, ID)

District 3
Robert Cope

Commissioner (Lemhi County, ID)

District 1
Richard Snyder

Commissioner (Lemhi County, ID)

District 2
John Jakovac

Commissioner (Lemhi County, ID)

District 3
Charles Doty

Commissioner (Lewis County, ID)

District 1
Carroll Keith

Commissioner (Lewis County, ID)

District 2
Don Davis

Commissioner (Lewis County, ID)

District 3
Charles Ritter

Commissioner (Lincoln County, ID)

District 1
Marsha Hiatt

Commissioner (Lincoln County, ID)

District 2
Roy Hubert

Commissioner (Lincoln County, ID)

District 3
Kimber Ricks

Commissioner (Madison County, ID)

District 1
Jon Weber

Commissioner (Madison County, ID)

District 2
Todd Smith

Commissioner (Madison County, ID)

District 3
Bob Moore

Commissioner (Minidoka County, ID)

District 1
Sheryl Koyle

Commissioner (Minidoka County, ID)

District 2
Kent McClellan

Commissioner (Minidoka County, ID)

District 3
Mike Grow

Commissioner (Nez Perce County, ID)

At-Large
Doug Havens

Commissioner (Nez Perce County, ID)

At-Large
Doug Zenner

Commissioner (Nez Perce County, ID)

At-Large
Cecil Sweeten

Commissioner (Oneida County, ID)

District 1
Larry Etherington

Commissioner (Oneida County, ID)

District 2
Joe Daniels

Commissioner (Oneida County, ID)

District 3
Jerry Hoagland

Commissioner (Owyhee County, ID)

District 1
Kelly Aberasturi

Commissioner (Owyhee County, ID)

District 2
Joe Merrick

Commissioner (Owyhee County, ID)

District 3
Rudy Endrikat

Commissioner (Payette County, ID)

District 1
Marc Shigeta

Commissioner (Payette County, ID)

District 2
Larry Church

Commissioner (Payette County, ID)

District 3
Ronald Funk

Commissioner (Power County, ID)

District 1
Vicki Meadows

Commissioner (Power County, ID)

District 2
Delane Anderson

Commissioner (Power County, ID)

District 3
Vince Rinaldi

Commissioner (Shoshone County, ID)

District 1
Larry Yergler

Commissioner (Shoshone County, ID)

District 2
Jon Cantamessa

Commissioner (Shoshone County, ID)

District 3
Bob Benedict

Commissioner (Teton County, ID)

District 1
Kathy Rinaldi

Commissioner (Teton County, ID)

District 2
Kelly Park

Commissioner (Teton County, ID)

District 3
Terry Kramer

Commissioner (Twin Falls County, ID)

District 1
Leon Mills

Commissioner (Twin Falls County, ID)

District 2
George Urie

Commissioner (Twin Falls County, ID)

District 3
Gerald Winkle

Commissioner (Valley County, ID)

District 1
Gordon Cruickshank

Commissioner (Valley County, ID)

District 2
Ray Moore

Commissioner (Valley County, ID)

District 3
Mike Hopkins

Commissioner (Washington County, ID)

District 1
Rick Michael

Commissioner (Washington County, ID)

District 2
Dave Springer

Commissioner (Washington County, ID)

District 3
Jim Blacker

Council Member (Caldwell, ID)

At-Large
Dennis Callsen

Council Member (Caldwell, ID)

At-Large
David Clark

Council Member (Caldwell, ID)

At-Large
Rob Hopper

Council Member (Caldwell, ID)

At-Large
Shannon Ozuna

Council Member (Caldwell, ID)

At-Large
Mike Pollard

Council Member (Caldwell, ID)

At-Large

0% Democrats

0% Republicans

100% Other

Back to top