or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Public Statements

Mike Rogers' Public Statements on Issue: Technology and Communication

Full Name: Michael 'Mike' Dennis Rogers
Office: U.S. House (AL) - District 3, Republican
First Elected: 11/05/2002
Last Elected: 11/06/2012
Next Election: 2014
On The Ballot: Running, Republican for U.S. House - District 3
General Nov. 4, 2014
Primary June 3, 2014
Gender: Male
Family: Wife: Beth; 3 Children: Emily, Evan, Elliot
Birth Date: 07/16/1958
Birth Place: Hammond, IN
Home City: Saks, AL
Religion: Baptist
Date Title
July 8, 2014 Chairman Rogers & Ranking Member Ruppersberger Praise Senate Intelligence Committee Markup of Cyber Information Sharing Bill
Feb. 12, 2014 HPSCI Chairman Mike Rogers and Ranking Member C.A. Dutch Ruppersberger Comment on Release of the Cybersecurity Framework
Jan. 15, 2014 Blog: The Obamacare Disaster Continues in 2014
Jan. 13, 2014 Space News - Changing the Military's Approach to Commercial Satellite Services
Nov. 16, 2013 New York Times - A Russian GPS Using U.S. Soil Stirs Spy Fears
June 19, 2012 Hearing of the Transportation Security Subcommittee of the House Homeland Security Committee - Is TSA's Planned Purchase of CAT/BPSS a Wise Use of Taxpayer Dollars?
June 18, 2012 Homeland Security Transportation Security Subcommittee to Hold Hearing on New TSA ID/Boarding Pass Technology
March 2, 2012 CNN - The 3 a.m. Call Panetta Fears the Most
Nov. 16, 2011 Rogers: TSA's Technology Development and Procurement Process Fundamentally Flawed
May 25, 2010 Alabama Republicans Announce "America Speaking Out"
Feb. 28, 2006 Recognizing the Creation of the NASCAR-Historically Black Colleges and Universities Consortium
Feb. 21, 2005 Rep. Rogers Named Homeland Subcommittee Chairman Responsible for Department Management, Organization
Feb. 9, 2005 Rogers Appointed to Homeland Security committee
Oct. 11, 2004 In Recognition of Moncre Telephone Cooperative
March 11, 2004 Providing for Consideration of HR 3717, Broadcast Decency Enforcement Act of 2004
Jan. 1, 1 Rogers to Broadcasters: Indecency on Airwaves Must Stop
Back to top