or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Officials

North Carolina Local Legislative Officials

Cecil Bothwell

Council Member (Asheville, NC)

At-Large
Jan Davis

Council Member (Asheville, NC)

At-Large
Esther Manheimer

Council Member (Asheville, NC)

At-Large
Gordon Smith

Council Member (Asheville, NC)

At-Large
James Butler

Council Member (Burlington, NC)

At-Large
Celo Faucette

Council Member (Burlington, NC)

At-Large
David Huffman

Council Member (Burlington, NC)

At-Large
Jennifer Robinson

Council Member (Cary, NC)
Republican
A
Don Frantz

Council Member (Cary, NC)
Republican
B
Jack Smith

Council Member (Cary, NC)
Republican
C
Gale Adcock

Council Member (Cary, NC)
Democratic
D
Donna Bell

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Matt Czajkowski

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Laurin Easthom

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Sally Greene

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Ed Harrison

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Gene Pease

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Jim Ward

Council Member (Chapel Hill, NC)

At-Large
Billy Maddalon

Council Member (Charlotte, NC)

District 1
James Mitchell, Jr.

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
District 2
LaWana Mayfield

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
District 3
Michael Barnes

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
District 4
John Autry

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
District 5
Andy Dulin

Council Member (Charlotte, NC)
Republican
District 6
Warren Cooksey

Council Member (Charlotte, NC)
Republican
District 7
Claire Green Fallon

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
At-Large
David Howard

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
At-Large
Beth Pickering

Council Member (Charlotte, NC)
Democratic
At-Large
David Phillips

Council Member (Concord, NC)

District 1
Jim Ramseur

Council Member (Concord, NC)

District 2
Ella Small

Council Member (Concord, NC)

District 3
Alfred Brown, Jr.

Council Member (Concord, NC)

District 4
W. Barrier

Council Member (Concord, NC)

District 5
Hector Henry II

Council Member (Concord, NC)

District 6
John Sweat, Jr.

Council Member (Concord, NC)

District 7
Cora Cole-McFadden

Council Member (Durham, NC)

Ward 1
Howard Clement III

Council Member (Durham, NC)

Ward 2
Eugene Brown

Council Member (Durham, NC)

At-Large
Diane Catotti

Council Member (Durham, NC)

At-Large
Keith Bates, Sr.

Council Member (Fayetteville, NC)

District 1
Kady-Ann Davy

Council Member (Fayetteville, NC)

District 2
Robert Massey, Jr.

Council Member (Fayetteville, NC)

District 3
D.J. Haire

Council Member (Fayetteville, NC)

District 4
Robert Hurst, Jr.

Council Member (Fayetteville, NC)

District 5
William Crisp

Council Member (Fayetteville, NC)

District 6
Valencia Applewhite

Council Member (Fayetteville, NC)

District 7
Theodore Mohn

Council Member (Fayetteville, NC)

District 8
Jim Arp

Council Member (Fayetteville, NC)

District 9
Dave Kirlin

Council Member (Gastonia, NC)

Ward 2
Brenda Craig

Council Member (Gastonia, NC)

Ward 6
Michael Headen

Council Member (Goldsboro, NC)

District 1
Charles Williams, Sr.

Council Member (Goldsboro, NC)

District 4
Chuck Allen

Council Member (Goldsboro, NC)

District 5
T. Bellamy-Small

Council Member (Greensboro, NC)

District 1
Jim Kee

Council Member (Greensboro, NC)

District 2
Zack Matheny

Council Member (Greensboro, NC)

District 3
Kandie Smith

Council Member (Greenville, NC)

District 1
Rose Glover

Council Member (Greenville, NC)

District 2
Marion Blackburn

Council Member (Greenville, NC)

District 3
Calvin Mercer

Council Member (Greenville, NC)

District 4
Max Joyner, Jr.

Council Member (Greenville, NC)

District 5
Brad Lail

Council Member (Hickory, NC)

Ward 1
Bruce Meisner

Council Member (Hickory, NC)

Ward 2
Danny Seaver

Council Member (Hickory, NC)

Ward 3
Hank Guess

Council Member (Hickory, NC)

Ward 4
Sally Fox

Council Member (Hickory, NC)

Ward 5
Jill Patton

Council Member (Hickory, NC)

Ward 6
Foster Douglas

Council Member (High Point, NC)

Ward 2
Britt Moore

Council Member (High Point, NC)

At-Large
Rebecca Smothers

Council Member (High Point, NC)

At-Large
Jerome Willingham

Council Member (Jacksonville, NC)

Ward 1
Jerry Bittner

Council Member (Jacksonville, NC)

Ward 2
Michael Lazzara

Council Member (Jacksonville, NC)

Ward 3
Randy Thomas

Council Member (Jacksonville, NC)

At-Large
Robert Warden

Council Member (Jacksonville, NC)

At-Large
Randy Cauthen

Council Member (Kannapolis, NC)

At-Large
Roger Haas

Council Member (Kannapolis, NC)

At-Large
M. Hinnant

Council Member (Kannapolis, NC)

At-Large
Tom Kincaid

Council Member (Kannapolis, NC)

At-Large
R. McCombs

Council Member (Kannapolis, NC)

At-Large
John Odom

Council Member (Raleigh, NC)

B
Eugene Weeks

Council Member (Raleigh, NC)

C
Thomas Crowder

Council Member (Raleigh, NC)

D
Bonner Gaylord

Council Member (Raleigh, NC)

E
Mary-Ann Baldwin

Council Member (Raleigh, NC)

At-Large
Russ Stephenson

Council Member (Raleigh, NC)

At-Large
Andre Knight

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 1
Reuben Blackwell IV

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 2
Lamont Wiggins

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 3
Lois Watkins

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 4
Tom Rogers

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 5
W. Bullock

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 6
Chris Miller

Council Member (Rocky Mount, NC)

Ward 7
Kevin O'Grady

Council Member (Wilmington, NC)

At-Large
Laura Padgett

Council Member (Wilmington, NC)

At-Large
Charles Rivenbark, Jr.

Council Member (Wilmington, NC)

At-Large
Earl Sheridan

Council Member (Wilmington, NC)

At-Large
A.P. Coleman

Council Member (Wilson, NC)

District 1
Gwen Burton

Council Member (Wilson, NC)

District 2
Bill Blackman IV

Council Member (Wilson, NC)

District 3
James Johnson III

Council Member (Wilson, NC)

District 4
Donald Evans

Council Member (Wilson, NC)

District 5
Logan Liles

Council Member (Wilson, NC)

District 6
Willie Pitt

Council Member (Wilson, NC)

District 7
Denise Adams

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
North Ward
Dan Besse

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
Southwest Ward
Vivian Burke

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
Northeast Ward
Robert Clark

Council Member (Winston-Salem, NC)
Republican
West Ward
Molly Leight

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
South Ward
Wanda Merschel

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
Northwest Ward
Derwin Montgomery

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
East Ward
James Taylor, Jr.

Council Member (Winston-Salem, NC)
Democratic
Southeast Ward
William Lashley

Commissioner (Alamance County, NC)

At-Large
Tom Manning

Commissioner (Alamance County, NC)

At-Large
Linda Massey

Commissioner (Alamance County, NC)
Democratic
At-Large
Tim Sutton

Commissioner (Alamance County, NC)

At-Large
James Jennings

Commissioner (Alexander County, NC)

At-Large
Ryan Mayberry

Commissioner (Alexander County, NC)
Republican
At-Large
Darrell Robertson

Commissioner (Alexander County, NC)

At-Large
Larry Yoder

Commissioner (Alexander County, NC)
Republican
At-Large
Larry Cox

Commissioner (Alleghany County, NC)

At-Large
John Goudreau

Commissioner (Alleghany County, NC)

At-Large
Tom Smith

Commissioner (Alleghany County, NC)

At-Large
Bobby Sikes

Commissioner (Anson County, NC)
Democratic
District 1
Ross Streater

Commissioner (Anson County, NC)
Democratic
District 3
Jim Sims

Commissioner (Anson County, NC)
Democratic
District 4
Anna Baucom

Commissioner (Anson County, NC)
Democratic
District 5
Jarvis Woodburn

Commissioner (Anson County, NC)
Democratic
District 6
Harold Smith

Commissioner (Anson County, NC)
Democratic
District 7
Judy Poe

Commissioner (Ashe County, NC)
Republican
At-Large
Gerald Price

Commissioner (Ashe County, NC)
Republican
At-Large
Larry Rhodes

Commissioner (Ashe County, NC)
Republican
At-Large
Gary Roark

Commissioner (Ashe County, NC)

At-Large
William Sands

Commissioner (Ashe County, NC)

At-Large
Phyllis Forbes

Commissioner (Avery County, NC)
Republican
At-Large
Martha Hicks

Commissioner (Avery County, NC)
Republican
At-Large
Glenn Johnson

Commissioner (Avery County, NC)

At-Large
Kenny Poteat

Commissioner (Avery County, NC)
Republican
At-Large
Ed Booth

Commissioner (Beaufort County, NC)

At-Large
Stan Deatherage

Commissioner (Beaufort County, NC)

At-Large
Al Klemm

Commissioner (Beaufort County, NC)

At-Large
Jerry Langley

Commissioner (Beaufort County, NC)

At-Large
Hood Richardson

Commissioner (Beaufort County, NC)

At-Large
Rick Harrell

Commissioner (Bertie County, NC)

District 2
J. Perry

Commissioner (Bertie County, NC)

District 3
Charles Smith

Commissioner (Bertie County, NC)
Democratic
District 5
Delilah Blanks

Commissioner (Bladen County, NC)
Democratic
District 1
Mark Gillespie

Commissioner (Bladen County, NC)

District 1
Daniel Dowless

Commissioner (Bladen County, NC)
Democratic
District 2
Charles Peterson

Commissioner (Bladen County, NC)

District 2
Russell Priest

Commissioner (Bladen County, NC)

District 3
Billy Pait

Commissioner (Bladen County, NC)

At-Large
James Smith

Commissioner (Bladen County, NC)

At-Large
Phil Norris

Commissioner (Brunswick County, NC)

District 1
J. Cooke

Commissioner (Brunswick County, NC)
Republican
District 2
Scott Phillips

Commissioner (Brunswick County, NC)
Republican
District 4
David Gantt

Commissioner (Buncombe County, NC)

At-Large
Holly Jones

Commissioner (Buncombe County, NC)
Democratic
At-Large
Wayne Abele, Sr.

Commissioner (Burke County, NC)

At-Large
Johnnie Carswell

Commissioner (Burke County, NC)

At-Large
Maynard Taylor

Commissioner (Burke County, NC)

At-Large
Larry Burrage

Commissioner (Cabarrus County, NC)
Republican
At-Large
Chris Measmer

Commissioner (Cabarrus County, NC)
Republican
At-Large
Liz Poole

Commissioner (Cabarrus County, NC)
Republican
At-Large
Chris Barlowe

Commissioner (Caldwell County, NC)

At-Large
Clay Bollinger

Commissioner (Caldwell County, NC)
Republican
At-Large
Mike LaBrose

Commissioner (Caldwell County, NC)

At-Large
Sandra Duckwall

Commissioner (Camden County, NC)
Republican
At-Large
Randy Krainiak

Commissioner (Camden County, NC)

At-Large
P. McLain

Commissioner (Camden County, NC)
Republican
Courthouse Township
Garry Meiggs

Commissioner (Camden County, NC)
Democratic
South Mills Township
Clayton Riggs

Commissioner (Camden County, NC)

Shiloh Township
Robin Comer

Commissioner (Carteret County, NC)
Republican
District 1
Bill Smith

Commissioner (Carteret County, NC)
Republican
District 2
Greg Lewis

Commissioner (Carteret County, NC)
Republican
District 3
Jonathan Robinson

Commissioner (Carteret County, NC)
Republican
District 6
William Carter

Commissioner (Caswell County, NC)

At-Large
Nathaniel Hall

Commissioner (Caswell County, NC)

At-Large
Jeremiah Jefferies

Commissioner (Caswell County, NC)

At-Large
Cathy Lucas

Commissioner (Caswell County, NC)

At-Large
Kenneth Travis

Commissioner (Caswell County, NC)

At-Large
Kitty Barnes

Commissioner (Catawba County, NC)

At-Large
Barbara Beatty

Commissioner (Catawba County, NC)
Republican
At-Large
Dan Hunsucker

Commissioner (Catawba County, NC)
Republican
At-Large
C. Isenhower

Commissioner (Catawba County, NC)

At-Large
Lynn Lail

Commissioner (Catawba County, NC)

At-Large
Sally Kost

Commissioner (Chatham County, NC)
Democratic
District 1
Allen Cross

Commissioner (Chatham County, NC)
Democratic
District 2
Brian Bock

Commissioner (Chatham County, NC)

District 3
Pam Stewart

Commissioner (Chatham County, NC)

District 4
Walter Petty

Commissioner (Chatham County, NC)

District 5
Steve Jordan

Commissioner (Cherokee County, NC)

District 1
Lorraine Meltz

Commissioner (Cherokee County, NC)

District 2
David Wood

Commissioner (Cherokee County, NC)

District 3
Jeff Smith

Commissioner (Chowan County, NC)
Democratic
District 1
Emmett Winborne

Commissioner (Chowan County, NC)
Democratic
District 1
John Mitchener

Commissioner (Chowan County, NC)
Democratic
District 2
Ellis Lawrence

Commissioner (Chowan County, NC)
Democratic
District 3
D. Nixon

Commissioner (Chowan County, NC)
Republican
At-Large
Dan McGlamery

Commissioner (Clay County, NC)

At-Large
Dwight Penland

Commissioner (Clay County, NC)

At-Large
Stephen Sellers

Commissioner (Clay County, NC)

At-Large
Jason Falls

Commissioner (Cleveland County, NC)

At-Large
Ronald Hawkins

Commissioner (Cleveland County, NC)
Republican
At-Large
Eddie Holbrook

Commissioner (Cleveland County, NC)

At-Large
Johnny Hutchins

Commissioner (Cleveland County, NC)
Republican
At-Large
Amon McKenzie

Commissioner (Columbus County, NC)

District 1
James Prevatte

Commissioner (Columbus County, NC)
Democratic
District 2
Giles Byrd

Commissioner (Columbus County, NC)
Democratic
District 3
P. Russ

Commissioner (Columbus County, NC)
Democratic
District 4
Ricky Bullard

Commissioner (Columbus County, NC)

District 6
Charles McDowell

Commissioner (Columbus County, NC)

District 7
Thomas Mark

Commissioner (Craven County, NC)

District 1
Jefferey Taylor

Commissioner (Craven County, NC)

District 2
Johnnie Sampson, Jr.

Commissioner (Craven County, NC)

District 3
Scott Dacey

Commissioner (Craven County, NC)

District 4
Theron McCabe

Commissioner (Craven County, NC)

District 5
Lee Allen

Commissioner (Craven County, NC)

District 6
Steve Tyson

Commissioner (Craven County, NC)

District 7
Jeannette Council

Commissioner (Cumberland County, NC)

District 1
Billy King

Commissioner (Cumberland County, NC)

District 1
Kenneth Edge

Commissioner (Cumberland County, NC)
Democratic
District 2
Jimmy Keefe

Commissioner (Cumberland County, NC)
Democratic
District 2
Charles Evans

Commissioner (Cumberland County, NC)

At-Large
Edward Melvin

Commissioner (Cumberland County, NC)

At-Large
Oswald Aydlett, Jr.

Commissioner (Currituck County, NC)
Republican
District 1
H. Petrey

Commissioner (Currituck County, NC)

District 3
Marion Gilbert

Commissioner (Currituck County, NC)

District 5
Paul Martin

Commissioner (Currituck County, NC)

At-Large
S. O'Neal

Commissioner (Currituck County, NC)
Republican
At-Large
Richard Johnson

Commissioner (Dare County, NC)
Republican
District 1
Virginia Tillett

Commissioner (Dare County, NC)

District 1
Max Dutton

Commissioner (Dare County, NC)

District 2
Warren Judge

Commissioner (Dare County, NC)
Democratic
District 3
Allen Burrus

Commissioner (Dare County, NC)
Democratic
District 4
Jack Shea

Commissioner (Dare County, NC)

District 5
Steve Jarvis

Commissioner (Davidson County, NC)

At-Large
Fred McClure

Commissioner (Davidson County, NC)
Republican
At-Large
Larry Potts

Commissioner (Davidson County, NC)
Republican
At-Large
Steve Shell

Commissioner (Davidson County, NC)
Republican
At-Large
Don Truell

Commissioner (Davidson County, NC)

At-Large
Sam Watford

Commissioner (Davidson County, NC)

At-Large
Todd Yates

Commissioner (Davidson County, NC)

At-Large
Carl Humphrey

Commissioner (Davie County, NC)

At-Large
Mark Jones

Commissioner (Davie County, NC)
Republican
At-Large
Richard Poindexter

Commissioner (Davie County, NC)
Republican
At-Large
Robert Wisecarver

Commissioner (Davie County, NC)

At-Large
Frances Parks

Commissioner (Duplin County, NC)
Democratic
District 1
Tim Smith

Commissioner (Duplin County, NC)

District 2
Harold Raynor

Commissioner (Duplin County, NC)

District 3
Brenda Howerton

Commissioner (Durham County, NC)
Democratic
At-Large
Michael Page

Commissioner (Durham County, NC)
Democratic
At-Large
Ellen Reckhow

Commissioner (Durham County, NC)
Democratic
At-Large
Evelyn Powell

Commissioner (Edgecombe County, NC)
Democratic
District 1
Viola Harris

Commissioner (Edgecombe County, NC)
Democratic
District 2
Leonard Wiggins

Commissioner (Edgecombe County, NC)
Democratic
District 3
Jonathan Felton

Commissioner (Edgecombe County, NC)
Democratic
District 5
Donald Boswell

Commissioner (Edgecombe County, NC)

District 6
Wayne Hines

Commissioner (Edgecombe County, NC)

District 7
Walter Marshall

Commissioner (Forsyth County, NC)

A
Everette Witherspoon

Commissioner (Forsyth County, NC)

A
Richard Linville

Commissioner (Forsyth County, NC)
Republican
B
David Plyler

Commissioner (Forsyth County, NC)
Republican
B
Gloria Whisenhunt

Commissioner (Forsyth County, NC)
Republican
B
William Whiteheart

Commissioner (Forsyth County, NC)

At-Large
Sidney Dunston

Commissioner (Franklin County, NC)
Democratic
District 1
David Bunn

Commissioner (Franklin County, NC)

District 4
Don Lancaster

Commissioner (Franklin County, NC)
Republican
District 5
Harry Foy, Jr.

Commissioner (Franklin County, NC)

At-Large
Shane Mitchell

Commissioner (Franklin County, NC)
Democratic
At-Large
Chad Brown

Commissioner (Gaston County, NC)

At-Large
Joe Carpenter

Commissioner (Gaston County, NC)
Republican
At-Large
Allen Fraley

Commissioner (Gaston County, NC)
Republican
At-Large
Thomas Keigher

Commissioner (Gaston County, NC)

At-Large
Tracy Philbeck

Commissioner (Gaston County, NC)

At-Large
Mickey Price

Commissioner (Gaston County, NC)
Republican
At-Large
John Hora

Commissioner (Gates County, NC)

At-Large
Kenneth Jernigan

Commissioner (Gates County, NC)

At-Large
Henry Jordan

Commissioner (Gates County, NC)
Democratic
At-Large
Jack Owens

Commissioner (Gates County, NC)

At-Large
Mike Edwards

Commissioner (Graham County, NC)

At-Large
Billy Holder

Commissioner (Graham County, NC)

At-Large
Connie Orr

Commissioner (Graham County, NC)

At-Large
Raymond Williams

Commissioner (Graham County, NC)

At-Large
Zelodis Jay

Commissioner (Granville County, NC)
Democratic
District 1
David Smith

Commissioner (Granville County, NC)

District 2
R. Currin, Jr.

Commissioner (Granville County, NC)
Democratic
District 3
Tony Cozart

Commissioner (Granville County, NC)
Democratic
District 4
Timothy Karan

Commissioner (Granville County, NC)

District 6
Edgar Smoak

Commissioner (Granville County, NC)

District 7
Jack Edmondson

Commissioner (Greene County, NC)

At-Large
Denny Garner

Commissioner (Greene County, NC)

At-Large
Bennie Heath

Commissioner (Greene County, NC)

At-Large
Jerry Jones

Commissioner (Greene County, NC)
Democratic
At-Large
James Shackleford

Commissioner (Greene County, NC)
Democratic
At-Large
Bruce Davis

Commissioner (Guilford County, NC)
Democratic
District 1
Bill Bencini

Commissioner (Guilford County, NC)

District 2
Linda Shaw

Commissioner (Guilford County, NC)
Republican
District 3
Carolyn Coleman

Commissioner (Guilford County, NC)
Democratic
District 7
Kay Cashion

Commissioner (Guilford County, NC)
Democratic
At-Large
Carolyn Johnson

Commissioner (Halifax County, NC)
Democratic
District 1
Marcelle Smith

Commissioner (Halifax County, NC)
Democratic
District 2
Rachel Hux

Commissioner (Halifax County, NC)
Democratic
District 3
Vernon Bryant

Commissioner (Halifax County, NC)

At-Large
J. Manning, Jr.

Commissioner (Halifax County, NC)

At-Large
James Pierce

Commissioner (Halifax County, NC)

At-Large
Beatrice Hill

Commissioner (Harnett County, NC)

District 1
Gary House

Commissioner (Harnett County, NC)

District 2
Jim Burgin

Commissioner (Harnett County, NC)
Republican
District 3
L. Ensley

Commissioner (Haywood County, NC)
Republican
At-Large
J. Kirkpatrick III

Commissioner (Haywood County, NC)

At-Large
Michael Sorrells

Commissioner (Haywood County, NC)

At-Large
Mark Swanger

Commissioner (Haywood County, NC)
Democratic
At-Large
Bill Upton

Commissioner (Haywood County, NC)

At-Large
Michael Edney

Commissioner (Henderson County, NC)

District 1
Charlie Messer

Commissioner (Henderson County, NC)
Republican
District 2
Larry Young

Commissioner (Henderson County, NC)

District 3
Tommy Thompson

Commissioner (Henderson County, NC)

District 4
Johnnie Farmer

Commissioner (Hertford County, NC)

At-Large
Curtis Freeman, Sr.

Commissioner (Hertford County, NC)

At-Large
Ronald Gatling

Commissioner (Hertford County, NC)

At-Large
Howard Hunter III

Commissioner (Hertford County, NC)
Democratic
At-Large
Frank Mitchell, Jr.

Commissioner (Hertford County, NC)

At-Large
Tony Hunt

Commissioner (Hoke County, NC)

At-Large
James Leach

Commissioner (Hoke County, NC)
Democratic
At-Large
Ellen McNeill

Commissioner (Hoke County, NC)

At-Large
Jean Powell

Commissioner (Hoke County, NC)

At-Large
Robert Wright

Commissioner (Hoke County, NC)
Democratic
At-Large
H. Byrd

Commissioner (Hyde County, NC)
Democratic
Fairfield Township
Barry Swindell

Commissioner (Hyde County, NC)

Currituck Township
Dick Tunnell

Commissioner (Hyde County, NC)

Swan Quarter Township
Renee Griffith

Commissioner (Iredell County, NC)
Republican
At-Large
Stephen Johnson

Commissioner (Iredell County, NC)
Republican
At-Large
Marvin Norman

Commissioner (Iredell County, NC)
Republican
At-Large
Kenneth Robertson, Jr.

Commissioner (Iredell County, NC)
Republican
At-Large
Charles Elders

Commissioner (Jackson County, NC)

District 1
Douglas Cody

Commissioner (Jackson County, NC)

District 2
Mark Jones

Commissioner (Jackson County, NC)
Democratic
District 4
Walter Debnam

Commissioner (Jackson County, NC)

District 5
Jeffrey Carver

Commissioner (Johnston County, NC)
Republican
District 1
DeVan Barbour

Commissioner (Johnston County, NC)
Republican
District 4
Cookie Pope

Commissioner (Johnston County, NC)

District 5
Tony Braswell

Commissioner (Johnston County, NC)
Republican
District 6
Allen Mims, Jr.

Commissioner (Johnston County, NC)

District 7
Frank Emory

Commissioner (Jones County, NC)

At-Large
W. Haddock

Commissioner (Jones County, NC)

At-Large
Zack Koonce III

Commissioner (Jones County, NC)

At-Large
Sondra Riggs

Commissioner (Jones County, NC)

At-Large
Joe Wiggins

Commissioner (Jones County, NC)

At-Large
Charlie Parks

Commissioner (Lee County, NC)

District 2
Jim Womack

Commissioner (Lee County, NC)

District 4
J. Daughety

Commissioner (Lenoir County, NC)

District 1
Eric Rouse

Commissioner (Lenoir County, NC)

District 2
Jackie Brown

Commissioner (Lenoir County, NC)
Democratic
District 4
Reuben Davis

Commissioner (Lenoir County, NC)
Democratic
At-Large
Linda Sutton

Commissioner (Lenoir County, NC)
Democratic
At-Large
Jim Klein

Commissioner (Lincoln County, NC)
Republican
At-Large
Carrol Mitchem

Commissioner (Lincoln County, NC)
Republican
At-Large
Alex Patton

Commissioner (Lincoln County, NC)
Republican
At-Large
Carl Robinson, Jr.

Commissioner (Lincoln County, NC)
Republican
At-Large
Ronnie Beale

Commissioner (Macon County, NC)

District 2
Kevin Corbin

Commissioner (Macon County, NC)

District 2
Ron Haven

Commissioner (Macon County, NC)

District 2
C. Briggs

Commissioner (Madison County, NC)

At-Large
Hall Moore

Commissioner (Madison County, NC)
Democratic
At-Large
Sue Vilcinskas

Commissioner (Madison County, NC)

At-Large
Tommy Bowen

Commissioner (Martin County, NC)

Eastern
Bob Hyman

Commissioner (Martin County, NC)

Western
Elmo Lilley

Commissioner (Martin County, NC)

Eastern
Ronnie Smith

Commissioner (Martin County, NC)

Western
Michael Lavender

Commissioner (McDowell County, NC)

At-Large
Barry McPeters

Commissioner (McDowell County, NC)
Republican
At-Large
David Walker

Commissioner (McDowell County, NC)

At-Large
Karen Bentley

Commissioner (Mecklenburg County, NC)
Republican
District 1
Vilma Leake

Commissioner (Mecklenburg County, NC)
Democratic
District 2
George Dunlap

Commissioner (Mecklenburg County, NC)

District 3
Dumont Clarke

Commissioner (Mecklenburg County, NC)
Democratic
District 4
Bill James

Commissioner (Mecklenburg County, NC)
Republican
District 6
Ken Hollifield

Commissioner (Mitchell County, NC)

At-Large
Bill Slagle

Commissioner (Mitchell County, NC)

At-Large
Joe Street

Commissioner (Mitchell County, NC)

At-Large
Anthony Copeland

Commissioner (Montgomery County, NC)

At-Large
Dolon Corbett

Commissioner (Montgomery County, NC)

At-Large
Jim Matheny

Commissioner (Montgomery County, NC)

At-Large
Jackie Morris

Commissioner (Montgomery County, NC)

At-Large
Larry Caddell

Commissioner (Moore County, NC)

District 1
Nick Picerno

Commissioner (Moore County, NC)
Republican
District 2
Jimmy Melton

Commissioner (Moore County, NC)

District 5
Lou Richardson

Commissioner (Nash County, NC)
Democratic
District 1
Fred Belfield, Jr.

Commissioner (Nash County, NC)

District 2
Billy Morgan

Commissioner (Nash County, NC)
Democratic
District 3
J. Outlaw

Commissioner (Nash County, NC)

District 5
Mary Wells

Commissioner (Nash County, NC)

District 6
Robbie Davis

Commissioner (Nash County, NC)

District 7
Jonathan Barfield, Jr.

Commissioner (New Hanover County, NC)
Democratic
At-Large
Brian Berger

Commissioner (New Hanover County, NC)

At-Large
Virginia Spruill

Commissioner (Northampton County, NC)
Democratic
District 2
Chester Deloatch, Sr.

Commissioner (Northampton County, NC)

District 3
Robert Carter

Commissioner (Northampton County, NC)

District 4
Fannie Greene

Commissioner (Northampton County, NC)

District 5
Paul Buchanan

Commissioner (Onslow County, NC)
Republican
At-Large
Barbara Ikner

Commissioner (Onslow County, NC)

At-Large
W. Jarman

Commissioner (Onslow County, NC)
Republican
At-Large
Lionell Midgett

Commissioner (Onslow County, NC)
Republican
At-Large
Alice Gordon

Commissioner (Orange County, NC)
Democratic
District 1
Earl McKee

Commissioner (Orange County, NC)

District 2
Barry Jacobs

Commissioner (Orange County, NC)
Democratic
At-Large
Bernadette Pelissier

Commissioner (Orange County, NC)
Democratic
At-Large
Paul Delamar III

Commissioner (Pamlico County, NC)

At-Large
Ann Holton

Commissioner (Pamlico County, NC)

At-Large
Kenny Heath

Commissioner (Pamlico County, NC)
Republican
Township 5
Christine Mele

Commissioner (Pamlico County, NC)
Republican
Township 2
Carl Ollison

Commissioner (Pamlico County, NC)

Township 4
Jimmy Spain

Commissioner (Pamlico County, NC)

Township 3
Jeff Dixon

Commissioner (Pasquotank County, NC)
Democratic
At-Large
William Sterritt

Commissioner (Pasquotank County, NC)

At-Large
Gary White

Commissioner (Pasquotank County, NC)

At-Large
Lloyd Griffin III

Commissioner (Pasquotank County, NC)
Democratic
Northern Inside
Cecil Perry

Commissioner (Pasquotank County, NC)

Southern Inside
Joseph Winslow, Jr.

Commissioner (Pasquotank County, NC)

Northern Outside
David Williams

Commissioner (Pender County, NC)
Republican
District 1
Chester Ward

Commissioner (Pender County, NC)
Republican
District 2
George Brown, Jr.

Commissioner (Pender County, NC)
Republican
District 3
Jimmy Tate

Commissioner (Pender County, NC)
Democratic
District 5
Janice Cole

Commissioner (Perquimans County, NC)

At-Large
Benjamin Hobbs

Commissioner (Perquimans County, NC)

At-Large
Tammy Miller-White

Commissioner (Perquimans County, NC)

At-Large
Edward Muzzulin

Commissioner (Perquimans County, NC)

At-Large
Frances Blalock

Commissioner (Person County, NC)

At-Large
Jimmy Clayton

Commissioner (Person County, NC)
Democratic
At-Large
B. Jeffers

Commissioner (Person County, NC)
Democratic
At-Large
Kyle Puryear

Commissioner (Person County, NC)

At-Large
David Hammond

Commissioner (Pitt County, NC)

District 1
Eugene James

Commissioner (Pitt County, NC)

District 2
Tom Johnson, Sr.

Commissioner (Pitt County, NC)

District 3
Mark Owens, Jr.

Commissioner (Pitt County, NC)

District 4
Jimmy Garris

Commissioner (Pitt County, NC)

District 5
Glen Webb

Commissioner (Pitt County, NC)

District 6
Melvin McLawhorn

Commissioner (Pitt County, NC)
Democratic
A
Beth Ward

Commissioner (Pitt County, NC)
Democratic
C
Ray Gasperson

Commissioner (Polk County, NC)
Democratic
At-Large
Ted Owens

Commissioner (Polk County, NC)
Republican
At-Large
Tom Pack

Commissioner (Polk County, NC)
Republican
At-Large
Phil Kemp

Commissioner (Randolph County, NC)
Republican
District 1
Darrell Frye

Commissioner (Randolph County, NC)

District 2
J. Holmes

Commissioner (Randolph County, NC)

District 3
L. Haywood

Commissioner (Randolph County, NC)

District 4
Arnold Lanier

Commissioner (Randolph County, NC)
Republican
District 5
Don Bryant

Commissioner (Richmond County, NC)

At-Large
John Garner

Commissioner (Richmond County, NC)
Democratic
At-Large
Jimmy Maske

Commissioner (Richmond County, NC)

At-Large
Ben Moss

Commissioner (Richmond County, NC)

At-Large
Kenneth Robinette

Commissioner (Richmond County, NC)
Democratic
At-Large
Thad Ussery

Commissioner (Richmond County, NC)

At-Large
Jerry Stephens

Commissioner (Robeson County, NC)
Democratic
District 1
Hubert Sealey

Commissioner (Robeson County, NC)

District 2
Roger Oxendine

Commissioner (Robeson County, NC)
Democratic
District 3
Noah Woods

Commissioner (Robeson County, NC)

District 4
Raymond Cummings, Jr.

Commissioner (Robeson County, NC)
Democratic
District 5
David Edge

Commissioner (Robeson County, NC)

District 6
Tom Taylor

Commissioner (Robeson County, NC)
Democratic
District 7
Lance Herndon

Commissioner (Robeson County, NC)
Democratic
District 8
W. Mabe

Commissioner (Rockingham County, NC)
Republican
At-Large
T. Travis

Commissioner (Rockingham County, NC)
Republican
At-Large
Jon Barber

Commissioner (Rowan County, NC)

At-Large
Chad Mitchell

Commissioner (Rowan County, NC)

At-Large
James Sides

Commissioner (Rowan County, NC)

At-Large
William Eckler

Commissioner (Rutherford County, NC)

District 1
Eddie Holland

Commissioner (Rutherford County, NC)
Democratic
District 3
Roger Richard

Commissioner (Rutherford County, NC)

District 4
Julius Owens

Commissioner (Rutherford County, NC)

District 5
Jarvis McLamb

Commissioner (Sampson County, NC)

District 1
Billy Lockamy

Commissioner (Sampson County, NC)
Republican
District 2
Jefferson Strickland

Commissioner (Sampson County, NC)

District 3
Albert Kirby

Commissioner (Sampson County, NC)

District 5
John Alford

Commissioner (Scotland County, NC)
Democratic
At-Large
John Cooley

Commissioner (Scotland County, NC)

At-Large
Bob Davis

Commissioner (Scotland County, NC)

At-Large
Carol McCall

Commissioner (Scotland County, NC)

At-Large
Guy McCook

Commissioner (Scotland County, NC)

At-Large
Clarence McPhatter II

Commissioner (Scotland County, NC)
Democratic
At-Large
Tony Dennis

Commissioner (Stanly County, NC)
Republican
At-Large
Lindsey Dunevant

Commissioner (Stanly County, NC)

At-Large
Gene McIntyre

Commissioner (Stanly County, NC)

At-Large
Joshua Morton

Commissioner (Stanly County, NC)

At-Large
James Booth

Commissioner (Stokes County, NC)

At-Large
J. Inman

Commissioner (Stokes County, NC)
Republican
At-Large
Ronda Jones

Commissioner (Stokes County, NC)

At-Large
Ernest Lankford

Commissioner (Stokes County, NC)

At-Large
Jimmy Walker

Commissioner (Stokes County, NC)
Republican
At-Large
R.F. Golding

Commissioner (Surry County, NC)

At-Large
Eddie Harris

Commissioner (Surry County, NC)

At-Large
Paul Johnson

Commissioner (Surry County, NC)
Republican
At-Large
Jimmy Miller

Commissioner (Surry County, NC)
Republican
At-Large
Phil Carson

Commissioner (Swain County, NC)

At-Large
Donnie Dixon

Commissioner (Swain County, NC)

At-Large
David Monteith

Commissioner (Swain County, NC)

At-Large
Steve Moon

Commissioner (Swain County, NC)

At-Large
Robert White

Commissioner (Swain County, NC)

At-Large
Larry Chapman

Commissioner (Transylvania County, NC)

At-Large
Jason Chappell

Commissioner (Transylvania County, NC)
Republican
At-Large
Mike Hawkins

Commissioner (Transylvania County, NC)
Republican
At-Large
Daryle Hogsed

Commissioner (Transylvania County, NC)

At-Large
Larry Hill

Commissioner (Tyrrell County, NC)
Democratic
At-Large
Thomas Spruill

Commissioner (Tyrrell County, NC)

At-Large
Todd Johnson

Commissioner (Union County, NC)

At-Large
Jerry Simpson

Commissioner (Union County, NC)

At-Large
Jonathan Thomas

Commissioner (Union County, NC)

At-Large
Deborah Brown

Commissioner (Vance County, NC)
Democratic
District 1
Gordon Wilder

Commissioner (Vance County, NC)

District 3
Dan Brummitt

Commissioner (Vance County, NC)

District 4
Eddie Wright

Commissioner (Vance County, NC)
Democratic
District 5
Terry Garrison

Commissioner (Vance County, NC)
Democratic
District 6
Tommy Hester

Commissioner (Vance County, NC)

District 7
Joe Bryan

Commissioner (Wake County, NC)

District 1
Phil Matthews

Commissioner (Wake County, NC)

District 2
Tony Gurley

Commissioner (Wake County, NC)

District 3
Ervin Portman

Commissioner (Wake County, NC)
Democratic
District 4
James West

Commissioner (Wake County, NC)

District 5
Betty Ward

Commissioner (Wake County, NC)
Democratic
District 6
Paul Coble

Commissioner (Wake County, NC)

District 7
Jennifer Jordan

Commissioner (Warren County, NC)
Democratic
District 1
Ulysses Ross

Commissioner (Warren County, NC)

District 2
Ruby Downey

Commissioner (Warren County, NC)

District 3
Bertadean Baker

Commissioner (Warren County, NC)

District 4
Barry Richardson

Commissioner (Warren County, NC)
Democratic
District 5
Raymond McCray

Commissioner (Washington County, NC)

District 2
Tracey Johnson

Commissioner (Washington County, NC)

District 3
Buster Manning

Commissioner (Washington County, NC)
Democratic
District 4
David Blust

Commissioner (Watauga County, NC)

District 4
Nathan Miller

Commissioner (Watauga County, NC)

District 5
John Bell

Commissioner (Wayne County, NC)
Democratic
District 3
Steve Keen

Commissioner (Wayne County, NC)
Republican
District 4
Gary Blevins

Commissioner (Wilkes County, NC)

At-Large
Gary Blevins

Commissioner (Wilkes County, NC)
Republican
At-Large
Keith Elmore

Commissioner (Wilkes County, NC)
Republican
At-Large
David Gambill

Commissioner (Wilkes County, NC)

At-Large
Leslie Atkinson

Commissioner (Wilson County, NC)

District 1
Thomas Lucas

Commissioner (Wilson County, NC)

District 2
Bobbie Jones

Commissioner (Wilson County, NC)

District 3
Roger Lucas

Commissioner (Wilson County, NC)

District 4
R.S. Boyette

Commissioner (Wilson County, NC)

District 5
R. Piner

Commissioner (Wilson County, NC)

District 7
Kevin Austin

Commissioner (Yadkin County, NC)
Republican
At-Large
Gilbert Hemric

Commissioner (Yadkin County, NC)

At-Large
David Moxley

Commissioner (Yadkin County, NC)
Republican
At-Large
Marion Welborn

Commissioner (Yadkin County, NC)

At-Large
Frank Zachary

Commissioner (Yadkin County, NC)

At-Large
Jill Austin

Commissioner (Yancey County, NC)

At-Large
Johnny Riddle

Commissioner (Yancey County, NC)
Democratic
At-Large
Bill Jensen

Council Member (Apex, NC)
Democratic
At-Large
Lance Olive

Council Member (Apex, NC)

At-Large
Gene Schulze

Council Member (Apex, NC)

At-Large
Ron Julian

Commissioner (Huntersville, NC)

At-Large
Sarah McAulay

Commissioner (Huntersville, NC)

At-Large
John Ashcraft, Jr.

Council Member (Monroe, NC)

At-Large
Margaret Desio

Council Member (Monroe, NC)

At-Large
Freddie Gordon

Council Member (Monroe, NC)

At-Large
Billy Jordan

Council Member (Monroe, NC)

At-Large
Lynn Keziah

Council Member (Monroe, NC)

At-Large
Dottie Nash

Council Member (Monroe, NC)

At-Large
Maggie Blackwell

Council Member (Salisbury, NC)

At-Large
William Kennedy

Council Member (Salisbury, NC)

At-Large
Brian Miller

Council Member (Salisbury, NC)

At-Large
Samuel Gaskins

Council Member (Sanford, NC)

Ward 1
Charles Taylor

Council Member (Sanford, NC)

Ward 2
James Williams

Council Member (Sanford, NC)

Ward 3
Walter McNeil

Council Member (Sanford, NC)

Ward 4
Leopold Cohen

Council Member (Sanford, NC)

At-Large

20% Democrats

16% Republicans

64% Other

Back to top