Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '98513'

Problem - Multiple Districts

98513 has multiple legislative districts. To refine your search, please enter your home address or 9-Digit zip code. To see results with multiple districts included, please scroll down.

Formatting Tips

If there has been a problem trying to parse your address or we could not find your address or zip code, try formatting your address like the following examples:

  • "123 Fake St, Fakeville, KY 24592"
  • "1904 Clearview Ave, Norristown, PA"
  • "100 E 2nd St, Lansdale, PA 19446"

You can also Log in and store your address for future use.

If that still doesn't work, you can use USPS' Zip+4 Lookup to find your Zip+4 and search with that.

If all is helpless, please let us know of this problem by e-mailing webmaster@votesmart.org with the URL to this page.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

Vacant

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Patty Murray
Senior Seat Democratic
Senator Maria Cantwell
Junior Seat (Won) Democratic
Thor Amundson
Junior Seat Challenger (Lost) Independent
Dave Bryant
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Jon Butler
Junior Seat Challenger (Lost) Independent
Brad Chase
Junior Seat Challenger (Lost) FDFR
Art Coday
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
James Deal
Junior Seat Challenger (Lost) Green Party
Rocky De La Fuente
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Gigi Ferguson
Junior Seat Challenger (Lost) Independent
Joey Gibson
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
GoodSpaceGuy
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Matt Hawkins
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Matthew Heines
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Steve Hoffman
Junior Seat Challenger (Lost) Freedom Socialist Party
Susan Hutchison
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Charlie Jackson
Junior Seat Challenger (Lost) Independent
George Kalberer
Junior Seat Challenger (Lost) Democratic
Mike Luke
Junior Seat Challenger (Lost) Libertarian
Orlinski
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Tim Owen
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Don Rivers
Junior Seat Challenger (Lost) Democratic
Mohammad Said
Junior Seat Challenger (Lost) Democratic
RC Smith
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Glen Stockwell
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Dave Strider
Junior Seat Challenger (Lost) Independent
Keith Swank
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Clint Tannehill
Junior Seat Challenger (Lost) Democratic
Alex Tsimerman
Junior Seat Challenger (Lost) StandupAmerica
Sam Wright
Junior Seat Challenger (Lost) Human Rights

U.S. House

District 10
Representative Denny Heck
District 10 (Won) Democratic
Tamborine Borrelli
District 10 Challenger (Lost) Independent Progressive
Joseph Brumbles
District 10 Challenger (Lost) Republican
Nancy Slotnick
District 10 Challenger (Lost) Independent Centrist

Incumbents

Governor

Lieutenant Governor

Incumbents

Challengers

State House

2 Position 1
Representative Andrew Barkis
2 Position 1 (Won) Republican
Anneliese Feld
2 Position 1 Challenger (Lost) Democratic
2 Position 2
Representative JT Wilcox
2 Position 2 (Won) Republican
20 Position 1
Representative Richard DeBolt
20 Position 1 (Won) Republican
John Thompson
20 Position 1 Challenger (Lost) Democratic
20 Position 2
Representative Ed Orcutt
20 Position 2 (Won) Republican
Brennan Bailey
20 Position 2 Challenger (Lost) Democratic
Mark Smith
20 Position 2 Challenger (Lost) Independent
22 Position 1
Representative Laurie Dolan
22 Position 1 (Won) Democratic
C. Davis
22 Position 1 Challenger (Lost) Independent
22 Position 2
Representative Beth Doglio
22 Position 2 (Won) Democratic
Allen Acosta
22 Position 2 Challenger (Lost) Libertarian
28 Position 1
Representative Dick Muri
28 Position 1 (Too Close To Call) Republican
Mari Leavitt
28 Position 1 Challenger (Too Close To Call) Democratic
28 Position 2
Representative Christine Kilduff
28 Position 2 (Too Close To Call) Democratic
Maia Espinoza
28 Position 2 Challenger (Too Close To Call) Republican
35 Position 1
Representative Dan Griffey
35 Position 1 (Won) Republican
James Thomas
35 Position 1 Challenger (Lost) Democratic
35 Position 2
Representative Drew MacEwen
35 Position 2 (Too Close To Call) Republican
David Daggett
35 Position 2 Challenger (Too Close To Call) Democratic

State Senate

District 2
Senator Randi Becker
District 2 Republican
District 20
Senator John Braun
District 20 Republican
District 22
Senator Sam Hunt
District 22 Democratic
District 28
Senator Steve O'Ban
District 28 Republican
District 35
Senator Timothy Sheldon
District 35 (Too Close To Call) Democratic
Irene Bowling
District 35 Challenger (Too Close To Call) Democratic
Marcelino Brown
District 35 Challenger (Lost) Republican
John Martin
District 35 Challenger (Lost) Republican
George Sevier
District 35 Challenger (Lost) Republican

Incumbents

Attorney General

Secretary of State

Auditor

Superintendent of Public Instruction

Treasurer

Incumbents

Associate Chief Justice of the Supreme Court

Chief Justice of the Supreme Court

Position 3

Justice of the Supreme Court

Position 1
Justice Mary Yu
Position 1
Position 2
Justice Susan Owens
Position 2 (Won)
Position 5
Position 6
Position 7
Position 8
Justice Steve Gonzalez
Position 8 (Won)
Nathan Choi
Position 8 Challenger (Lost) Non-partisan
Position 9
Justice Sheryl McCloud
Position 9 (Won)

Incumbents

Council Member

At-Large (Olympia)
Jim Cooper
At-Large
Julie Hankins
At-Large
Jeannine Roe
At-Large
Cheryl Selby
At-Large

Commissioner

District 1 (Thurston County)
Commissioner Cathy Wolfe
District 1 Democratic
District 2 (Thurston County)
Commissioner Sandra Romero
District 2 Democratic
District 3 (Thurston County)
Commissioner Bud Blake
District 3 Independent
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Thank You!

You are about to be redirected to a secure checkout page.

Please note:

The total order amount will read $0.01. This is a card processor fee. Please know that a recurring donation of the amount and frequency that you selected will be processed and initiated tomorrow. You may see a one-time charge of $0.01 on your statement.

Continue to secure page »

Back to top