Pennsylvania State Legislative Officials

Office Type
State
 
Patrick Harkins
State House (PA)
Democratic
District 1
Florindo Fabrizio
State House (PA)
Democratic
District 2
Ryan Bizzarro
State House (PA)
Democratic
District 3
Curt Sonney
State House (PA)
Republican
District 4
Gregory Lucas
State House (PA)
Republican
District 5
Brad Roae
State House (PA)
Republican
District 6
Mark Longietti
State House (PA)
Democratic
District 7
Dick Stevenson
State House (PA)
Republican
District 8
Chris Sainato
State House (PA)
Democratic
District 9
Jaret Gibbons
State House (PA)
Democratic
District 10
Brian Ellis
State House (PA)
Republican
District 11
Daryl Metcalfe
State House (PA)
Republican
District 12
John Lawrence
State House (PA)
Republican
District 13
Jim Marshall
State House (PA)
Republican
District 14
Jim Christiana
State House (PA)
Republican
District 15
Robert Matzie
State House (PA)
Democratic
District 16
Michele Brooks
State House (PA)
Republican
District 17
Gene DiGirolamo
State House (PA)
Republican
District 18
Jake Wheatley, Jr.
State House (PA)
Democratic
District 19
Adam Ravenstahl
State House (PA)
Democratic
District 20
Dom Costa
State House (PA)
Democratic
District 21
Erin Molchany
State House (PA)
Democratic
District 22
Dan Frankel
State House (PA)
Democratic
District 23
Edward Gainey
State House (PA)
Democratic
District 24
Joseph Markosek
State House (PA)
Democratic
District 25
Timothy Hennessey
State House (PA)
Republican
District 26
Dan Deasy, Jr.
State House (PA)
Democratic
District 27
Mike Turzai
State House (PA)
Republican
District 28
Bernie O'Neill
State House (PA)
Republican
District 29
Harold English
State House (PA)
Republican
District 30
Steven Santarsiero
State House (PA)
Democratic
District 31
Anthony DeLuca
State House (PA)
Democratic
District 32
Frank Dermody
State House (PA)
Democratic
District 33
Paul Costa
State House (PA)
Democratic
District 34
Marc Gergely
State House (PA)
Democratic
District 35
Harry Readshaw III
State House (PA)
Democratic
District 36
Mindy Fee
State House (PA)
Republican
District 37
William Kortz II
State House (PA)
Democratic
District 38
Rick Saccone
State House (PA)
Republican
District 39
John Maher
State House (PA)
Republican
District 40
Ryan Aument
State House (PA)
Republican
District 41
Daniel Miller
State House (PA)
Democratic
District 42
Keith Greiner
State House (PA)
Republican
District 43
Mark Mustio
State House (PA)
Republican
District 44
Nick Kotik
State House (PA)
Democratic
District 45
Jesse White
State House (PA)
Democratic
District 46
Keith Gillespie
State House (PA)
Republican
District 47
Brandon Neuman
State House (PA)
Democratic
District 48
Peter Daley II
State House (PA)
Democratic
District 49
Pam Snyder
State House (PA)
Democratic
District 50
Tim Mahoney
State House (PA)
Democratic
District 51
Deberah Kula
State House (PA)
Democratic
District 52
Robert Godshall
State House (PA)
Republican
District 53
Eli Evankovich
State House (PA)
Republican
District 54
Joseph Petrarca, Jr.
State House (PA)
Democratic
District 55
George Dunbar
State House (PA)
Republican
District 56
Tim Krieger
State House (PA)
Republican
District 57
Ted Harhai
State House (PA)
Democratic
District 58
Mike Reese
State House (PA)
Republican
District 59
Jeffrey Pyle
State House (PA)
Republican
District 60
Catherine Harper
State House (PA)
Republican
District 61
Dave Reed
State House (PA)
Republican
District 62
Donna Oberlander
State House (PA)
Republican
District 63
R. James
State House (PA)
Republican
District 64
Kathy Rapp
State House (PA)
Republican
District 65
Samuel Smith
State House (PA)
Republican
District 66
Martin Causer
State House (PA)
Republican
District 67
Matthew Baker
State House (PA)
Republican
District 68
Carl Metzgar
State House (PA)
Republican
District 69
Matthew Bradford
State House (PA)
Democratic
District 70
Bryan Barbin
State House (PA)
Democratic
District 71
Frank Burns
State House (PA)
Democratic
District 72
Gary Haluska
State House (PA)
Democratic
District 73
Thomas Sankey III
State House (PA)
Republican
District 74
Matt Gabler
State House (PA)
Republican
District 75
Michael Hanna, Sr.
State House (PA)
Democratic
District 76
Scott Conklin
State House (PA)
Democratic
District 77
Jesse Topper
State House (PA)
Republican
District 78
John McGinnis
State House (PA)
Republican
District 79
Jerry Stern
State House (PA)
Republican
District 80
Michael Fleck
State House (PA)
Republican
District 81
C. Adam Harris
State House (PA)
Republican
District 82
Richard Mirabito
State House (PA)
Democratic
District 83
Garth Everett
State House (PA)
Republican
District 84
Fred Keller
State House (PA)
Republican
District 85
Mark Keller
State House (PA)
Republican
District 86
Glen Grell
State House (PA)
Republican
District 87
Sheryl Delozier
State House (PA)
Republican
District 88
Rob Kauffman
State House (PA)
Republican
District 89
Todd Rock
State House (PA)
Republican
District 90
Dan Moul
State House (PA)
Republican
District 91
Mike Regan
State House (PA)
Republican
District 92
Ron Miller
State House (PA)
Republican
District 93
Stanley Saylor
State House (PA)
Republican
District 94
Kevin Schreiber
State House (PA)
Democratic
District 95
P. Michael Sturla
State House (PA)
Democratic
District 96
Steven Mentzer
State House (PA)
Republican
District 97
David Hickernell
State House (PA)
Republican
District 98
Gordon Denlinger
State House (PA)
Republican
District 99
Bryan Cutler
State House (PA)
Republican
District 100
Mauree Gingrich
State House (PA)
Republican
District 101
RoseMarie Swanger
State House (PA)
Republican
District 102
Patty Kim
State House (PA)
Democratic
District 103
Susan Helm
State House (PA)
Republican
District 104
Ronald Marsico
State House (PA)
Republican
District 105
John Payne
State House (PA)
Republican
District 106
Kurt Masser
State House (PA)
Republican
District 107
Lynda Culver
State House (PA)
Republican
District 108
David Millard
State House (PA)
Republican
District 109
Tina Pickett
State House (PA)
Republican
District 110
Sandra Major
State House (PA)
Republican
District 111
Kevin Haggerty
State House (PA)
Democratic
District 112
Marty Flynn
State House (PA)
Democratic
District 113
Sid Kavulich
State House (PA)
Democratic
District 114
Frank Farina
State House (PA)
Democratic
District 115
Tarah Toohil
State House (PA)
Republican
District 116
Karen Boback
State House (PA)
Republican
District 117
Mike Carroll
State House (PA)
Democratic
District 118
Gerald Mullery
State House (PA)
Democratic
District 119
Phyllis Mundy
State House (PA)
Democratic
District 120
Eddie Day Pashinski
State House (PA)
Democratic
District 121
Doyle Heffley
State House (PA)
Republican
District 122
Neal Goodman
State House (PA)
Democratic
District 123
Jerry Knowles
State House (PA)
Republican
District 124
Mike Tobash
State House (PA)
Republican
District 125
Mark Rozzi
State House (PA)
Democratic
District 126
Thomas Caltagirone
State House (PA)
Democratic
District 127
Mark Gillen
State House (PA)
Republican
District 128
Jim Cox
State House (PA)
Republican
District 129
David Maloney
State House (PA)
Republican
District 130
Justin Simmons
State House (PA)
Republican
District 131
Mike Schlossberg
State House (PA)
Democratic
District 132
Daniel McNeill
State House (PA)
Democratic
District 133
Ryan MacKenzie
State House (PA)
Republican
District 134
Steve Samuelson
State House (PA)
Democratic
District 135
Robert Freeman
State House (PA)
Democratic
District 136
Joe Emrick
State House (PA)
Republican
District 137
Marcia Hahn
State House (PA)
Republican
District 138
Michael Peifer
State House (PA)
Republican
District 139
John Galloway
State House (PA)
Democratic
District 140
Tina Davis
State House (PA)
Democratic
District 141
Frank Farry
State House (PA)
Republican
District 142
Marguerite Quinn
State House (PA)
Republican
District 143
Katharine Watson
State House (PA)
Republican
District 144
Paul Clymer
State House (PA)
Republican
District 145
Mark Painter
State House (PA)
Democratic
District 146
Marcy Toepel
State House (PA)
Republican
District 147
Mary Jo Daley
State House (PA)
Democratic
District 148
Tim Briggs
State House (PA)
Democratic
District 149
Mike Vereb
State House (PA)
Republican
District 150
Todd Stephens
State House (PA)
Republican
District 151
Thomas Murt
State House (PA)
Republican
District 152
Madeleine Dean
State House (PA)
Democratic
District 153
Steve McCarter
State House (PA)
Democratic
District 154
Becky Corbin
State House (PA)
Republican
District 155
Dan Truitt
State House (PA)
Republican
District 156
Warren Kampf
State House (PA)
Republican
District 157
Chris Ross
State House (PA)
Republican
District 158
Thaddeus Kirkland
State House (PA)
Democratic
District 159
Steve Barrar
State House (PA)
Republican
District 160
Joseph Hackett
State House (PA)
Republican
District 161
Nicholas Miccarelli III
State House (PA)
Republican
District 162
Nicholas Micozzie
State House (PA)
Republican
District 163
Margo Davidson
State House (PA)
Democratic
District 164
William Adolph, Jr.
State House (PA)
Republican
District 165
Gregory Vitali
State House (PA)
Democratic
District 166
Duane Milne
State House (PA)
Republican
District 167
Thomas Killion
State House (PA)
Republican
District 168
Brendan Boyle
State House (PA)
Democratic
District 170
Kerry Benninghoff
State House (PA)
Republican
District 171
Kevin Boyle
State House (PA)
Democratic
District 172
Michael McGeehan
State House (PA)
Democratic
District 173
John Sabatina, Jr.
State House (PA)
Democratic
District 174
Michael O'Brien
State House (PA)
Democratic
District 175
Mario Scavello
State House (PA)
Republican
District 176
John Taylor
State House (PA)
Republican
District 177
Scott Petri
State House (PA)
Republican
District 178
James Clay, Jr.
State House (PA)
Democratic
District 179
Angel Cruz
State House (PA)
Democratic
District 180
W. Thomas
State House (PA)
Democratic
District 181
Brian Sims
State House (PA)
Democratic
District 182
Julie Harhart
State House (PA)
Republican
District 183
William Keller
State House (PA)
Democratic
District 184
Maria Donatucci
State House (PA)
Democratic
District 185
Jordan Harris
State House (PA)
Democratic
District 186
Gary Day
State House (PA)
Republican
District 187
James Roebuck, Jr.
State House (PA)
Democratic
District 188
Rosemary Brown
State House (PA)
Republican
District 189
Vanessa Brown
State House (PA)
Democratic
District 190
Ronald Waters
State House (PA)
Democratic
District 191
Louise Williams Bishop
State House (PA)
Democratic
District 192
Will Tallman
State House (PA)
Republican
District 193
Pamela Delissio
State House (PA)
Democratic
District 194
Michelle Brownlee
State House (PA)
Democratic
District 195
Seth Grove
State House (PA)
Republican
District 196
Jose Miranda
State House (PA)
Democratic
District 197
Rosita Youngblood
State House (PA)
Democratic
District 198
Stephen Bloom
State House (PA)
Republican
District 199
Cherelle Parker
State House (PA)
Democratic
District 200
Stephen Kinsey
State House (PA)
Democratic
District 201
Mark Cohen
State House (PA)
Democratic
District 202
Dwight Evans
State House (PA)
Democratic
District 203
Lawrence Farnese, Jr.
State Senate (PA)
Democratic
District 1
Tina Tartaglione
State Senate (PA)
Democratic
District 2
Shirley Kitchen
State Senate (PA)
Democratic
District 3
LeAnna Washington
State Senate (PA)
Democratic
District 4
Mike Stack III
State Senate (PA)
Democratic
District 5
Robert Tomlinson
State Senate (PA)
Republican
District 6
Vincent Hughes
State Senate (PA)
Democratic
District 7
Anthony Williams
State Senate (PA)
Democratic
District 8
Dominic Pileggi
State Senate (PA)
Republican
District 9
Charles McIlhinney, Jr.
State Senate (PA)
Republican
District 10
Judy Schwank
State Senate (PA)
Democratic
District 11
Stewart Greenleaf
State Senate (PA)
Republican
District 12
Lloyd Smucker
State Senate (PA)
Republican
District 13
John Yudichak
State Senate (PA)
Democratic
District 14
Rob Teplitz
State Senate (PA)
Democratic
District 15
Pat Browne
State Senate (PA)
Republican
District 16
Daylin Leach
State Senate (PA)
Democratic
District 17
Lisa Boscola
State Senate (PA)
Democratic
District 18
Andy Dinniman
State Senate (PA)
Democratic
District 19
Lisa Baker
State Senate (PA)
Republican
District 20
Scott Hutchinson
State Senate (PA)
Republican
District 21
John Blake
State Senate (PA)
Democratic
District 22
Gene Yaw
State Senate (PA)
Republican
District 23
Bob Mensch
State Senate (PA)
Republican
District 24
Joe Scarnati III
State Senate (PA)
Republican
District 25
Edwin Erickson
State Senate (PA)
Republican
District 26
John Gordner
State Senate (PA)
Republican
District 27
Scott Wagner
State Senate (PA)
Write-In
District 28
Dave Argall
State Senate (PA)
Republican
District 29
John Eichelberger, Jr.
State Senate (PA)
Republican
District 30
Patricia Vance
State Senate (PA)
Republican
District 31
Richard Kasunic
State Senate (PA)
Democratic
District 32
Richard Alloway II
State Senate (PA)
Republican
District 33
Jake Corman III
State Senate (PA)
Republican
District 34
John Wozniak
State Senate (PA)
Democratic
District 35
Michael Brubaker
State Senate (PA)
Republican
District 36
Matthew Smith
State Senate (PA)
Democratic
District 37
Jim Ferlo
State Senate (PA)
Democratic
District 38
Kim Ward
State Senate (PA)
Republican
District 39
Randy Vulakovich
State Senate (PA)
Republican
District 40
Donald White
State Senate (PA)
Republican
District 41
Wayne Fontana
State Senate (PA)
Democratic
District 42
Jay Costa, Jr.
State Senate (PA)
Democratic
District 43
John Rafferty, Jr.
State Senate (PA)
Republican
District 44
James Brewster
State Senate (PA)
Democratic
District 45
Timothy Solobay
State Senate (PA)
Democratic
District 46
Elder Vogel, Jr.
State Senate (PA)
Republican
District 47
Michael Folmer
State Senate (PA)
Republican
District 48
Sean Wiley
State Senate (PA)
Democratic
District 49
Robert Robbins
State Senate (PA)
Republican
District 50