Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '83607'

Candidates and Representatives for
Caldwell, Canyon County and Gem County and Payette County, Idaho 83607

Problem - Multiple Districts

83607 has multiple legislative districts. To refine your search, please enter your home address or 9-Digit zip code. To see results with multiple districts included, please scroll down.

Formatting Tips

If there has been a problem trying to parse your address or we could not find your address or zip code, try formatting your address like the following examples:

  • "123 Fake St, Fakeville, KY 24592"
  • "1904 Clearview Ave, Norristown, PA"
  • "100 E 2nd St, Lansdale, PA 19446"

You can also Log in and store your address for future use.

If that still doesn't work, you can use USPS' Zip+4 Lookup to find your Zip+4 and search with that.

If all is helpless, please let us know of this problem by e-mailing webmaster@votesmart.org with the URL to this page.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

Vacant

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Mike Crapo
Senior Seat Republican
Senator James Risch
Junior Seat Republican

U.S. House

District 1
Representative Raúl Labrador
District 1 Republican
Gordon Counsil
District 1 Challenger (Lost) Independent
Paul Farmer
District 1 Challenger (Lost) Independent
Natalie Fleming
District 1 Challenger (Lost) Independent
Russ Fulcher
District 1 Challenger (Won) Republican
W. Scott Howard
District 1 Challenger (Lost) Libertarian
Cristina McNeil
District 1 Challenger (Lost) Democratic
Pro-Life Pro-Life
District 1 Challenger (Lost) Constitution
Michael Rath
District 1 Challenger (Lost) No Party Affiliation

Incumbents

Challengers

Governor

Walter Bayes
Challenger (Lost) Constitution
Bev Boeck
Challenger (Lost) Libertarian
Paulette Jordan
Challenger (Lost) Democratic
Brad Little
Challenger (Won) Republican

Lieutenant Governor

Kristin Collum
Challenger (Lost) Democratic
Janice McGeachin
Challenger (Won) Republican

Incumbents

Challengers

State House

8A
Representative Terry Gestrin
8A (Won) Republican
Jon Glick
8A Challenger (Lost) Democratic
8B
Representative Dorothy Moon
8B (Won) Republican
9A
Representative Ryan Kerby
9A (Won) Republican
Allen Schmid
9A Challenger (Lost) Democratic
9B
Representative Judy Boyle
9B (Won) Republican
Chase Van Weerdhuizen
9B Challenger (Lost) Democratic
10A
Representative Jarom Wagoner
10A (Won) Republican
Sead Muradbegovic
10A Challenger (Lost) Democratic
10B
Representative Greg Chaney
10B (Won) Republican
Chelsea Gaona-Lincoln
10B Challenger (Lost) Democratic
11A
Representative Scott Syme
11A (Won) Republican
11B
Brian Ertz
11B Challenger (Lost) Democratic
Tammy Nichols
11B Challenger (Won) Republican
12A
Representative Robert Anderst
12A (Won) Republican
Patricia Hartwell
12A Challenger (Lost) Democratic
12B
Representative Rick Youngblood
12B (Won) Republican

State Senate

District 8
Senator Steven Thayn
District 8 (Won) Republican
Kirsten Richardson
District 8 Challenger (Lost) Constitution
Bill Sifford
District 8 Challenger (Lost) Independent
District 9
Senator Abby Lee
District 9 (Won) Republican
District 10
Senator Jim Rice
District 10 (Won) Republican
Evangeline Beechler
District 10 Challenger (Lost) Democratic
District 11
Senator Patti Anne Lodge
District 11 (Won) Republican
Edward Savala
District 11 Challenger (Lost) Democratic
District 12
Senator Todd Lakey
District 12 (Won) Republican
Chelle Gluch
District 12 Challenger (Lost) Democratic

Incumbents

Challengers

Attorney General

Bruce Bistline
Challenger (Lost) Democratic

Secretary of State

Secretary Lawerence Denney
(Won) Republican
Jill Humble
Challenger (Lost) Democratic

Controller

Brandon Woolf
(Won) Republican

Director of the Department of Finance

State Superintendent of Public Instruction

Cindy Wilson
Challenger (Lost) Democratic

Tax Commissioner

Treasurer

Julie Ellsworth
Challenger (Won) Republican

Incumbents

Chief Justice of the Supreme Court

Justice of the Supreme Court

Justice G. Bevan
(Lost) Non-partisan
Justice Robyn Brody
Non-partisan
Justice Joel Horton
Non-partisan
Justice John Stegner
Non-partisan

Incumbents

Mayor

At-Large (Caldwell)

Incumbents

Council Member

At-Large (Caldwell)
Chris Allgood
At-Large
Dennis Callsen
At-Large
Rob Hopper
At-Large
Shannon Ozuna
At-Large
Mike Pollard
At-Large
Chuck Stadick
At-Large

Commissioner

District 1 (Canyon County)
District 2 (Canyon County)
District 3 (Canyon County)
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Thank You!

You are about to be redirected to a secure checkout page.

Please note:

The total order amount will read $0.01. This is a card processor fee. Please know that a recurring donation of the amount and frequency that you selected will be processed and initiated tomorrow. You may see a one-time charge of $0.01 on your statement.

Continue to secure page »

Back to top