or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Officials

North Dakota Local Legislative Officials

Josh Askvig

Commissioner (Bismarck, ND)

At-Large
Parrell Grossman

Commissioner (Bismarck, ND)

At-Large
Mike Seminary

Commissioner (Bismarck, ND)

At-Large
Brenda Smith

Commissioner (Bismarck, ND)

At-Large
Tim Mahoney

Commissioner (Fargo, ND)

At-Large
Melissa Sobolik

Commissioner (Fargo, ND)

At-Large
Mike Williams

Commissioner (Fargo, ND)

At-Large
Brad Wimmer

Commissioner (Fargo, ND)

At-Large
Terry Bjerke

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 1
Tyrone Grandstrand

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 2
Bret Weber

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 3
Hal Gershman

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 4
Doug Christensen

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 5
Dana Sande

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 6
Ken Vein

Council Member (Grand Forks, ND)

Ward 7
Larry Frey

Council Member (Minot, ND)

Ward 1
David Lehner

Council Member (Minot, ND)

Ward 1
Bob Miler

Council Member (Minot, ND)

Ward 2
George Withus

Council Member (Minot, ND)

Ward 2
Dean Frantsvog

Council Member (Minot, ND)

Ward 3
Jim Hatlelid

Council Member (Minot, ND)

Ward 3
Milton Miller

Council Member (Minot, ND)

Ward 4
Amy Moen

Council Member (Minot, ND)

Ward 4
Scott Knudsvig

Council Member (Minot, ND)

Ward 5
Tom Seymour

Council Member (Minot, ND)

Ward 5
Mark Jantzer

Council Member (Minot, ND)

Ward 6
Blake Krabseth

Council Member (Minot, ND)

Ward 6
Kevin Connole

Council Member (Minot, ND)

Ward 7
Lisa Olson

Council Member (Minot, ND)

Ward 7
Cindy Schwehr

Commissioner (Barnes County, ND)

District 1
Phil Leitner

Commissioner (Barnes County, ND)

District 2
Eldred Knutson

Commissioner (Barnes County, ND)

District 3
Rodger Berntson

Commissioner (Barnes County, ND)

District 4
John Froelich

Commissioner (Barnes County, ND)

District 5
David Davidson

Commissioner (Benson County, ND)

At-Large
Lowell Haagenson

Commissioner (Benson County, ND)

At-Large
Curtis Hvinden

Commissioner (Benson County, ND)

At-Large
Jason Lee

Commissioner (Benson County, ND)

At-Large
Michael Steffan

Commissioner (Benson County, ND)

At-Large
Alan Thompson

Commissioner (Billings County, ND)

District 1
Mike Kasian

Commissioner (Billings County, ND)

District 2
Jim Arthaud

Commissioner (Billings County, ND)

District 3
Jeff Beyer

Commissioner (Bottineau County, ND)

At-Large
Verdean Kveum

Commissioner (Bottineau County, ND)

At-Large
Daniel Marquardt

Commissioner (Bottineau County, ND)

At-Large
LeRoy Rude

Commissioner (Bottineau County, ND)

At-Large
Todd Steich

Commissioner (Bottineau County, ND)

At-Large
Pine Abrahamson

Commissioner (Bowman County, ND)

At-Large
Bill Bowman

Commissioner (Bowman County, ND)

At-Large
Rick Braaten

Commissioner (Bowman County, ND)

At-Large
Lynn Brackel

Commissioner (Bowman County, ND)

At-Large
Kenneth Steiner

Commissioner (Bowman County, ND)

At-Large
Terry Nelson

Commissioner (Burke County, ND)

At-Large
Allen Ryberg

Commissioner (Burke County, ND)

At-Large
David Sellie

Commissioner (Burke County, ND)

At-Large
Mark Armstrong

Commissioner (Burleigh County, ND)

At-Large
Brian Bitner

Commissioner (Burleigh County, ND)

At-Large
Jim Peluso

Commissioner (Burleigh County, ND)

At-Large
Doug Schonert

Commissioner (Burleigh County, ND)

At-Large
Jerry Woodcox

Commissioner (Burleigh County, ND)

At-Large
Scott Wagner

Commissioner (Cass County, ND)

District 1
Vern Bennett

Commissioner (Cass County, ND)

District 2
Ken Pawluk

Commissioner (Cass County, ND)

District 3
Darrell Vanyo

Commissioner (Cass County, ND)

District 4
Robyn Sorum

Commissioner (Cass County, ND)

District 5
Tom Borgen

Commissioner (Cavalier County, ND)

At-Large
Alvin Carlson

Commissioner (Cavalier County, ND)

At-Large
Richard Flanders

Commissioner (Cavalier County, ND)

At-Large
Elsie Magnus

Commissioner (Cavalier County, ND)

At-Large
Harold Nowatzki

Commissioner (Cavalier County, ND)

At-Large
Joel Durheim

Commissioner (Dickey County, ND)

At-Large
Joel Hamar

Commissioner (Dickey County, ND)

At-Large
John Hokana

Commissioner (Dickey County, ND)

At-Large
Dean Simek

Commissioner (Dickey County, ND)

At-Large
Gary White

Commissioner (Dickey County, ND)

At-Large
Gerald Brady

Commissioner (Divide County, ND)

At-Large
Douglas Graupe

Commissioner (Divide County, ND)

At-Large
Tim Selle

Commissioner (Divide County, ND)

At-Large
Daryl Dukart

Commissioner (Dunn County, ND)

At-Large
Glenn Eckelberg

Commissioner (Dunn County, ND)

At-Large
Robert Kleemann

Commissioner (Dunn County, ND)

At-Large
Donna Scott

Commissioner (Dunn County, ND)

At-Large
Tim Steffan

Commissioner (Dunn County, ND)

At-Large
Jeffrey Pfau

Commissioner (Eddy County, ND)

At-Large
Neal Rud

Commissioner (Eddy County, ND)

At-Large
Earl Sauer

Commissioner (Eddy County, ND)

At-Large
Jeff Magrum

Commissioner (Emmons County, ND)

District 1
Francis Lawler

Commissioner (Emmons County, ND)

District 2
Alvin Tschosik

Commissioner (Emmons County, ND)

District 3
Gary Keller

Commissioner (Emmons County, ND)

District 4
Dennis Hummel

Commissioner (Emmons County, ND)

District 5
Jim Carr

Commissioner (Foster County, ND)

At-Large
LeRoy Hart

Commissioner (Foster County, ND)

At-Large
Paul Straley

Commissioner (Foster County, ND)

At-Large
Dave Quale

Commissioner (Golden Valley County, ND)

At-Large
Harley Steffen

Commissioner (Golden Valley County, ND)

At-Large
John Thompson

Commissioner (Golden Valley County, ND)

At-Large
Diane Knauf

Commissioner (Grand Forks County, ND)

At-Large
Gary Malm

Commissioner (Grand Forks County, ND)

At-Large
William Murphy

Commissioner (Grand Forks County, ND)

At-Large
Cynthia Pic

Commissioner (Grand Forks County, ND)

At-Large
John Schmisek

Commissioner (Grand Forks County, ND)

At-Large
Bill Koch

Commissioner (Grant County, ND)

At-Large
Keith Payne

Commissioner (Grant County, ND)

At-Large
Donald Roth

Commissioner (Grant County, ND)

At-Large
Diane Cowdrey

Commissioner (Griggs County, ND)

At-Large
Ronald Halvorson

Commissioner (Griggs County, ND)

At-Large
Dennis Halvorson

Commissioner (Griggs County, ND)

At-Large
Robert Johnson

Commissioner (Griggs County, ND)

At-Large
Lyle Pfeifer

Commissioner (Griggs County, ND)

At-Large
Ron Friedt

Commissioner (Hettinger County, ND)

At-Large
Rob Larson

Commissioner (Hettinger County, ND)

At-Large
John Plaggemeyer

Commissioner (Hettinger County, ND)

At-Large
David Heaton

Commissioner (Kidder County, ND)

At-Large
Daniel Moch

Commissioner (Kidder County, ND)

At-Large
Don Rudolph

Commissioner (Kidder County, ND)

At-Large
Bob Flath

Commissioner (LaMoure County, ND)

At-Large
Keith Heidinger

Commissioner (LaMoure County, ND)

At-Large
Bruce Klein

Commissioner (LaMoure County, ND)

At-Large
Robert Muhs

Commissioner (LaMoure County, ND)

At-Large
Victor Weigel

Commissioner (LaMoure County, ND)

At-Large
Dean Entzminger

Commissioner (Logan County, ND)

At-Large
Jack Erbele

Commissioner (Logan County, ND)

At-Large
John Wald

Commissioner (Logan County, ND)

At-Large
Harry Bergstad

Commissioner (McHenry County, ND)

At-Large
Gregg Boutilier

Commissioner (McHenry County, ND)

At-Large
Maurice Goodwin

Commissioner (McHenry County, ND)

At-Large
David Medalen

Commissioner (McHenry County, ND)

At-Large
Neil Meidinger

Commissioner (McIntosh County, ND)

At-Large
Ronald Meidinger

Commissioner (McIntosh County, ND)

At-Large
James Raile

Commissioner (McIntosh County, ND)

At-Large
Ronald Anderson

Commissioner (McKenzie County, ND)

At-Large
Richard Cayko

Commissioner (McKenzie County, ND)

At-Large
Roger Chinn

Commissioner (McKenzie County, ND)

At-Large
Rick Lawlar

Commissioner (McKenzie County, ND)

At-Large
Dale Patten

Commissioner (McKenzie County, ND)

At-Large
Julie Hudson-Schenfisch

Commissioner (McLean County, ND)

At-Large
Ronald Krebsbach

Commissioner (McLean County, ND)

At-Large
Steve Lee

Commissioner (McLean County, ND)

At-Large
Gerald Bauman

Commissioner (Mercer County, ND)

At-Large
Frank Bitterman

Commissioner (Mercer County, ND)

At-Large
Wayne Entze

Commissioner (Mercer County, ND)

At-Large
Jesse Krieger

Commissioner (Mercer County, ND)

At-Large
Gary Murray

Commissioner (Mercer County, ND)

At-Large
Mark Bitz

Commissioner (Morton County, ND)

At-Large
James Boehm

Commissioner (Morton County, ND)

At-Large
Bruce Strinden

Commissioner (Morton County, ND)

At-Large
Richard Tokach

Commissioner (Morton County, ND)

At-Large
Andy Zachmeier

Commissioner (Morton County, ND)

At-Large
Arlo Borud

Commissioner (Mountrail County, ND)

At-Large
Greg Boschee

Commissioner (Mountrail County, ND)

At-Large
David Hynek

Commissioner (Mountrail County, ND)

At-Large
Garry Jacobson

Commissioner (Mountrail County, ND)

At-Large
Ronald Dahlen

Commissioner (Nelson County, ND)

At-Large
Odell Flaagan

Commissioner (Nelson County, ND)

At-Large
Donald Fougner

Commissioner (Nelson County, ND)

At-Large
Maynard Loibl

Commissioner (Nelson County, ND)

At-Large
Dan Marquardt

Commissioner (Nelson County, ND)

At-Large
Kent Albers

Commissioner (Oliver County, ND)
No Party Affiliation
At-Large
Dwaine Helmers

Commissioner (Oliver County, ND)
No Party Affiliation
At-Large
Lee Husfloen

Commissioner (Oliver County, ND)
No Party Affiliation
At-Large
Hetty Walker

Commissioner (Pembina County, ND)

District 1
Gary Nilsson

Commissioner (Pembina County, ND)

District 2
Hugh Ralston

Commissioner (Pembina County, ND)

District 3
Corene Vaughn

Commissioner (Pembina County, ND)

District 4
Andy Adamson, Jr.

Commissioner (Pembina County, ND)

District 5
Joe Bohl

Commissioner (Pierce County, ND)

At-Large
Michael Christenson

Commissioner (Pierce County, ND)

At-Large
Duane Johnston

Commissioner (Pierce County, ND)

At-Large
Rick Larson

Commissioner (Pierce County, ND)

At-Large
David Migler

Commissioner (Pierce County, ND)

At-Large
Joe Belford

Commissioner (Ramsey County, ND)

At-Large
Ed Brown

Commissioner (Ramsey County, ND)

At-Large
Scott Diseth

Commissioner (Ramsey County, ND)

At-Large
Bill Mertens

Commissioner (Ramsey County, ND)

At-Large
Mark Olson

Commissioner (Ramsey County, ND)

At-Large
Kevin Bishop

Commissioner (Ransom County, ND)

At-Large
George Bunn

Commissioner (Ransom County, ND)

At-Large
Steven Dick

Commissioner (Ransom County, ND)

At-Large
Norm Hansen

Commissioner (Ransom County, ND)

At-Large
Neil Olerud

Commissioner (Ransom County, ND)

At-Large
Richard Cameron

Commissioner (Renville County, ND)

At-Large
Joseph Genareo

Commissioner (Renville County, ND)

At-Large
Arnold Langehaug

Commissioner (Renville County, ND)

At-Large
Sid Berg

Commissioner (Richland County, ND)

At-Large
Tim Campbell

Commissioner (Richland County, ND)

At-Large
Jason Heitkamp

Commissioner (Richland County, ND)

At-Large
Perry Miller

Commissioner (Richland County, ND)

At-Large
Dan Thompson

Commissioner (Richland County, ND)

At-Large
Joseph Baker

Commissioner (Rolette County, ND)

At-Large
Merle Boucher

Commissioner (Rolette County, ND)
Democratic-NPL
At-Large
Roland Davis

Commissioner (Rolette County, ND)

At-Large
Bob Leonard, Sr.

Commissioner (Rolette County, ND)

At-Large
Eldon Moors, Sr.

Commissioner (Rolette County, ND)

At-Large
Bill Anderson

Commissioner (Sargent County, ND)

At-Large
David Jacobson

Commissioner (Sargent County, ND)

At-Large
Mike Walstead

Commissioner (Sargent County, ND)

At-Large
Jerry Waswick

Commissioner (Sargent County, ND)

At-Large
Steve Wyum

Commissioner (Sargent County, ND)

At-Large
Eldon Ehrman

Commissioner (Sheridan County, ND)

District 1
Michael Axt

Commissioner (Sheridan County, ND)

District 2
Howard Erdmann

Commissioner (Sheridan County, ND)

District 3
Glen Bahm

Commissioner (Sioux County, ND)

At-Large
Dusty Kraft

Commissioner (Sioux County, ND)

At-Large
Larry Silbernagel

Commissioner (Sioux County, ND)

At-Large
Scott Ouradnik

Commissioner (Slope County, ND)

At-Large
Michael Sonsalla

Commissioner (Slope County, ND)

At-Large
Mike Teske

Commissioner (Slope County, ND)

At-Large
Pete Kuntz

Commissioner (Stark County, ND)

District 1
Ken Zander

Commissioner (Stark County, ND)

District 2
Duane Wolf

Commissioner (Stark County, ND)

District 3
Russ Hoff

Commissioner (Stark County, ND)

District 4
Jay Elkin

Commissioner (Stark County, ND)

District 5
Jane Amundson

Commissioner (Steele County, ND)

At-Large
Lance Fugleberg

Commissioner (Steele County, ND)

At-Large
Ted Johnson

Commissioner (Steele County, ND)

At-Large
Dennis Lindstrom

Commissioner (Steele County, ND)

At-Large
Randy Richards

Commissioner (Steele County, ND)

At-Large
Mark Klose

Commissioner (Stutsman County, ND)

At-Large
Dale Marks

Commissioner (Stutsman County, ND)

At-Large
Craig Neys

Commissioner (Stutsman County, ND)

At-Large
Dennis Ova

Commissioner (Stutsman County, ND)

At-Large
David Schwartz

Commissioner (Stutsman County, ND)

At-Large
Myron Weisz

Commissioner (Towner County, ND)

District 1
Doug Berg

Commissioner (Towner County, ND)

District 2
Ken Tuebner

Commissioner (Towner County, ND)

District 3
David Lagein

Commissioner (Towner County, ND)

District 4
Scott Boe

Commissioner (Towner County, ND)

District 5
Thomas Eblen

Commissioner (Traill County, ND)

District 1
Kurt Elliott

Commissioner (Traill County, ND)

District 2
Steve Larson

Commissioner (Traill County, ND)

District 4
Arne Osland

Commissioner (Traill County, ND)

District 5
Ernie Barta

Commissioner (Walsh County, ND)

At-Large
Lawrence Burianek

Commissioner (Walsh County, ND)

At-Large
Jack Karas

Commissioner (Walsh County, ND)

At-Large
Luther Meberg

Commissioner (Walsh County, ND)

At-Large
Allen Ruzicka

Commissioner (Walsh County, ND)

At-Large
Bruce Christianson

Commissioner (Ward County, ND)

At-Large
Carroll Erickson

Commissioner (Ward County, ND)

At-Large
John Fjeldahl

Commissioner (Ward County, ND)

At-Large
Jerome Gruenberg

Commissioner (Ward County, ND)

At-Large
Jack Nybakken

Commissioner (Ward County, ND)

At-Large
Mark Schmitz

Commissioner (Wells County, ND)

District 1
Randi Suckut

Commissioner (Wells County, ND)

District 2
James Sitar

Commissioner (Wells County, ND)

District 3
Richard Leintz

Commissioner (Wells County, ND)

District 4
Mary Hager

Commissioner (Wells County, ND)

District 5
Martin Hanson-Zahl

Commissioner (Williams County, ND)

District 1
Dan Kalil

Commissioner (Williams County, ND)

District 2
Wayne Aberle

Commissioner (Williams County, ND)

District 3
David Montgomery

Commissioner (Williams County, ND)

District 4
Barry Ramberg

Commissioner (Williams County, ND)

District 5
Charles Christman

Commissioner (Adams County, ND)

At-Large
Gene Seamands

Commissioner (Adams County, ND)

At-Large
Kathy Vliem

Commissioner (Adams County, ND)

At-Large
Ramon Barnes

Commissioner (ND)
Forrest Nash

Commissioner (ND)

0% Democrats

0% Republicans

100% Other

Back to top