Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '53144'

Candidates and Representatives for
Kenosha, Kenosha County and Racine County, Wisconsin 53144

Problem - Multiple Districts

53144 has multiple legislative districts. To refine your search, please enter your home address or 9-Digit zip code. To see results with multiple districts included, please scroll down.

Formatting Tips

If there has been a problem trying to parse your address or we could not find your address or zip code, try formatting your address like the following examples:

  • "123 Fake St, Fakeville, KY 24592"
  • "1904 Clearview Ave, Norristown, PA"
  • "100 E 2nd St, Lansdale, PA 19446"

You can also Log in and store your address for future use.

If that still doesn't work, you can use USPS' Zip+4 Lookup to find your Zip+4 and search with that.

If all is helpless, please let us know of this problem by e-mailing webmaster@votesmart.org with the URL to this page.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

Vacant

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Ron Johnson
Senior Seat Republican
Senator Tammy Baldwin
Junior Seat (Won) Democratic
Charles Barman
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Scott Harbach
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Griffin Jones
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
George Lucia
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Jeff Mather
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Kevin Nicholson
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Philip Robbins
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
John Schiess
Junior Seat Challenger (Removed) Independent
Joseph Schnering
Junior Seat Challenger (Removed) Veterans Party of America
Leah Vukmir
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Mary Walters
Junior Seat Challenger (Removed) Independent

U.S. House

District 1
Representative Paul Ryan
District 1 Republican
Brad Boivin
District 1 Challenger (Withdrawn) Republican
Randy Bryce
District 1 Challenger (Lost) Democratic
Christopher Guerrero
District 1 Challenger (Lost) Democratic
Cathy Myers
District 1 Challenger (Lost) Democratic
Paul Nehlen
District 1 Challenger (Lost) Republican
Nick Polce
District 1 Challenger (Lost) Republican
Jeremy Ryan
District 1 Challenger (Lost) Republican
Adam Steen
District 1 Challenger (Lost) Republican
Bryan Steil
District 1 Challenger (Won) Republican
Jeffrey Wamboldt
District 1 Challenger (Withdrawn) Republican
Ken Yorgan
District 1 Challenger (Lost) Independent

Incumbents

Challengers

Governor

Governor Scott Walker
(Lost) Republican
Phil Anderson
Challenger (Lost) Libertarian
Arnie Enz
Challenger (Lost) The Wisconsin Party
Tony Evers
Challenger (Won) Democratic
Matt Flynn
Challenger (Lost) Democratic
Andy Gronik, Jr.
Challenger (Lost) Democratic
Mike McCabe
Challenger (Lost) Democratic
Robert Meyer
Challenger (Lost) Republican
Mahlon Mitchell
Challenger (Lost) Democratic
Josh Pade
Challenger (Lost) Democratic
Kelda Roys
Challenger (Lost) Democratic
Paul Soglin
Challenger (Lost) Democratic
Maggie Turnbull
Challenger (Lost) Independent
Kathleen Vinehout
Challenger (Lost) Democratic
Dana Wachs
Challenger (Lost) Democratic
Michael White
Challenger (Lost) Wisconsin Green

Lieutenant Governor

Tiffany Anderson
Challenger (Lost) Wisconsin Green
Patrick Baird
Challenger (Lost) Libertarian
Mandela Barnes
Challenger (Won) Democratic
Kurt Kober
Challenger (Lost) Democratic
Wil Losch
Challenger (Lost) Independent

Incumbents

Challengers

State Assembly

District 61
Assembly Member Samantha Kerkman
District 61 (Won) Republican
Gina Walkington
District 61 Challenger (Lost) Democratic
District 63
Assembly Member Robin Vos
District 63 (Won) Republican
Joel Jacobsen
District 63 Challenger (Lost) Democratic
District 64
Assembly Member Peter Barca
District 64 (Won) Democratic
Thomas Harland
District 64 Challenger (Lost) Constitution
District 65
Assembly Member Tod Ohnstad
District 65 (Won) Democratic

State Senate

District 21
Senator Van Wanggaard
District 21 (Won) Republican
Lori Hawkins
District 21 Challenger (Lost) Democratic
District 22
Senator Bob Wirch
District 22 Democratic

Incumbents

Attorney General

Attorney General Brad Schimel
(Too Close To Call) Republican
Josh Kaul
Challenger (Too Close To Call) Democratic
Terry Larson
Challenger (Lost) Constitution

Secretary of State

Arvina Martin
Challenger (Lost) Democratic
Jay Schroeder
Challenger (Lost) Republican
Spencer Zimmerman
Challenger (Lost) Republican

Auditor

Auditor Joe Chrisman
Non-partisan

Secretary of Revenue

State Superintendent of Public Instruction

Treasurer

Sarah Godlewski
Challenger (Won) Democratic
Travis Hartwig
Challenger (Lost) Republican
Cynthia Kaump
Challenger (Lost) Democratic
Jill Millies
Challenger (Lost) Republican
Dawn Sass
Challenger (Lost) Democratic
Andrew Zuelke
Challenger (Lost) Constitution

Incumbents

Chief Justice of the Supreme Court

Justice of the Supreme Court

Justice Ann Bradley
Non-partisan
Justice Rebecca Dallet
(Won) Non-partisan

Incumbents

Supervisor

District 1 (Kenosha County)
District 2 (Kenosha County)
District 3 (Kenosha County)
District 4 (Kenosha County)
District 5 (Kenosha County)
District 6 (Kenosha County)
District 7 (Kenosha County)
District 8 (Kenosha County)
District 9 (Kenosha County)
District 10 (Kenosha County)
District 11 (Kenosha County)
District 12 (Kenosha County)
District 13 (Kenosha County)
District 14 (Kenosha County)
District 15 (Kenosha County)
District 16 (Kenosha County)
District 17 (Kenosha County)
District 18 (Kenosha County)
District 19 (Kenosha County)
District 20 (Kenosha County)
District 21 (Kenosha County)
District 22 (Kenosha County)
District 23 (Kenosha County)

Alderman

District 1 (Kenosha)
Eric Haugaard
District 1
District 2 (Kenosha)
John Fox
District 2
District 3 (Kenosha)
Jan Michalski
District 3
District 4 (Kenosha)
G. Ruffolo
District 4
District 5 (Kenosha)
District 6 (Kenosha)
Dave Paff
District 6
District 7 (Kenosha)
Patrick Juilana
District 7
District 8 (Kenosha)
Kevin Mathewson
District 8
District 9 (Kenosha)
Keith Rosenberg
District 9
District 10 (Kenosha)
Anthony Kennedy
District 10
District 11 (Kenosha)
Scott Gordon
District 11
District 12 (Kenosha)
Mitchell Penderson
District 12
District 13 (Kenosha)
Curt Wilson
District 13
District 14 (Kenosha)
District 15 (Kenosha)
Jack Rose
District 15
District 16 (Kenosha)
Jesse Downing
District 16
District 17 (Kenosha)
David Bogdala
District 17
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Thank You!

You are about to be redirected to a secure checkout page.

Please note:

The total order amount will read $0.01. This is a card processor fee. Please know that a recurring donation of the amount and frequency that you selected will be processed and initiated tomorrow. You may see a one-time charge of $0.01 on your statement.

Continue to secure page »

Back to top