South Carolina State Legislative Officials

Office Type
State
 
William Whitmire
State House (SC)
Republican
District 1
William Sandifer III
State House (SC)
Republican
District 2
B. R. Skelton
State House (SC)
Republican
District 3
Davey Hiott
State House (SC)
Republican
District 4
Phillip Owens
State House (SC)
Republican
District 5
Brian White
State House (SC)
Republican
District 6
Michael Gambrell
State House (SC)
Republican
District 7
Don Bowen
State House (SC)
Republican
District 8
Anne Thayer
State House (SC)
Republican
District 9
Joshua Putnam
State House (SC)
Republican
District 10
Craig Gagnon
State House (SC)
Republican
District 11
Anne Parks
State House (SC)
Democratic
District 12
Robert Riley
State House (SC)
Republican
District 13
Michael Pitts
State House (SC)
Republican
District 14
Samuel Rivers, Jr.
State House (SC)
Petitioning Candidate
District 15
Mark Willis
State House (SC)
Republican
District 16
Mike Burns
State House (SC)
Republican
District 17
Tommy Stringer
State House (SC)
Republican
District 18
Dwight Loftis
State House (SC)
Republican
District 19
Daniel Hamilton
State House (SC)
Republican
District 20
Phyllis Henderson
State House (SC)
Republican
District 21
Wendy Nanney
State House (SC)
Republican
District 22
Chandra Dillard
State House (SC)
Democratic
District 23
Bruce Bannister
State House (SC)
Republican
District 24
Leola Robinson-Simpson
State House (SC)
Democratic, Working Families
District 25
Raye Felder
State House (SC)
Petitioning Candidate
District 26
Garry Smith
State House (SC)
Republican
District 27
Eric Bedingfield
State House (SC)
Republican
District 28
Dennis Moss
State House (SC)
Republican
District 29
Steve Moss
State House (SC)
Republican
District 30
Harold Mitchell, Jr.
State House (SC)
Democratic
District 31
Derham Cole, Jr.
State House (SC)
Republican
District 32
Eddie Tallon, Sr.
State House (SC)
Republican
District 33
Mike Forrester
State House (SC)
Republican
District 34
William Chumley
State House (SC)
Republican
District 35
Rita Allison
State House (SC)
Republican
District 36
Donna Wood
State House (SC)
Republican
District 37
Doug Brannon
State House (SC)
Republican
District 38
Ralph Kennedy, Jr.
State House (SC)
Republican
District 39
Walton McLeod III
State House (SC)
Democratic
District 40
MaryGail Douglas
State House (SC)
Democratic
District 41
Mike Anthony
State House (SC)
Democratic
District 42
Greg Delleney, Jr.
State House (SC)
Republican
District 43
Mandy Powers-Norrell
State House (SC)
Democratic
District 44
Deborah Long
State House (SC)
Republican
District 45
Gary Simrill
State House (SC)
Republican
District 46
Tommy Pope
State House (SC)
Republican
District 47
Ralph Norman
State House (SC)
Republican
District 48
John King
State House (SC)
Democratic
District 49
Grady Brown
State House (SC)
Democratic
District 50
J. David Weeks
State House (SC)
Democratic
District 51
Laurie Funderburk
State House (SC)
Democratic
District 52
Ted Vick
State House (SC)
Democratic
District 53
Elizabeth Munnerlyn
State House (SC)
Democratic
District 54
Jackie Hayes
State House (SC)
Democratic
District 55
Mike Ryhal
State House (SC)
Petitioning Candidate
District 56
Wayne George
State House (SC)
Democratic
District 57
Liston Barfield
State House (SC)
Republican
District 58
Terry Alexander
State House (SC)
Democratic
District 59
Phillip Lowe
State House (SC)
Republican
District 60
Lester Branham, Jr.
State House (SC)
Democratic
District 61
Robert Williams
State House (SC)
Democratic
District 62
Kristopher Crawford
State House (SC)
Republican
District 63
Robert Ridgeway III
State House (SC)
Petitioning Candidate
District 64
James Lucas
State House (SC)
Republican
District 65
Gilda Cobb-Hunter
State House (SC)
Democratic
District 66
Murrell Smith, Jr.
State House (SC)
Republican
District 67
Heather Crawford
State House (SC)
Republican
District 68
Richard Quinn, Jr.
State House (SC)
Republican
District 69
Joseph Neal
State House (SC)
Democratic
District 70
Nathan Ballentine
State House (SC)
Republican
District 71
James Smith, Jr.
State House (SC)
Democratic
District 72
Chris Hart
State House (SC)
Democratic
District 73
Todd Rutherford
State House (SC)
Democratic
District 74
Kirkman Finlay III
State House (SC)
Republican
District 75
Leon Howard
State House (SC)
Democratic
District 76
Joe McEachern
State House (SC)
Democratic
District 77
Beth Bernstein
State House (SC)
Democratic
District 78
Mia McLeod
State House (SC)
Democratic
District 79
Jimmy Bales
State House (SC)
Democratic
District 80
Don Wells
State House (SC)
Republican
District 81
William Clyburn, Sr.
State House (SC)
Democratic
District 82
William Hixon
State House (SC)
Republican
District 83
Roland Smith
State House (SC)
Republican
District 84
Chip Huggins
State House (SC)
Republican
District 85
Bill Taylor
State House (SC)
Republican
District 86
Todd Atwater
State House (SC)
Republican
District 87
McLain Toole
State House (SC)
Republican
District 88
Kenneth Bingham
State House (SC)
Republican
District 89
Bakari Sellers
State House (SC)
Democratic
District 90
Lonnie Hosey
State House (SC)
Democratic
District 91
Joe Daning
State House (SC)
Republican
District 92
Russell Ott
State House (SC)
Democratic
District 93
Jenny Horne
State House (SC)
Republican
District 94
Jerry Govan, Jr.
State House (SC)
Democratic
District 95
Kit Spires
State House (SC)
Republican
District 96
Patsy Knight
State House (SC)
Democratic
District 97
Chris Murphy
State House (SC)
Republican
District 98
James Merrill
State House (SC)
Republican
District 99
Edward Southard
State House (SC)
Republican
District 100
Ronnie Sabb
State House (SC)
Democratic
District 101
Joseph Jefferson, Jr.
State House (SC)
Democratic
District 102
Carl Anderson
State House (SC)
Democratic
District 103
Tracy Edge
State House (SC)
Republican
District 104
Kevin Hardee
State House (SC)
Petitioning Candidate
District 105
Nelson Hardwick
State House (SC)
Republican
District 106
Alan Clemmons
State House (SC)
Republican
District 107
Stephen Goldfinch, Jr.
State House (SC)
Republican
District 108
David Mack III
State House (SC)
Democratic
District 109
Chip Limehouse III
State House (SC)
Republican
District 110
Wendell Gilliard
State House (SC)
Democratic
District 111
Mike Sottile
State House (SC)
Republican
District 112
Seth Whipper
State House (SC)
Democratic
District 113
Peter McCoy, Jr.
State House (SC)
Republican
District 115
Robert Brown
State House (SC)
Democratic
District 116
William Crosby
State House (SC)
Republican
District 117
William Herbkersman
State House (SC)
Republican
District 118
Leonidas Stavrinakis
State House (SC)
Democratic
District 119
Weston Newton
State House (SC)
Republican
District 120
Kenneth Hodges
State House (SC)
Democratic
District 121
Bill Bowers
State House (SC)
Democratic
District 122
Andrew Patrick
State House (SC)
Republican
District 123
Shannon Erickson
State House (SC)
Republican
District 124
Thomas Alexander
State Senate (SC)
Republican
District 1
Larry Martin
State Senate (SC)
Republican
District 2
Kevin Bryant
State Senate (SC)
Republican
District 3
William O'Dell
State Senate (SC)
Republican
District 4
Thomas Corbin
State Senate (SC)
Republican
District 5
Michael Fair
State Senate (SC)
Republican
District 6
Karl Allen
State Senate (SC)
Democratic, Working Families
District 7
Ross Turner
State Senate (SC)
Republican
District 8
Daniel Verdin III
State Senate (SC)
Republican
District 9
Floyd Nicholson
State Senate (SC)
Democratic
District 10
Glenn Reese
State Senate (SC)
Democratic
District 11
Lee Bright
State Senate (SC)
Republican
District 12
Shane Martin
State Senate (SC)
Republican
District 13
Harvey Smith Peeler, Jr.
State Senate (SC)
Republican
District 14
Wes Hayes, Jr.
State Senate (SC)
Republican
District 15
Chauncey Gregory
State Senate (SC)
Republican
District 16
Creighton Coleman
State Senate (SC)
Democratic
District 17
Ronnie Cromer
State Senate (SC)
Republican
District 18
John Scott, Jr.
State Senate (SC)
Democratic
District 19
John Courson
State Senate (SC)
Republican
District 20
Darrell Jackson
State Senate (SC)
Democratic
District 21
Joel Lourie
State Senate (SC)
Democratic
District 22
Katrina Shealy
State Senate (SC)
Petitioning Candidate
District 23
Tom Young, Jr.
State Senate (SC)
Republican
District 24
Shane Massey
State Senate (SC)
Republican
District 25
Nikki Setzler
State Senate (SC)
Democratic
District 26
Vincent Sheheen
State Senate (SC)
Democratic
District 27
Greg Hembree
State Senate (SC)
Republican
District 28
Gerald Malloy
State Senate (SC)
Democratic
District 29
Kent Williams
State Senate (SC)
Democratic
District 30
Hugh Kenneth Leatherman, Sr.
State Senate (SC)
Republican
District 31
Luke Rankin, Sr.
State Senate (SC)
Republican
District 33
Ray Cleary III
State Senate (SC)
Republican
District 34
J. McElveen III
State Senate (SC)
Democratic
District 35
Kevin Johnson
State Senate (SC)
Democratic
District 36
Larry Grooms
State Senate (SC)
Republican
District 37
Sean Bennett
State Senate (SC)
Republican
District 38
John Matthews, Jr.
State Senate (SC)
Democratic
District 39
Brad Hutto
State Senate (SC)
Democratic
District 40
Paul Thurmond
State Senate (SC)
Republican
District 41
Marlon Kimpson
State Senate (SC)
Democratic
District 42
George Campsen III
State Senate (SC)
Republican
District 43
Paul Campbell, Jr.
State Senate (SC)
Republican
District 44
Clementa Pinckney
State Senate (SC)
Democratic
District 45
Tom Davis
State Senate (SC)
Republican
District 46