Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '60649'

Candidates and Representatives for
Chicago, Cook County, Illinois 60649

Problem - Multiple Districts

60649 has multiple legislative districts. To refine your search, please enter your home address or 9-Digit zip code. To see results with multiple districts included, please scroll down.

Formatting Tips

If there has been a problem trying to parse your address or we could not find your address or zip code, try formatting your address like the following examples:

  • "123 Fake St, Fakeville, KY 24592"
  • "1904 Clearview Ave, Norristown, PA"
  • "100 E 2nd St, Lansdale, PA 19446"

You can also Log in and store your address for future use.

If that still doesn't work, you can use USPS' Zip+4 Lookup to find your Zip+4 and search with that.

If all is helpless, please let us know of this problem by e-mailing webmaster@votesmart.org with the URL to this page.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Dick Durbin
Senior Seat Democratic
Senator Tammy Duckworth
Junior Seat Democratic

U.S. House

District 1
Representative Bobby Rush
District 1 Democratic
Howard Brookins, Jr.
District 1 Challenger (Running) Democratic
Jimmy Tillman II
District 1 Challenger (Running) Republican
District 2
Representative Robin Kelly
District 2 Democratic
Patrick Harmon
District 2 Challenger (Running) Republican
Marcus Lewis
District 2 Challenger (Running) Democratic
David Merkle
District 2 Challenger (Running) Republican
John Morrow
District 2 Challenger (Running) Republican

Incumbents

Challengers

Governor

Governor Bruce Rauner
Republican
Running Mate:
Evelyn Sanguinetti
Republican
Daniel Biss
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Litesa Wallace Democratic
Bob Daiber
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Jonathan Todd Democratic
Terry Getz
Challenger (Running) Democratic
Tio Hardiman
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Patricia Avery Democratic
Jeanne Ives
Challenger (Running) Republican
Running Mate:
Richard Morthland Republican
Chris Kennedy
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Ra Joy Democratic
Robert Marshall
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Dennis Cole Democratic
JB Pritzker
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Juliana Stratton Democratic

Lieutenant Governor

Lieutenant Governor Evelyn Sanguinetti
Republican
Running Mate:
Bruce Rauner
Republican
Patricia Avery
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Tio Hardiman Democratic
Dennis Cole
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Robert Marshall Democratic
Ra Joy
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Chris Kennedy Democratic
Richard Morthland
Challenger (Running) Republican
Running Mate:
Jeanne Ives Republican
Juliana Stratton
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
JB Pritzker Democratic
Jonathan Todd
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Bob Daiber Democratic
Litesa Wallace
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Daniel Biss Democratic

Incumbents

Challengers

State House

District 5
Representative Juliana Stratton
District 5 Democratic
Felicia Bullock
District 5 Challenger (Running) Democratic
Tregg Duerson
District 5 Challenger (Running) Democratic
Kenneth Dunkin
District 5 Challenger (Running) Democratic
Lamont Robinson, Jr.
District 5 Challenger (Running) Democratic
Dilara Sayeed
District 5 Challenger (Running) Democratic
Johnae Strong
District 5 Challenger (Running) Democratic
District 25
Representative Barbara Currie
District 25 Democratic
William Calloway
District 25 Challenger (Running) Democratic
Ana Carrillo
District 25 Challenger (Running) Democratic
Angelique Collins
District 25 Challenger (Running) Democratic
Ebonie Davis
District 25 Challenger (Running) Democratic
Adrienne Irmer
District 25 Challenger (Running) Democratic
Grace McKibben
District 25 Challenger (Running) Democratic
Anne Miles
District 25 Challenger (Running) Democratic
Flynn Rush
District 25 Challenger (Running) Democratic
Curtis Tarver II
District 25 Challenger (Running) Democratic
District 26
Representative Christian Mitchell
District 26 Democratic
District 33
Representative Marcus Evans, Jr.
District 33 Democratic

State Senate

District 3
Senator Mattie Hunter
District 3 Democratic
District 13
Senator Kwame Raoul
District 13 Democratic
District 17
Senator Donne Trotter
District 17 Democratic

Incumbents

Challengers

Attorney General

Scott Drury
Challenger (Running) Democratic
Sharon Fairley
Challenger (Running) Democratic
Aaron Goldstein
Challenger (Running) Democratic
Gary Grasso
Challenger (Running) Republican
Erika Harold
Challenger (Running) Republican
Renato Mariotti
Challenger (Running) Democratic
Pat Quinn
Challenger (Running) Democratic
Kwame Raoul
Challenger (Running) Democratic
Nancy Rotering
Challenger (Running) Democratic
Jesse Ruiz
Challenger (Running) Democratic

Secretary of State

Michael Hastings
Challenger (Running) Democratic
Jason Helland
Challenger (Running) Republican

Auditor General

Comptroller

Darlene Senger
Challenger (Running) Republican

Director of the Department of Revenue

Director of the Finance Authority

Superintendent of Education

Treasurer

Jim Dodge
Challenger (Running) Republican

Incumbents

Chief Justice of the Supreme Court

District 5
Chief Justice Lloyd Karmeier
District 5 Republican

Justice of the Supreme Court

District 1
Justice Anne Burke
District 1 Democratic
Justice Charles Freeman
District 1 Democratic
Justice Mary Jane Theis
District 1 Democratic
District 2
Justice Robert Thomas
District 2 Republican
District 3
Justice Thomas Kilbride
District 3 Democratic
District 4
Justice Rita Garman
District 4 Republican

Incumbents

Mayor

At-Large (Chicago)
Rahm Emanuel
At-Large Democratic
David Gonzalez
At-Large

Incumbents

Board President

At-Large (Cook County)

Alderman

Ward 1 (North Chicago)
Joseph Moreno
Ward 1 No Party Affiliation
Joe Moreno
Ward 1
Ward 2 (Chicago)
Sonia Perez
Ward 2
Ward 3 (Chicago)
Pat Dowell
Ward 3
Carl Evans
Ward 3
Ward 4 (North Chicago)
Bobby Allen
Ward 4
Sophia King
Ward 4
Ward 5 (Chicago Heights)
Ward 6 (North Chicago)
Roderick Sawyer
Ward 6 Democratic
Ward 7 (North Chicago)
Ward 8 (Chicago)
Ward 9 (Chicago)
Ward 10 (Chicago)
Ward 11 (Chicago)
Ward 12 (Chicago)
Ward 13 (Chicago)
Marty Quinn
Ward 13
Ward 14 (Chicago)
Edward Burke
Ward 14
Ward 15 (Chicago)
Ward 16 (Chicago)
Toni Foulkes
Ward 16
Ward 17 (Chicago)
David Moore
Ward 17
Ward 18 (Chicago)
Derrick Curtis
Ward 18 Democratic
Ward 19 (Chicago)
Ward 20 (Chicago)
Ward 21 (Chicago)
Howard Brookins, Jr.
Ward 21 Democratic
Ward 22 (Chicago)
Ward 23 (Chicago)
Ward 24 (Chicago)
Ward 25 (Chicago)
Daniel Solis
Ward 25
Ward 26 (Chicago)
Roberto Maldonado
Ward 26 Democratic
Ward 27 (Chicago)
Ward 28 (Chicago)
Jason Ervin
Ward 28
Ward 29 (Chicago)
Ward 30 (Chicago)
Ward 31 (Chicago)
Ward 32 (Chicago)
Ward 33 (Chicago)
Deborah Mell
Ward 33 Democratic
Ward 34 (Chicago)
Ward 35 (Chicago)
Ward 36 (Chicago)
Ward 37 (Chicago)
Emma Mitts
Ward 37
Ward 38 (Chicago)
Ward 39 (Chicago)
Ward 40 (Chicago)
Pat O'Connor
Ward 40
Ward 41 (Chicago)
Ward 42 (Chicago)
Ward 43 (Chicago)
Ward 44 (Chicago)
Ward 45 (Chicago)
John Arena
Ward 45
Ward 46 (Chicago)
Ward 47 (Chicago)
Ameya Pawar
Ward 47
Ward 48 (Chicago)
Harry Osterman
Ward 48 Democratic
Ward 49 (Chicago)
Joseph Moore
Ward 49
Ward 50 (Chicago)

Commissioner

District 1 (Cook County)
District 2 (Cook County)
District 3 (Cook County)
District 4 (Cook County)
District 5 (Cook County)
District 6 (Cook County)
District 7 (Cook County)
District 8 (Cook County)
District 9 (Cook County)
District 10 (Cook County)
District 11 (Cook County)
District 12 (Cook County)
District 13 (Cook County)
District 14 (Cook County)
District 15 (Cook County)
District 16 (Cook County)
District 17 (Cook County)

State Facts

  • Type: State
  • Nickname: The Prairie State
  • Motto: State Sovereignty-National Union
  • Area: 56,400 sq mi
  • Population: 12,875,255 (2012 est.)
  • Capital: Springfield
  • Statehood: Dec. 3, 1818 (21st state)
  • Highest Point: Charles Mound, 1,235 ft
  • Lowest Point: Mississippi R., 279 ft
  • Bird: Cardinal
  • Flower: Native Violet
  • Senators: 59
  • Representatives: 118
  • Electoral Votes: 20
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Back to top