2012 State Legislative Election National Candidates

State
Stage
Party
Office
Election Status
Bruce Patterson
State House (MN)
1A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Marc Demers
State House (MN)
1B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Roger Erickson
State House (MN)
2A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Brita Sailer
State House (MN)
2B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
David Dill
State House (MN)
3A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Mary Murphy
State House (MN)
3B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ben Lien
State House (MN)
4A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Sue Wiger
State House (MN)
4A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
John Persell
State House (MN)
5A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tom Anzelc
State House (MN)
5B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Carly Melin
State House (MN)
6A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Lorrie Janatopoulos
State House (MN)
6B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Jason Metsa
State House (MN)
6B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Dave Meyer
State House (MN)
6B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Brandon Clokey
State House (MN)
7A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Thomas Huntley
State House (MN)
7A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kerry Gauthier
State House (MN)
7B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Chet Nettestad
State House (MN)
8A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Bruce Campbell
State House (MN)
8B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Bob Cunniff
State House (MN)
8B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Don Niles
State House (MN)
9A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Adrian Welle
State House (MN)
9B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Ward
State House (MN)
10A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Joe Radinovich
State House (MN)
10B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
David Schaaf
State House (MN)
10B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Bruce Ahlgren
State House (MN)
11A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Mike Sundin
State House (MN)
11A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tim Faust
State House (MN)
11B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Nathan Johnson
State House (MN)
11B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Jay McNamar
State House (MN)
12A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Rick Rosenfield
State House (MN)
12B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Richard Bohannon
State House (MN)
13A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Shannon Schroeder
State House (MN)
13B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Anne Nolan
State House (MN)
14A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Zachary Dorholt
State House (MN)
14B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Joe Walsh
State House (MN)
15A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Bruno Gad
State House (MN)
15B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Allen Kruse
State House (MN)
16A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
James Kanne
State House (MN)
16B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Andrew Falk
State House (MN)
17A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jessica Rohloff
State House (MN)
17B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Mary Sawatzky
State House (MN)
17B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Nancy Larson
State House (MN)
18A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Logan Campa
State House (MN)
18B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Terence Morrow
State House (MN)
19A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kathy Brynaert
State House (MN)
19B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ryan Wolf
State House (MN)
20A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
David Bly
State House (MN)
20B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Bacon
State House (MN)
21A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Bruce Montplaisir
State House (MN)
21B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Eugene Short
State House (MN)
22A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Cheryl Avenel-Navara
State House (MN)
22B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kevin Labenz
State House (MN)
23A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Craig Brenden
State House (MN)
24A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Patti Fritz
State House (MN)
24B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Vossen
State House (MN)
25A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kim Norton
State House (MN)
25B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tina Liebling
State House (MN)
26A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Pat Stallman
State House (MN)
26B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Shannon Savick
State House (MN)
27A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jeanne Poppe
State House (MN)
27B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Eugene Pelowski, Jr.
State House (MN)
28A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ken Tschumper
State House (MN)
28B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Susann Dye
State House (MN)
29A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Barrett Chrissis
State House (MN)
29B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Holly Neuman
State House (MN)
30A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Sharon Shimek
State House (MN)
30B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ryan Fiereck
State House (MN)
31A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Louise Woodberry
State House (MN)
31B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Paul Gammel
State House (MN)
32A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Rick Olseen
State House (MN)
32B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Todd Mikkelson
State House (MN)
33A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Denise Bader
State House (MN)
33B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Adam Fisher
State House (MN)
34A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
David Hoden
State House (MN)
34B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Andy Hillebregt
State House (MN)
35A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Samuel Beard
State House (MN)
35B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Sam Scott
State House (MN)
35B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Grace Baltich
State House (MN)
36A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Melissa Hortman
State House (MN)
36B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jerry Newton
State House (MN)
37A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jon Chlebeck
State House (MN)
37B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Patrick Davern
State House (MN)
38A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Greg Pariseau
State House (MN)
38B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Bruno
State House (MN)
39A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tom Degree
State House (MN)
39B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Michael Nelson
State House (MN)
40A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Debra Hilstrom
State House (MN)
40B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Connie Bernardy
State House (MN)
41A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Carolyn Laine
State House (MN)
41B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Barb Yarusso
State House (MN)
42A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jason Isaacson
State House (MN)
42B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Peter Fischer
State House (MN)
43A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Bob Hill
State House (MN)
43A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Leon Lillie
State House (MN)
43B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Audrey Britton
State House (MN)
44A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Benson
State House (MN)
44B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Lyndon Carlson
State House (MN)
45A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Mike Freiberg
State House (MN)
45B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ryan Winkler
State House (MN)
46A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Steve Simon
State House (MN)
46B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Keith Pickering
State House (MN)
47A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Yvonne Selcer
State House (MN)
48A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tori Hill
State House (MN)
48B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ron Erhardt
State House (MN)
49A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Linda Slocum
State House (MN)
50A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ann Lenczewski
State House (MN)
50B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Sandra Masin
State House (MN)
51A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Milton Walden
State House (MN)
51A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Laurie Halverson
State House (MN)
51B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Rick Hansen
State House (MN)
52A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Joseph Atkins
State House (MN)
52B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Joann Ward
State House (MN)
53A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ann Metzger
State House (MN)
53B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Dan Schoen
State House (MN)
54A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Joanna Bayers
State House (MN)
54B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Chuck Berg
State House (MN)
55A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Travis Burton
State House (MN)
55B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
David Jensen
State House (MN)
56A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
William Morgan
State House (MN)
56B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Roberta Gibbons
State House (MN)
57A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jeff Wilfahrt
State House (MN)
57B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Colin Lee
State House (MN)
58A
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jim Arlt
State House (MN)
58B
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Marcus Harcus
State House (MN)
59A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Joe Mullery
State House (MN)
59A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ian Alexander
State House (MN)
59B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Terra Cole
State House (MN)
59B
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Raymond Dehn
State House (MN)
59B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Diane Loeffler
State House (MN)
60A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Phyllis Kahn
State House (MN)
60B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Frank Hornstein
State House (MN)
61A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Paul Thissen
State House (MN)
61B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Karen Clark
State House (MN)
62A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Susan Allen
State House (MN)
62B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jim Davnie
State House (MN)
63A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jean Wagenius
State House (MN)
63B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Erin Murphy
State House (MN)
64A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Michael Paymar
State House (MN)
64B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Rena Moran
State House (MN)
65A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Carlos Mariani
State House (MN)
65B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Alice Hausman
State House (MN)
66A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Lesch
State House (MN)
66B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tim Mahoney
State House (MN)
67A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Sheldon Johnson
State House (MN)
67B Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
LeRoy Stumpf
State Senate (MN)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Rod Skoe
State Senate (MN)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Thomas Bakk
State Senate (MN)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kent Eken
State Senate (MN)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Paul Marquart
State Senate (MN)
District 4
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Laverne Pederson
State Senate (MN)
District 5
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Tom Saxhaug
State Senate (MN)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
David Tomassoni
State Senate (MN)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Roger Reinert
State Senate (MN)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Dan Skogen
State Senate (MN)
District 8
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Al Doty
State Senate (MN)
District 9
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Anne Marcotte
State Senate (MN)
District 10
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Taylor Stevenson
State Senate (MN)
District 10
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tony Lourey
State Senate (MN)
District 11 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Schultz
State Senate (MN)
District 12
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Peggy Boeck
State Senate (MN)
District 13
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jerry McCarter
State Senate (MN)
District 14
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Sally Knox
State Senate (MN)
District 15
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ron Thiessen
State Senate (MN)
District 15
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Ted Suss
State Senate (MN)
District 16
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Lyle Koenen
State Senate (MN)
District 17 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Larry Rice
State Senate (MN)
District 17
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Steven Schiroo
State Senate (MN)
District 18
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kathy Sheran
State Senate (MN)
District 19 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kevin Dahle
State Senate (MN)
District 20 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Matt Schmit
State Senate (MN)
District 21 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Alan Oberloh
State Senate (MN)
District 22
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Vicki Jensen
State Senate (MN)
District 24 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Judy Ohly
State Senate (MN)
District 25
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kenneth Moen
State Senate (MN)
District 26
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Daniel Sparks
State Senate (MN)
District 27 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jack Krage
State Senate (MN)
District 28
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Brian Doran
State Senate (MN)
District 29
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Paul Perovich
State Senate (MN)
District 30
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Mike Starr
State Senate (MN)
District 31
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jeske Noordergraaf
State Senate (MN)
District 32
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Judy Rogosheske
State Senate (MN)
District 33
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Sharon Bahensky
State Senate (MN)
District 34
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Peter Perovich
State Senate (MN)
District 35
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
John Hoffman
State Senate (MN)
District 36 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Alice Johnson
State Senate (MN)
District 37 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Timothy Henderson
State Senate (MN)
District 38
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Julie Bunn
State Senate (MN)
District 39
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Timothy Davis, Sr.
State Senate (MN)
District 40
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Chris Eaton
State Senate (MN)
District 40 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Barbara Goodwin
State Senate (MN)
District 41 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Bev Scalze
State Senate (MN)
District 42 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Charles Wiger
State Senate (MN)
District 43 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Terri Bonoff
State Senate (MN)
District 44 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ann Rest
State Senate (MN)
District 45 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Ronald Latz
State Senate (MN)
District 46 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
James Weygand
State Senate (MN)
District 47
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Laurie McKendry
State Senate (MN)
District 48
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Melisa Franzen
State Senate (MN)
District 49 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Melissa Wiklund
State Senate (MN)
District 50 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jim Carlson
State Senate (MN)
District 51 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
James Metzen
State Senate (MN)
District 52 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Susan Kent
State Senate (MN)
District 53 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Katie Sieben
State Senate (MN)
District 54 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kathy Busch
State Senate (MN)
District 55
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Josh Ondich
State Senate (MN)
District 55
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Leon Thurman
State Senate (MN)
District 56
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Greg Clausen
State Senate (MN)
District 57 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Michael Germain
State Senate (MN)
District 57
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Andrew Brobston
State Senate (MN)
District 58
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Bobby Joe Champion
State Senate (MN)
District 59 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Kari Dziedzic
State Senate (MN)
District 60 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
D. Scott Dibble
State Senate (MN)
District 61 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Jeff Hayden
State Senate (MN)
District 62 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Patricia Torres Ray
State Senate (MN)
District 63 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Richard Cohen
State Senate (MN)
District 64 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Alexander Jeffries
State Senate (MN)
District 64
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Sandra Pappas
State Senate (MN)
District 65 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Marcus Walker
State Senate (MN)
District 65
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
John Marty
State Senate (MN)
District 66 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Tom Dimond
State Senate (MN)
District 67
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Foung Hawj
State Senate (MN)
District 67 Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Robert Humphrey
State Senate (MN)
District 67
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor

Political Courage Test Return Rate 9.17%