or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Officials

Ohio Local Legislative Officials

James Hurley III

Council Member (Akron, OH)
Democratic
Ward 1
Bruce Kilby

Council Member (Akron, OH)
Democratic
Ward 2
Margo Sommerville

Council Member (Akron, OH)
Democratic
Ward 3
Russel Neal, Jr.

Council Member (Akron, OH)

Ward 4
Kenneth Jones

Council Member (Akron, OH)
Democratic
Ward 5
Mike Freeman

Council Member (Akron, OH)
Democratic
Ward 9
Jeff Fusco

Council Member (Akron, OH)

At-Large
Linda Omobien

Council Member (Akron, OH)

At-Large
Michael Williams

Council Member (Akron, OH)
Democratic
At-Large
Vicki Giambrone

Council Member (Beavercreek, OH)

At-Large
Brian Jarvis

Council Member (Beavercreek, OH)

At-Large
Jerry Petrak

Council Member (Beavercreek, OH)

At-Large
Debborah Wallace

Council Member (Beavercreek, OH)

At-Large
John Zanfardino

Council Member (Bowling Green, OH)

Ward 2
Mike Aspacher

Council Member (Bowling Green, OH)

Ward 3
Robert McOmber

Council Member (Bowling Green, OH)

At-Large
Vincent Carl

Council Member (Brunswick, OH)

Ward 2
Ron Falconi

Council Member (Brunswick, OH)

At-Large
Patricia Hanek

Council Member (Brunswick, OH)

At-Large
Greg Hawk

Council Member (Canton, OH)
Democratic
Ward 1
Thomas West

Council Member (Canton, OH)
Democratic
Ward 2
James Griffin

Council Member (Canton, OH)
Democratic
Ward 3
Chris Smith

Council Member (Canton, OH)
Democratic
Ward 4
David Dougherty

Council Member (Canton, OH)
Democratic
Ward 6
Mary Cirelli

Council Member (Canton, OH)
Democratic
At-Large
Joe Cole

Council Member (Canton, OH)

At-Large
Allen Schulman

Council Member (Canton, OH)
Democratic
At-Large
Bill Smuckler

Council Member (Canton, OH)
Democratic
At-Large
Wayne Lippert

Council Member (Cincinnati, OH)

At-Large
Roxanne Qualls

Council Member (Cincinnati, OH)

At-Large
Laure Quinlivan

Council Member (Cincinnati, OH)

At-Large
Cecil Thomas

Council Member (Cincinnati, OH)
Democratic
At-Large
Charlie Winburn

Council Member (Cincinnati, OH)

At-Large
Wendell Young

Council Member (Cincinnati, OH)

At-Large
Terrell Pruitt

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 1
Zachary Reed

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 2
Joe Cimperman

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 3
Kenneth Johnson

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 4
Phyllis Cleveland

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 5
Mamie Mitchell

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 6
TJ Dow

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 7
Jeffrey Johnson

Council Member (Cleveland, OH)
Democratic
Ward 8
Kevin Conwell

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 9
Eugene Miller

Council Member (Cleveland, OH)
Democratic
Ward 10
Michael Polensek

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 11
Anthony Brancatelli

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 12
Kevin Kelley

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 13
Brian Cummins

Council Member (Cleveland, OH)
Democratic, Green Party
Ward 14
Matt Zone

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 15
Jay Westbrook

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 16
Dona Brady

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 17
Martin Sweeney

Council Member (Cleveland, OH)
Democratic
Ward 18
Martin Keane

Council Member (Cleveland, OH)

Ward 19
Bonita Caplan

Council Member (Cleveland Heights, OH)

At-Large
Jason Stein

Council Member (Cleveland Heights, OH)

At-Large
Cheryl Stephens

Council Member (Cleveland Heights, OH)

At-Large
Dennis Wilcox

Council Member (Cleveland Heights, OH)

At-Large
Hearcel Craig

Council Member (Columbus, OH)
Democratic
At-Large
Andrew Ginther

Council Member (Columbus, OH)
Democratic
At-Large
Zachary Klein

Council Member (Columbus, OH)

At-Large
A. Miller

Council Member (Columbus, OH)
Democratic
At-Large
Michelle Mills

Council Member (Columbus, OH)

At-Large
Eileen Paley

Council Member (Columbus, OH)
Democratic
At-Large
Priscilla Tyson

Council Member (Columbus, OH)
Democratic
At-Large
Vincent Rubino

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Democratic
Ward 1
Mary Pyke

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Republican
Ward 2
Ken Barnhart

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Republican
Ward 3
Mark Ihasz

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Democratic
Ward 4
Don Walters

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Democratic
Ward 6
Jerry James

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Democratic
Ward 7
Terry Mader

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)
Republican
Ward 8
Kathy Hummel

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)

At-Large
Carol Klinger

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)

At-Large
Jeff Lula

Councilor (Cuyahoga Falls, OH)

At-Large
Matt Joseph

Commissioner (Dayton, OH)

At-Large
Dean Lovelace

Commissioner (Dayton, OH)

At-Large
Jeffrey Mims

Commissioner (Dayton, OH)

At-Large
Joey Williams

Commissioner (Dayton, OH)

At-Large
Cathy Boring

Council Member (Dublin, OH)

Ward 1
Amy Salay

Council Member (Dublin, OH)

Ward 2
John Reiner

Council Member (Dublin, OH)

Ward 3
Marilee Chinnici-Zuercher

Council Member (Dublin, OH)

At-Large
Richard Gerber

Council Member (Dublin, OH)

At-Large
Michael Keenan

Council Member (Dublin, OH)

At-Large
Larry Tanner

Council Member (Elyria, OH)
Democratic
Ward 1
Garry Gibbs

Council Member (Elyria, OH)
Republican
Ward 3
Mark Craig

Council Member (Elyria, OH)
Independent
Ward 4
Donna Mitchell

Council Member (Elyria, OH)
Democratic
Ward 6
Thomas Callahan

Council Member (Elyria, OH)
Democratic
At-Large
Michael Lotko III

Council Member (Elyria, OH)
Democratic
At-Large
Victor Stewart III

Council Member (Elyria, OH)
Democratic
At-Large
Madeline Scarniench

Council Member (Euclid, OH)

Ward 2
Kandace Jones

Council Member (Euclid, OH)

Ward 3
Daryl Langman

Council Member (Euclid, OH)

Ward 7
Greg Van Ho

Council Member (Euclid, OH)

Ward 8
KrIsten Holzheimer

Council Member (Euclid, OH)

At-Large
James Hapner

Council Member (Fairborn, OH)

At-Large
Dan Kirkpatrick

Council Member (Fairborn, OH)

At-Large
Tom Nagel

Council Member (Fairborn, OH)

At-Large
Stuart Snow

Council Member (Fairborn, OH)

At-Large
Robert Wood

Council Member (Fairborn, OH)

At-Large
Terry Senger

Council Member (Fairfield, OH)

Ward 4
Tim Abbott

Council Member (Fairfield, OH)

At-Large
Tim Meyers

Council Member (Fairfield, OH)

At-Large
Mike Oler

Council Member (Fairfield, OH)

At-Large
J. Slough

Council Member (Findlay, OH)

Ward 1
Randy Van Dyne

Council Member (Findlay, OH)

Ward 2
K. Collette

Council Member (Findlay, OH)

Ward 3
R. Monday

Council Member (Findlay, OH)

Ward 4
Robert Nichols

Council Member (Findlay, OH)

Ward 5
William Schedel, Jr.

Council Member (Findlay, OH)

Ward 6
James Slough

Council Member (Findlay, OH)

At-Large
Randy Ward

Council Member (Findlay, OH)

At-Large
Brian Larick

Council Member (Gahanna, OH)

Ward 3
Beryl Anderson

Council Member (Gahanna, OH)

Ward 4
Dave Samuel

Council Member (Gahanna, OH)

At-Large
Michael Dudley, Sr.

Council Member (Garfield Heights, OH)

Ward 1
Nancy Marincic

Council Member (Garfield Heights, OH)

Ward 2
Michael Nenadovich

Council Member (Garfield Heights, OH)

Ward 3
Joseph Suster

Council Member (Garfield Heights, OH)

Ward 5
Tracy Mahoney

Council Member (Garfield Heights, OH)

Ward 6
Thomas Vaughn

Council Member (Garfield Heights, OH)

Ward 7
Robert Brown

Council Member (Hamilton, OH)

At-Large
Carla Fiehrer

Council Member (Hamilton, OH)

At-Large
Archie Johnson

Council Member (Hamilton, OH)

At-Large
Kathleen Klink

Council Member (Hamilton, OH)

At-Large
Timothy Naab

Council Member (Hamilton, OH)

At-Large
Rob Wile

Council Member (Hamilton, OH)

At-Large
Karen Kaleps

Council Member (Huber Heights, OH)

Ward 2
Tyler Starline

Council Member (Huber Heights, OH)

Ward 3
Judy Blankenship

Council Member (Huber Heights, OH)

Ward 4
Mark Campbell

Council Member (Huber Heights, OH)

At-Large
Jan Vargo

Council Member (Huber Heights, OH)

At-Large
Joseph Wanamaker

Council Member (Kettering, OH)

District 2
Walter Klepacz

Council Member (Kettering, OH)

District 3
Bruce Duke

Council Member (Kettering, OH)

District 4
Amy Schrimpf

Council Member (Kettering, OH)

At-Large
Ashley Webb

Council Member (Kettering, OH)

At-Large
David Anderson

Council Member (Lakewood, OH)

Ward 1
Thomas Bullock

Council Member (Lakewood, OH)

Ward 2
Shawn Juris

Council Member (Lakewood, OH)

Ward 3
Mary Madigan

Council Member (Lakewood, OH)

Ward 4
Ryan Nowlin

Council Member (Lakewood, OH)

At-Large
Brian Powers

Council Member (Lakewood, OH)

At-Large
Monique Smith

Council Member (Lakewood, OH)

At-Large
Kenneth Culver

Council President (Lancaster, OH)

At-Large
Melody Bobbitt

Council Member (Lancaster, OH)

Ward 1
John Zekas

Council Member (Lancaster, OH)

Ward 2
Bruce McAtee

Council Member (Lancaster, OH)

Ward 3
Tom Stoughton

Council Member (Lancaster, OH)

Ward 4
Rudy Touvell

Council Member (Lancaster, OH)

Ward 6
Jon Hale

Council Member (Lancaster, OH)

At-Large
Robert Hedges

Council Member (Lancaster, OH)

At-Large
John Nixon

Council President (Lima, OH)

At-Large
Kurt Neeper

Council Member (Lima, OH)

Ward 1
Sam McLean

Council Member (Lima, OH)

Ward 2
Jesse Lowe

Council Member (Lima, OH)

Ward 3
Tom Tebben

Council Member (Lima, OH)

Ward 4
Teresa Adams

Council Member (Lima, OH)

Ward 5
Derry Glenn

Council Member (Lima, OH)

Ward 6
Paige Townsend

Council Member (Lima, OH)

Ward 7
David Adams

Council Member (Lima, OH)

Ward 8
Joel Arrendondo

Council President (Lorain, OH)
Democratic
At-Large
Brian Gates

Council Member (Lorain, OH)

Ward 1
Tim Howard

Council Member (Lorain, OH)
Democratic
Ward 3
Bret Schuster

Council Member (Lorain, OH)

Ward 4
Eddie Edwards

Council Member (Lorain, OH)
Democratic
Ward 5
Myroslaw Silecky

Council Member (Lorain, OH)
Democratic
Ward 7
Mitchell Fallis

Council Member (Lorain, OH)
Democratic
At-Large
Daniel Given

Council Member (Lorain, OH)
Democratic
At-Large
Anne Molnar

Council Member (Lorain, OH)
Democratic
At-Large
Philip Scott

Council President (Mansfield, OH)

At-Large
Mike Hill

Council Member (Mansfield, OH)

Ward 1
Jeff Rock

Council Member (Mansfield, OH)

Ward 2
Scott Hazen

Council Member (Mansfield, OH)

Ward 3
Pat Hightower

Council Member (Mansfield, OH)

Ward 5
Ellen Haring

Council Member (Mansfield, OH)

At-Large
Dave Edwards

Council President (Marion, OH)

At-Large
Ralph Cumston

Council Member (Marion, OH)

Ward 1
Ayers Ratliff

Council Member (Marion, OH)

Ward 2
Mike Thomas

Council Member (Marion, OH)

Ward 3
Debbie Blevins

Council Member (Marion, OH)

Ward 4
Beckie Gustin

Council Member (Marion, OH)

At-Large
Jason Schaber

Council Member (Marion, OH)

At-Large
Tony Townsend

Council Member (Massillon, OH)

Ward 4
Donnie Peters, Jr.

Council Member (Massillon, OH)

Ward 5
Paul Manson

Council Member (Massillon, OH)

At-Large
Larry Slagle

Council Member (Massillon, OH)

At-Large
Robert Shiner

Council Member (Mentor, OH)

Ward 1
Carolyn Bucey

Council Member (Mentor, OH)

Ward 2
Ed Walsh

Council Member (Mentor, OH)

Ward 3
Ronald Micchia

Council Member (Mentor, OH)

Ward 4
Janet Dowling

Council Member (Mentor, OH)

At-Large
Ray Kirchner

Council Member (Mentor, OH)

At-Large
Scott Marn

Council Member (Mentor, OH)

At-Large
Andrew Smith

Council Member (Middletown, OH)

Ward 2
Joshua Laubach

Council Member (Middletown, OH)

Ward 3
Daniel Picard

Council Member (Middletown, OH)

Ward 4
Anita Jones

Council Member (Middletown, OH)

At-Large
Ed Houdeshell

Council Member (Newark, OH)

Ward 1
Shirley Stare

Council Member (Newark, OH)

Ward 2
Jeff Rath

Council Member (Newark, OH)

Ward 3
Don Ellington

Council Member (Newark, OH)

Ward 5
Doug Marmie

Council Member (Newark, OH)

Ward 6
Carol Floyd

Council Member (Newark, OH)

Ward 7
Ryan Bubb

Council Member (Newark, OH)

At-Large
Louis Brossard

Council Member (North Olmsted, OH)

Ward 1
Paul Barker

Council Member (North Olmsted, OH)

Ward 2
Paul Schumann

Council Member (North Olmsted, OH)

Ward 3
Lawrence Orlowski

Council Member (North Olmsted, OH)

Ward 4
Kevin Kearney

Council Member (North Olmsted, OH)

At-Large
Duane Limpert

Council Member (North Olmsted, OH)

At-Large
Mark Mahoney

Council Member (North Olmsted, OH)

At-Large
Angela Williamson

Council Member (North Olmsted, OH)

At-Large
Sean Brennan

Council President (Parma, OH)

At-Large
Mary Galinas

Council Member (Parma, OH)

Ward 1
Deborah Lime

Council Member (Parma, OH)

Ward 2
Brian Day

Council Member (Parma, OH)

Ward 4
Lawrence Napoli

Council Member (Parma, OH)

Ward 6
Brian Brochetti

Council Member (Parma, OH)

Ward 7
Scott Tuma

Council Member (Parma, OH)

Ward 8
William Hills

Council President (Reynoldsburg, OH)

At-Large
Fred Deskins, Jr.

Council Member (Reynoldsburg, OH)

Ward 1
Leslie Kelly

Council Member (Reynoldsburg, OH)

Ward 2
Doug Joseph

Council Member (Reynoldsburg, OH)

Ward 3
Mel Clemens

Council Member (Reynoldsburg, OH)

Ward 4
Nathan Burd

Council Member (Reynoldsburg, OH)

At-Large
Barth Cotner

Council Member (Reynoldsburg, OH)

At-Large
Chris Long

Council Member (Reynoldsburg, OH)

At-Large
James Brady

Council Member (Shaker Heights, OH)

At-Large
Brian Gleisser

Council Member (Shaker Heights, OH)

At-Large
Nancy Moore

Council Member (Shaker Heights, OH)

At-Large
Lynn Ruffner

Council Member (Shaker Heights, OH)

At-Large
Earl Williams, Jr.

Council Member (Shaker Heights, OH)

At-Large
Rob Zimmermann

Council Member (Shaker Heights, OH)

At-Large
Joyce Chilton

Commissioner (Springfield, OH)

At-Large
Karen Duncan

Commissioner (Springfield, OH)

At-Large
Daniel Martin

Commissioner (Springfield, OH)

At-Large
Kevin O'Neill

Commissioner (Springfield, OH)

At-Large
Matt Riehl

Council Member (Stow, OH)

Ward 1
Jim Costello

Council Member (Stow, OH)

Ward 2
John Pribonic

Council Member (Stow, OH)

Ward 3
Mike Rasor

Council Member (Stow, OH)

At-Large
Michael Daymut

Council Member (Strongsville, OH)

Ward 1
Mark Roth III

Council Member (Strongsville, OH)

Ward 3
J. Maloney

Council Member (Strongsville, OH)

Ward 4
Joseph DeMio

Council Member (Strongsville, OH)

At-Large
Ken Dooner

Council Member (Strongsville, OH)

At-Large
John Southworth

Council Member (Strongsville, OH)

At-Large
Wilma Brown

Council Member (Toledo, OH)
Democratic
District 1
D. Collins

Council Member (Toledo, OH)
Independent
District 2
Mike Craig

Council Member (Toledo, OH)
Democratic
District 3
Paula Hicks-Hudson

Council Member (Toledo, OH)

District 4
Tom Waniewski

Council Member (Toledo, OH)
Republican
District 5
Lindsay Webb

Council Member (Toledo, OH)
Democratic
District 6
Phillip Copeland

Council Member (Toledo, OH)
Democratic
At-Large
Rob Ludeman

Council Member (Toledo, OH)
Republican
At-Large
Adam Martinez

Council Member (Toledo, OH)

At-Large
Joe McNamara

Council Member (Toledo, OH)
Democratic
At-Large
George Sarantou

Council Member (Toledo, OH)
Republican
At-Large
Steven Steel

Council Member (Toledo, OH)

At-Large
Frank Ciotola

Council Member (Upper Arlington, OH)

At-Large
David DeCapua

Council Member (Upper Arlington, OH)

At-Large
Debbie Johnson

Council Member (Upper Arlington, OH)

At-Large
Erik Yassenoff

Council Member (Upper Arlington, OH)

At-Large
Fiore Dippolito

Council Member (Warren, OH)

Ward 1
Alford Novak

Council Member (Warren, OH)

Ward 2
John Brown, Jr.

Council Member (Warren, OH)

Ward 3
Vincent Flask

Council Member (Warren, OH)

Ward 5
Cheryl Saffold

Council Member (Warren, OH)

Ward 6
Eddie Colbert

Council Member (Warren, OH)

Ward 7
Helen Rucker

Council Member (Warren, OH)

At-Large
Daniel Sferra

Council Member (Warren, OH)

At-Large
Kathy Cocuzzi

Council Member (Westerville, OH)

At-Large
Diane Fosselman

Council Member (Westerville, OH)

At-Large
Jenifer French

Council Member (Westerville, OH)

At-Large
Mike Heyeck

Council Member (Westerville, OH)

At-Large
Larry Jenkins

Council Member (Westerville, OH)

At-Large
Craig Treneff

Council Member (Westerville, OH)

At-Large
Michael Killeen

Council President (Westlake, OH)

At-Large
Edward Hack

Council Member (Westlake, OH)

Ward 1
James Connole

Council Member (Westlake, OH)

Ward 2
Dennis Sullivan

Council Member (Westlake, OH)

Ward 3
Michael O'Donnell

Council Member (Westlake, OH)

Ward 4
Kenneth Brady

Council Member (Westlake, OH)

Ward 5
Mark Getsay

Council Member (Westlake, OH)

Ward 6
Annie Gillam

Council Member (Youngstown, OH)

Ward 1
Jamael Brown

Council Member (Youngstown, OH)

Ward 3
Mike Ray

Council Member (Youngstown, OH)

Ward 4
Paul Drennen

Council Member (Youngstown, OH)

Ward 5
Janet Tarpley

Council Member (Youngstown, OH)

Ward 6
John Swierz

Council Member (Youngstown, OH)

Ward 7
Brian Baldridge

Commissioner (Adams County, OH)

At-Large
Justin Cooper

Commissioner (Adams County, OH)

At-Large
Roger Rhonemus

Commissioner (Adams County, OH)

At-Large
Greg Sneary

Commissioner (Allen County, OH)

At-Large
Kim Edwards

Commissioner (Ashland County, OH)
Republican
At-Large
Barb Queer

Commissioner (Ashland County, OH)
Republican
At-Large
Michael Welch

Commissioner (Ashland County, OH)
Republican
At-Large
Peggy Carlo

Commissioner (Ashtabula County, OH)

At-Large
Daniel Claypool

Commissioner (Ashtabula County, OH)

At-Large
Joseph Moroski

Commissioner (Ashtabula County, OH)

At-Large
Lenny Eliason

Commissioner (Athens County, OH)
Democratic
At-Large
Larry Payne

Commissioner (Athens County, OH)
Republican
At-Large
Mark Sullivan

Commissioner (Athens County, OH)
Democratic
At-Large
John Bergman

Commissioner (Auglaize County, OH)

At-Large
Don Regula

Commissioner (Auglaize County, OH)

At-Large
Doug Spencer

Commissioner (Auglaize County, OH)

At-Large
Matt Couffland

Commissioner (Belmont County, OH)
Democratic
At-Large
Ginny Favede

Commissioner (Belmont County, OH)
Democratic
At-Large
Charles Probst, Jr.

Commissioner (Belmont County, OH)
Democratic
At-Large
Cindy Carpenter

Commissioner (Butler County, OH)

At-Large
Donald Dixon

Commissioner (Butler County, OH)

At-Large
Jeffrey Ohler

Commissioner (Carroll County, OH)

At-Large
Thomas Wheaton

Commissioner (Carroll County, OH)

At-Large
Bob Corbett

Commissioner (Champaign County, OH)

At-Large
Steven Hess

Commissioner (Champaign County, OH)

At-Large
John Detrick

Commissioner (Clark County, OH)
Republican
At-Large
David Hartley

Commissioner (Clark County, OH)
Democratic
At-Large
Richard Lohnes

Commissioner (Clark County, OH)

At-Large
Edwin Humphrey

Commissioner (Clermont County, OH)

At-Large
Bob Proud

Commissioner (Clermont County, OH)

At-Large
Mike Curry

Board Member (Clinton County, OH)

At-Large
Patrick Haley

Board Member (Clinton County, OH)

At-Large
Michael Halleck

Commissioner (Columbiana County, OH)

At-Large
Jim Hoppel

Commissioner (Columbiana County, OH)
Republican
At-Large
Gary Fischer

Commissioner (Coshocton County, OH)

At-Large
D. Lee

Commissioner (Coshocton County, OH)

At-Large
Dane Shryock

Commissioner (Coshocton County, OH)

At-Large
Jenny Vermillion

Commissioner (Crawford County, OH)

At-Large
Douglas Weisenauer

Commissioner (Crawford County, OH)

At-Large
David Greenspan

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 1
Dale Miller

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 2
Daniel Brady

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 3
Charles Germana

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 4
Michael Gallagher

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 5
Jack Schron

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 6
Yvonne Canwell

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 7
Pernel Jones, Jr.

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 8
C. Ellen Connally

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 9
Julian Rogers

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 10
Sunny Simon

Council Member (Cuyahoga County, OH)

District 11
Ed FitzGerald

County Executive (Cuyahoga County, OH)

At-Large
Diane Delaplane

Commissioner (Darke County, OH)
Republican
At-Large
Michael Rhoades

Commissioner (Darke County, OH)
Republican
At-Large
Michael Stegall

Commissioner (Darke County, OH)

At-Large
James Harris, Jr.

Commissioner (Defiance County, OH)

At-Large
Tomas Kime

Commissioner (Defiance County, OH)
Republican
At-Large
Otto Nicely

Commissioner (Defiance County, OH)
Republican
At-Large
Ken O'Brien

Commissioner (Delaware County, OH)
Republican
At-Large
Dennis Stapleton

Commissioner (Delaware County, OH)

At-Large
Thomas Ferrell, Jr.

Commissioner (Erie County, OH)
Democratic
At-Large
Bill Monaghan

Commissioner (Erie County, OH)
Democratic
At-Large
Patrick Shenigo

Commissioner (Erie County, OH)

At-Large
Steve Davis

Commissioner (Fairfield County, OH)

At-Large
Mike Kiger

Commissioner (Fairfield County, OH)
Republican
At-Large
Tony Anderson

Commissioner (Fayette County, OH)

At-Large
Dan Dean

Commissioner (Fayette County, OH)

At-Large
Jack DeWeese

Commissioner (Fayette County, OH)

At-Large
Paula Brooks

Commissioner (Franklin County, OH)
Democratic
At-Large
Marilyn Brown

Commissioner (Franklin County, OH)
Democratic
At-Large
John O'Grady

Commissioner (Franklin County, OH)
Democratic
At-Large
Paul Barnaby

Commissioner (Fulton County, OH)
Republican
At-Large
Perry Rupp

Commissioner (Fulton County, OH)

At-Large
Harold Montgomery

Commissioner (Gallia County, OH)

At-Large
Tracy Jemison

Commissioner (Geauga County, OH)
Republican
At-Large
Mary Samide

Commissioner (Geauga County, OH)
Republican
At-Large
Alan Anderson

Commissioner (Greene County, OH)

At-Large
Thomas Laughman

Commissioner (Guernsey County, OH)
Democratic
At-Large
Greg Hartmann

Commissioner (Hamilton County, OH)
Republican
At-Large
Chris Monzel

Commissioner (Hamilton County, OH)
Republican
At-Large
Todd Portune

Commissioner (Hamilton County, OH)
Democratic
At-Large
Phillip Riegle

Commissioner (Hancock County, OH)

At-Large
Brice Beaman

Commissioner (Hardin County, OH)

At-Large
Ed Elliot

Commissioner (Hardin County, OH)
Republican
At-Large
William Host

Commissioner (Harrison County, OH)

At-Large
Robert Hastedt

Commissioner (Henry County, OH)

At-Large
Tom VonDeylen

Commissioner (Henry County, OH)
Republican
At-Large
Thomas Horst

Commissioner (Highland County, OH)
Republican
At-Large
Jeremy Shaffer

Commissioner (Highland County, OH)

At-Large
Shane Wilkin

Commissioner (Highland County, OH)
Republican
At-Large
Sandra Ogle

Commissioner (Hocking County, OH)

At-Large
Clark Sheets

Commissioner (Hocking County, OH)

At-Large
John Walker

Commissioner (Hocking County, OH)

At-Large
Robert Ault

Commissioner (Holmes County, OH)

At-Large
Ray Eyler

Commissioner (Holmes County, OH)

At-Large
Joe Miller

Commissioner (Holmes County, OH)

At-Large
Gary Bauer

Commissioner (Huron County, OH)

At-Large
Joe Hintz

Commissioner (Huron County, OH)

At-Large
Edmund Armstrong

Commissioner (Jackson County, OH)

At-Large
Jerry Hall

Commissioner (Jackson County, OH)

At-Large
Thomas Gentile

Commissioner (Jefferson County, OH)
Democratic
At-Large
Thomas Graham

Commissioner (Jefferson County, OH)
Democratic
At-Large
David Maple

Commissioner (Jefferson County, OH)
Republican
At-Large
Teresa Bemiller

Commissioner (Knox County, OH)

At-Large
Roger Reed

Commissioner (Knox County, OH)

At-Large
Robert Aufuldish

Commissioner (Lake County, OH)
Democratic
At-Large
Daniel Troy

Commissioner (Lake County, OH)

At-Large
Les Boggs

Commissioner (Lawrence County, OH)

At-Large
Bill Pratt

Commissioner (Lawrence County, OH)

At-Large
Timothy Bubb

Commissioner (Licking County, OH)

At-Large
Doug Smith

Commissioner (Licking County, OH)

At-Large
John Bayliss

Commissioner (Logan County, OH)

At-Large
Anthony Core

Commissioner (Logan County, OH)
Republican
At-Large
Dustin Wickersham

Commissioner (Logan County, OH)

At-Large
Ted Kalo

Commissioner (Lorain County, OH)
Democratic
At-Large
Lori Kokoski

Commissioner (Lorain County, OH)
Democratic
At-Large
Tom Williams

Commissioner (Lorain County, OH)

At-Large
Carol Contrada

Commissioner (Lucas County, OH)

At-Large
Pete Gerken

Commissioner (Lucas County, OH)
Democratic
At-Large
Tina Wozniak

Commissioner (Lucas County, OH)
Democratic
At-Large
David Dhume

Commissioner (Madison County, OH)
Republican
At-Large
Mark Forrest

Commissioner (Madison County, OH)

At-Large
Paul Gross

Commissioner (Madison County, OH)

At-Large
Carol Rimedio-Righetti

Commissioner (Mahoning County, OH)

At-Large
Anthony Traficanti

Commissioner (Mahoning County, OH)
Democratic
At-Large
Andy Appelfeller

Commissioner (Marion County, OH)
Republican
At-Large
Dan Russell

Commissioner (Marion County, OH)
Democratic
At-Large
Ken Stiverson

Commissioner (Marion County, OH)

At-Large
Adam Friedrick

Commissioner (Medina County, OH)

At-Large
Patricia Geissman

Commissioner (Medina County, OH)
Republican
At-Large
Stephen Hambley

Commissioner (Medina County, OH)
Republican
At-Large
Tom Anderson

Commissioner (Meigs County, OH)
Republican
At-Large
Mike Bartrum

Commissioner (Meigs County, OH)
Independent
At-Large
John Bruns

Commissioner (Mercer County, OH)
Republican
At-Large
Jerry Laffin

Commissioner (Mercer County, OH)
Republican
At-Large
John Evans

Commissioner (Miami County, OH)

At-Large
John O'Brien

Commissioner (Miami County, OH)

At-Large
Carl Davis

Commissioner (Monroe County, OH)
Democratic
At-Large
Tim Price

Commissioner (Monroe County, OH)
Democratic
At-Large
John Pyles

Commissioner (Monroe County, OH)
Democratic
At-Large
Judy Dodge

Commissioner (Montgomery County, OH)
Democratic
At-Large
Dan Foley

Commissioner (Montgomery County, OH)
Democratic
At-Large
Deborah Lieberman

Commissioner (Montgomery County, OH)
Democratic
At-Large
Mike Reed

Commissioner (Morgan County, OH)
Republican
At-Large
Tim VanHorn

Commissioner (Morgan County, OH)

At-Large
Tom Harden

Commissioner (Morrow County, OH)

At-Large
Jerry Lavy

Commissioner (Muskingum County, OH)
Democratic
At-Large
Jim Porter

Commissioner (Muskingum County, OH)

At-Large
Robert Nau

Commissioner (Noble County, OH)
Democratic
At-Large
Gary Rossiter

Commissioner (Noble County, OH)
Republican
At-Large
Virgil Thompson

Commissioner (Noble County, OH)
Republican
At-Large
Steven Arndt

Commissioner (Ottawa County, OH)
Republican
At-Large
James Sass

Commissioner (Ottawa County, OH)
Democratic
At-Large
Tony Burkley

Commissioner (Paulding County, OH)
Republican
At-Large
Fred Pieper

Commissioner (Paulding County, OH)

At-Large
Tony Zartman

Commissioner (Paulding County, OH)
Republican
At-Large
Ed Keister

Commissioner (Perry County, OH)
Democratic
At-Large
Fred Shriner

Commissioner (Perry County, OH)
Republican
At-Large
Lonnie Wood

Commissioner (Perry County, OH)
Democratic
At-Large
Jay Wippel

Commissioner (Pickaway County, OH)
Republican
At-Large
Blaine Beekman

Commissioner (Pike County, OH)

At-Large
Harry Rider

Commissioner (Pike County, OH)
Democratic
At-Large
Teddy West

Commissioner (Pike County, OH)
Democratic
At-Large
Maureen Frederick

Commissioner (Portage County, OH)
Democratic
At-Large
Chris Day

Commissioner (Preble County, OH)

At-Large
Bob Stonecash

Commissioner (Preble County, OH)

At-Large
David Wesler

Commissioner (Preble County, OH)

At-Large
Travis Jerwers

Commissioner (Putnam County, OH)

At-Large
John Love

Commissioner (Putnam County, OH)

At-Large
Vince Schroeder

Commissioner (Putnam County, OH)

At-Large
Ed Olson

Commissioner (Richland County, OH)
Republican
At-Large
Gary Utt

Commissioner (Richland County, OH)
Democratic
At-Large
Tim Wert

Commissioner (Richland County, OH)
Republican
At-Large
James Caldwell

Commissioner (Ross County, OH)
Republican
At-Large
R. Corcoran

Commissioner (Ross County, OH)
Democratic
At-Large
Matt Damschroder

Commissioner (Sandusky County, OH)

At-Large
Dan Polter

Commissioner (Sandusky County, OH)

At-Large
Terry Thatcher

Commissioner (Sandusky County, OH)

At-Large
Mike Crabtree

Commissioner (Scioto County, OH)
Democratic
At-Large
Vernal Riffe III

Commissioner (Scioto County, OH)
Democratic
At-Large
Jeffrey Wagner

Commissioner (Seneca County, OH)

At-Large
Julie Ehemann

Commissioner (Shelby County, OH)

At-Large
Tom Bernabei

Commissioner (Stark County, OH)

At-Large
Janet Creighton

Commissioner (Stark County, OH)

At-Large
Nick Kostandaras, Sr.

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
District 1
John Schmidt

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
District 2
Gloria Rodgers

Council Member (Summit County, OH)
Republican
District 3
Frank Comunale

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
District 4
Tamela Lee

Council Member (Summit County, OH)

District 5
Jerry Feeman

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
District 6
Tim Crawford

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
District 7
Paula Prentice

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
District 8
Sandra Kurt

Council Member (Summit County, OH)

At-Large
Bill Roemer

Council Member (Summit County, OH)

At-Large
Ilene Shapiro

Council Member (Summit County, OH)
Democratic
At-Large
Frank Fuda

Commissioner (Trumbull County, OH)

At-Large
Paul Heltzel

Commissioner (Trumbull County, OH)

At-Large
Daniel Polivka

Commissioner (Trumbull County, OH)

At-Large
Chris Abbuhl

Commissioner (Tuscarawas County, OH)
Democratic
At-Large
Kerry Metzger

Commissioner (Tuscarawas County, OH)
Republican
At-Large
Charles Hall

Commissioner (Union County, OH)
Republican
At-Large
Gary Lee

Commissioner (Union County, OH)
Republican
At-Large
Steve Stolte

Commissioner (Union County, OH)

At-Large
Thad Lichtensteiger

Commissioner (Van Wert County, OH)

At-Large
Michael Bledsoe

Commissioner (Vinton County, OH)

At-Large
Tim Eberts

Commissioner (Vinton County, OH)

At-Large
Jerry Zinn

Commissioner (Vinton County, OH)

At-Large
Tom Ariss

Commissioner (Warren County, OH)

At-Large
Pat South

Commissioner (Warren County, OH)

At-Large
David Young

Commissioner (Warren County, OH)

At-Large
Tim Irvine

Commissioner (Washington County, OH)

At-Large
Jim Carmichael

Commissioner (Wayne County, OH)

At-Large
Ann Obrecht

Commissioner (Wayne County, OH)

At-Large
Scott Wiggam

Commissioner (Wayne County, OH)

At-Large
Brian Davis

Commissioner (Williams County, OH)

At-Large
Lewis Hilkert

Commissioner (Williams County, OH)

At-Large
Alan Word

Commissioner (Williams County, OH)

At-Large
James Carter

Commissioner (Wood County, OH)

At-Large
Steven Seitz

Commissioner (Wyandot County, OH)

At-Large
George Lang

Trustee (West Chester Township, OH)

At-Large
Catherine Stoker

Trustee (West Chester Township, OH)

At-Large
Lee Wong

Trustee (West Chester Township, OH)

At-Large
Matthew Beamer

Trustee (Union Township, OH)

At-Large
Timothy Donnellon

Trustee (Union Township, OH)

At-Large
Robert McGee

Trustee (Union Township, OH)

At-Large
Dennis Deters

Trustee (Colerain Township, OH)

At-Large
Jeff Ritter

Trustee (Colerain Township, OH)

At-Large
Joseph Wolterman

Trustee (Colerain Township, OH)

At-Large
Michael Davis

Trustee (Delhi Township, OH)

At-Large
Albert Duebber

Trustee (Delhi Township, OH)

At-Large
Jerome Luebbers

Trustee (Delhi Township, OH)

At-Large
David Linnenberg

Trustee (Green Township, OH)

At-Large
Anthony Upton

Trustee (Green Township, OH)

At-Large
Tracy Winkler

Trustee (Green Township, OH)

At-Large
Tom Bryan

Trustee (Springfield Township, OH)

At-Large
Joseph Honerlaw

Trustee (Springfield Township, OH)

At-Large
Gwen McFarlin

Trustee (Springfield Township, OH)

At-Large
Louis Giavasis

Trustee (Plain Township, OH)

At-Large
Scott Haws

Trustee (Plain Township, OH)

At-Large
Albert Leno II

Trustee (Plain Township, OH)

At-Large
William Burger

Trustee (Jackson Township, OH)

At-Large
John Pizzino

Trustee (Jackson Township, OH)

At-Large
James Walters

Trustee (Jackson Township, OH)

At-Large
Anna Capaldi

Trustee (Perry Township, OH)

At-Large
Craig Chessler

Trustee (Perry Township, OH)

At-Large
Lee Laubacher

Trustee (Perry Township, OH)

At-Large
Dale Berry

Trustee (Washington Township, OH)

At-Large
Scott Paulson

Trustee (Washington Township, OH)

At-Large
Joyce Young

Trustee (Washington Township, OH)

At-Large
Brad Calhoun

Trustee (Boardman Township, OH)

At-Large
Tom Costello

Trustee (Boardman Township, OH)

At-Large
Larry Moliterno

Trustee (Boardman Township, OH)

At-Large
Kevin Haddad

Trustee (Sylvania Township, OH)

At-Large
John Jennewine

Trustee (Sylvania Township, OH)

At-Large
Neal Mahoney

Trustee (Sylvania Township, OH)

At-Large
Russell Jackson

Town Board Member (Anderson Township, OH)

At-Large
Kevin O'Brien

Town Board Member (Anderson Township, OH)

At-Large
Peggy Reis

Town Board Member (Anderson Township, OH)

At-Large
David Ditzler

Trustee (Austintown Township, OH)

At-Large
Lisa Oles

Trustee (Austintown Township, OH)

At-Large
Warren Pritchard

Trustee (Austintown Township, OH)

At-Large
Becky Corbett

Trustee (Bath Township, OH)

At-Large
Elaina Goodrich

Trustee (Bath Township, OH)

At-Large
James Nelson

Trustee (Bath Township, OH)

At-Large
Cathy Anspach

Trustee (Clear Creek Township, OH)

At-Large
Dale Lamb

Trustee (Clear Creek Township, OH)

At-Large
G. Wade

Trustee (Clear Creek Township, OH)

At-Large
Chris Jones

Council Member (Delaware, OH)

Ward 1
Lisa Keller

Council Member (Delaware, OH)

Ward 2
Joe Di Genova

Council Member (Delaware, OH)

Ward 3
Andrew Brush

Council Member (Delaware, OH)

Ward 4
Gary Milner

Council Member (Delaware, OH)

At-Large
Carolyn Riggle

Council Member (Delaware, OH)

At-Large
Windell Wheeler

Council Member (Delaware, OH)

At-Large
Daniel Corey

Trustee (Deerfield Township, OH)

At-Large
Pete Patterson

Trustee (Deerfield Township, OH)

At-Large
Chris Romano

Trustee (Deerfield Township, OH)

At-Large
Michael Aldridge

Council Member (Franklin, OH)

At-Large
Carl Bray

Council Member (Franklin, OH)

At-Large
Jason Faulkner

Council Member (Franklin, OH)

At-Large
Ted Berry

Council Member (Grove City, OH)

Ward 1
Melissa Albright

Council Member (Grove City, OH)

Ward 3
Maria Klemack-McGraw

Council Member (Grove City, OH)

Ward 4
Steven Bennett

Council Member (Grove City, OH)

At-Large
Tony Bradburn

Council Member (Mason, OH)

At-Large
Rich Cox

Council Member (Mason, OH)

At-Large
David Nichols

Council Member (Mason, OH)

At-Large
Char Pelfrey

Council Member (Mason, OH)

At-Large
Roger Cook

Trustee (Mifflin Township, OH)

At-Large
John Jaholnycky

Trustee (Mifflin Township, OH)

At-Large
Russell Reed

Trustee (Mifflin Township, OH)

At-Large
Karl Schultz

Trustee (Miami Township, OH)

At-Large
Ken Tracy

Trustee (Miami Township, OH)

At-Large
Mary Wolff

Trustee (Miami Township, OH)

At-Large
Steven Jefferis

Trustee (Delaware Township, OH)

At-Large
M. Main

Trustee (Delaware Township, OH)

At-Large
Roger VanSickle

Trustee (Delaware Township, OH)

At-Large
John Nickell

Council Member (North Royalton, OH)

Ward 1
Gary Petrusky

Council Member (North Royalton, OH)

Ward 2
Donald Willey

Council Member (North Royalton, OH)

Ward 3
Paul Marnecheck

Council Member (North Royalton, OH)

Ward 4
Larry Antoskiewicz

Council Member (North Royalton, OH)

Ward 5
Dan Kasaris

Council Member (North Royalton, OH)

Ward 6
Charles Buck

Trustee (Norwich Township, OH)

At-Large
Mike Cope

Trustee (Norwich Township, OH)

At-Large
Larry Earman

Trustee (Norwich Township, OH)

At-Large
Terry Dunlap, Sr.

Trustee (Violet Township, OH)

At-Large
Harry Myers, Jr.

Trustee (Violet Township, OH)

At-Large
Gary Weltlich

Trustee (Violet Township, OH)

At-Large

16% Democrats

9% Republicans

76% Other

Back to top