2012 Statewide Election National Candidates

State
Stage
Party
Office
Election Status
Lucy Baxley
Public Service Commissioner, President (AL)
(Lost)
Democratic
Herndon Inge III
State Board of Education (AL)
District 1
(Lost)
Democratic
Ella Bell
State Board of Education (AL)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Marcia Busching
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Sandra Kennedy
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Paul Newman
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Angelika Schroeder
State Board of Education (CO)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Karen Weldin Stewart
Insurance Commissioner (DE)
(Won)
Democratic
Stephen Oppenheimer
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Lost)
Democratic
Kay Fleming
Attorney General (IN)
(Lost)
Democratic
Glenda Ritz
Superintendent of Public Instruction (IN)
(Won)
Democratic
Carolyn Wims-Campbell
State Board of Education (KS)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Oliver Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Bob Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Christopher Iannella, Jr.
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Mike Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Chris Koster
Attorney General (MO)
(Won)
Democratic
Jason Kander
Secretary of State (MO)
(Won)
Democratic
Clint Zweifel
Treasurer (MO)
(Won)
Democratic
Pam Bucy
Attorney General (MT)
(Lost)
Democratic
Linda McCulloch
Secretary of State (MT)
(Won)
Democratic
Monica Lindeen
Auditor (MT)
(Won)
Democratic
Chuck Tooley
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Lost)
Democratic
John Vincent
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Democratic
Gail Gutsche
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Lost)
Democratic
Denise Juneau
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Democratic
Roy Cooper III
Attorney General (NC)
(Won)
Democratic
Elaine Marshall
Secretary of State (NC)
(Won)
Democratic
Beth Wood
Auditor (NC)
(Won)
Democratic
Walter Smith
Commissioner of Agriculture (NC)
(Lost)
Democratic
Wayne Goodwin
Commissioner of Insurance (NC)
(Won)
Democratic
June Atkinson
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Won)
Democratic
Janet Cowell
Treasurer (NC)
(Won)
Democratic
Beth Funicella
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Democratic
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Bill Duncan
Executive Council (NH)
District 3
(Lost)
Democratic
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Debora Pignatelli
Executive Council (NH)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Ellen Rosenblum
Attorney General (OR)
(Won)
Democratic
Kate Brown
Secretary of State (OR)
(Won)
Democratic
Ted Wheeler
Treasurer (OR)
(Won)
Democratic
Kathleen Kane
Attorney General (PA)
(Won)
Democratic
Eugene DePasquale
Auditor General (PA)
(Won)
Democratic
Rob McCord
Treasurer (PA)
(Won)
Democratic
Dale Henry
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Democratic
Martha Dominguez
State Board of Education (TX)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Rebecca Bell-Metereau
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Democratic
Traci Jensen
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Democratic
Dexter Smith
State Board of Education (TX)
District 8
(Lost)
Democratic
Judy Jennings
State Board of Education (TX)
District 10
(Lost)
Democratic
Lois Parrott
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Democratic
Mavis Knight
State Board of Education (TX)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
Steven Schafersman
State Board of Education (TX)
District 15
(Lost)
Democratic
Dee Smith
Attorney General (UT)
(Lost)
Democratic
Mark Sage
Auditor (UT)
(Lost)
Democratic
Christopher Stout
Treasurer (UT)
(Lost)
Democratic
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Progressive, Republican, Working Families, Democratic
Doug Hoffer
Auditor (VT)
(Won)
Democratic
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Working Families, Democratic
Bob Ferguson
Attorney General (WA)
(Won)
Democratic
Kathleen Drew
Secretary of State (WA)
(Lost)
Democratic
Troy Kelley
Auditor (WA)
(Won)
Democratic
Peter Goldmark
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Democratic
Mike Kreidler
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Democratic
Jim McIntire
Treasurer (WA)
(Won)
Democratic
Darrell McGraw, Jr.
Attorney General (WV)
(Lost)
Democratic
Natalie Tennant
Secretary of State (WV)
(Won)
Democratic
Glen Gainer III
Auditor (WV)
(Won)
Democratic
Walter Helmick
Commissioner of Agriculture (WV)
(Won)
Democratic
John Perdue
Treasurer (WV)
(Won)
Democratic

Political Courage Test Return Rate 0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.