Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '60045'

Candidates and Representatives for
Lake Forest, Lake County, Illinois 60045

Problem - Multiple Districts

60045 has multiple legislative districts. To refine your search, please enter your home address or 9-Digit zip code. To see results with multiple districts included, please scroll down.

Formatting Tips

If there has been a problem trying to parse your address or we could not find your address or zip code, try formatting your address like the following examples:

  • "123 Fake St, Fakeville, KY 24592"
  • "1904 Clearview Ave, Norristown, PA"
  • "100 E 2nd St, Lansdale, PA 19446"

You can also Log in and store your address for future use.

If that still doesn't work, you can use USPS' Zip+4 Lookup to find your Zip+4 and search with that.

If all is helpless, please let us know of this problem by e-mailing webmaster@votesmart.org with the URL to this page.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Dick Durbin
Senior Seat Democratic
Senator Tammy Duckworth
Junior Seat Democratic

U.S. House

District 10
Representative Brad Schneider
District 10 Democratic
Douglas Bennett
District 10 Challenger (Running) Republican
Sapan Shah
District 10 Challenger (Running) Republican
Jeremy Wynes
District 10 Challenger (Running) Republican

Incumbents

Challengers

Governor

Governor Bruce Rauner
Republican
Running Mate:
Evelyn Sanguinetti
Republican
Daniel Biss
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Litesa Wallace Democratic
Bob Daiber
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Jonathan Todd Democratic
Terry Getz
Challenger (Running) Democratic
Tio Hardiman
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Patricia Avery Democratic
Jeanne Ives
Challenger (Running) Republican
Running Mate:
Richard Morthland Republican
Chris Kennedy
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Ra Joy Democratic
Robert Marshall
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Dennis Cole Democratic
JB Pritzker
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Juliana Stratton Democratic

Lieutenant Governor

Lieutenant Governor Evelyn Sanguinetti
Republican
Running Mate:
Bruce Rauner
Republican
Patricia Avery
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Tio Hardiman Democratic
Dennis Cole
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Robert Marshall Democratic
Ra Joy
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Chris Kennedy Democratic
Richard Morthland
Challenger (Running) Republican
Running Mate:
Jeanne Ives Republican
Juliana Stratton
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
JB Pritzker Democratic
Jonathan Todd
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Bob Daiber Democratic
Litesa Wallace
Challenger (Running) Democratic
Running Mate:
Daniel Biss Democratic

Incumbents

Challengers

State House

District 51
Representative Nick Sauer
District 51 Republican
District 58
Representative Scott Drury
District 58 Democratic
Cindy Masover
District 58 Challenger (Running) Republican
Bob Morgan
District 58 Challenger (Running) Democratic
District 59
Representative Carol Sente
District 59 Democratic
Daniel Didech
District 59 Challenger (Running) Democratic
Karen Feldman
District 59 Challenger (Running) Republican
Tim Kobler
District 59 Challenger (Running) Democratic
Susan Malter
District 59 Challenger (Running) Democratic
Marko Sukovic
District 59 Challenger (Running) Republican

State Senate

District 26
Senator Dan McConchie
District 26 Republican
Tom Georges
District 26 Challenger (Running) Democratic
District 29
Senator Julie Morrison
District 29 Democratic
Barrett Davie
District 29 Challenger (Running) Republican
District 30
Senator Terry Link
District 30 Democratic
Soojae Lee
District 30 Challenger (Running) Republican

Incumbents

Challengers

Attorney General

Scott Drury
Challenger (Running) Democratic
Sharon Fairley
Challenger (Running) Democratic
Aaron Goldstein
Challenger (Running) Democratic
Gary Grasso
Challenger (Running) Republican
Erika Harold
Challenger (Running) Republican
Renato Mariotti
Challenger (Running) Democratic
Pat Quinn
Challenger (Running) Democratic
Kwame Raoul
Challenger (Running) Democratic
Nancy Rotering
Challenger (Running) Democratic
Jesse Ruiz
Challenger (Running) Democratic

Secretary of State

Michael Hastings
Challenger (Running) Democratic
Jason Helland
Challenger (Running) Republican

Auditor General

Comptroller

Darlene Senger
Challenger (Running) Republican

Director of the Department of Revenue

Director of the Finance Authority

Superintendent of Education

Treasurer

Jim Dodge
Challenger (Running) Republican

Incumbents

Chief Justice of the Supreme Court

District 5
Chief Justice Lloyd Karmeier
District 5 Republican

Justice of the Supreme Court

District 1
Justice Anne Burke
District 1 Democratic
Justice Charles Freeman
District 1 Democratic
Justice Mary Jane Theis
District 1 Democratic
District 2
Justice Robert Thomas
District 2 Republican
District 3
Justice Thomas Kilbride
District 3 Democratic
District 4
Justice Rita Garman
District 4 Republican

Incumbents

Board Member

District 1 (Lake County)
Linda Pedersen
District 1
District 2 (Lake County)
Diane Hewitt
District 2
District 3 (Lake County)
Tom Weber
District 3
District 4 (Lake County)
Brent Paxton
District 4
District 5 (Lake County)
Judy Martini
District 5
District 6 (Lake County)
Jeff Werfel
District 6
District 7 (Lake County)
Steve Carlson
District 7
District 8 (Lake County)
Bill Durkin
District 8
District 9 (Lake County)
Mary Cunningham
District 9
District 10 (Lake County)
Charles Bartels
District 10
District 11 (Lake County)
Paul Frank
District 11
District 12 (Lake County)
S. Rummel
District 12
District 13 (Lake County)
Sandra Hart
District 13
District 14 (Lake County)
Audrey Nixon
District 14
District 15 (Lake County)
Carol Calabresa
District 15
District 16 (Lake County)
Terry Wilke
District 16
District 18 (Lake County)
Aaron Lawlor
District 18
District 19 (Lake County)
Craig Taylor
District 19
District 20 (Lake County)
Sidney Mathias
District 20
District 21 (Lake County)
Ann Maine
District 21

State Facts

  • Type: State
  • Nickname: The Prairie State
  • Motto: State Sovereignty-National Union
  • Area: 56,400 sq mi
  • Population: 12,875,255 (2012 est.)
  • Capital: Springfield
  • Statehood: Dec. 3, 1818 (21st state)
  • Highest Point: Charles Mound, 1,235 ft
  • Lowest Point: Mississippi R., 279 ft
  • Bird: Cardinal
  • Flower: Native Violet
  • Senators: 59
  • Representatives: 118
  • Electoral Votes: 20
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Back to top