Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Location Search Results

Search results for '13401'

Candidates and Representatives for
Mc Connellsville, Oneida County, New York 13401

You can log in and store your location for future use.

Click on the person you are interested in to get instant access to his/her Biography, Voting Record, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances. We should have all of your elected officials and challengers from U.S. president through your state legislators below.

Incumbents

President

Vice President

U.S. Attorney General

U.S. Secretary of Agriculture

U.S. Secretary of Commerce

U.S. Secretary of Defense

U.S. Secretary of Education

U.S. Secretary of Energy

U.S. Secretary of Health and Human Services

U.S. Secretary of Homeland Security

U.S. Secretary of Housing and Urban Development

U.S. Secretary of Labor

U.S. Secretary of State

U.S. Secretary of Transportation

U.S. Secretary of Treasury

U.S. Secretary of Veterans Affairs

U.S. Secretary of the Interior

Incumbents

U.S. Senate

Senator Chuck Schumer
Senior Seat Democratic
Senator Kirsten Gillibrand
Junior Seat (Won) Democratic
Chele Farley
Junior Seat Challenger (Lost) Conservative, Reform, Republican

U.S. House

District 22
Representative Claudia Tenney
District 22 (Too Close To Call) Republican
Anthony Brindisi
District 22 Challenger (Too Close To Call) Democratic, Independence, Women's Equality, Working Families

Incumbents

Challengers

Governor

Governor Andrew Cuomo
(Won) Democratic
Howie Hawkins
Challenger (Lost) Green Party
Stephanie Miner
Challenger (Lost) Serve America Movement
Marcus Molinaro
Challenger (Lost) Republican
Cynthia Nixon
Challenger (Lost) Democratic
Larry Sharpe
Challenger (Lost) Libertarian

Lieutenant Governor

Lieutenant Governor Kathy Hochul
(Won) Democratic, Independence, Working Families, Women's Equality
Andrew Hollister
Challenger (Lost) Libertarian
Julie Killian
Challenger (Lost) Republican
Jia Lee
Challenger (Lost) Green Party
Michael Volpe
Challenger (Lost) Serve America Movement
Jumaane Williams
Challenger (Lost) Democratic

Incumbents

Challengers

State Assembly

District 117
Assembly Member Kenneth Blankenbush
District 117 (Won) Republican, Conservative

State Senate

District 47
Senator Joseph Griffo
District 47 (Won) Republican, Conservative, Independence Party

Incumbents

Challengers

Attorney General

Mike Diederich
Challenger (Lost) Reform
Leecia Eve
Challenger (Lost) Democratic
Christopher Blaise Garvey
Challenger (Lost) Libertarian, Reform
Letitia James
Challenger (Won) Democratic
Sean Maloney
Challenger (Lost) Democratic
Vincent Messina
Challenger (Lost) Independence
Kenneth Schaeffer
Challenger (Lost) Working Families
Nancy Sliwa
Challenger (Lost) Reform
Michael Sussman
Challenger (Lost) Green Party
Zephyr Teachout
Challenger (Lost) Democratic
Keith Wofford
Challenger (Lost) Conservative, Republican

Secretary of State

Budget Director

Commissioner of Education

Comptroller

Mark Dunlea
Challenger (Lost) Green Party
Cruger Gallaudet
Challenger (Lost) Libertarian
Jonathan Trichter
Challenger (Lost) Conservative, Republican

Incumbents

Legislator

District 1 (Oneida County)
Keith Schiebel
District 1
District 2 (Oneida County)
Colin Idzi
District 2 Republican
District 3 (Oneida County)
Norman Leach
District 3 Republican
District 4 (Oneida County)
Michael Clancy
District 4 Democratic
District 5 (Oneida County)
Michael Waterman
District 5 Republican
District 6 (Oneida County)
Les Porter
District 6 Republican
District 7 (Oneida County)
Gerald Fiorini
District 7 Republican
District 8 (Oneida County)
Richard Flisnik
District 8 Republican
District 9 (Oneida County)
Philip Sacco
District 9 Democratic
District 10 (Oneida County)
George Joseph
District 10 Republican
District 11 (Oneida County)
Robert Koenig
District 11 Republican
District 12 (Oneida County)
Barbara Calandra
District 12
District 13 (Oneida County)
William Goodman
District 13 Democratic
District 14 (Oneida County)
Chad Davis
District 14 Democratic
District 15 (Oneida County)
James D'Onofrio
District 15 Republican
District 16 (Oneida County)
Brian Miller
District 16 Republican
District 17 (Oneida County)
Brian Mandryck
District 17 Republican
District 18 (Oneida County)
Jeffrey Daniels
District 18
District 19 (Oneida County)
Edward Welsh
District 19 Republican
District 20 (Oneida County)
William Hendricks
District 20 Democratic
District 21 (Oneida County)
Lori Washburn
District 21
District 22 (Oneida County)
Rose Convertino
District 22 Democratic
District 23 (Oneida County)
Emil Paparella
District 23 Republican
Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Thank You!

You are about to be redirected to a secure checkout page.

Please note:

The total order amount will read $0.01. This is a card processor fee. Please know that a recurring donation of the amount and frequency that you selected will be processed and initiated tomorrow. You may see a one-time charge of $0.01 on your statement.

Continue to secure page »

Back to top