Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '37116'

Candidates and Representatives for
Madison, Davidson County, Tennessee 37116

You can log in and store your location for future use.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Lamar Alexander
Senior Seat Republican
Trudy Austin
Junior Seat Challenger (Running) Independent
Marsha Blackburn
Junior Seat Challenger (Running) Republican
Phil Bredesen
Junior Seat Challenger (Running) Democratic
John Carico
Junior Seat Challenger (Running) Independent
Gary Davis
Junior Seat Challenger (Lost) Democratic
Dean Hill
Junior Seat Challenger (Running) Independent
Kevin McCants
Junior Seat Challenger (Running) Independent
Aaron Pettigrew
Junior Seat Challenger (Lost) Republican
Breton Phillips
Junior Seat Challenger (Running) Independent
Kris Todd
Junior Seat Challenger (Running) Independent
John Wolfe, Jr.
Junior Seat Challenger (Lost) Democratic
Senator Robert Corker
Junior Seat Republican

U.S. House

District 5
Representative Jim Cooper
District 5 (Running) Democratic
Jody Ball
District 5 Challenger (Running) Republican
Glen Dean
District 5 Challenger (Lost) Republican

Incumbents

Challengers

Governor

Diane Black
Challenger (Lost) Republican
Randy Boyd
Challenger (Lost) Republican
CoonRippy Brown
Challenger (Running) Independent
Sherry Clark
Challenger (Running) Independent
Justin Cornett
Challenger (Running) Independent
Karl Dean
Challenger (Running) Democratic
Gabriel Fancher
Challenger (Running) Independent
Craig Fitzhugh
Challenger (Lost) Democratic
Sean Fleming
Challenger (Running) Independent
Beth Harwell
Challenger (Lost) Republican
William Helmstetter
Challenger (Running) Independent
Cory King
Challenger (Running) Independent
Matthew Koch
Challenger (Running) Independent
Bill Lee
Challenger (Running) Republican
Basil Marceaux, Sr.
Challenger (Lost) Republican
Tommy McAnally
Challenger (Running) Independent
Jessie McDonald
Challenger (Running) Independent
Toney Mitchell
Challenger (Running) Independent
Yvonne Neubert
Challenger (Running) Independent
Mezianne Payne
Challenger (Lost) Democratic
Alfred Rapoza
Challenger (Running) Independent
Chad Riden
Challenger (Running) Independent
Robert Sawyers, Sr.
Challenger (Running) Independent
Heather Scott
Challenger (Running) Independent
George Smith IV
Challenger (Running) Independent
Jeremy Stephenson
Challenger (Running) Independent
Mike Toews
Challenger (Running) Independent
Rick Tyler
Challenger (Running) Independent
Vinnie Vineyard
Challenger (Running) Independent
Jaron Weidner
Challenger (Running) Independent
Kay White
Challenger (Lost) Republican
Patrick Whitlock
Challenger (Running) Independent
Joe Wilmoth
Challenger (Running) Independent
Mark Wright
Challenger (Running) Independent
Tracy Yaste Tisdale
Challenger (Running) Independent

Lieutenant Governor

Incumbents

Challengers

State House

District 51
Representative Bill Beck
District 51 (Running) Democratic
Trey Palmedo
District 51 Challenger (Lost) Democratic
Randell Stroud
District 51 Challenger (Running) Independent

State Senate

District 21
Senator Jeff Yarbro
District 21 (Running) Democratic

Incumbents

Attorney General

Secretary of State

Commissioner of Education

Comptroller of the Treasury

Treasurer

Incumbents

Council Member

District 1 (Davidson County)
Nick Leonardo
District 1
District 2 (Davidson County)
DeCosta Hastings
District 2
District 3 (Davidson County)
Brenda Haywood
District 3
District 4 (Davidson County)
Robert Swope
District 4
District 5 (Davidson County)
Scott Davis
District 5
District 6 (Davidson County)
Brett Withers
District 6
District 7 (Davidson County)
Anthony Davis
District 7
District 8 (Davidson County)
Nancy VanReece
District 8
District 9 (Davidson County)
Bill Pridemore
District 9
District 10 (Davidson County)
Doug Pardue
District 10
District 12 (Davidson County)
Steve Glover
District 12
District 13 (Davidson County)
Holly Huezo
District 13
District 14 (Davidson County)
Kevin Rhoten
District 14
District 15 (Davidson County)
Jeff Syracuse
District 15
District 16 (Davidson County)
Mike Freeman
District 16
District 17 (Davidson County)
Colby Sledge
District 17
District 18 (Davidson County)
Burkley Allen
District 18
District 19 (Davidson County)
Freddie O'Connell
District 19
District 20 (Davidson County)
Mary Roberts
District 20
District 21 (Davidson County)
Ed Kindall
District 21
District 22 (Davidson County)
Sheri Weiner
District 22
District 23 (Davidson County)
Mina Johnson
District 23
District 24 (Davidson County)
Kathleen Murphy
District 24
District 25 (Davidson County)
Russ Pulley
District 25
District 26 (Davidson County)
Jeremy Elrod
District 26
District 27 (Davidson County)
Davette Blalock
District 27
District 28 (Davidson County)
Tanaka Vercher
District 28
District 29 (Davidson County)
Karen Johnson
District 29
District 30 (Davidson County)
Jason Potts
District 30
District 31 (Davidson County)
Fabian Bedne
District 31
District 32 (Davidson County)
Jacobia Dowell
District 32
District 33 (Davidson County)
Sam Coleman
District 33
District 34 (Davidson County)
Angie Henderson
District 34
District 35 (Davidson County)
Dave Rosenberg
District 35
At-Large (Davidson County)
John Cooper
At-Large
Erica Gilmore
At-Large
Sharon Hurt
At-Large
Bob Mendes
At-Large
Jim Shulman
At-Large

State Facts

  • Type: State
  • Nickname: The Volunteer State
  • Motto: Agriculture and Commerce
  • Area: 42,244 sq mi
  • Population: 6,456,243 (2012 est.)
  • Capital: Nashville
  • Statehood: June 1, 1796 (16th state)
  • Highest Point: Clingmans Dome, 6,643 ft
  • Lowest Point: Mississippi R., 182 ft
  • Bird: Mockingbird
  • Flower: Iris
  • Senators: 33
  • Representatives: 99
  • Electoral Votes: 11
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Thank You!

You are about to be redirected to a secure checkout page.

Please note:

The total order amount will read $0.01. This is a card processor fee. Please know that a recurring donation of the amount and frequency that you selected will be processed and initiated tomorrow. You may see a one-time charge of $0.01 on your statement.

Continue to secure page »

Back to top