Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Alabama Public Service Commissioner, President
(Nov. 6, 2012)

Lucy Baxley
Lucy Baxley
Public Service Commissioner, President (AL)
(Lost)
Democratic
Twinkle Cavanaugh
Twinkle Cavanaugh
Public Service Commissioner, President (AL)
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 1
(Nov. 6, 2012)

Herndon Inge III
Herndon Inge III
State Board of Education (AL)
District 1
(Lost)
Democratic
Tracy Roberts
Tracy Roberts
State Board of Education (AL)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 3
(Nov. 6, 2012)

Stephanie Bell
Stephanie Bell
State Board of Education (AL)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 5
(Nov. 6, 2012)

Ella Bell
Ella Bell
State Board of Education (AL)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic

Alabama State Board of Education District 7
(Nov. 6, 2012)

Jeff Newman
Jeff Newman
State Board of Education (AL)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Arizona Corporation Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Susan Bitter Smith
Susan Bitter Smith
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Robert Burns
Robert Burns
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Marcia Busching
Marcia Busching
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Christopher Gohl
Christopher Gohl
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Libertarian
Sandra Kennedy
Sandra Kennedy
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Thomas Meadows
Thomas Meadows
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Green
Paul Newman
Paul Newman
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Daniel Pout
Daniel Pout
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Green
Bob Stump
Bob Stump
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican

Colorado State Board of Education District 2
(Nov. 6, 2012)

Angelika Schroeder
Angelika Schroeder
State Board of Education (CO)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

Colorado State Board of Education District 4
(Nov. 6, 2012)

Pam Mazanec
Pam Mazanec
State Board of Education (CO)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican

Delaware Insurance Commissioner
(Nov. 6, 2012)

David Eisenhour
David Eisenhour
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Libertarian
Benjamin Mobley
Benjamin Mobley
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Republican
Karen Weldin Stewart
Karen Weldin Stewart
Insurance Commissioner (DE)
(Won)
Democratic

Georgia Public Service Commissioner District 3
(Nov. 6, 2012)

Chuck Eaton
Chuck Eaton
Public Service Commissioner (GA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Stephen Oppenheimer
Stephen Oppenheimer
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Lost)
Democratic
Brad Ploeger
Brad Ploeger
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Lost)
Libertarian

Georgia Public Service Commissioner District 5
(Nov. 6, 2012)

David Staples
David Staples
Public Service Commissioner (GA)
District 5
(Lost)
Libertarian
Stan Wise
Stan Wise
Public Service Commissioner (GA)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs Hawaii
(Nov. 6, 2012)

Robert Lindsey, Jr.
Robert Lindsey, Jr.
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii Incumbent
(Won)
Non-partisan
William Meyers
William Meyers
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii
(Lost)
Non-partisan
Edwin Miranda
Edwin Miranda
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii
(Lost)
Non-partisan

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs Kauai and Niihau
(Nov. 6, 2012)

Dan Ahuna
Dan Ahuna
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau Incumbent
(Won)
Non-partisan
Keola Alalem Worthington
Keola Alalem Worthington
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Liberta Albao
Liberta Albao
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Jackie Burke
Jackie Burke
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Kanani Kagawa Fu
Kanani Kagawa Fu
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Haunani Pacheco
Haunani Pacheco
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Sharon Pomroy
Sharon Pomroy
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Ronson Sahut
Ronson Sahut
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
D. Kaliko Santos
D. Kaliko Santos
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Billy Swain
Billy Swain
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Leland Yadao
Leland Yadao
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs Molokai and Lanai
(Nov. 6, 2012)

Collette Machado
Collette Machado
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Molokai and Lanai
(Won)
Non-partisan

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs At-Large
(Nov. 6, 2012)

Keli'i Akina
Keli'i Akina
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Haunani Apoliona
Haunani Apoliona
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large Incumbent
(Won)
Non-partisan
Cal Lee
Cal Lee
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Lancelot Lincoln
Lancelot Lincoln
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Kealii Makekau
Kealii Makekau
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Walter Ritte
Walter Ritte
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan

Indiana Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Kay Fleming
Kay Fleming
Attorney General (IN)
(Lost)
Democratic
Greg Zoeller
Greg Zoeller
Attorney General (IN)
(Won)
Republican

Indiana Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Connie Lawson
Connie Lawson
Secretary of State (IN)
(Won)

Indiana Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Tony Bennett
Tony Bennett
Superintendent of Public Instruction (IN)
(Lost)
Republican
Glenda Ritz
Glenda Ritz
Superintendent of Public Instruction (IN)
(Won)
Democratic

Kansas State Board of Education District 2
(Nov. 6, 2012)

Steve Roberts
Steve Roberts
State Board of Education (KS)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 4
(Nov. 6, 2012)

Carolyn Wims-Campbell
Carolyn Wims-Campbell
State Board of Education (KS)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Kansas State Board of Education District 6
(Nov. 6, 2012)

Deena Horst
Deena Horst
State Board of Education (KS)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 7
(Nov. 6, 2012)

Ken Willard
Ken Willard
State Board of Education (KS)
District 7 Incumbent
(Won)

Massachusetts Governor's Council District 1
(Nov. 6, 2012)

Charles Cipollini
Charles Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1
(Lost)
Republican
Oliver Cipollini
Oliver Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 2
(Nov. 6, 2012)

Bob Jubinville
Bob Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Earl Sholley
Earl Sholley
Governor's Council (MA)
District 2
(Lost)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 3
(Nov. 6, 2012)

Marilyn Petitto Devaney
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Thomas Sheff
Thomas Sheff
Governor's Council (MA)
District 3
(Lost)
Unenrolled

Massachusetts Governor's Council District 4
(Nov. 6, 2012)

Christopher Iannella, Jr.
Christopher Iannella, Jr.
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 5
(Nov. 6, 2012)

Eileen Duff
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Maura Ryan-Ciardiello
Maura Ryan-Ciardiello
Governor's Council (MA)
District 5
(Lost)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 6
(Nov. 6, 2012)

Terrence Kennedy
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 7
(Nov. 6, 2012)

Jen Caissie
Jen Caissie
Governor's Council (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 8
(Nov. 6, 2012)

Mike Albano
Mike Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Mike Franco
Mike Franco
Governor's Council (MA)
District 8
(Lost)
Republican

Missouri Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Dave Browning
Dave Browning
Attorney General (MO)
(Lost)
Libertarian
Chris Koster
Chris Koster
Attorney General (MO)
(Won)
Democratic
Edward Martin
Edward Martin
Attorney General (MO)
(Lost)
Republican

Missouri Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Justin Harter
Justin Harter
Secretary of State (MO)
(Lost)
Constitution
Jason Kander
Jason Kander
Secretary of State (MO)
(Won)
Democratic
Shane Schoeller
Shane Schoeller
Secretary of State (MO)
(Lost)
Republican
Cisse Spragins
Cisse Spragins
Secretary of State (MO)
(Lost)
Libertarian

Missouri Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Cole McNary
Cole McNary
Treasurer (MO)
(Lost)
Republican
Sean O'Toole
Sean O'Toole
Treasurer (MO)
(Lost)
Libertarian
Clint Zweifel
Clint Zweifel
Treasurer (MO)
(Won)
Democratic

Montana Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Pam Bucy
Pam Bucy
Attorney General (MT)
(Lost)
Democratic
Tim Fox
Tim Fox
Attorney General (MT)
(Won)
Republican

Montana Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Bradley Johnson
Bradley Johnson
Secretary of State (MT)
(Lost)
Republican
Linda McCulloch
Linda McCulloch
Secretary of State (MT)
(Won)
Democratic
Roger Roots
Roger Roots
Secretary of State (MT)
(Lost)
Libertarian

Montana Auditor
(Nov. 6, 2012)

Monica Lindeen
Monica Lindeen
Auditor (MT)
(Won)
Democratic
Derek Skees
Derek Skees
Auditor (MT)
(Lost)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 2
(Nov. 6, 2012)

Kirk Bushman
Kirk Bushman
Public Service Commissioner (MT)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Chuck Tooley
Chuck Tooley
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Lost)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 3
(Nov. 6, 2012)

Roger Koopman
Roger Koopman
Public Service Commissioner (MT)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
John Vincent
John Vincent
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 4
(Nov. 6, 2012)

Gail Gutsche
Gail Gutsche
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Lost)
Democratic
Bob Lake
Bob Lake
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Republican

Montana Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Denise Juneau
Denise Juneau
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Democratic
Sandy Welch
Sandy Welch
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Lost)
Republican

North Carolina Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Roy Cooper III
Roy Cooper III
Attorney General (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Ed Goodwin
Ed Goodwin
Secretary of State (NC)
(Lost)
Republican
Elaine Marshall
Elaine Marshall
Secretary of State (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Auditor
(Nov. 6, 2012)

Debra Goldman
Debra Goldman
Auditor (NC)
(Lost)
Republican
Beth Wood
Beth Wood
Auditor (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Commissioner of Agriculture
(Nov. 6, 2012)

Walter Smith
Walter Smith
Commissioner of Agriculture (NC)
(Lost)
Democratic
Steve Troxler
Steve Troxler
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Republican

North Carolina Commissioner of Insurance
(Nov. 6, 2012)

Mike Causey
Mike Causey
Commissioner of Insurance (NC)
(Lost)
Republican
Wayne Goodwin
Wayne Goodwin
Commissioner of Insurance (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Labor Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Cherie Berry
Cherie Berry
Labor Commissioner (NC)
(Won)
Republican
John Brooks
John Brooks
Labor Commissioner (NC)
(Lost)
Democratic

North Carolina Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

June Atkinson
June Atkinson
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Won)
Democratic
John Tedesco
John Tedesco
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Lost)
Republican

North Carolina Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Janet Cowell
Janet Cowell
Treasurer (NC)
(Won)
Democratic
Steven Royal
Steven Royal
Treasurer (NC)
(Lost)
Republican

North Dakota Auditor
(Nov. 6, 2012)

Scot Kelsh
Scot Kelsh
Auditor (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Robert Peterson
Robert Peterson
Auditor (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Commissioner of Insurance
(Nov. 6, 2012)

Adam Hamm
Adam Hamm
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Republican
Tom Potter
Tom Potter
Commissioner of Insurance (ND)
(Lost)
Democratic-NPL

North Dakota Public Service Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Randel Christmann
Randel Christmann
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Brad Crabtree
Brad Crabtree
Public Service Commissioner (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Joshua Voytek
Joshua Voytek
Public Service Commissioner (ND)
(Lost)
Libertarian

North Dakota Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Kirsten Baesler
Kirsten Baesler
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)

Tracy Potter
Tracy Potter
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Lost)
Non-partisan

North Dakota Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Ross Mushik
Ross Mushik
Treasurer (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Kelly Schmidt
Kelly Schmidt
Treasurer (ND)
(Won)
Republican

Nebraska Public Service Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Frank Landis, Jr.
Frank Landis, Jr.
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican
Tim Schram
Tim Schram
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 1
(Nov. 6, 2012)

Raymond Burton
Raymond Burton
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Republican
Beth Funicella
Beth Funicella
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Democratic
Tree Wilson
Tree Wilson
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Libertarian

New Hampshire Executive Council District 2
(Nov. 6, 2012)

Michael Tierney
Michael Tierney
Executive Council (NH)
District 2
(Lost)
Republican
Colin Van Ostern
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 3
(Nov. 6, 2012)

Michael Baldassarre
Michael Baldassarre
Executive Council (NH)
District 3
(Lost)
Libertarian
Bill Duncan
Bill Duncan
Executive Council (NH)
District 3
(Lost)
Democratic
Christopher Sununu
Christopher Sununu
Executive Council (NH)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 4
(Nov. 6, 2012)

Ken Blevens, Sr.
Ken Blevens, Sr.
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Libertarian
Robert Burns
Robert Burns
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Republican
Christopher Pappas
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 5
(Nov. 6, 2012)

Debora Pignatelli
Debora Pignatelli
Executive Council (NH)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
David Wheeler
David Wheeler
Executive Council (NH)
District 5
(Lost)
Republican

Oklahoma Corporation Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Bob Anthony
Bob Anthony
Corporation Commissioner (OK)
(Won)
Republican

Oregon Attorney General
(Nov. 6, 2012)

James Buchal
James Buchal
Attorney General (OR)
(Lost)
Republican
Chris Henry
Chris Henry
Attorney General (OR)
(Lost)
Progressive
James Leuenberger
James Leuenberger
Attorney General (OR)
(Lost)
Libertarian, Constitution
Ellen Rosenblum
Ellen Rosenblum
Attorney General (OR)
(Won)
Democratic

Oregon Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Kate Brown
Kate Brown
Secretary of State (OR)
(Won)
Democratic
Knute Buehler
Knute Buehler
Secretary of State (OR)
(Lost)
Republican
Bruce Knight
Bruce Knight
Secretary of State (OR)
(Lost)
Libertarian
Robert Wolfe
Robert Wolfe
Secretary of State (OR)
(Lost)
Progressive
Seth Woolley
Seth Woolley
Secretary of State (OR)
(Lost)
Pacific Green

Oregon Commissioner of Labor and Industries
(Nov. 6, 2012)

Brad Avakian
Brad Avakian
Commissioner of Labor and Industries (OR)
(Won)
Non-partisan
Bruce Starr
Bruce Starr
Commissioner of Labor and Industries (OR)
(Lost)
Non-partisan

Oregon Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Tom Cox
Tom Cox
Treasurer (OR)
(Lost)
Republican
John Mahler
John Mahler
Treasurer (OR)
(Lost)
Libertarian
Michael Paul Marsh
Michael Paul Marsh
Treasurer (OR)
(Lost)
Constitution
Ted Wheeler
Ted Wheeler
Treasurer (OR)
(Won)
Democratic
Cameron Whitten
Cameron Whitten
Treasurer (OR)
(Lost)
Progressive

Pennsylvania Attorney General
(Nov. 6, 2012)

David Freed
David Freed
Attorney General (PA)
(Lost)
Republican
Kathleen Kane
Kathleen Kane
Attorney General (PA)
(Won)
Democratic
Marakay Rogers
Marakay Rogers
Attorney General (PA)
(Lost)
Libertarian

Pennsylvania Auditor General
(Nov. 6, 2012)

Eugene DePasquale
Eugene DePasquale
Auditor General (PA)
(Won)
Democratic
Alan Goodrich
Alan Goodrich
Auditor General (PA)
(Withdrawn)
Constitution
John Maher
John Maher
Auditor General (PA)
(Lost)
Republican
Betsy Summers
Betsy Summers
Auditor General (PA)
(Lost)
Libertarian

Pennsylvania Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Patti Fryman
Patti Fryman
Treasurer (PA)
(Lost)
Libertarian
Rob McCord
Rob McCord
Treasurer (PA)
(Won)
Democratic
Diana Irey Vaughan
Diana Irey Vaughan
Treasurer (PA)
(Lost)
Republican

Texas Railroad Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Christi Craddick
Christi Craddick
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican
Dale Henry
Dale Henry
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Democratic
Chris Kennedy
Chris Kennedy
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Green Party
Thomas Nance III
Thomas Nance III
Railroad Commissioner (TX)
(Withdrawn)
Libertarian
Jaime Perez
Jaime Perez
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Libertarian
Barry Smitherman
Barry Smitherman
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican
Vivekananda Wall
Vivekananda Wall
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Libertarian
Josh Wendel
Josh Wendel
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Green Party

Texas State Board of Education District 1
(Nov. 6, 2012)

Martha Dominguez
Martha Dominguez
State Board of Education (TX)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Carlos Garza
Carlos Garza
State Board of Education (TX)
District 1
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 2
(Nov. 6, 2012)

Ruben Cortez, Jr.
Ruben Cortez, Jr.
State Board of Education (TX)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Lenard Nelson
Lenard Nelson
State Board of Education (TX)
District 2
(Lost)
Libertarian
Laurie Turner
Laurie Turner
State Board of Education (TX)
District 2
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 3
(Nov. 6, 2012)

Marisa Perez
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
David Williams
David Williams
State Board of Education (TX)
District 3
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 4
(Nov. 6, 2012)

Lawrence Allen, Jr.
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Dorothy Olmos
Dorothy Olmos
State Board of Education (TX)
District 4
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 5
(Nov. 6, 2012)

Rebecca Bell-Metereau
Rebecca Bell-Metereau
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Democratic
Mark Loewe
Mark Loewe
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Libertarian
Ken Mercer
Ken Mercer
State Board of Education (TX)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Irene Scharf
Irene Scharf
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Green Party

Texas State Board of Education District 6
(Nov. 6, 2012)

Donna Bahorich
Donna Bahorich
State Board of Education (TX)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Gene Clark
Gene Clark
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Libertarian
Traci Jensen
Traci Jensen
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Democratic
G. Molison
G. Molison
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Green Party

Texas State Board of Education District 7
(Nov. 6, 2012)

David Bradley
David Bradley
State Board of Education (TX)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Matthew Petre
Matthew Petre
State Board of Education (TX)
District 7
(Lost)
Libertarian

Texas State Board of Education District 8
(Nov. 6, 2012)

Barbara Cargill
Barbara Cargill
State Board of Education (TX)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Dexter Smith
Dexter Smith
State Board of Education (TX)
District 8
(Lost)
Democratic

Texas State Board of Education District 9
(Nov. 6, 2012)

Sherri Little
Sherri Little
State Board of Education (TX)
District 9
(Lost)
Libertarian
Thomas Ratliff
Thomas Ratliff
State Board of Education (TX)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 10
(Nov. 6, 2012)

Judy Jennings
Judy Jennings
State Board of Education (TX)
District 10
(Lost)
Democratic
Tom Maynard
Tom Maynard
State Board of Education (TX)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 11
(Nov. 6, 2012)

Jason Darr
Jason Darr
State Board of Education (TX)
District 11
(Lost)
Libertarian
Pat Hardy
Pat Hardy
State Board of Education (TX)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 12
(Nov. 6, 2012)

Tincy Miller
Tincy Miller
State Board of Education (TX)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Lois Parrott
Lois Parrott
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Democratic

Texas State Board of Education District 13
(Nov. 6, 2012)

Mavis Knight
Mavis Knight
State Board of Education (TX)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
S. Russell
S. Russell
State Board of Education (TX)
District 13
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 14
(Nov. 6, 2012)

Stephen Hawkins
Stephen Hawkins
State Board of Education (TX)
District 14
(Lost)
Libertarian
Sue Melton-Malone
Sue Melton-Malone
State Board of Education (TX)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 15
(Nov. 6, 2012)

Marty Rowley
Marty Rowley
State Board of Education (TX)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Steven Schafersman
Steven Schafersman
State Board of Education (TX)
District 15
(Lost)
Democratic

Utah Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Andrew McCullough
Andrew McCullough
Attorney General (UT)
(Lost)
Libertarian
Dee Smith
Dee Smith
Attorney General (UT)
(Lost)
Democratic
John Swallow
John Swallow
Attorney General (UT)
(Won)
Republican

Utah Auditor
(Nov. 6, 2012)

John Dougall
John Dougall
Auditor (UT)
(Won)
Republican
Richard Proctor
Richard Proctor
Auditor (UT)
(Lost)
Constitution
Mark Sage
Mark Sage
Auditor (UT)
(Lost)
Democratic

Utah Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Richard Ellis
Richard Ellis
Treasurer (UT)
(Won)
Republican
Vincent Marcus III
Vincent Marcus III
Treasurer (UT)
(Lost)
Libertarian
Christopher Stout
Christopher Stout
Treasurer (UT)
(Lost)
Democratic

Vermont Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Rosemarie Jackowski
Rosemarie Jackowski
Attorney General (VT)
(Lost)
Liberty Union
Jack McMullen
Jack McMullen
Attorney General (VT)
(Lost)
Republican
William Sorrell
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic
Ed Stanak
Ed Stanak
Attorney General (VT)
(Lost)
Progressive

Vermont Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Jim Condos
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Progressive, Republican, Working Families, Democratic
Mary Alice Herbert
Mary Alice Herbert
Secretary of State (VT)
(Lost)
Liberty Union

Vermont Auditor
(Nov. 6, 2012)

Doug Hoffer
Doug Hoffer
Auditor (VT)
(Won)
Democratic
Vincent Illuzzi
Vincent Illuzzi
Auditor (VT)
(Lost)
Republican
Jerry Levy
Jerry Levy
Auditor (VT)
(Lost)
Liberty Union

Vermont Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Jessica Diamondstone
Jessica Diamondstone
Treasurer (VT)
(Lost)
Liberty Union
Beth Pearce
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Working Families, Democratic
Don Schramm
Don Schramm
Treasurer (VT)
(Lost)
Progressive
Wendy Wilton
Wendy Wilton
Treasurer (VT)
(Lost)
Republican

Washington Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Reagan Dunn
Reagan Dunn
Attorney General (WA)
(Lost)
Republican
Bob Ferguson
Bob Ferguson
Attorney General (WA)
(Won)
Democratic

Washington Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Kathleen Drew
Kathleen Drew
Secretary of State (WA)
(Lost)
Democratic
Kim Wyman
Kim Wyman
Secretary of State (WA)
(Won)
Republican

Washington Auditor
(Nov. 6, 2012)

Troy Kelley
Troy Kelley
Auditor (WA)
(Won)
Democratic
James Watkins
James Watkins
Auditor (WA)
(Lost)
Republican

Washington Commissioner of Public Lands
(Nov. 6, 2012)

Clint Didier
Clint Didier
Commissioner of Public Lands (WA)
(Lost)
Republican
Peter Goldmark
Peter Goldmark
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Democratic

Washington Insurance Commissioner
(Nov. 6, 2012)

John Adams
John Adams
Insurance Commissioner (WA)
(Lost)
Republican
Mike Kreidler
Mike Kreidler
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Democratic

Washington Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Randy Dorn
Randy Dorn
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Ronald Higgins
Ronald Higgins
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Withdrawn)

Washington Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Sharon Hanek
Sharon Hanek
Treasurer (WA)
(Lost)
Republican
Jim McIntire
Jim McIntire
Treasurer (WA)
(Won)
Democratic

West Virginia Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Darrell McGraw, Jr.
Darrell McGraw, Jr.
Attorney General (WV)
(Lost)
Democratic
Patrick Morrisey
Patrick Morrisey
Attorney General (WV)
(Won)
Republican

West Virginia Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Brian Savilla
Brian Savilla
Secretary of State (WV)
(Lost)
Republican
Natalie Tennant
Natalie Tennant
Secretary of State (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Auditor
(Nov. 6, 2012)

Larry Faircloth
Larry Faircloth
Auditor (WV)
(Lost)
Republican
Glen Gainer III
Glen Gainer III
Auditor (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Commissioner of Agriculture
(Nov. 6, 2012)

Walter Helmick
Walter Helmick
Commissioner of Agriculture (WV)
(Won)
Democratic
Kent Leonhardt
Kent Leonhardt
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Republican

West Virginia Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Mike Hall
Mike Hall
Treasurer (WV)
(Lost)
Republican
John Perdue
John Perdue
Treasurer (WV)
(Won)
Democratic

Elections

Political Courage Test Return Rate
0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.

Looking for your candidates?

Skip to top
Back to top