or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

John Baldacci

Councilor (Bangor, ME)
Democratic
At-Large
Patricia Blanchette

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
Pauline Civiello

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
Nelson Durgin

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
James Gallant

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
Gibran Graham

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
David Nealley

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
Josh Plourde

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
Ben Sprague

Councilor (Bangor, ME)

At-Large
Leslie Dubois

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 1
Donald D'Auteuil

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 2
Nathan Libby

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 3
Doreen Christ

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 4
Kristen Cloutier

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 5
Mark A. Cayer

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 6
Michael Lachance

Councilor (Lewiston, ME)

Ward 7
Kevin Donoghue

Council Member (Portland, ME)

District 1
David Marshall

Council Member (Portland, ME)

District 2
Edward Suslovic

Council Member (Portland, ME)

District 3
Cheryl Leeman

Council Member (Portland, ME)

District 4
John Coyne

Council Member (Portland, ME)

District 5
Jill Duson

Council Member (Portland, ME)

At-Large
Nicholas Mavodones, Jr.

Council Member (Portland, ME)

At-Large
Michael Brennan

Councilor (Portland, ME)
Democratic
At-Large
Jon Hinck

Councilor (Portland, ME)
Democratic
At-Large
Randall Greenwood

Commissioner (Androscoggin County, ME)

District 1
Beth Bell

Commissioner (Androscoggin County, ME)

District 2
Elaine Makas

Commissioner (Androscoggin County, ME)
Democratic
District 3
Paul Adams

Commissioner (Aroostook County, ME)

District 1
Paul Underwood

Commissioner (Aroostook County, ME)

District 2
Norman Fournier

Commissioner (Aroostook County, ME)

District 3
Neil Jamieson

Commissioner (Cumberland County, ME)

District 1
Susan Witonis

Commissioner (Cumberland County, ME)

District 2
Mark Grover

Commissioner (Cumberland County, ME)

District 3
James Cloutier

Commissioner (Cumberland County, ME)

At-Large
Thomas Coward

Commissioner (Cumberland County, ME)

At-Large
Meldon Gilmore

Commissioner (Franklin County, ME)
Fred Hardy

Commissioner (Franklin County, ME)
Gary McGrane

Commissioner (Franklin County, ME)
Steven Joy

Commissioner (Hancock County, ME)
Republican
District 1
Percy Brown, Jr.

Commissioner (Hancock County, ME)
Republican
District 2
Antonio Blasi

Commissioner (Hancock County, ME)
Democratic
District 3
Beverly Daggett

Commissioner (Kennebec County, ME)

District 1
Nancy Rines

Commissioner (Kennebec County, ME)

District 2
George Jabar II

Commissioner (Kennebec County, ME)

District 3
Carol Maines

Commissioner (Knox County, ME)
Democratic
District 1
Richard Parent, Jr.

Commissioner (Knox County, ME)
Republican
District 2
Roger Moody

Commissioner (Knox County, ME)
Democratic
District 3
Hamilton Meserve

Commissioner (Lincoln County, ME)

District 1
William Blodgett

Commissioner (Lincoln County, ME)

District 2
Mary Trescot

Commissioner (Lincoln County, ME)

District 3
Steven Merrill

Commissioner (Oxford County, ME)

District 1
David Duguay

Commissioner (Oxford County, ME)

District 2
Caldwell Jackson

Commissioner (Oxford County, ME)

District 3
Peter Baldacci

Commissioner (Penobscot County, ME)

District 1
Thomas Davis, Jr.

Commissioner (Penobscot County, ME)

District 2
Laura Sanborn

Commissioner (Penobscot County, ME)

District 3
Eric Ward, Jr.

Commissioner (Piscataquis County, ME)

District 1
James Annis

Commissioner (Piscataquis County, ME)
Republican
District 2
Frederick Trask

Commissioner (Piscataquis County, ME)

District 3
Charles Crosby

Commissioner (Sagadahoc County, ME)

District 1
Carol Grose

Commissioner (Sagadahoc County, ME)

District 2
Lawrence Dawson

Commissioner (Sagadahoc County, ME)

District 3
Philip Roy, Jr.

Commissioner (Somerset County, ME)

District 1
Robert Dunphy

Commissioner (Somerset County, ME)

District 2
Robin Frost

Commissioner (Somerset County, ME)

District 3
Lynda Quinn

Commissioner (Somerset County, ME)

District 4
Lloyd Trafton

Commissioner (Somerset County, ME)

District 5
Betty Johnson

Commissioner (Waldo County, ME)

District 1
William Shorey

Commissioner (Waldo County, ME)

District 2
Amy Fowler

Commissioner (Waldo County, ME)

District 3
Vinton Cassidy

Commissioner (Washington County, ME)
Republican
District 1
Chris Gardner

Commissioner (Washington County, ME)

District 2
John Crowley

Commissioner (Washington County, ME)

District 3
Sallie Chandler

Commissioner (York County, ME)

District 1
Richard Dutremble

Commissioner (York County, ME)

District 2
Daniel Cabral

Commissioner (York County, ME)

District 3
Michael Cote

Commissioner (York County, ME)

District 4
Gary A. Sinden

Commissioner (York County, ME)

District 5
Michael Byron

Councilor (Augusta, ME)

Ward 1
Darek Grant

Councilor (Augusta, ME)

Ward 2
Patrick Paradis

Councilor (Augusta, ME)

Ward 3
Mark O'Brien

Councilor (Augusta, ME)

Ward 4
Jeffrey Bilodeau

Councilor (Augusta, ME)

At-Large
Dale McCormick

Councilor (Augusta, ME)

At-Large
Cecil Munson

Councilor (Augusta, ME)

At-Large
David Rollins

Councilor (Augusta, ME)

At-Large

8% Democrats

6% Republicans

86% Other

Back to top