or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Officials

Montana Local Legislative Officials

Brent Cromley

Council Member (Billings, MT)
Democratic
Ward 1
Mike Yakawich

Council Member (Billings, MT)

Ward 1
Angela Cimmino

Council Member (Billings, MT)

Ward 2
Denis Pitman

Council Member (Billings, MT)

Ward 2
Becky Bird

Council Member (Billings, MT)

Ward 3
Richard McFadden

Council Member (Billings, MT)

Ward 3
Jani McCall

Council Member (Billings, MT)

Ward 4
Al Swanson

Council Member (Billings, MT)

Ward 4
Shaun Brown

Council Member (Billings, MT)

Ward 5
Ken Crouch

Council Member (Billings, MT)

Ward 5
Matt Vincent

Chief Executive (Butte-Silver Bow, MT)

At-Large
Mark Moodry

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 1
Sheryl Ralph

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 2
John Morgan

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 3
Terry Schultz

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 4
Dennis Henderson

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 5
Jim Fisher

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 6
Bud Walker

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 7
Brenden McDonough

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 8
Dan Foley

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 9
Bill Andersen

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 10
Cindi Shaw

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 11
Dave Palmer

Commissioner (Butte-Silver Bow, MT)

District 12
Bill Bronson

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Fred Burrow

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Bob Jones

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Bob Kelly

Commissioner (Great Falls, MT)

At-Large
Bryan von Lossberg

Council Member (Missoula, MT)

Ward 1
Jason Wiener

Council Member (Missoula, MT)

Ward 1
Adam Hertz

Council Member (Missoula, MT)

Ward 2
Jordan Hess

Council Member (Missoula, MT)

Ward 2
Emily Bentley

Council Member (Missoula, MT)

Ward 3
Alex Taft

Council Member (Missoula, MT)

Ward 3
Caitlin Copple

Council Member (Missoula, MT)

Ward 4
Jon Wilkins

Council Member (Missoula, MT)

Ward 4
Annelise Hedahl

Council Member (Missoula, MT)

Ward 5
Mike O'Herron

Council Member (Missoula, MT)

Ward 5
Ed Childers

Council Member (Missoula, MT)

Ward 6
Marilyn Marler

Council Member (Missoula, MT)

Ward 6
C. Rice

Commissioner (Beaverhead County, MT)

District 1
Michael McGinley

Commissioner (Beaverhead County, MT)

District 2
Garth Haugland

Commissioner (Beaverhead County, MT)

District 3
John Pretty on Top

Commissioner (Big Horn County, MT)

District 1
Sidney Fitzpatrick, Jr.

Commissioner (Big Horn County, MT)

District 2
Chad Fenner

Commissioner (Big Horn County, MT)

District 3
Frank DePriest

Commissioner (Blaine County, MT)

At-Large
Charles Kulbeck

Commissioner (Blaine County, MT)

At-Large
M. Plumage

Commissioner (Blaine County, MT)

At-Large
Elaine Graveley

Commissioner (Broadwater County, MT)

At-Large
Laura Obert

Commissioner (Broadwater County, MT)

At-Large
Franklin Slifka

Commissioner (Broadwater County, MT)

At-Large
Doug Tucker

Commissioner (Carbon County, MT)

At-Large
John Grewell

Commissioner (Carbon County, MT)
John Prinkki

Commissioner (Carbon County, MT)
Steve Rosencranz

Commissioner (Carter County, MT)

District 1
Bill Loehding

Commissioner (Carter County, MT)

District 2
James Courtney

Commissioner (Carter County, MT)

District 3
Joe Briggs

Commissioner (Cascade County, MT)

District 1
Bill Salina

Commissioner (Cascade County, MT)

District 2
Jane Weber

Commissioner (Cascade County, MT)

District 3
Stan Klimas

Commissioner (Chouteau County, MT)

At-Large
Bob Pasha

Commissioner (Chouteau County, MT)

At-Large
Daren Schuster

Commissioner (Chouteau County, MT)

At-Large
Vicki Hamilton

Commissioner (Custer County, MT)

At-Large
Keith Holmlund

Commissioner (Custer County, MT)

At-Large
Kevin Krausz

Commissioner (Custer County, MT)

At-Large
Gary Linder

Commissioner (Daniels County, MT)

At-Large
James Snare

Commissioner (Daniels County, MT)

At-Large
C. Tande

Commissioner (Daniels County, MT)

At-Large
Jim Skillestad

Commissioner (Dawson County, MT)

District 1
Adam Gartner

Commissioner (Dawson County, MT)

District 2
Doug Buxbaum

Commissioner (Dawson County, MT)

District 3
Terry Vermeire

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 1
Patricia Mulvey

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 2
Kevin Hart

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 3
Paul Smith

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 4
Elaine Lux-Burt

Commissioner (Deer Lodge County, MT)

District 5
Steve Baldwin

Commissioner (Fallon County, MT)

At-Large
William Randash

Commissioner (Fallon County, MT)

At-Large
Deb Ranum

Commissioner (Fallon County, MT)

At-Large
Ken Ronish

Commissioner (Fergus County, MT)

District 1
Sandy Youngbauer

Commissioner (Fergus County, MT)

District 2
Carl Seilstad

Commissioner (Fergus County, MT)

District 3
Cal Scott

Commissioner (Flathead County, MT)

District 1
Pamela Holmquist

Commissioner (Flathead County, MT)

District 2
Gary Krueger

Commissioner (Flathead County, MT)

District 3
Pierre Martineau

Commissioner (Gallatin County, MT)

District 1
Joe Skinner

Commissioner (Gallatin County, MT)

District 2
Stephen White

Commissioner (Gallatin County, MT)

District 3
Jerry Coldwell

Commissioner (Garfield County, MT)

District 1
Robert Cosgriff

Commissioner (Garfield County, MT)

District 2
Teddy Robertson

Commissioner (Garfield County, MT)

District 3
Michael DesRosier

Commissioner (Glacier County, MT)

At-Large
Ron Rides at the Door

Commissioner (Glacier County, MT)

At-Large
Tony Sitzmann

Commissioner (Glacier County, MT)

At-Large
Dean Blomquist

Commissioner (Golden Valley County, MT)

At-Large
William Lehfeldt

Commissioner (Golden Valley County, MT)

At-Large
David Paugh

Commissioner (Golden Valley County, MT)

At-Large
Clifford Nelson

Commissioner (Granite County, MT)

District 1
Scott Adler

Commissioner (Granite County, MT)

District 2
Bart Bonney

Commissioner (Granite County, MT)

District 3
Jeff Lavoi

Commissioner (Hill County, MT)

At-Large
Mark Peterson

Commissioner (Hill County, MT)

At-Large
Mike Wendland

Commissioner (Hill County, MT)

At-Large
Leonard Wortman

Commissioner (Jefferson County, MT)

District 1
David Kirsch

Commissioner (Jefferson County, MT)

District 2
Bob Mullen

Commissioner (Jefferson County, MT)

District 3
William Annala

Commissioner (Judith Basin County, MT)

At-Large
G. C. Hughes

Commissioner (Judith Basin County, MT)

At-Large
Cody McDonald

Commissioner (Judith Basin County, MT)

At-Large
Bill Barron

Commissioner (Lake County, MT)

At-Large
Ann Brower

Commissioner (Lake County, MT)

At-Large
Gale Decker

Commissioner (Lake County, MT)

At-Large
Susan Good Geise

Commissioner (Lewis and Clark County, MT)
Republican
At-Large
Andy Hunthausen

Commissioner (Lewis and Clark County, MT)
Democratic
At-Large
Mike Murray

Commissioner (Lewis and Clark County, MT)
Democratic
At-Large
Larry Hendrickson

Commissioner (Liberty County, MT)

At-Large
Rlynn Rockman

Commissioner (Liberty County, MT)

At-Large
Russ Tempel

Commissioner (Liberty County, MT)

At-Large
Anthony Berget

Commissioner (Lincoln County, MT)

District 1
Ron Downey

Commissioner (Lincoln County, MT)

District 2
Mike Cole

Commissioner (Lincoln County, MT)

District 3
David Schulz

Commissioner (Madison County, MT)

District 1
Dan Happel

Commissioner (Madison County, MT)

District 2
James Hart

Commissioner (Madison County, MT)

District 3
Connie Eissinger

Commissioner (McCone County, MT)

At-Large
James Moos

Commissioner (McCone County, MT)

At-Large
Janet Wolff

Commissioner (McCone County, MT)

At-Large
Rod Brewer

Commissioner (Meagher County, MT)

At-Large
Ben Hurwitz

Commissioner (Meagher County, MT)

At-Large
Herbert Townsend

Commissioner (Meagher County, MT)

At-Large
Roman Zylawy

Commissioner (Mineral County, MT)

District 1
Laurie Johnston

Commissioner (Mineral County, MT)

District 2
Duane Simons

Commissioner (Mineral County, MT)

District 3
Bill Carey

Commissioner (Missoula County, MT)

At-Large
Jean Curtiss

Commissioner (Missoula County, MT)

At-Large
Michele Landquist

Commissioner (Missoula County, MT)

At-Large
Michael Kilby

Commissioner (Musselshell County, MT)

At-Large
Larry Lekse

Commissioner (Musselshell County, MT)

At-Large
Sue Olson

Commissioner (Musselshell County, MT)

At-Large
Jim Durgan

Commissioner (Park County, MT)

District 1
Marty Malone

Commissioner (Park County, MT)

District 2
Clint Tinsley

Commissioner (Park County, MT)

District 3
Larry Ahlgren

Commissioner (Petroleum County, MT)

At-Large
Gary Gershmel

Commissioner (Petroleum County, MT)

At-Large
J. King

Commissioner (Petroleum County, MT)

At-Large
Lesley Robinson

Commissioner (Phillips County, MT)

A
Troy Blunt

Commissioner (Phillips County, MT)

B
Richard Dunbar

Commissioner (Phillips County, MT)

C
Sandra Broesder

Commissioner (Pondera County, MT)

At-Large
Joseph Christiaens

Commissioner (Pondera County, MT)

At-Large
Janice Hoppes

Commissioner (Pondera County, MT)

At-Large
Les Thompson

Commissioner (Powder River County, MT)

District 1
David Richards

Commissioner (Powder River County, MT)

District 2
Darold Zimmer

Commissioner (Powder River County, MT)

District 3
Cele Pohle

Commissioner (Powell County, MT)

District 1
Ralph Mannix

Commissioner (Powell County, MT)

District 2
Donna Young

Commissioner (Powell County, MT)

District 3
Ann Davis

Commissioner (Prairie County, MT)

District 1
Deanna Bockness

Commissioner (Prairie County, MT)

District 2
Todd Devlin

Commissioner (Prairie County, MT)

District 3
Ron Stoltz

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 1
Greg Chilcott

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 2
J. Iman

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 3
Jeff Burrows

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 4
Suzy Foss

Commissioner (Ravalli County, MT)

District 5
Loren Young

Commissioner (Richland County, MT)

District 1
Shane Gorder

Commissioner (Richland County, MT)

District 2
Duane Mitchell

Commissioner (Richland County, MT)

District 3
Jim Shanks

Commissioner (Roosevelt County, MT)

District 1
Gary MacDonald

Commissioner (Roosevelt County, MT)

District 2
Duane Nygaard

Commissioner (Roosevelt County, MT)

District 3
Robert Lee

Commissioner (Rosebud County, MT)

District 1
Daniel Watson

Commissioner (Rosebud County, MT)

District 2
Daniel Sioux

Commissioner (Rosebud County, MT)

District 3
Carol Brooker

Commissioner (Sanders County, MT)
Democratic
District 1
Glen Magera

Commissioner (Sanders County, MT)

District 2
T. Cox

Commissioner (Sanders County, MT)

District 3
Keith Clawson

Commissioner (Sheridan County, MT)

District 1
William Nyby

Commissioner (Sheridan County, MT)
Republican
District 2
Robert Nikolaisen

Commissioner (Sheridan County, MT)
Democratic
District 3
Dennis Shupak

Commissioner (Stillwater County, MT)

District 1
Gerald Dell

Commissioner (Stillwater County, MT)

District 2
Maureen Davey

Commissioner (Stillwater County, MT)

District 3
Bob Faw

Commissioner (Sweet Grass County, MT)

At-Large
Susan Mosness

Commissioner (Sweet Grass County, MT)

At-Large
William Wallace

Commissioner (Sweet Grass County, MT)

At-Large
Joe Dellwo

Commissioner (Teton County, MT)

Choteau
Jim Hodgskiss

Commissioner (Teton County, MT)

Fairfield
Ron Ostberg

Commissioner (Teton County, MT)

Fairfield
Deb Brandon

Commissioner (Toole County, MT)

At-Large
Ben Ober

Commissioner (Toole County, MT)

At-Large
Allan Underdal

Commissioner (Toole County, MT)

At-Large
Morris Spannagel

Commissioner (Treasure County, MT)

District 1
Marlo Moehr

Commissioner (Treasure County, MT)

District 2
Doug Hollowell

Commissioner (Treasure County, MT)

District 3
Bruce Peterson

Commissioner (Valley County, MT)

At-Large
Dave Pippin

Commissioner (Valley County, MT)

At-Large
David Reinhardt

Commissioner (Valley County, MT)

At-Large
Richard Moe

Commissioner (Wheatland County, MT)

District 1
Rob Lund

Commissioner (Wheatland County, MT)

District 2
David Miller

Commissioner (Wheatland County, MT)

District 2
Thomas Bennett

Commissioner (Wheatland County, MT)

District 3
Sandy Nelson

Commissioner (Wibaux County, MT)

District 1
Leif Bakken

Commissioner (Wibaux County, MT)

District 3
John Ostlund

Commissioner (Yellowstone County, MT)
Republican
District 1
Jim Reno

Commissioner (Yellowstone County, MT)
Republican
District 2
Bill Kennedy

Commissioner (Yellowstone County, MT)
Democratic
District 3
Dan Ellison

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Matthew Elsaesser

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Katherin Haque-Hausrath

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Dick Thweatt

Commissioner (Helena, MT)

At-Large
Cynthia Andrus

Commissioner (Bozeman, MT)

At-Large
Chris Mehl

Commissioner (Bozeman, MT)

At-Large
Carson Taylor

Commissioner (Bozeman, MT)

At-Large
Jeff Krauss

Deputy Mayor (Bozeman, MT)

At-Large

3% Democrats

2% Republicans

95% Other

Back to top