or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Susan Brannelly

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 130
Rick Torres

Council Member (Bridgeport, CT)
Republican
District 130
Jack Banta

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 131
Denese Taylor-Moye

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 131
Robert Halstead

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 132
Patricia Swain

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 132
Howard Austin, Sr.

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 133
Thomas McCarthy

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 133
Michelle Lyons

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 134
AmyMarie Vizzo-Paniccia

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 134
Mary McBride-Lee

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 135
Richard Salter, Sr.

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 135
Alfredo Castillo

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 136
Richard DeJesus

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 136
Mita Feliciano

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 137
Lydia Martinez

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 137
Michael Marella

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 138
Richard Paoletto, Jr.

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 138
James Holloway

Council Member (Bridgeport, CT)
Democratic
District 139
Eneida Martinez-Walker

Council Member (Bridgeport, CT)

District 139
Calvin Brown

Council Member (Bristol, CT)

At-Large
Eric Carlson

Council Member (Bristol, CT)

At-Large
Mary Fortier

Council Member (Bristol, CT)

At-Large
Henri Martin

Council Member (Bristol, CT)

At-Large
Rich Miecznikowski

Council Member (Bristol, CT)

At-Large
Ellen Zoppo-Sassau

Council Member (Bristol, CT)
Democratic
At-Large
Irving Fox

Council Member (Danbury, CT)

Ward 1
John Priola

Council Member (Danbury, CT)

Ward 1
Vinny DiGilio

Council Member (Danbury, CT)
Republican
Ward 2
Elma Palma

Council Member (Danbury, CT)
Republican
Ward 2
Christopher Arconti

Council Member (Danbury, CT)
Republican
Ward 3
Joseph Cavo

Council Member (Danbury, CT)
Republican
Ward 3
Peter Nero

Council Member (Danbury, CT)
Democratic
Ward 4
Thomas Saadi

Council Member (Danbury, CT)
Democratic
Ward 4
Duane Perkins

Council Member (Danbury, CT)
Democratic
Ward 5
Fred Visconti

Council Member (Danbury, CT)
Democratic
Ward 5
Benjamin Chianese

Council Member (Danbury, CT)
Democratic
Ward 6
Paul Rotello

Council Member (Danbury, CT)
Democratic
Ward 6
Marina Loyola

Council Member (Danbury, CT)
Republican
Ward 7
Joseph Scozzafava

Council Member (Danbury, CT)
Republican
Ward 7
Philip Curran

Council Member (Danbury, CT)
Republican
At-Large
Michael Haddad, Jr.

Council Member (Danbury, CT)

At-Large
Jack Knapp

Council Member (Danbury, CT)
Republican
At-Large
Warren Levy

Council Member (Danbury, CT)
Republican
At-Large
Gregg Seabury

Council Member (Danbury, CT)
Republican
At-Large
Colleen Stanley

Council Member (Danbury, CT)
Republican
At-Large
Andrew Wetmore

Council Member (Danbury, CT)
Republican
At-Large
Ram Aberasturia

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Angela Attenello

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Esther Clarke

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Patricia Harmon

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
William Horan, Jr.

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Richard Kehoe

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Anita Morrison

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Barbara-Ann Rossi

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Linda Russo

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Marc Weinberg

Council Member (East Hartford, CT)

At-Large
Joe Bosco

Councilman (Enfield, CT)

District 1
William Edgar, Jr.

Councilman (Enfield, CT)

District 2
William Lee

Councilman (Enfield, CT)

District 3
Thomas Kienzler II

Councilman (Enfield, CT)

District 4
Thomas Arnone

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Gina Cekala

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Carol Hall

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Scott Kaupin

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Cynthia Mangini

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Gregory Stokes, Sr.

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Donna Szewczak

Councilman (Enfield, CT)

At-Large
Michael Tetreau

First Selectman (Fairfield, CT)
Democratic
At-Large
Kevin Kiley

Selectman (Fairfield, CT)
Republican
At-Large
Cristin Vahey

Selectman (Fairfield, CT)
Democratic
At-Large
Jill Barry

Council Member (Glastonbury, CT)
Democratic
At-Large
Stewart Beckett III

Council Member (Glastonbury, CT)
Republican
At-Large
Karen Boisvert

Council Member (Glastonbury, CT)
Republican
At-Large
Lawrence Byar

Council Member (Glastonbury, CT)
Republican
At-Large
Kurt Cavanaugh

Council Member (Glastonbury, CT)
Republican
At-Large
Timothy Coon

Council Member (Glastonbury, CT)
Democratic
At-Large
William Finn

Council Member (Glastonbury, CT)
Republican
At-Large
Thomas Gullotta

Council Member (Glastonbury, CT)
Democratic
At-Large
Whit Osgood

Council Member (Glastonbury, CT)
Republican
At-Large
Peter Tesei

First Selectman (Greenwich, CT)

At-Large
Drew Marzullo

Selectman (Greenwich, CT)

At-Large
David Theis

Selectman (Greenwich, CT)

At-Large
Genevieve Cerf

Councilor (Groton, CT)

At-Large
Joe delaCruz

Councilor (Groton, CT)
Democratic
At-Large
Bruce Flax

Councilor (Groton, CT)
Republican
At-Large
Rich Moravsik

Councilor (Groton, CT)

At-Large
Deborah Peruzzotti

Councilor (Groton, CT)
Republican
At-Large
Rita Schmidt

Councilor (Groton, CT)
Democratic
At-Large
Heather Somers

Councilor (Groton, CT)
Republican
At-Large
Harry Watson

Councilor (Groton, CT)
Republican
At-Large
Michael McGarry

Representative (Hamden, CT)

District 1
Harry Gagliardi, Jr.

Representative (Hamden, CT)
Democratic
District 2
Oswald Brown

Representative (Hamden, CT)
Democratic
District 3
Eric Annes

Representative (Hamden, CT)

District 4
Kathleen Schomaker

Representative (Hamden, CT)
Democratic
District 5
R. Rousseau

Representative (Hamden, CT)
Democratic
District 6
Michael Colaiacovo, Jr.

Representative (Hamden, CT)
Democratic
District 7
James Pascarella

Representative (Hamden, CT)
Democratic
District 8
Marjorie Bonadies

Representative (Hamden, CT)
Republican
District 9
Austin Cesare

Representative (Hamden, CT)
Republican
At-Large
Al Gorman

Representative (Hamden, CT)
Democratic
At-Large
Jack Kennelly

Representative (Hamden, CT)
Democratic
At-Large
Carol Noble

Representative (Hamden, CT)
Democratic
At-Large
Berita Rowe-Lewis

Representative (Hamden, CT)
Democratic
At-Large
Elizabeth Wetmore

Representative (Hamden, CT)
Republican
At-Large
Kyle Anderson

Council Member (Hartford, CT)

At-Large
Alexander Aponte

Council Member (Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Raul De Jesus, Jr.

Council Member (Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Larry Deutsch

Council Member (Hartford, CT)
Working Families
At-Large
Cynthia Jennings

Council Member (Hartford, CT)
Working Families
At-Large
Kenneth Kennedy, Jr.

Council Member (Hartford, CT)
Democratic
At-Large
David MacDonald

Council Member (Hartford, CT)

At-Large
Shawn Wooden

Council Member (Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Tim Devanney

Director (Manchester, CT)
Republican
At-Large
Leo Diana

Director (Manchester, CT)
Democratic
At-Large
Stephen Gates

Director (Manchester, CT)
Democratic
At-Large
Susan Holmes

Director (Manchester, CT)
Republican
At-Large
Rudy Kissmann

Director (Manchester, CT)
Democratic
At-Large
Jay Moran

Director (Manchester, CT)
Democratic
At-Large
Lisa O'Neill

Director (Manchester, CT)
Democratic
At-Large
Cheri Pelletier

Director (Manchester, CT)
Republican
At-Large
Mark Tweedie

Director (Manchester, CT)
Republican
At-Large
David Lowell

Council Member (Meriden, CT)
Democratic
At-Large
Lenny Rich

Council Member (Meriden, CT)

At-Large
Kevin Scarpati

Councilor (Meriden, CT)
Republican
At-Large
Walter Shamock

Councilor (Meriden, CT)
We The People
At-Large
Miguel Castro

Councilor (Meriden, CT)
Democratic
Area 1
Steven Iovanna

Councilor (Meriden, CT)
Democratic
Area 1
Matthew Dominello, Sr.

Councilor (Meriden, CT)
Democratic
Area 2
Larue Graham

Councilor (Meriden, CT)
Democratic
Area 2
Dan Brunet

Councilor (Meriden, CT)
Republican
Area 3
Brian Daniels

Councilor (Meriden, CT)
Democratic
Area 3
Cathy Battista

Councilor (Meriden, CT)
Democratic
Area 4
Bob Williams, Jr.

Councilor (Meriden, CT)
We The People
Area 4
Mary Bartolotta

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
David Bauer

Council Member (Middletown, CT)
Republican
At-Large
Carl Chisem

Council Member (Middletown, CT)

At-Large
Gerald Daley

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
Grady Faulkner, Jr.

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
Sebastian Giuliano

Council Member (Middletown, CT)

At-Large
Hope Kasper

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
Deborah Kleckowski

Council Member (Middletown, CT)
Republican
At-Large
Sandra Russo-Driska

Council Member (Middletown, CT)

At-Large
Robert Santangelo

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
Thomas Serra

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
James Streeto

Council Member (Middletown, CT)
Democratic
At-Large
Brian Bier

Alderman (Milford, CT)
Republican
District 1
Anthony Giannattasio

Alderman (Milford, CT)
Republican
District 1
Greta Stanford

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 1
Susan Fontana

Alderman (Milford, CT)
Republican
District 2
Janet Golden

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 2
Nick Veccharelli, Jr.

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 2
Michael Casey

Alderman (Milford, CT)
Republican
District 3
Martin Hardiman

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 3
Frank Smith

Alderman (Milford, CT)

District 3
Daniel German

Alderman (Milford, CT)

District 4
Susan Shaw

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 4
Philip Vetro

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 4
Bryan Anderson

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 5
Dora Kubeck

Alderman (Milford, CT)
Democratic
District 5
Raymond Vitali

Alderman (Milford, CT)
Republican
District 5
Mike Bronko

Burgess (Naugatuck, CT)
Republican
At-Large
Robert Burns

Burgess (Naugatuck, CT)
Democratic
At-Large
Catherine Ernsky

Burgess (Naugatuck, CT)
Republican
At-Large
Laurie Jackson

Burgess (Naugatuck, CT)
Democratic
At-Large
Robert Neth

Burgess (Naugatuck, CT)
Republican
At-Large
Alexander Olbrys

Burgess (Naugatuck, CT)
Republican
At-Large
Tamath Rossi

Burgess (Naugatuck, CT)
Republican
At-Large
Patrick Scully

Burgess (Naugatuck, CT)
Democratic
At-Large
Rocky Vitale

Burgess (Naugatuck, CT)
Democratic
At-Large
Jamie Giantonio

Alderman (New Britain, CT)

Ward 1
Wilfredo Pabon

Alderman (New Britain, CT)

Ward 1
Tonilynn Collins

Alderman (New Britain, CT)
Democratic
Ward 2
Adam Platosz

Alderman (New Britain, CT)
Democratic
Ward 2
Shirley Black

Alderman (New Britain, CT)
Democratic
Ward 3
Emmanuel Sanchez

Alderman (New Britain, CT)

Ward 3
Don Naples

Alderman (New Britain, CT)

Ward 4
Robert Smedley

Alderman (New Britain, CT)

Ward 4
Carlo Carlozzi, Jr.

Alderman (New Britain, CT)

Ward 5
David DeFronzo

Alderman (New Britain, CT)

Ward 5
Louis Salvio

Alderman (New Britain, CT)
Republican
Ward 5
Suzanne Bielinski

Alderman (New Britain, CT)
Democratic
At-Large
Eva Magnuszewski

Alderman (New Britain, CT)

At-Large
Daniel Salerno

Alderman (New Britain, CT)

At-Large
Michael Trueworthy

Alderman (New Britain, CT)
Democratic
At-Large
Sarah Eidelson

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 1
Frank Douglass, Jr.

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 2
Andrea Jackson-Brooks

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 4
Jorge Perez

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 5
Dolores Colón

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 6
Douglas Hausladen

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 7
Aaron Greenberg

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 8
Jessica Holmes

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 9
Anna Festa

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 10
Barbara Constantinople

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 11
Richard Spears

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 12
Rosa Santana

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 13
Santiago Berrios-Bones

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 14
Ernie Santiago

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 15
Migdalia Castro

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 16
Alphonse Paolillo, Jr.

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 17
Salvatore DeCola

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 18
Michael Stratton

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 19
Delphine Clyburn

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 20
Brenda Foskey-Cyrus

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 21
Jeanette Morrison

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 22
Tyisha Walker

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 23
Evette Hamilton

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 24
Adam Marchand

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 25
Darryl Brackeen, Jr.

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 26
Angela Russell

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 27
Claudette Robinson-Thorpe

Alderman (New Haven, CT)

Ward 28
Brian Wingate

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 29
Carlton Staggers

Alderman (New Haven, CT)
Democratic
Ward 30
Aden Baume

Councilor (Newington, CT)

At-Large
Terry Borjeson

Councilor (Newington, CT)

At-Large
Clarke Castelle

Councilor (Newington, CT)

At-Large
Myra Cohen

Councilor (Newington, CT)
Republican
At-Large
Daniel Dinunzio

Councilor (Newington, CT)

At-Large
Maureen Klett

Councilor (Newington, CT)
Democratic
At-Large
James Marocchini

Councilor (Newington, CT)

At-Large
David Nagel

Councilor (Newington, CT)

At-Large
Eloisa Melendez

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
A
David Watts

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
A
Phaedrel Bowman

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
B
Travis Simms

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
B
John Kydes

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
C
Michelle Maggio

Council Member (Norwalk, CT)
Republican
C
Shannon O'toole Giandurco

Council Member (Norwalk, CT)
Republican
D
Jerry Petrini

Council Member (Norwalk, CT)
Republican
D
John Igneri

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
E
David McCarthy

Council Member (Norwalk, CT)
Republican
E
Richard Bonenfant

Council Member (Norwalk, CT)
Conservative
At-Large
Douglas Hempstead

Council Member (Norwalk, CT)
Republican
At-Large
Glenn Iannaccone

Council Member (Norwalk, CT)

At-Large
Bruce Kimmel

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
At-Large
Sharon Stewart

Council Member (Norwalk, CT)
Democratic
At-Large
Mark Bettencourt

Council Member (Norwich, CT)
Democratic
At-Large
H. Braddock, Jr.

Council Member (Norwich, CT)
Democratic
At-Large
Peter Desaulniers

Council Member (Norwich, CT)
Democratic
At-Large
Deb Hinchey

Council Member (Norwich, CT)
Democratic
At-Large
Charles Jaskiewicz III

Council Member (Norwich, CT)
Democratic
At-Large
Sofee Noblick

Council Member (Norwich, CT)
Republican
At-Large
John Finn

Alderman (Shelton, CT)
Democratic
Ward 1
Anthony Simonetti

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 1
Stanley Kudej

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 2
Eric McPherson

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 2
John Anglace, Jr.

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 3
Lynn Farrell

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 3
Noreen McGorty

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 4
John Papa

Alderman (Shelton, CT)
Republican
Ward 4
John Barry

Council Member (Southington, CT)
Democratic
At-Large
Paul Champagne

Council Member (Southington, CT)
Republican
At-Large
Tom Lombardi

Council Member (Southington, CT)
Republican
At-Large
Cheryl Lounsbury

Council Member (Southington, CT)
Republican
At-Large
Dawn Miceli

Council Member (Southington, CT)
Democratic
At-Large
Christopher Palmieri

Council Member (Southington, CT)
Democratic
At-Large
Michael Riccio

Council Member (Southington, CT)
Republican
At-Large
Victoria Triano

Council Member (Southington, CT)
Republican
At-Large
Stephanie Urillo

Council Member (Southington, CT)
Republican
At-Large
Kieran Ryan

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 1
Mary Uva

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 1
Elaine Mitchell

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 2
Benjamin Velishka

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 2
Terry Adams

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 3
Elise Coleman

Representative (Stamford, CT)

District 3
Willy Giraldo

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 4
Mary Savage

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 4
Gloria DePina

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 5
Lila Wallace

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 5
David Kooris

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 6
Annie Summerville

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 6
Monica Di Costanzo

Representative (Stamford, CT)

District 7
James Fountain

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 7
Anabel Figueroa

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 8
Eileen Heaphy

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 8
Valerie McNeil

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 9
Hershellar Merritt

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 9
Philip Giordano

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 10
Mavina Moore

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 10
Cynthia Reeder

Representative (Stamford, CT)

District 11
John Zelinsky, Jr.

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 11
Brien Buckman

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 12
Marion McGarry

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 12
Harry Day

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 13
Keith Silver

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 13
Robert DeLuca

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 14
Carl Franzetti

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 14
Frank Cerasoli

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 15
Joseph Coppola, Jr.

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 15
Steven Kolenberg

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 16
Matthew Quinones

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 16
Suzanne Doyle

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 17
Mary Fedeli

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 17
James Caterbone

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 18
JR McMullen

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 18
Gail Okun

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 19
Randall Skigen

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 19
Dennis Mahoney

Representative (Stamford, CT)
Republican
District 20
Susan Nabel

Representative (Stamford, CT)
Democratic
District 20
Peter Massey

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 1
Matthew Catalano

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 2
Stephanie Philips

Council Member (Stratford, CT)
Democratic
District 3
Jason Santi

Council Member (Stratford, CT)
Democratic
District 4
Brian Dempsey

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 5
Ken Poisson

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 6
Craig Budnick

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 7
James Connor

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 8
Joseph Kubic

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 9
Paul Hoydick

Council Member (Stratford, CT)
Republican
District 10
Carol Cabral

Clerk (Stratford, CT)

At-Large
Christopher Anderson

Council Member (Torrington, CT)

At-Large
Paul Cavagnero

Council Member (Torrington, CT)

At-Large
Gregg Cogswell

Council Member (Torrington, CT)

At-Large
Anne Ruwet

Council Member (Torrington, CT)
Republican
At-Large
Paul Samele

Council Member (Torrington, CT)

At-Large
Drake Waldron

Council Member (Torrington, CT)

At-Large
Timothy Herbst

First Selectman (Trumbull, CT)

At-Large
Ennio DeVita

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 1
Vincent DiMasi

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 1
Johnna Dineley

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 1
Daniel Marconi

Council Member (Trumbull, CT)

District 1
Suzanne Testani

Council Member (Trumbull, CT)

District 1
Tom Christiano

Council Member (Trumbull, CT)
Democratic
District 2
Edna Colucci

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 2
Kenneth Martin

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 2
Cynthia Penkoff

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 2
Tony Scinto

Council Member (Trumbull, CT)

District 2
James Blose

Council Member (Trumbull, CT)

District 3
Michael London

Council Member (Trumbull, CT)

District 3
Carl Massaro, Jr.

Council Member (Trumbull, CT)

District 3
Lori Schwartz

Council Member (Trumbull, CT)

District 3
Vicki Tesoro

Council Member (Trumbull, CT)

District 3
Enrico Costantini

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 4
Ann Evangelista

Council Member (Trumbull, CT)

District 4
Bethany Gilman

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 4
Daniel Helfrich

Council Member (Trumbull, CT)
Democratic
District 4
Mark LeClair

Council Member (Trumbull, CT)

District 4
Joseph Pifko

Council Member (Trumbull, CT)
Republican
District 4
Vincent Cervoni

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
Craig Fishbein

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
Thomas Laffin

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
John LeTourneau

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
Christine Mansfield

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
Robert Parisi

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
Larry Russo

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
John Sullivan

Council Member (Wallingford, CT)

At-Large
Joseph Begnal, Jr.

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Ernest Brunelli

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Paul Ciochetti

Alderman (Waterbury, CT)
Republican
At-Large
Stephanie Cummings

Alderman (Waterbury, CT)

At-Large
Lawrence De Pillo

Alderman (Waterbury, CT)
Independent
At-Large
Steven Giacomi

Alderman (Waterbury, CT)
Republican
At-Large
Gregory Hadley

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Victor Lopez

Alderman (Waterbury, CT)

At-Large
Ryan Mulcahy

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Ronald Napoli, Jr.

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Jerry Padula

Alderman (Waterbury, CT)
Republican
At-Large
Paul Pernerewski, Jr.

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Anne Phelan

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Anthony Piccochi

Alderman (Waterbury, CT)
Democratic
At-Large
Christopher Ursini

Alderman (Waterbury, CT)

At-Large
Chris Barnes

Council Member (West Hartford, CT)
Republican
At-Large
Steven Adler

Councilor (West Hartford, CT)
Republican
At-Large
Shari Cantor

Councilor (West Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Harry Captain

Councilor (West Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Judy Casperson

Councilor (West Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Leon Davidoff

Councilor (West Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Burke Doar

Councilor (West Hartford, CT)
Republican
At-Large
Denise Hall

Councilor (West Hartford, CT)
Republican
At-Large
Clare Kindall

Councilor (West Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Essie Labrot

Town Clerk (West Hartford, CT)
Democratic
At-Large
Ronald Van Winkle

Town Manager (West Hartford, CT)

At-Large
Nicholas Pascale

Council Member (West Haven, CT)

District 1
Nicholas Ruickoldt

Council Member (West Haven, CT)

District 2
Ralph Eberle

Council Member (West Haven, CT)

District 3
Mitchell Gallignano

Council Member (West Haven, CT)

District 4
Brent Watt

Council Member (West Haven, CT)

District 5
James O'Brien

Council Member (West Haven, CT)

District 6
Nancy Rossi

Council Member (West Haven, CT)

District 7
Tracy Morrissey

Council Member (West Haven, CT)

District 8
Michael Last

Council Member (West Haven, CT)

District 9
Gail Burns

Council Member (West Haven, CT)

District 10
David Riccio

Council Member (West Haven, CT)

At-Large
Sean Ronan

Council Member (West Haven, CT)

At-Large
James Cosgrove

First Selectman (Branford, CT)
Republican
At-Large
Joseph Higgins

Selectman (Branford, CT)

At-Large
Bruce Storm

Selectman (Branford, CT)

At-Large
David Schrumm

Councilor (Cheshire, CT)
Republican
District 1
Thomas Ruocco

Councilor (Cheshire, CT)
Republican
District 2
Liz Linehan

Councilor (Cheshire, CT)

District 3
Peter Talbot

Councilor (Cheshire, CT)

District 4
Patti Flynn-Harris

Councilor (Cheshire, CT)

At-Large
Sylvia Nichols

Councilor (Cheshire, CT)

At-Large
Rob Oris

Councilor (Cheshire, CT)

At-Large
James Sima

Councilor (Cheshire, CT)
Republican
At-Large
Tim Slocum

Councilor (Cheshire, CT)
Republican
At-Large
Kimberly Appleyard

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Bill Campbell

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Julie Clay

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Virginia Gingras

Council Member (Vernon, CT)
Democratic
At-Large
John Kopec

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Ann Letendre

Council Member (Vernon, CT)
Democratic
At-Large
Brian Motola

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Steven Peterson

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Adam Weissberger

Council Member (Vernon, CT)
Republican
At-Large
Michael Winkler

Council Member (Vernon, CT)
Democratic
At-Large
Robert Parente

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 1
Fred Parlato

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 1
Anthony Purificato

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 1
Gary DePalma

Council Member (East Haven, CT)
Democratic
District 2
Beverly Gravino

Council Member (East Haven, CT)
Democratic
District 2
Joseph Santino, Jr.

Council Member (East Haven, CT)
Democratic
District 2
Angelina Esposito

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 3
William Richardson, Jr.

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 3
Robert Sand

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 3
Joseph Badamo

Council Member (East Haven, CT)

District 4
Robert Cubellotti

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 4
Michael Riolino

Council Member (East Haven, CT)
Democratic
District 4
Richard Anania

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 5
Paul Carbo

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 5
Anthony Mansi

Council Member (East Haven, CT)
Republican
District 5
Lisa Boccia

Councilor (Windsor, CT)

At-Large
Jim Govoni

Councilor (Windsor, CT)
Republican
At-Large
William Herzfeld

Councilor (Windsor, CT)
Democratic
At-Large
Donald Jepsen, Jr.

Councilor (Windsor, CT)
Republican
At-Large
Randy McKenney

Councilor (Windsor, CT)
Democratic
At-Large
Alan Simon

Councilor (Windsor, CT)
Democratic
At-Large
Jody Terranova

Councilor (Windsor, CT)

At-Large
Kenneth Wilkos

Councilor (Windsor, CT)
Republican
At-Large
Jason Perillo

Alderman (CT)
Republican
Ward 2

41% Democrats

30% Republicans

28% Other

Back to top