Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Officials

Montana Local Legislative Officials

Brent Cromley

Council Member (Billings, MT)

Ward 1
Mike Yakawich

Council Member (Billings, MT)

Ward 1
Angela Cimmino

Council Member (Billings, MT)

Ward 2
Denis Pitman

Council Member (Billings, MT)

Ward 2
Becky Bird

Council Member (Billings, MT)

Ward 3
Richard McFadden

Council Member (Billings, MT)

Ward 3
Jani McCall

Council Member (Billings, MT)

Ward 4
Al Swanson

Council Member (Billings, MT)

Ward 4
Shaun Brown

Council Member (Billings, MT)

Ward 5
Ken Crouch

Council Member (Billings, MT)

Ward 5
Matt Vincent

Chief Executive (Butte-Silver Bow, MT)

At-Large
Cindy Perdue-Dolan

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 1
Sheryl Ralph

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 2
John Morgan

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 3
John Sorich

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 4
Dennis Henderson

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 5
Jim Fisher

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 6
Bud Walker

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 7
Brenden McDonough

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 8
Dan Foley

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 9
Bill Andersen

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 10
Cindi Shaw

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 11
Dave Palmer

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 12
Bill Bronson

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Fred Burrow

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Bob Jones

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Bob Kelly

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Bryan von Lossberg

Council Member (Missoula, MT)

Ward 1
Jason Wiener

Council Member (Missoula, MT)

Ward 1
Adam Hertz

Council Member (Missoula, MT)

Ward 2
Jordan Hess

Council Member (Missoula, MT)

Ward 2
Emily Bentley

Council Member (Missoula, MT)

Ward 3
Alex Taft

Council Member (Missoula, MT)

Ward 3
Patrick Weasel-Head

Council Member (Missoula, MT)

Ward 4
Jon Wilkins

Council Member (Missoula, MT)

Ward 4
Annelise Hedahl

Council Member (Missoula, MT)

Ward 5
Mike O'Herron

Council Member (Missoula, MT)

Ward 5
Ed Childers

Council Member (Missoula, MT)

Ward 6
Marilyn Marler

Council Member (Missoula, MT)

Ward 6
C. Rice

Commissioner (Beaverhead County, MT)

District 1
Michael McGinley

Commissioner (Beaverhead County, MT)

District 2
Garth Haugland

Commissioner (Beaverhead County, MT)

District 3
John Pretty on Top

Commissioner (Big Horn County, MT)

District 1
Sidney Fitzpatrick, Jr.

Commissioner (Big Horn County, MT)

District 2
Chad Fenner

Commissioner (Big Horn County, MT)

District 3
M. Plumage

Commissioner (Blaine County, MT)

District 1
Frank DePriest

Commissioner (Blaine County, MT)

District 2
Charles Kulbeck

Commissioner (Blaine County, MT)

District 3
Laura Obert

Commissioner (Broadwater County, MT)

District 1
Elaine Graveley

Commissioner (Broadwater County, MT)

District 2
Franklin Slifka

Commissioner (Broadwater County, MT)

District 3
Cindy Perdue-Dolan

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 1
Sheryl Ralph

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 2
John Morgan

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 3
John Sorich

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 4
Dennis Henderson

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 5
Jim Fisher

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 6
Bud Walker

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 7
Brenden McDonough

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 8
Dan Foley

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 9
Bill Andersen

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 10
Cindi Shaw

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 11
Dave Palmer

Commissioner (Butte-Silver Bow County, MT)

District 12
John Grewell

Commissioner (Carbon County, MT)

Joliet
John Prinkki

Commissioner (Carbon County, MT)

Red Lodge
Doug Tucker

Commissioner (Carbon County, MT)

Bridger
James Courtney

Commissioner (Carter County, MT)

At-Large
Steve Rosencranz

Commissioner (Carter County, MT)

At-Large
Rod Tauck

Commissioner (Carter County, MT)

At-Large
Joe Briggs

Commissioner (Cascade County, MT)

District 1
Jim Larson

Commissioner (Cascade County, MT)

District 2
Jane Weber

Commissioner (Cascade County, MT)

District 3
Stan Klimas

Commissioner (Chouteau County, MT)

At-Large
Bob Pasha

Commissioner (Chouteau County, MT)

At-Large
Daren Schuster

Commissioner (Chouteau County, MT)

At-Large
Keith Holmlund

Commissioner (Custer County, MT)

At-Large
Kevin Krausz

Commissioner (Custer County, MT)

At-Large
Jason Strouf

Commissioner (Custer County, MT)

At-Large
Robin Fladager

Council Member (Daniels County, MT)

At-Large
Paul Landeraaen

Council Member (Daniels County, MT)

At-Large
Niki Larson

Council Member (Daniels County, MT)

At-Large
Rob Rouse

Council Member (Daniels County, MT)

At-Large
Gary Kartevold

Commissioner (Dawson County, MT)

District 1
Adam Gartner

Commissioner (Dawson County, MT)

District 2
Doug Buxbaum

Commissioner (Dawson County, MT)

District 3
Terry Vermeire

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 1
Patricia Mulvey

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 2
Kevin Hart

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 3
Paul Smith

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 4
Elaine Lux-Burt

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 5
Steve Baldwin

Commissioner (Fallon County, MT)

At-Large
William Randash

Commissioner (Fallon County, MT)

At-Large
Deb Ranum

Commissioner (Fallon County, MT)

At-Large
Ross Butcher

Commissioner (Fergus County, MT)

District 1
Sandy Youngbauer

Commissioner (Fergus County, MT)

District 2
Carl Seilstad

Commissioner (Fergus County, MT)

District 3
Philip Mitchell

Commissioner (Flathead County, MT)

District 1
Pamela Holmquist

Commissioner (Flathead County, MT)

District 2
Gary Krueger

Commissioner (Flathead County, MT)

District 3
Don Seifert

Commissioner (Gallatin County, MT)

At-Large
Joe Skinner

Commissioner (Gallatin County, MT)

At-Large
Stephen White

Commissioner (Gallatin County, MT)

At-Large
Jerry Coldwell

Commissioner (Garfield County, MT)

District 1
Jerry Collins

Commissioner (Garfield County, MT)

District 1
Teddy Robertson

Commissioner (Garfield County, MT)

District 3
Michael DesRosier

Commissioner (Glacier County, MT)

At-Large
Ron Rides at the Door

Commissioner (Glacier County, MT)

At-Large
Tony Sitzmann

Commissioner (Glacier County, MT)

At-Large
Dean Blomquist

Commissioner (Golden Valley County, MT)

At-Large
William Lehfeldt

Commissioner (Golden Valley County, MT)

At-Large
John Lewis

Commissioner (Golden Valley County, MT)

At-Large
Scott Adler

Commissioner (Granite County, MT)

At-Large
Bart Bonney

Commissioner (Granite County, MT)

At-Large
Bill Slaughter

Commissioner (Granite County, MT)

At-Large
Jeff Lavoi

Commissioner (Hill County, MT)

At-Large
Mark Peterson

Commissioner (Hill County, MT)

At-Large
Mike Wendland

Commissioner (Hill County, MT)

At-Large
Leonard Wortman

Commissioner (Jefferson County, MT)

District 1
David Kirsch

Commissioner (Jefferson County, MT)

District 2
Bob Mullen

Commissioner (Jefferson County, MT)

District 3
Tucker Hughes

Commissioner (Judith Basin County, MT)

At-Large
Cody McDonald

Commissioner (Judith Basin County, MT)

At-Large
Jim Moore

Commissioner (Judith Basin County, MT)

At-Large
Bill Barron

Commissioner (Lake County, MT)

At-Large
Ann Brower

Commissioner (Lake County, MT)

At-Large
Gale Decker

Commissioner (Lake County, MT)

At-Large
Susan Geise

Commissioner (Lewis and Clark County, MT)
Republican
At-Large
Andy Hunthausen

Commissioner (Lewis and Clark County, MT)
Democratic
At-Large
Mike Murray

Commissioner (Lewis and Clark County, MT)
Democratic
At-Large
Larry Hendrickson

Commissioner (Liberty County, MT)

At-Large
Russ Tempel

Commissioner (Liberty County, MT)

At-Large
Maureen Wicks

Commissioner (Liberty County, MT)

At-Large
Mark Peck

Commissioner (Lincoln County, MT)

District 1
Greg Larson

Commissioner (Lincoln County, MT)

District 2
Mike Cole

Commissioner (Lincoln County, MT)

District 3
David Schulz

Commissioner (Madison County, MT)

District 1
Ron Nye

Commissioner (Madison County, MT)

District 2
James Hart

Commissioner (Madison County, MT)

District 3
James Moos

Commissioner (McCone County, MT)

District 1
Alan Stempel

Commissioner (McCone County, MT)

District 2
Janet Wolff

Commissioner (McCone County, MT)

District 3
Rod Brewer

Commissioner (Meagher County, MT)

At-Large
Ben Hurwitz

Commissioner (Meagher County, MT)

At-Large
Herbert Townsend

Commissioner (Meagher County, MT)

At-Large
Laurie Johnston

Commissioner (Mineral County, MT)

At-Large
Duane Simons

Commissioner (Mineral County, MT)

At-Large
Roman Zylawy

Commissioner (Mineral County, MT)

At-Large
Bill Carey

Commissioner (Missoula County, MT)

At-Large
Jean Curtiss

Commissioner (Missoula County, MT)

At-Large
Nicole Rowley

Commissioner (Missoula County, MT)

At-Large
Bryan Adolph

Commissioner (Musselshell County, MT)

At-Large
Nicole Borner

Commissioner (Musselshell County, MT)

At-Large
Robert Goffena

Commissioner (Musselshell County, MT)

At-Large
Steve Caldwell

Council Member (Park County, MT)

District 1
Marty Malone

Commissioner (Park County, MT)

District 2
Clint Tinsley

Commissioner (Park County, MT)

District 3
Larry Ahlgren

Commissioner (Petroleum County, MT)

At-Large
Gary Gershmel

Commissioner (Petroleum County, MT)

At-Large
J. King

Commissioner (Petroleum County, MT)

At-Large
Bruce Christofferson

Commissioner (Phillips County, MT)

At-Large
Richard Dunbar

Commissioner (Phillips County, MT)

At-Large
Lesley Robinson

Commissioner (Phillips County, MT)

At-Large
Sandra Broesder

Commissioner (Pondera County, MT)

At-Large
Janice Hoppes

Commissioner (Pondera County, MT)

At-Large
David Richards

Commissioner (Powder River County, MT)

At-Large
Rod Schaffer

Commissioner (Powder River County, MT)

At-Large
Darold Zimmer

Commissioner (Powder River County, MT)

At-Large
Ralph Mannix

Commissioner (Powell County, MT)

At-Large
Dan Sager

Commissioner (Powell County, MT)

At-Large
Donna Young

Commissioner (Powell County, MT)

At-Large
Dennis Teske

Commissioner (Prairie County, MT)

District 1
Deanna Bockness

Commissioner (Prairie County, MT)

District 2
Todd Devlin

Commissioner (Prairie County, MT)

District 3
Ray Hawk

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 1
Greg Chilcott

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 2
J. Iman

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 3
Jeff Burrows

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 4
Doug Schallenberger

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 5
Loren Young

Commissioner (Richland County, MT)

District 1
Shane Gorder

Commissioner (Richland County, MT)

District 2
Duane Mitchell

Commissioner (Richland County, MT)

District 3
Gary MacDonald

Commissioner (Roosevelt County, MT)

At-Large
Duane Nygaard

Commissioner (Roosevelt County, MT)

At-Large
Jim Shanks

Commissioner (Roosevelt County, MT)

At-Large
Robert Lee

Commissioner (Rosebud County, MT)

District 1
Daniel Watson

Commissioner (Rosebud County, MT)

District 2
Daniel Sioux

Commissioner (Rosebud County, MT)

District 3
Carol Brooker

Commissioner (Sanders County, MT)

District 1
Glen Magera

Commissioner (Sanders County, MT)

District 2
Anthony Cox

Commissioner (Sanders County, MT)

District 3
Keith Clawson

Commissioner (Sheridan County, MT)
Republican
District 1
William Nyby

Commissioner (Sheridan County, MT)
Republican
District 2
Robert Nikolaisen

Commissioner (Sheridan County, MT)
Democratic
District 3
Dennis Shupak

Commissioner (Stillwater County, MT)

District 1
Gerald Dell

Commissioner (Stillwater County, MT)

District 2
Maureen Davey

Commissioner (Stillwater County, MT)

District 3
Bob Faw

Commissioner (Sweet Grass County, MT)

At-Large
Susan Mosness

Commissioner (Sweet Grass County, MT)

At-Large
William Wallace

Commissioner (Sweet Grass County, MT)

At-Large
Joe Dellwo

Commissioner (Teton County, MT)

Choteau
Jim Hodgskiss

Commissioner (Teton County, MT)

Fairfield
Ron Ostberg

Commissioner (Teton County, MT)

Fairfield
Deb Brandon

Commissioner (Toole County, MT)

At-Large
Joe Pehan

Commissioner (Toole County, MT)

At-Large
Allan Underdal

Commissioner (Toole County, MT)

At-Large
Doug Hollowell

Commissioner (Treasure County, MT)

At-Large
Marlo Moehr

Commissioner (Treasure County, MT)

At-Large
Morris Spannagel

Commissioner (Treasure County, MT)

At-Large
Bruce Peterson

Commissioner (Valley County, MT)

At-Large
David Reinhardt

Commissioner (Valley County, MT)

At-Large
Paula Tweten

Commissioner (Valley County, MT)

At-Large
Thomas Bennett

Commissioner (Wheatland County, MT)

At-Large
David Miller

Commissioner (Wheatland County, MT)

At-Large
Richard Moe

Commissioner (Wheatland County, MT)

At-Large
Seth Domek

Commissioner (Wibaux County, MT)

At-Large
Rob Lund

Commissioner (Wibaux County, MT)

At-Large
Darin Miske

Commissioner (Wibaux County, MT)

At-Large
John Ostlund

Commissioner (Yellowstone County, MT)
Republican
District 1
Jim Reno

Commissioner (Yellowstone County, MT)
Republican
District 2
Bill Kennedy

Commissioner (Yellowstone County, MT)
Democratic
District 3
Dan Ellison

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Matt Elsaesser

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Andres Haladay

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Katherin Haque-Hausrath

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Cynthia Andrus

Commissioner (Bozeman, MT)

At-Large
Chris Mehl

Commissioner (Bozeman, MT)

At-Large
Carson Taylor

Commissioner (Bozeman, MT)

At-Large
Jeff Krauss

Deputy Mayor (Bozeman, MT)

At-Large

2% Democrats

2% Republicans

96% Other

Skip to top
Back to top