North Carolina State Legislative Officials

Office Type
State
 
Bob Steinburg, Sr.
State House (NC)
Republican
District 1
W. Wilkins
State House (NC)
Democratic
District 2
Michael Speciale
State House (NC)
Republican
District 3
Jimmy Dixon
State House (NC)
Republican
District 4
Annie Mobley
State House (NC)
Democratic
District 5
Paul Tine
State House (NC)
Democratic
District 6
Bobbie Richardson
State House (NC)
Democratic
District 7
Susan Martin
State House (NC)
Republican
District 8
Brian Brown
State House (NC)
Republican
District 9
John Bell IV
State House (NC)
Republican
District 10
Duane Hall II
State House (NC)
Democratic
District 11
George Graham, Jr.
State House (NC)
Democratic
District 12
Patricia McElraft
State House (NC)
Republican
District 13
George Cleveland
State House (NC)
Republican
District 14
Phil Shepard
State House (NC)
Republican
District 15
Christopher Millis
State House (NC)
Republican
District 16
Frank Iler
State House (NC)
Republican
District 17
Susi Hamilton
State House (NC)
Democratic
District 18
Robert Davis, Jr.
State House (NC)
Republican
District 19
Rick Catlin
State House (NC)
Republican
District 20
Larry Bell, Sr.
State House (NC)
Democratic
District 21
William Brisson
State House (NC)
Democratic
District 22
Joe Tolson
State House (NC)
Democratic
District 23
Jean Farmer-Butterfield
State House (NC)
Democratic
District 24
Jeffrey Collins
State House (NC)
Republican
District 25
Namon Daughtry
State House (NC)
Republican
District 26
Michael Wray
State House (NC)
Democratic
District 27
James Langdon, Jr.
State House (NC)
Republican
District 28
Larry Hall
State House (NC)
Democratic
District 29
Paul Luebke
State House (NC)
Democratic
District 30
Mickey Michaux, Jr.
State House (NC)
Democratic
District 31
Nathan Baskerville
State House (NC)
Democratic
District 32
Rosa Gill
State House (NC)
Democratic
District 33
Grier Martin
State House (NC)
Democratic
District 34
Christopher Malone III
State House (NC)
Republican
District 35
Nelson Dollar
State House (NC)
Republican
District 36
Paul Stam, Jr.
State House (NC)
Republican
District 37
Yvonne Holley
State House (NC)
Democratic
District 38
Darren Jackson
State House (NC)
Democratic
District 39
Marilyn Avila
State House (NC)
Republican
District 40
Thomas Murry
State House (NC)
Republican
District 41
Marvin Lucas, Jr.
State House (NC)
Democratic
District 42
Elmer Floyd
State House (NC)
Democratic
District 43
Rick Glazier
State House (NC)
Democratic
District 44
John Szoka
State House (NC)
Republican
District 45
Kenneth Waddell
State House (NC)
Democratic
District 46
Charles Graham
State House (NC)
Democratic
District 47
Garland Pierce
State House (NC)
Democratic
District 48
Gary Pendleton
State House (NC)
Republican
District 49
Graig Meyer
State House (NC)
Democratic
District 50
Michael Stone
State House (NC)
Republican
District 51
James Boles, Jr.
State House (NC)
Republican
District 52
David Lewis, Sr.
State House (NC)
Republican
District 53
Robert Reives
State House (NC)
Democratic
District 54
Mark Brody
State House (NC)
Republican
District 55
Verla Insko
State House (NC)
Democratic
District 56
Mary Harrison
State House (NC)
Democratic
District 57
Jonathan Hardister
State House (NC)
Republican
District 59
Kenneth Brandon
State House (NC)
Democratic
District 60
John Faircloth
State House (NC)
Republican
District 61
John Blust
State House (NC)
Republican
District 62
Stephen Ross
State House (NC)
Republican
District 63
Dennis Riddell
State House (NC)
Republican
District 64
Bert Jones
State House (NC)
Republican
District 65
Ken Goodman
State House (NC)
Democratic
District 66
Justin Burr
State House (NC)
Republican
District 67
Craig Horn
State House (NC)
Republican
District 68
Larry Arp
State House (NC)
Republican
District 69
Patricia Hurley
State House (NC)
Republican
District 70
Evelyn Terry
State House (NC)
Democratic
District 71
Edward Hanes, Jr.
State House (NC)
Democratic
District 72
Mark Hollo
State House (NC)
Republican
District 73
Debra Conrad
State House (NC)
Republican
District 74
Donny Lambeth
State House (NC)
Republican
District 75
Carl Ford
State House (NC)
Republican
District 76
Harry Warren
State House (NC)
Republican
District 77
Allen McNeill
State House (NC)
Republican
District 78
Julia Howard
State House (NC)
Republican
District 79
Roger Younts
State House (NC)
Republican
District 80
Rayne Brown
State House (NC)
Republican
District 81
Larry Pittman
State House (NC)
Republican
District 82
Linda Johnson
State House (NC)
Republican
District 83
Rena Turner
State House (NC)
Republican
District 84
Josh Dobson
State House (NC)
Republican
District 85
Hugh Blackwell
State House (NC)
Republican
District 86
Edgar Starnes
State House (NC)
Republican
District 87
Robert Bryan III
State House (NC)
Republican
District 88
Mitchell Setzer
State House (NC)
Republican
District 89
Sarah Stevens
State House (NC)
Republican
District 90
Bryan Holloway
State House (NC)
Republican
District 91
Charles Jeter
State House (NC)
Republican
District 92
Jonathan Jordan
State House (NC)
Republican
District 93
Jeffrey Elmore
State House (NC)
Republican
District 94
Brawley
State House (NC)
Republican
District 95
Andy Wells, Jr.
State House (NC)
Republican
District 96
Jason Saine
State House (NC)
Republican
District 97
Thom Tillis
State House (NC)
Republican
District 98
Rodney Moore
State House (NC)
Democratic
District 99
Patricia Cotham
State House (NC)
Democratic
District 100
Beverly Earle
State House (NC)
Democratic
District 101
Becky Carney
State House (NC)
Democratic
District 102
William Brawley
State House (NC)
Republican
District 103
Ruth Samuelson
State House (NC)
Republican
District 104
Jacqueline Schaffer
State House (NC)
Republican
District 105
Carla Cunningham
State House (NC)
Democratic
District 106
Kelly Alexander, Jr.
State House (NC)
Democratic
District 107
John Torbett
State House (NC)
Republican
District 108
Dana Bumgardner
State House (NC)
Republican
District 109
Kelly Hastings
State House (NC)
Republican
District 110
Timothy Moore
State House (NC)
Republican
District 111
Mike Hager
State House (NC)
Republican
District 112
Chris Whitmire
State House (NC)
Republican
District 113
Susan Fisher
State House (NC)
Democratic
District 114
Nathan Ramsey
State House (NC)
Republican
District 115
Tim Moffitt
State House (NC)
Republican
District 116
Chuck McGrady
State House (NC)
Republican
District 117
Michele Presnell
State House (NC)
Republican
District 118
Joe Queen
State House (NC)
Democratic
District 119
Roger West
State House (NC)
Republican
District 120
Bill Cook
State Senate (NC)
Republican
District 1
Norman Sanderson, Jr.
State Senate (NC)
Republican
District 2
Clark Jenkins
State Senate (NC)
Democratic
District 3
Angela Bryant
State Senate (NC)
Democratic
District 4
Don Davis
State Senate (NC)
Democratic
District 5
Harry Brown
State Senate (NC)
Republican
District 6
Louis Pate, Jr.
State Senate (NC)
Republican
District 7
William Rabon
State Senate (NC)
Republican
District 8
Michael Lee
State Senate (NC)
Republican
District 9
Brent Jackson
State Senate (NC)
Republican
District 10
Buck Newton
State Senate (NC)
Republican
District 11
Ronald Rabin
State Senate (NC)
Republican
District 12
Michael Walters
State Senate (NC)
Democratic
District 13
Dan Blue, Jr.
State Senate (NC)
Democratic
District 14
Neal Hunt
State Senate (NC)
Republican
District 15
Joshua Stein
State Senate (NC)
Democratic
District 16
Tamara Barringer
State Senate (NC)
Republican
District 17
Chad Barefoot
State Senate (NC)
Republican
District 18
Wesley Meredith
State Senate (NC)
Republican
District 19
Floyd McKissick, Jr.
State Senate (NC)
Democratic
District 20
Ben Clark III
State Senate (NC)
Democratic
District 21
Mike Woodard
State Senate (NC)
Democratic
District 22
Valerie Foushee
State Senate (NC)
Democratic
District 23
Richard Gunn, Jr.
State Senate (NC)
Republican
District 24
Gene McLaurin
State Senate (NC)
Democratic
District 25
Philip Berger, Sr.
State Senate (NC)
Republican
District 26
Trudy Wade
State Senate (NC)
Republican
District 27
Gladys Robinson
State Senate (NC)
Democratic
District 28
Jerry Tillman
State Senate (NC)
Republican
District 29
Shirley Randleman
State Senate (NC)
Republican
District 30
Joyce Krawiec
State Senate (NC)
Republican
District 31
Earline Parmon
State Senate (NC)
Democratic
District 32
Stan Bingham
State Senate (NC)
Republican
District 33
Andrew Brock
State Senate (NC)
Republican
District 34
Tommy Tucker, Sr.
State Senate (NC)
Republican
District 35
Fletcher Hartsell, Jr.
State Senate (NC)
Republican
District 36
Jeff Jackson
State Senate (NC)
Democratic
District 37
Joel Ford
State Senate (NC)
Democratic
District 38
Robert Rucho
State Senate (NC)
Republican
District 39
Malcolm Graham
State Senate (NC)
Democratic
District 40
Jeff Tarte
State Senate (NC)
Republican
District 41
Austin Allran
State Senate (NC)
Republican
District 42
Kathy Harrington
State Senate (NC)
Republican
District 43
David Curtis
State Senate (NC)
Republican
District 44
Daniel Soucek
State Senate (NC)
Republican
District 45
Warren Daniel
State Senate (NC)
Republican
District 46
Ralph Hise, Jr.
State Senate (NC)
Republican
District 47
Thomas Apodaca
State Senate (NC)
Republican
District 48
Terry Van Duyn
State Senate (NC)
Democratic
District 49
Jim Davis
State Senate (NC)
Republican
District 50