or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Alabama Public Service Commissioner, President
(Nov. 6, 2012)

Twinkle Cavanaugh
Twinkle Cavanaugh
Public Service Commissioner, President (AL)
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 1
(Nov. 6, 2012)

Tracy Roberts
Tracy Roberts
State Board of Education (AL)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 3
(Nov. 6, 2012)

Stephanie Bell
Stephanie Bell
State Board of Education (AL)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 5
(Nov. 6, 2012)

Ella Bell
Ella Bell
State Board of Education (AL)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic

Alabama State Board of Education District 7
(Nov. 6, 2012)

Jeff Newman
Jeff Newman
State Board of Education (AL)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Arizona Corporation Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Susan Bitter Smith
Susan Bitter Smith
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Robert Burns
Robert Burns
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Bob Stump
Bob Stump
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican

Colorado State Board of Education District 2
(Nov. 6, 2012)

Angelika Schroeder
Angelika Schroeder
State Board of Education (CO)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

Colorado State Board of Education District 4
(Nov. 6, 2012)

Pam Mazanec
Pam Mazanec
State Board of Education (CO)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican

Delaware Insurance Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Karen Weldin Stewart
Karen Weldin Stewart
Insurance Commissioner (DE)
(Won)
Democratic

Georgia Public Service Commissioner District 3
(Nov. 6, 2012)

Chuck Eaton
Chuck Eaton
Public Service Commissioner (GA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

Georgia Public Service Commissioner District 5
(Nov. 6, 2012)

Stan Wise
Stan Wise
Public Service Commissioner (GA)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs Hawaii
(Nov. 6, 2012)

Robert Lindsey, Jr.
Robert Lindsey, Jr.
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii Incumbent
(Won)
Non-partisan

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs Kauai and Niihau
(Nov. 6, 2012)

Dan Ahuna
Dan Ahuna
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau Incumbent
(Won)
Non-partisan

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs Molokai and Lanai
(Nov. 6, 2012)

Collette Machado
Collette Machado
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Molokai and Lanai
(Won)
Non-partisan

Hawaii Trustee, Office of Hawaiian Affairs At-Large
(Nov. 6, 2012)

Haunani Apoliona
Haunani Apoliona
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large Incumbent
(Won)
Non-partisan

Indiana Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Greg Zoeller
Greg Zoeller
Attorney General (IN)
(Won)
Republican

Indiana Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Glenda Ritz
Glenda Ritz
Superintendent of Public Instruction (IN)
(Won)
Democratic

Kansas State Board of Education District 2
(Nov. 6, 2012)

Steve Roberts
Steve Roberts
State Board of Education (KS)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 4
(Nov. 6, 2012)

Carolyn Wims-Campbell
Carolyn Wims-Campbell
State Board of Education (KS)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Kansas State Board of Education District 6
(Nov. 6, 2012)

Deena Horst
Deena Horst
State Board of Education (KS)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 1
(Nov. 6, 2012)

Oliver Cipollini
Oliver Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 2
(Nov. 6, 2012)

Robert Jubinville
Robert Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 3
(Nov. 6, 2012)

Marilyn Petitto Devaney
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 4
(Nov. 6, 2012)

Christopher Iannella
Christopher Iannella
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 5
(Nov. 6, 2012)

Eileen Duff
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 6
(Nov. 6, 2012)

Terrence Kennedy
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 7
(Nov. 6, 2012)

Jennie Caissie
Jennie Caissie
Governor's Council (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 8
(Nov. 6, 2012)

Michael Albano
Michael Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic

Missouri Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Chris Koster
Chris Koster
Attorney General (MO)
(Won)
Democratic

Missouri Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Jason Kander
Jason Kander
Secretary of State (MO)
(Won)
Democratic

Missouri Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Clint Zweifel
Clint Zweifel
Treasurer (MO)
(Won)
Democratic

Montana Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Tim Fox
Tim Fox
Attorney General (MT)
(Won)
Republican

Montana Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Linda McCulloch
Linda McCulloch
Secretary of State (MT)
(Won)
Democratic

Montana Auditor
(Nov. 6, 2012)

Monica Lindeen
Monica Lindeen
Auditor (MT)
(Won)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 2
(Nov. 6, 2012)

Kirk Bushman
Kirk Bushman
Public Service Commissioner (MT)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 3
(Nov. 6, 2012)

Roger Koopman
Roger Koopman
Public Service Commissioner (MT)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 4
(Nov. 6, 2012)

Bob Lake
Bob Lake
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Republican

Montana Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Denise Juneau
Denise Juneau
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Democratic

North Carolina Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Roy Cooper III
Roy Cooper III
Attorney General (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Elaine Marshall
Elaine Marshall
Secretary of State (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Auditor
(Nov. 6, 2012)

Beth Wood
Beth Wood
Auditor (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Commissioner of Agriculture
(Nov. 6, 2012)

Steve Troxler
Steve Troxler
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Republican

North Carolina Commissioner of Insurance
(Nov. 6, 2012)

Wayne Goodwin
Wayne Goodwin
Commissioner of Insurance (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Labor Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Cherie Berry
Cherie Berry
Labor Commissioner (NC)
(Won)
Republican

North Carolina Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

June Atkinson
June Atkinson
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Janet Cowell
Janet Cowell
Treasurer (NC)
(Won)
Democratic

North Dakota Auditor
(Nov. 6, 2012)

Robert Peterson
Robert Peterson
Auditor (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Commissioner of Insurance
(Nov. 6, 2012)

Adam Hamm
Adam Hamm
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Public Service Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Randel Christmann
Randel Christmann
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Kirsten Baesler
Kirsten Baesler
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)

North Dakota Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Kelly Schmidt
Kelly Schmidt
Treasurer (ND)
(Won)
Republican

Nebraska Public Service Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Frank Landis, Jr.
Frank Landis, Jr.
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican
Tim Schram
Tim Schram
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 1
(Nov. 6, 2012)

Raymond Burton
Raymond Burton
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 2
(Nov. 6, 2012)

Colin Van Ostern
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 3
(Nov. 6, 2012)

Christopher Sununu
Christopher Sununu
Executive Council (NH)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 4
(Nov. 6, 2012)

Christopher Pappas
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 5
(Nov. 6, 2012)

Debora Pignatelli
Debora Pignatelli
Executive Council (NH)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic

Oklahoma Corporation Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Bob Anthony
Bob Anthony
Corporation Commissioner (OK)
(Won)
Republican

Oregon Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Ellen Rosenblum
Ellen Rosenblum
Attorney General (OR)
(Won)
Democratic

Oregon Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Kate Brown
Kate Brown
Secretary of State (OR)
(Won)
Democratic

Oregon Commissioner of Labor and Industries
(Nov. 6, 2012)

Brad Avakian
Brad Avakian
Commissioner of Labor and Industries (OR)
(Won)
Non-partisan

Oregon Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Ted Wheeler
Ted Wheeler
Treasurer (OR)
(Won)
Democratic

Pennsylvania Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Kathleen Kane
Kathleen Kane
Attorney General (PA)
(Won)
Democratic

Pennsylvania Auditor General
(Nov. 6, 2012)

Eugene DePasquale
Eugene DePasquale
Auditor General (PA)
(Won)
Democratic

Pennsylvania Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Rob McCord
Rob McCord
Treasurer (PA)
(Won)
Democratic

Texas Railroad Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Christi Craddick
Christi Craddick
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican
Barry Smitherman
Barry Smitherman
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 1
(Nov. 6, 2012)

Martha Dominguez
Martha Dominguez
State Board of Education (TX)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 2
(Nov. 6, 2012)

Ruben Cortez, Jr.
Ruben Cortez, Jr.
State Board of Education (TX)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 3
(Nov. 6, 2012)

Marisa Perez
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 4
(Nov. 6, 2012)

Lawrence Allen, Jr.
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 5
(Nov. 6, 2012)

Ken Mercer
Ken Mercer
State Board of Education (TX)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 6
(Nov. 6, 2012)

Donna Bahorich
Donna Bahorich
State Board of Education (TX)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 7
(Nov. 6, 2012)

David Bradley
David Bradley
State Board of Education (TX)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 8
(Nov. 6, 2012)

Barbara Cargill
Barbara Cargill
State Board of Education (TX)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 9
(Nov. 6, 2012)

Thomas Ratliff
Thomas Ratliff
State Board of Education (TX)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 10
(Nov. 6, 2012)

Tom Maynard
Tom Maynard
State Board of Education (TX)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 11
(Nov. 6, 2012)

Pat Hardy
Pat Hardy
State Board of Education (TX)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 12
(Nov. 6, 2012)

Tincy Miller
Tincy Miller
State Board of Education (TX)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 13
(Nov. 6, 2012)

Mavis Knight
Mavis Knight
State Board of Education (TX)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 14
(Nov. 6, 2012)

Sue Melton-Malone
Sue Melton-Malone
State Board of Education (TX)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 15
(Nov. 6, 2012)

Marty Rowley
Marty Rowley
State Board of Education (TX)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican

Utah Attorney General
(Nov. 6, 2012)

John Swallow
John Swallow
Attorney General (UT)
(Won)
Republican

Utah Auditor
(Nov. 6, 2012)

John Dougall
John Dougall
Auditor (UT)
(Won)
Republican

Utah Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Richard Ellis
Richard Ellis
Treasurer (UT)
(Won)
Republican

Vermont Attorney General
(Nov. 6, 2012)

William Sorrell
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic

Vermont Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Jim Condos
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Progressive, Republican, Working Families, Democratic

Vermont Auditor
(Nov. 6, 2012)

Doug Hoffer
Doug Hoffer
Auditor (VT)
(Won)
Democratic

Vermont Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Beth Pearce
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Working Families, Democratic

Washington Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Bob Ferguson
Bob Ferguson
Attorney General (WA)
(Won)
Democratic

Washington Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Kim Wyman
Kim Wyman
Secretary of State (WA)
(Won)
Republican

Washington Auditor
(Nov. 6, 2012)

Troy Kelley
Troy Kelley
Auditor (WA)
(Won)
Democratic

Washington Commissioner of Public Lands
(Nov. 6, 2012)

Peter Goldmark
Peter Goldmark
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Democratic

Washington Insurance Commissioner
(Nov. 6, 2012)

Mike Kreidler
Mike Kreidler
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Democratic

Washington Superintendent of Public Instruction
(Nov. 6, 2012)

Randy Dorn
Randy Dorn
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Washington Treasurer
(Nov. 6, 2012)

Jim McIntire
Jim McIntire
Treasurer (WA)
(Won)
Democratic

West Virginia Attorney General
(Nov. 6, 2012)

Patrick Morrisey
Patrick Morrisey
Attorney General (WV)
(Won)
Republican

West Virginia Secretary of State
(Nov. 6, 2012)

Natalie Tennant
Natalie Tennant
Secretary of State (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Auditor
(Nov. 6, 2012)

Glen Gainer III
Glen Gainer III
Auditor (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Commissioner of Agriculture
(Nov. 6, 2012)

Walter Helmick
Walter Helmick
Commissioner of Agriculture (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Treasurer
(Nov. 6, 2012)

John Perdue
John Perdue
Treasurer (WV)
(Won)
Democratic

Elections

Political Courage Test Return Rate
0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.

Looking for your candidates?

Back to top