Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Candidates

2014 Statewide Election National Candidates

Alabama Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Joseph Hubbard
Joseph Hubbard
Attorney General (AL)
(Running)
Democratic
Luther Strange III
Luther Strange III
Attorney General (AL)
(Won)
Republican

Alabama Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Lula Albert-Kaigler
Lula Albert-Kaigler
Secretary of State (AL)
(Running)
Democratic
John Merrill
John Merrill
Secretary of State (AL)
(Won)
Republican

Alabama Auditor
(Nov. 4, 2014)

Miranda Joseph
Miranda Joseph
Auditor (AL)
(Running)
Democratic
Jim Zeigler
Jim Zeigler
Auditor (AL)
(Won)
Republican

Alabama Commissioner of Agriculture and Industry
(Nov. 4, 2014)

John McMillan
John McMillan
Commissioner of Agriculture and Industry (AL)
(Won)
Republican
Doug Smith
Doug Smith
Commissioner of Agriculture and Industry (AL)
(Running)
Democratic

Alabama Public Service Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Chip Beeker, Jr.
Chip Beeker, Jr.
Public Service Commissioner (AL)
(Running)
Republican
Jeremy Oden
Jeremy Oden
Public Service Commissioner (AL)
(Running)
Republican

Alabama Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Young Boozer
Young Boozer
Treasurer (AL)
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 2
(Nov. 4, 2014)

Betty Peters
Betty Peters
State Board of Education (AL)
District 2 Incumbent
(Running)
Republican

Alabama State Board of Education District 4
(Nov. 4, 2014)

Yvette Richardson
Yvette Richardson
State Board of Education (AL)
District 4 Incumbent
(Running)
Democratic

Alabama State Board of Education District 6
(Nov. 4, 2014)

Cynthia McCarty
Cynthia McCarty
State Board of Education (AL)
District 6
(Running)
Republican

Alabama State Board of Education District 8
(Nov. 4, 2014)

Mary Scott Hunter
Mary Scott Hunter
State Board of Education (AL)
District 8 Incumbent
(Running)
Republican

Arkansas Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Aaron Cash
Aaron Cash
Attorney General (AR)
(Lost)
Libertarian
Leslie Rutledge
Leslie Rutledge
Attorney General (AR)
(Won)
Republican
Nate Steel
Nate Steel
Attorney General (AR)
(Lost)
Democratic

Arkansas Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Jacob Holloway
Jacob Holloway
Secretary of State (AR)
(Lost)
Libertarian
Susan Inman
Susan Inman
Secretary of State (AR)
(Lost)
Democratic
Mark Martin
Mark Martin
Secretary of State (AR)
(Won)
Republican

Arkansas Auditor
(Nov. 4, 2014)

Regina Hampton
Regina Hampton
Auditor (AR)
(Lost)
Democratic
Andrea Lea
Andrea Lea
Auditor (AR)
(Won)
Republican
Brian Leach
Brian Leach
Auditor (AR)
(Lost)
Libertarian

Arkansas Commissioner of State Lands
(Nov. 4, 2014)

Elvis Presley
Elvis Presley
Commissioner of State Lands (AR)
(Lost)
Libertarian
Mark Robertson
Mark Robertson
Commissioner of State Lands (AR)
(Lost)
Democratic
John Thurston
John Thurston
Commissioner of State Lands (AR)
(Won)
Republican

Arkansas Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Karen Garcia
Karen Garcia
Treasurer (AR)
(Lost)
Democratic
Chris Hayes
Chris Hayes
Treasurer (AR)
(Lost)
Libertarian
Dennis Milligan
Dennis Milligan
Treasurer (AR)
(Won)
Republican

Arizona Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Mark Brnovich
Mark Brnovich
Attorney General (AZ)
(Won)
Republican
Felecia Rotellini
Felecia Rotellini
Attorney General (AZ)
(Lost)
Democratic

Arizona Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Terry Goddard
Terry Goddard
Secretary of State (AZ)
(Lost)
Democratic
Michele Reagan
Michele Reagan
Secretary of State (AZ)
(Won)
Republican

Arizona Corporation Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Thomas Forese
Thomas Forese
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Jim Holway
Jim Holway
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Sandra Kennedy
Sandra Kennedy
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Doug Little
Doug Little
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican

Arizona State Mine Inspector
(Nov. 4, 2014)

Joe Hart
Joe Hart
State Mine Inspector (AZ)
(Won)
Republican

Arizona Superintendent of Public Instruction
(Nov. 4, 2014)

Diane Douglas
Diane Douglas
Superintendent of Public Instruction (AZ)
(Won)
Republican
David Garcia
David Garcia
Superintendent of Public Instruction (AZ)
(Lost)
Democratic

Arizona Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Jeff DeWit
Jeff DeWit
Treasurer (AZ)
(Won)
Republican

California Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Ron Gold
Ron Gold
Attorney General (CA)
(Lost)
Republican
Kamala Harris
Kamala Harris
Attorney General (CA)
(Won)
Democratic

California Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Alex Padilla
Alex Padilla
Secretary of State (CA)
(Won)
Democratic
Pete Peterson
Pete Peterson
Secretary of State (CA)
(Lost)
Republican

California Controller
(Nov. 4, 2014)

Ashley Swearengin
Ashley Swearengin
Controller (CA)
(Lost)
Republican
Betty Yee
Betty Yee
Controller (CA)
(Won)
Democratic

California Insurance Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Ted Gaines
Ted Gaines
Insurance Commissioner (CA)
(Lost)
Republican
Dave Jones
Dave Jones
Insurance Commissioner (CA)
(Won)
Democratic

California State Superintendent of Public Instruction
(Nov. 4, 2014)

Tom Torlakson
Tom Torlakson
State Superintendent of Public Instruction (CA)
(Won)
Non-partisan
Marshall Tuck
Marshall Tuck
State Superintendent of Public Instruction (CA)
(Lost)
Non-partisan

California Treasurer
(Nov. 4, 2014)

John Chiang
John Chiang
Treasurer (CA)
(Won)
Democratic
Greg Conlon
Greg Conlon
Treasurer (CA)
(Lost)
Republican

California State Board of Equalization
(Nov. 4, 2014)

Diane Harkey
Diane Harkey
State Board of Equalization (CA)
(Won)
Republican
Jerome Horton
Jerome Horton
State Board of Equalization (CA)
(Won)
Democratic
Fiona Ma
Fiona Ma
State Board of Equalization (CA)
(Won)
Democratic
G. Marshall
G. Marshall
State Board of Equalization (CA)
(Lost)
Republican
Chris Parker
Chris Parker
State Board of Equalization (CA)
(Lost)
Democratic
George Runner, Jr.
George Runner, Jr.
State Board of Equalization (CA)
(Won)
Republican
Nader Shahatit
Nader Shahatit
State Board of Equalization (CA)
(Lost)
Democratic
James Theis
James Theis
State Board of Equalization (CA)
(Lost)
Republican

Colorado Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Cynthia Coffman
Cynthia Coffman
Attorney General (CO)
(Won)
Republican
Don Quick
Don Quick
Attorney General (CO)
(Lost)
Democratic
David Williams
David Williams
Attorney General (CO)
(Lost)
Libertarian

Colorado Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Amanda Campbell
Amanda Campbell
Secretary of State (CO)
(Lost)
American Constitution Party
Joseph Neguse
Joseph Neguse
Secretary of State (CO)
(Lost)
Democratic
Dave Schambach
Dave Schambach
Secretary of State (CO)
(Lost)
Libertarian
Wayne Williams
Wayne Williams
Secretary of State (CO)
(Won)
Republican

Colorado Treasurer
(Nov. 4, 2014)

David Jurist
David Jurist
Treasurer (CO)
(Lost)
Libertarian
Betsy Markey
Betsy Markey
Treasurer (CO)
(Lost)
Democratic
Walker Stapleton
Walker Stapleton
Treasurer (CO)
(Won)
Republican

Colorado State Board of Education District 1
(Nov. 4, 2014)

Val Flores
Val Flores
State Board of Education (CO)
District 1
(Won)
Democratic

Colorado State Board of Education District 3
(Nov. 4, 2014)

Marcia Neal
Marcia Neal
State Board of Education (CO)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Henry Roman
Henry Roman
State Board of Education (CO)
District 3
(Lost)
Democratic

Colorado State Board of Education District 7
(Nov. 4, 2014)

Laura Boggs
Laura Boggs
State Board of Education (CO)
District 7
(Lost)
Republican
Jane Goff
Jane Goff
State Board of Education (CO)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic

Connecticut Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Stephen Fournier
Stephen Fournier
Attorney General (CT)
(Lost)
Green Party
George Jepsen
George Jepsen
Attorney General (CT)
(Won)
Working Families, Democratic
Kie Westby
Kie Westby
Attorney General (CT)
(Lost)
Republican, Independent

Connecticut Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Mike DeRosa
Mike DeRosa
Secretary of State (CT)
(Lost)
Green Party
Peter Lumaj
Peter Lumaj
Secretary of State (CT)
(Lost)
Republican, Independent
Denise Merrill
Denise Merrill
Secretary of State (CT)
(Won)
Working Families, Democratic

Connecticut Comptroller
(Nov. 4, 2014)

Kevin Lembo
Kevin Lembo
Comptroller (CT)
(Won)
Democratic, Working Families
Rolf Maurer
Rolf Maurer
Comptroller (CT)
(Lost)
Green Party
Sharon McLaughlin
Sharon McLaughlin
Comptroller (CT)
(Lost)
Republican, Independent

Connecticut Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Tim Herbst
Tim Herbst
Treasurer (CT)
(Lost)
Republican, Independent
Denise Nappier
Denise Nappier
Treasurer (CT)
(Won)
Working Families, Democratic

District of Columbia Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Lorie Masters
Lorie Masters
Attorney General (DC)
(Lost)

Karl Racine
Karl Racine
Attorney General (DC)
(Lost)

Smith
Smith
Attorney General (DC)
(Lost)

Lateefah Williams
Lateefah Williams
Attorney General (DC)
(Lost)

Paul Zukerberg
Paul Zukerberg
Attorney General (DC)
(Lost)

District of Columbia State Board of Education
(Nov. 4, 2014)

Tricia Braun
Tricia Braun
State Board of Education (DC)
(Lost)

Thomas Brennan
Thomas Brennan
State Board of Education (DC)
(Lost)

David Do
David Do
State Board of Education (DC)
(Lost)

Gail Holness
Gail Holness
State Board of Education (DC)
(Lost)

Mark Jones
Mark Jones
State Board of Education (DC)
(Won)

Stephanie Lilley
Stephanie Lilley
State Board of Education (DC)
(Lost)

Mark Naydan
Mark Naydan
State Board of Education (DC)
(Lost)

Lillian Perdomo
Lillian Perdomo
State Board of Education (DC)
(Lost)

Laura Phelan
Laura Phelan
State Board of Education (DC)
(Won)

Scott Simpson
Scott Simpson
State Board of Education (DC)
(Lost)

William Thomas
William Thomas
State Board of Education (DC)
(Lost)

Ruth Wattenberg
Ruth Wattenberg
State Board of Education (DC)
(Won)

Joe Weedon
Joe Weedon
State Board of Education (DC)
(Won)

Delaware Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Catherine Damavandi
Catherine Damavandi
Attorney General (DE)
(Lost)
Green Party
Matthew Denn
Matthew Denn
Attorney General (DE)
(Won)
Democratic
David Graham
David Graham
Attorney General (DE)
(Lost)
Independent Party of Delaware
Theodore Kittila
Theodore Kittila
Attorney General (DE)
(Lost)
Republican
John Machurek
John Machurek
Attorney General (DE)
(Lost)
Libertarian

Delaware Auditor of Accounts
(Nov. 4, 2014)

Brenda Mayrack
Brenda Mayrack
Auditor of Accounts (DE)
(Lost)
Democratic
Tom Wagner, Jr.
Tom Wagner, Jr.
Auditor of Accounts (DE)
(Won)
Republican

Delaware Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Sean Barney
Sean Barney
Treasurer (DE)
(Lost)
Democratic
David Chandler
David Chandler
Treasurer (DE)
(Lost)
Green
Kenneth Simpler
Kenneth Simpler
Treasurer (DE)
(Won)
Republican

Florida Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Pam Bondi
Pam Bondi
Attorney General (FL)
(Won)
Republican
George Sheldon
George Sheldon
Attorney General (FL)
(Lost)
Democratic
Perry Thurston, Jr.
Perry Thurston, Jr.
Attorney General (FL)
(Lost)
Democratic
Bill Wohlsifer
Bill Wohlsifer
Attorney General (FL)
(Lost)
Libertarian Party of Florida

Florida Chief Financial Officer
(Nov. 4, 2014)

Jeffrey Atwater
Jeffrey Atwater
Chief Financial Officer (FL)
(Won)
Republican
Will Rankin
Will Rankin
Chief Financial Officer (FL)
(Lost)
Democratic

Florida Commissioner of Agriculture
(Nov. 4, 2014)

Thaddeus Hamilton
Thaddeus Hamilton
Commissioner of Agriculture (FL)
(Lost)
Democratic
Adam Putnam
Adam Putnam
Commissioner of Agriculture (FL)
(Won)
Republican

Georgia Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Greg Hecht
Greg Hecht
Attorney General (GA)
(Lost)
Democratic
Samuel Olens
Samuel Olens
Attorney General (GA)
(Won)
Republican

Georgia Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Doreen Carter
Doreen Carter
Secretary of State (GA)
(Lost)
Democratic
Brian Kemp
Brian Kemp
Secretary of State (GA)
(Won)
Republican

Georgia Commissioner of Agriculture
(Nov. 4, 2014)

Gary Black
Gary Black
Commissioner of Agriculture (GA)
(Won)
Republican
Christopher Irvin
Christopher Irvin
Commissioner of Agriculture (GA)
(Lost)
Democratic

Georgia Commissioner of Insurance
(Nov. 4, 2014)

Ralph Hudgens
Ralph Hudgens
Commissioner of Insurance (GA)
(Won)
Republican
Liz Johnson
Liz Johnson
Commissioner of Insurance (GA)
(Lost)
Democratic
Ted Metz
Ted Metz
Commissioner of Insurance (GA)
(Lost)
Libertarian

Georgia Commissioner of Labor
(Nov. 4, 2014)

Mark Butler
Mark Butler
Commissioner of Labor (GA)
(Won)
Republican
Robbin Shipp
Robbin Shipp
Commissioner of Labor (GA)
(Lost)
Democratic

Georgia Public Service Commissioner District 1
(Nov. 4, 2014)

Doug Everett
Doug Everett
Public Service Commissioner (GA)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
John Monds
John Monds
Public Service Commissioner (GA)
District 1
(Lost)
Libertarian

Georgia Public Service Commissioner District 4
(Nov. 4, 2014)

Daniel Blackman
Daniel Blackman
Public Service Commissioner (GA)
District 4
(Lost)
Democratic
Robin Gilmer
Robin Gilmer
Public Service Commissioner (GA)
District 4
(Lost)
Libertarian
Bubba McDonald, Jr.
Bubba McDonald, Jr.
Public Service Commissioner (GA)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican

Georgia State School Superintendent
(Nov. 4, 2014)

Valarie Wilson
Valarie Wilson
State School Superintendent (GA)
(Lost)
Democratic
Richard Woods
Richard Woods
State School Superintendent (GA)
(Won)
Republican

Iowa Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Adam Gregg
Adam Gregg
Attorney General (IA)
(Lost)
Republican
Tom Miller
Tom Miller
Attorney General (IA)
(Won)
Democratic

Iowa Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Brad Anderson
Brad Anderson
Secretary of State (IA)
(Lost)
Democratic
Spencer Highland
Spencer Highland
Secretary of State (IA)
(Lost)
New Independent Party
Paul Pate
Paul Pate
Secretary of State (IA)
(Won)
Republican
Jake Porter
Jake Porter
Secretary of State (IA)
(Lost)
Libertarian

Iowa Auditor
(Nov. 4, 2014)

Mary Mosiman
Mary Mosiman
Auditor (IA)
(Won)
Republican
Jonathan Neiderbach
Jonathan Neiderbach
Auditor (IA)
(Lost)
Democratic

Iowa Secretary of Agriculture
(Nov. 4, 2014)

Levi Benning
Levi Benning
Secretary of Agriculture (IA)
(Lost)
New Independent Party
Bill Northey
Bill Northey
Secretary of Agriculture (IA)
(Won)
Republican
Sherrie Taha
Sherrie Taha
Secretary of Agriculture (IA)
(Lost)
Democratic

Iowa Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Sam Clovis
Sam Clovis
Treasurer (IA)
(Lost)
Republican
Michael Fitzgerald
Michael Fitzgerald
Treasurer (IA)
(Won)
Democratic
Keith Laube
Keith Laube
Treasurer (IA)
(Lost)
Libertarian

Idaho Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Bruce Bistline
Bruce Bistline
Attorney General (ID)
(Lost)
Democratic
Lawrence Wasden
Lawrence Wasden
Attorney General (ID)
(Won)
Republican

Idaho Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Lawerence Denney
Lawerence Denney
Secretary of State (ID)
(Won)
Republican
Holli Woodings
Holli Woodings
Secretary of State (ID)
(Lost)
Democratic

Idaho Controller
(Nov. 4, 2014)

Brandon Woolf
Brandon Woolf
Controller (ID)
(Won)
Republican

Idaho State Superintendent of Public Instruction
(Nov. 4, 2014)

Jana Jones
Jana Jones
State Superintendent of Public Instruction (ID)
(Lost)
Democratic
Sherri Ybarra
Sherri Ybarra
State Superintendent of Public Instruction (ID)
(Won)
Republican

Idaho Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Ron Crane
Ron Crane
Treasurer (ID)
(Won)
Republican
Deborah Silver
Deborah Silver
Treasurer (ID)
(Lost)
Democratic

Illinois Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Ben Koyl
Ben Koyl
Attorney General (IL)
(Lost)
Libertarian
Lisa Madigan
Lisa Madigan
Attorney General (IL)
(Won)
Democratic
Paul Schimpf
Paul Schimpf
Attorney General (IL)
(Lost)
Republican

Illinois Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Christopher Michel
Christopher Michel
Secretary of State (IL)
(Lost)
Libertarian
Mike Webster
Mike Webster
Secretary of State (IL)
(Lost)
Republican
Jesse White
Jesse White
Secretary of State (IL)
(Won)
Democratic

Illinois Comptroller
(Nov. 4, 2014)

Julie Fox
Julie Fox
Comptroller (IL)
(Lost)
Libertarian
Sheila Simon
Sheila Simon
Comptroller (IL)
(Lost)
Democratic
Judy Baar Topinka
Judy Baar Topinka
Comptroller (IL)
(Won)
Republican

Illinois Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Tom Cross
Tom Cross
Treasurer (IL)
(Lost)
Republican
Michael Frerichs
Michael Frerichs
Treasurer (IL)
(Won)
Democratic
Matthew Skopek
Matthew Skopek
Treasurer (IL)
(Lost)
Libertarian

Indiana Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Connie Lawson
Connie Lawson
Secretary of State (IN)
(Won)
Republican
Karl Tatgenhorst
Karl Tatgenhorst
Secretary of State (IN)
(Lost)
Libertarian
Beth White
Beth White
Secretary of State (IN)
(Lost)
Democratic

Indiana Auditor
(Nov. 4, 2014)

Mike Claytor
Mike Claytor
Auditor (IN)
(Lost)
Democratic
Suzanne Crouch
Suzanne Crouch
Auditor (IN)
(Won)
Republican
John Schick
John Schick
Auditor (IN)
(Lost)
Libertarian

Indiana Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Michael Boland
Michael Boland
Treasurer (IN)
(Lost)
Democratic
Michael Jasper
Michael Jasper
Treasurer (IN)
(Lost)
Libertarian
Kelly Mitchell
Kelly Mitchell
Treasurer (IN)
(Won)
Republican

Kansas Attorney General
(Nov. 4, 2014)

AJ Kotich
AJ Kotich
Attorney General (KS)
(Lost)
Democratic
Derek Schmidt
Derek Schmidt
Attorney General (KS)
(Won)
Republican

Kansas Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Kris Kobach
Kris Kobach
Secretary of State (KS)
(Won)
Republican
Jean Schodorf
Jean Schodorf
Secretary of State (KS)
(Lost)
Democratic

Kansas Commissioner of Insurance
(Nov. 4, 2014)

Dennis Anderson
Dennis Anderson
Commissioner of Insurance (KS)
(Lost)
Democratic
Ken Selzer
Ken Selzer
Commissioner of Insurance (KS)
(Won)
Republican

Kansas Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Carmen Alldritt
Carmen Alldritt
Treasurer (KS)
(Lost)
Democratic
Ron Estes
Ron Estes
Treasurer (KS)
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 1
(Nov. 4, 2014)

Nancy Klemp
Nancy Klemp
State Board of Education (KS)
District 1
(Lost)
Republican
Janet Waugh
Janet Waugh
State Board of Education (KS)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic

Kansas State Board of Education District 3
(Nov. 4, 2014)

John Bacon
John Bacon
State Board of Education (KS)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 5
(Nov. 4, 2014)

Sally Cauble
Sally Cauble
State Board of Education (KS)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 7
(Nov. 4, 2014)

Ken Willard
Ken Willard
State Board of Education (KS)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Kansas State Board of Education District 9
(Nov. 4, 2014)

Jim Porter
Jim Porter
State Board of Education (KS)
District 9
(Won)
Republican

Massachusetts Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Maura Healey
Maura Healey
Attorney General (MA)
(Won)
Democratic
John Miller
John Miller
Attorney General (MA)
(Running)
Republican

Massachusetts Auditor
(Nov. 4, 2014)

Patricia Aubin
Patricia Aubin
Auditor (MA)
(Running)
Republican
Suzanne Bump
Suzanne Bump
Auditor (MA)
(Won)
Democratic
MK Merelice
MK Merelice
Auditor (MA)
(Running)
Green-Rainbow

Massachusetts Secretary of the Commonwealth
(Nov. 4, 2014)

David D'Arcangelo
David D'Arcangelo
Secretary of the Commonwealth (MA)
(Running)
Republican
Danny Factor
Danny Factor
Secretary of the Commonwealth (MA)
(Running)
Green-Rainbow
Bill Galvin
Bill Galvin
Secretary of the Commonwealth (MA)
(Won)
Democratic

Massachusetts Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Deb Goldberg
Deb Goldberg
Treasurer (MA)
(Won)
Democratic
Mike Heffernan
Mike Heffernan
Treasurer (MA)
(Running)
Republican
Ian Jackson
Ian Jackson
Treasurer (MA)
(Running)
Green-Rainbow

Massachusetts Governor's Council District 1
(Nov. 4, 2014)

Joe Ferreira
Joe Ferreira
Governor's Council (MA)
District 1
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 2
(Nov. 4, 2014)

Bob Jubinville
Bob Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 3
(Nov. 4, 2014)

Marilyn Petitto Devaney
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Thomas Sheff
Thomas Sheff
Governor's Council (MA)
District 3
(Running)
Independent

Massachusetts Governor's Council District 4
(Nov. 4, 2014)

Jason Crosby
Jason Crosby
Governor's Council (MA)
District 4
(Running)
Independent
Christopher Iannella, Jr.
Christopher Iannella, Jr.
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Joe Ureneck
Joe Ureneck
Governor's Council (MA)
District 4
(Running)
Working Families

Massachusetts Governor's Council District 5
(Nov. 4, 2014)

Eileen Duff
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Maura Ryan-Ciardiello
Maura Ryan-Ciardiello
Governor's Council (MA)
District 5
(Running)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 6
(Nov. 4, 2014)

Vincent Lawrence Dixon
Vincent Lawrence Dixon
Governor's Council (MA)
District 6
(Running)
Republican
Terrence Kennedy
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 7
(Nov. 4, 2014)

Jen Caissie
Jen Caissie
Governor's Council (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 8
(Nov. 4, 2014)

Mike Albano
Mike Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic

Maryland Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Leo Dymowski
Leo Dymowski
Attorney General (MD)
(Lost)
Libertarian
Brian Frosh
Brian Frosh
Attorney General (MD)
(Won)
Democratic
Jeffrey Pritzker
Jeffrey Pritzker
Attorney General (MD)
(Lost)
Republican

Maryland Comptroller
(Nov. 4, 2014)

Bill Campbell
Bill Campbell
Comptroller (MD)
(Lost)
Republican
Peter Franchot
Peter Franchot
Comptroller (MD)
(Won)
Democratic

Michigan Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Justin Altman
Justin Altman
Attorney General (MI)
(Lost)
Libertarian
John La Pietra
John La Pietra
Attorney General (MI)
(Lost)
Green Party
Bill Schuette
Bill Schuette
Attorney General (MI)
(Won)
Republican
Mark Totten
Mark Totten
Attorney General (MI)
(Lost)
Democratic
Gerald Van Sickle
Gerald Van Sickle
Attorney General (MI)
(Lost)
U.S. Taxpayers Party of Michigan

Michigan Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Godfrey Dillard
Godfrey Dillard
Secretary of State (MI)
(Lost)
Democratic
Robert Gale
Robert Gale
Secretary of State (MI)
(Lost)
U.S. Taxpayers Party of Michigan
Jason Gatties
Jason Gatties
Secretary of State (MI)
(Lost)
Natural Law Party
Ruth Johnson
Ruth Johnson
Secretary of State (MI)
(Won)
Republican
James Lewis
James Lewis
Secretary of State (MI)
(Lost)
Libertarian

Michigan State Board of Education
(Nov. 4, 2014)

John Adams
John Adams
State Board of Education (MI)
(Won)
U.S. Taxpayers Party of Michigan
Karen Adams
Karen Adams
State Board of Education (MI)
(Lost)
U.S. Taxpayers Party of Michigan
Maria Carl
Maria Carl
State Board of Education (MI)
(Won)
Republican
Nikki Mattson
Nikki Mattson
State Board of Education (MI)
(Won)
Natural Law Party
Kimberly Moore
Kimberly Moore
State Board of Education (MI)
(Lost)
Libertarian
Pamela Smith
Pamela Smith
State Board of Education (MI)
(Won)
Democratic
Gregory Stempfle
Gregory Stempfle
State Board of Education (MI)
(Won)
Libertarian
Casandra Ulbrich
Casandra Ulbrich
State Board of Education (MI)
(Won)
Democratic
Sherry Wells
Sherry Wells
State Board of Education (MI)
(Won)
Green Party
Jonathon Williams
Jonathon Williams
State Board of Education (MI)
(Won)
Republican

Minnesota Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Brandan Borgos
Brandan Borgos
Attorney General (MN)
(Lost)
Independence
Andy Dawkins
Andy Dawkins
Attorney General (MN)
(Lost)
Green Party
Scott Newman
Scott Newman
Attorney General (MN)
(Lost)
Republican
Mary O'Connor
Mary O'Connor
Attorney General (MN)
(Lost)
Libertarian
Lori Swanson
Lori Swanson
Attorney General (MN)
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Dan Vacek
Dan Vacek
Attorney General (MN)
(Lost)
Legal Marijuana Now

Minnesota Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Bob Helland
Bob Helland
Secretary of State (MN)
(Lost)
Independence
Bob Odden
Bob Odden
Secretary of State (MN)
(Lost)
Libertarian
Dan Severson
Dan Severson
Secretary of State (MN)
(Lost)
Republican
Steve Simon
Steve Simon
Secretary of State (MN)
(Won)
Democratic/Farmer/Labor

Minnesota Auditor
(Nov. 4, 2014)

Pat Dean
Pat Dean
Auditor (MN)
(Lost)
Independence
Randy Gilbert
Randy Gilbert
Auditor (MN)
(Lost)
Republican
Keegan Iverson
Keegan Iverson
Auditor (MN)
(Lost)
Libertarian
Rebecca Otto
Rebecca Otto
Auditor (MN)
(Won)
Democratic/Farmer/Labor
Judith Schwartzbacker
Judith Schwartzbacker
Auditor (MN)
(Lost)
Grassroots Party

Missouri Auditor
(Nov. 4, 2014)

Rodney Farthing
Rodney Farthing
Auditor (MO)
(Lost)
Constitution
Sean O'Toole
Sean O'Toole
Auditor (MO)
(Lost)
Libertarian
Tom Schweich
Tom Schweich
Auditor (MO)
(Won)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 1
(Nov. 4, 2014)

Travis Kavulla
Travis Kavulla
Public Service Commissioner (MT)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 5
(Nov. 4, 2014)

Galen Hollenbaugh
Galen Hollenbaugh
Public Service Commissioner (MT)
District 5
(Lost)
Democratic
Bradley Johnson
Bradley Johnson
Public Service Commissioner (MT)
District 5
(Won)
Republican

North Dakota Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Kiara Kraus-Parr
Kiara Kraus-Parr
Attorney General (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Wayne Stenehjem
Wayne Stenehjem
Attorney General (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

April Fairfield
April Fairfield
Secretary of State (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Al Jaeger
Al Jaeger
Secretary of State (ND)
(Won)
Republican
Roland Riemers
Roland Riemers
Secretary of State (ND)
(Lost)
Libertarian

North Dakota Agriculture Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Doug Goehring
Doug Goehring
Agriculture Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Ryan Taylor
Ryan Taylor
Agriculture Commissioner (ND)
(Lost)
Democratic-NPL

North Dakota Public Service Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Tyler Axness
Tyler Axness
Public Service Commissioner (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Julie Fedorchak
Julie Fedorchak
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Brian Kalk
Brian Kalk
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Todd Reisenauer
Todd Reisenauer
Public Service Commissioner (ND)
(Lost)
Democratic-NPL

North Dakota Tax Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Jason Astrup
Jason Astrup
Tax Commissioner (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Anthony Mangnall
Anthony Mangnall
Tax Commissioner (ND)
(Lost)
Libertarian
Ryan Rauschenberger
Ryan Rauschenberger
Tax Commissioner (ND)
(Won)
Republican

Nebraska Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Doug Peterson
Doug Peterson
Attorney General (NE)
(Won)
Republican
Janet Stewart
Janet Stewart
Attorney General (NE)
(Lost)
Democratic

Nebraska Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Ben Backus
Ben Backus
Secretary of State (NE)
(Lost)
Libertarian
John Gale
John Gale
Secretary of State (NE)
(Won)
Republican

Nebraska Auditor of Public Accounts
(Nov. 4, 2014)

Charlie Janssen
Charlie Janssen
Auditor of Public Accounts (NE)
(Won)
Republican
Amanda McGill
Amanda McGill
Auditor of Public Accounts (NE)
(Lost)
Democratic

Nebraska Education Commissioner District 5
(Nov. 4, 2014)

Christine Lade
Christine Lade
Education Commissioner (NE)
District 5
(Lost)

Patricia Timm
Patricia Timm
Education Commissioner (NE)
District 5
(Won)

Nebraska Education Commissioner District 6
(Nov. 4, 2014)

Maureen Nickels
Maureen Nickels
Education Commissioner (NE)
District 6
(Won)

Nebraska Education Commissioner District 7
(Nov. 4, 2014)

Molly O'Holleran
Molly O'Holleran
Education Commissioner (NE)
District 7
(Won)

Robin Stevens
Robin Stevens
Education Commissioner (NE)
District 7
(Lost)

Nebraska Education Commissioner District 8
(Nov. 4, 2014)

Patrick McPherson
Patrick McPherson
Education Commissioner (NE)
District 8
(Won)

Bob Meyers
Bob Meyers
Education Commissioner (NE)
District 8
(Lost)

Nebraska Public Service Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Crystal Rhoades
Crystal Rhoades
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Democratic
John Sieler
John Sieler
Public Service Commissioner (NE)
(Lost)
Republican

Nebraska Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Michael Knebel
Michael Knebel
Treasurer (NE)
(Lost)
Libertarian
Michael O'Hara
Michael O'Hara
Treasurer (NE)
(Lost)
Democratic
Don Stenberg
Don Stenberg
Treasurer (NE)
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 1
(Nov. 4, 2014)

Michael Cryans
Michael Cryans
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Democratic
Joseph Kenney
Joseph Kenney
Executive Council (NH)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 2
(Nov. 4, 2014)

Timothy Dillon
Timothy Dillon
Executive Council (NH)
District 2
(Lost)
Republican
Colin Van Ostern
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 3
(Nov. 4, 2014)

Robin McLane
Robin McLane
Executive Council (NH)
District 3
(Lost)
Democratic
Christopher Sununu
Christopher Sununu
Executive Council (NH)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 4
(Nov. 4, 2014)

Robert Burns
Robert Burns
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Republican
Christopher Pappas
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 5
(Nov. 4, 2014)

Diane Sheehan
Diane Sheehan
Executive Council (NH)
District 5
(Lost)
Democratic
David Wheeler
David Wheeler
Executive Council (NH)
District 5
(Won)
Republican

New Mexico Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Hector Balderas
Hector Balderas
Attorney General (NM)
(Won)
Democratic
Susan Riedel
Susan Riedel
Attorney General (NM)
(Lost)
Republican

New Mexico Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Dianna Duran
Dianna Duran
Secretary of State (NM)
(Won)
Republican
Maggie Oliver
Maggie Oliver
Secretary of State (NM)
(Lost)
Democratic

New Mexico Auditor
(Nov. 4, 2014)

Robert Aragon
Robert Aragon
Auditor (NM)
(Lost)
Republican
Tim Keller
Tim Keller
Auditor (NM)
(Won)
Democratic

New Mexico Commissioner of Public Lands
(Nov. 4, 2014)

Aubrey Dunn
Aubrey Dunn
Commissioner of Public Lands (NM)
(Too Close To Call)
Republican
Ray Powell
Ray Powell
Commissioner of Public Lands (NM)
(Too Close To Call)
Democratic

New Mexico Education Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Karyl Ann Armbruster
Karyl Ann Armbruster
Education Commissioner (NM)
(Won)
Democratic
Eleanor Chavez
Eleanor Chavez
Education Commissioner (NM)
(Won)
Democratic
James Conyers
James Conyers
Education Commissioner (NM)
(Won)
Democratic
Patricia Gipson
Patricia Gipson
Education Commissioner (NM)
(Won)
Democratic
Gilbert Peralta
Gilbert Peralta
Education Commissioner (NM)
(Won)
Democratic
Millie Pogna
Millie Pogna
Education Commissioner (NM)
(Won)
Republican
Carmie Lynn Toulouse
Carmie Lynn Toulouse
Education Commissioner (NM)
(Won)
Democratic

New Mexico Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Tim Eichenberg
Tim Eichenberg
Treasurer (NM)
(Won)
Democratic
Rick Lopez
Rick Lopez
Treasurer (NM)
(Lost)
Republican

New Mexico Public Regulation Commission
(Nov. 4, 2014)

Ben Hall
Ben Hall
Public Regulation Commission (NM)
(Too Close To Call)
Republican
Sandy Jones
Sandy Jones
Public Regulation Commission (NM)
(Too Close To Call)
Democratic
Lynda Lovejoy
Lynda Lovejoy
Public Regulation Commission (NM)
(Won)
Democratic
Patrick Lyons
Patrick Lyons
Public Regulation Commission (NM)
(Won)
Republican

Nevada Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Jonathan Hansen
Jonathan Hansen
Attorney General (NV)
(Lost)
Independent American
Adam Laxalt
Adam Laxalt
Attorney General (NV)
(Won)
Republican
Ross Miller
Ross Miller
Attorney General (NV)
(Lost)
Democratic

Nevada Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Barbara Cegavske
Barbara Cegavske
Secretary of State (NV)
(Won)
Republican
Kate Marshall
Kate Marshall
Secretary of State (NV)
(Lost)
Democratic
Timothy Reinhardt
Timothy Reinhardt
Secretary of State (NV)
(Withdrawn)
Green Party

Nevada Controller
(Nov. 4, 2014)

Tom Jones
Tom Jones
Controller (NV)
(Lost)
Independent American
Ron Knecht
Ron Knecht
Controller (NV)
(Won)
Republican
Andrew Martin
Andrew Martin
Controller (NV)
(Lost)
Democratic

Nevada Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Kress Cave
Kress Cave
Treasurer (NV)
(Lost)
Independent American
Dan Schwartz
Dan Schwartz
Treasurer (NV)
(Won)
Republican
Kim Wallin
Kim Wallin
Treasurer (NV)
(Lost)
Democratic

New York Attorney General
(Nov. 4, 2014)

John Cahill
John Cahill
Attorney General (NY)
(Lost)
Conservative, Stop Common Core, Republican
Ramon Jimenez
Ramon Jimenez
Attorney General (NY)
(Lost)
Green
Carl Person
Carl Person
Attorney General (NY)
(Lost)
Libertarian
Eric Schneiderman
Eric Schneiderman
Attorney General (NY)
(Won)
Independence, Working Families, Women's Equality, Democratic

New York Comptroller
(Nov. 4, 2014)

Bob Antonacci
Bob Antonacci
Comptroller (NY)
(Lost)
Conservative, Stop Common Core, Republican
John Clifton
John Clifton
Comptroller (NY)
(Lost)
Libertarian
Thomas DiNapoli
Thomas DiNapoli
Comptroller (NY)
(Won)
Independence, Working Families, Women's Equality, Democratic
Theresa Portelli
Theresa Portelli
Comptroller (NY)
(Lost)
Green

Ohio Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Mike DeWine
Mike DeWine
Attorney General (OH)
(Won)
Republican
David Pepper
David Pepper
Attorney General (OH)
(Lost)
Democratic

Ohio Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Jon Husted
Jon Husted
Secretary of State (OH)
(Won)
Republican
Kevin Knedler
Kevin Knedler
Secretary of State (OH)
(Lost)
Libertarian
Nina Turner
Nina Turner
Secretary of State (OH)
(Lost)
Democratic

Ohio Auditor
(Nov. 4, 2014)

Bob Bridges
Bob Bridges
Auditor (OH)
(Lost)
Libertarian
John Carney
John Carney
Auditor (OH)
(Lost)
Democratic
Dave Yost
Dave Yost
Auditor (OH)
(Won)
Republican

Ohio Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Josh Mandel
Josh Mandel
Treasurer (OH)
(Won)
Republican
Connie Pillich
Connie Pillich
Treasurer (OH)
(Lost)
Democratic

Ohio State Board of Education
(Nov. 4, 2014)

Pat Burns
Pat Burns
State Board of Education (OH)
(Won)

Michael Charney
Michael Charney
State Board of Education (OH)
(Lost)

Sarah Fowler
Sarah Fowler
State Board of Education (OH)
(Won)

Sarah Freeman
Sarah Freeman
State Board of Education (OH)
(Lost)

Michael Grusenmeyer
Michael Grusenmeyer
State Board of Education (OH)
(Lost)

Robert Hagan
Robert Hagan
State Board of Education (OH)
(Won)

Zac Haines
Zac Haines
State Board of Education (OH)
(Lost)

Michael Kinnamon
Michael Kinnamon
State Board of Education (OH)
(Lost)

Brad Lamb
Brad Lamb
State Board of Education (OH)
(Lost)

Kathleen McGervey
Kathleen McGervey
State Board of Education (OH)
(Won)

Charlotte McGuire
Charlotte McGuire
State Board of Education (OH)
(Lost)

Roslyn Painter-Goffi
Roslyn Painter-Goffi
State Board of Education (OH)
(Won)

Mary Pritchard
Mary Pritchard
State Board of Education (OH)
(Lost)

Kathleen Purdy
Kathleen Purdy
State Board of Education (OH)
(Lost)

Kim Redfern
Kim Redfern
State Board of Education (OH)
(Lost)

Sarah Roberts
Sarah Roberts
State Board of Education (OH)
(Lost)

Ida Ross-Freeman
Ida Ross-Freeman
State Board of Education (OH)
(Lost)

Ron Rudduck
Ron Rudduck
State Board of Education (OH)
(Won)

Chris Sawicki
Chris Sawicki
State Board of Education (OH)
(Lost)

David Spencer
David Spencer
State Board of Education (OH)
(Lost)

AJ Wagner
AJ Wagner
State Board of Education (OH)
(Won)

Ray Young
Ray Young
State Board of Education (OH)
(Lost)

Oklahoma Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Scott Pruitt
Scott Pruitt
Attorney General (OK)
(Won)
Republican

Oklahoma Auditor
(Nov. 4, 2014)

Gary Jones
Gary Jones
Auditor (OK)
(Won)
Republican

Oklahoma Commissioner of Labor
(Nov. 4, 2014)

Mark Costello
Mark Costello
Commissioner of Labor (OK)
(Won)
Republican
Mike Workman
Mike Workman
Commissioner of Labor (OK)
(Lost)
Democratic

Oklahoma Corporation Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Todd Hiett
Todd Hiett
Corporation Commissioner (OK)
(Won)
Republican

Oklahoma Insurance Commissioner
(Nov. 4, 2014)

John Doak
John Doak
Insurance Commissioner (OK)
(Won)
Republican

Oklahoma State Superintendent of Public Instruction
(Nov. 4, 2014)

John Cox
John Cox
State Superintendent of Public Instruction (OK)
(Lost)
Democratic
Joy Hofmeister
Joy Hofmeister
State Superintendent of Public Instruction (OK)
(Won)
Republican

Oklahoma Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Ken Miller
Ken Miller
Treasurer (OK)
(Won)
Republican

Oregon Commissioner of Labor and Industries
(Nov. 4, 2014)

Brad Avakian
Brad Avakian
Commissioner of Labor and Industries (OR)
(Running)
Non-partisan

Rhode Island Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Dawson Hodgson
Dawson Hodgson
Attorney General (RI)
(Lost)
Republican
Peter Kilmartin
Peter Kilmartin
Attorney General (RI)
(Won)
Democratic

Rhode Island Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

John Carlevale
John Carlevale
Secretary of State (RI)
(Lost)
Republican
Nellie Gorbea
Nellie Gorbea
Secretary of State (RI)
(Won)
Democratic

Rhode Island Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Ernest Almonte
Ernest Almonte
Treasurer (RI)
(Lost)
Independent
Seth Magaziner
Seth Magaziner
Treasurer (RI)
(Won)
Democratic

South Carolina Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Parnell Diggs
Parnell Diggs
Attorney General (SC)
(Lost)
Democratic
Alan Wilson
Alan Wilson
Attorney General (SC)
(Won)
Republican

South Carolina Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Ginny Deerin
Ginny Deerin
Secretary of State (SC)
(Lost)
Democratic
Mark Hammond
Mark Hammond
Secretary of State (SC)
(Won)
Republican

South Carolina Adjutant General
(Nov. 4, 2014)

Bob Livingston
Bob Livingston
Adjutant General (SC)
(Won)
Republican

South Carolina Commissioner of Agriculture
(Nov. 4, 2014)

Emile DeFelice
Emile DeFelice
Commissioner of Agriculture (SC)
(Lost)
American
David Edmond
David Edmond
Commissioner of Agriculture (SC)
(Lost)
United Citizens
Hugh Weathers
Hugh Weathers
Commissioner of Agriculture (SC)
(Won)
Republican

South Carolina Comptroller General
(Nov. 4, 2014)

Richard Eckstrom
Richard Eckstrom
Comptroller General (SC)
(Won)
Republican
Kyle Herbert
Kyle Herbert
Comptroller General (SC)
(Lost)
Democratic

South Carolina Superintendent of Education
(Nov. 4, 2014)

Ed Murray
Ed Murray
Superintendent of Education (SC)
(Lost)
American
Molly Mitchell Spearman
Molly Mitchell Spearman
Superintendent of Education (SC)
(Won)
Republican
Tom Thompson
Tom Thompson
Superintendent of Education (SC)
(Lost)
Democratic

South Carolina Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Curtis Loftis, Jr.
Curtis Loftis, Jr.
Treasurer (SC)
(Won)
Republican

South Dakota Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Chad Haber
Chad Haber
Attorney General (SD)
(Lost)
Libertarian
Marty Jackley
Marty Jackley
Attorney General (SD)
(Won)
Republican

South Dakota Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Shantel Krebs
Shantel Krebs
Secretary of State (SD)
(Won)
Republican
Emmett Reistroffer
Emmett Reistroffer
Secretary of State (SD)
(Lost)
Libertarian
Angelia Schultz
Angelia Schultz
Secretary of State (SD)
(Lost)
Democratic
Lori Stacey
Lori Stacey
Secretary of State (SD)
(Lost)
Conservative

South Dakota Auditor
(Nov. 4, 2014)

Steve Barnett
Steve Barnett
Auditor (SD)
(Won)
Republican
Kurt Evans
Kurt Evans
Auditor (SD)
(Lost)
Libertarian

South Dakota Commissioner of Schools and Public Lands
(Nov. 4, 2014)

Ryan Brunner
Ryan Brunner
Commissioner of Schools and Public Lands (SD)
(Won)
Republican
John English
John English
Commissioner of Schools and Public Lands (SD)
(Lost)
Libertarian

South Dakota Public Utilities Commissioner
(Nov. 4, 2014)

David Allen
David Allen
Public Utilities Commissioner (SD)
(Lost)
Democratic
Gary Hanson
Gary Hanson
Public Utilities Commissioner (SD)
(Won)
Republican
Wayne Schmidt
Wayne Schmidt
Public Utilities Commissioner (SD)
(Lost)
Conservative

South Dakota Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Denny Pierson
Denny Pierson
Treasurer (SD)
(Lost)
Democratic
Ken Santema
Ken Santema
Treasurer (SD)
(Lost)
Libertarian
Rich Sattgast
Rich Sattgast
Treasurer (SD)
(Won)
Republican

Texas Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Jamie Balagia
Jamie Balagia
Attorney General (TX)
(Lost)
Libertarian
Sam Houston
Sam Houston
Attorney General (TX)
(Lost)
Democratic
Jamar Osborne
Jamar Osborne
Attorney General (TX)
(Lost)
Green Party
Ken Paxton, Jr.
Ken Paxton, Jr.
Attorney General (TX)
(Won)
Republican

Texas Commissioner of Agriculture
(Nov. 4, 2014)

Jim Hogan
Jim Hogan
Commissioner of Agriculture (TX)
(Lost)
Democratic
Kenneth Kendrick
Kenneth Kendrick
Commissioner of Agriculture (TX)
(Lost)
Green Party
Sid Miller
Sid Miller
Commissioner of Agriculture (TX)
(Won)
Republican
David Palmquist
David Palmquist
Commissioner of Agriculture (TX)
(Lost)
Libertarian

Texas Commissioner of the General Land Office
(Nov. 4, 2014)

Valerie Alessi
Valerie Alessi
Commissioner of the General Land Office (TX)
(Lost)
Green Party
George Bush
George Bush
Commissioner of the General Land Office (TX)
(Won)
Republican
John Cook
John Cook
Commissioner of the General Land Office (TX)
(Lost)
Democratic
Justin Knight
Justin Knight
Commissioner of the General Land Office (TX)
(Lost)
Libertarian

Texas Comptroller of Public Accounts
(Nov. 4, 2014)

Mike Collier
Mike Collier
Comptroller of Public Accounts (TX)
(Lost)
Democratic
Glenn Hegar, Jr.
Glenn Hegar, Jr.
Comptroller of Public Accounts (TX)
(Won)
Republican
Ben Sanders
Ben Sanders
Comptroller of Public Accounts (TX)
(Lost)
Libertarian
Deb Shafto
Deb Shafto
Comptroller of Public Accounts (TX)
(Lost)
Green Party

Texas Railroad Commissioner
(Nov. 4, 2014)

Steve Brown
Steve Brown
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Democratic
Mark Miller
Mark Miller
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Libertarian
Martina Salinas
Martina Salinas
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Green Party
Ryan Sitton
Ryan Sitton
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 2
(Nov. 4, 2014)

Ruben Cortez, Jr.
Ruben Cortez, Jr.
State Board of Education (TX)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 3
(Nov. 4, 2014)

Josh Morales
Josh Morales
State Board of Education (TX)
District 3
(Lost)
Libertarian
Dave Mundy
Dave Mundy
State Board of Education (TX)
District 3
(Lost)
Republican
Marisa Perez
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 4
(Nov. 4, 2014)

Lawrence Allen, Jr.
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Dorothy Olmos
Dorothy Olmos
State Board of Education (TX)
District 4
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 7
(Nov. 4, 2014)

David Bradley
David Bradley
State Board of Education (TX)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Megan DeGata
Megan DeGata
State Board of Education (TX)
District 7
(Lost)
Libertarian
Kathy King
Kathy King
State Board of Education (TX)
District 7
(Lost)
Democratic

Texas State Board of Education District 11
(Nov. 4, 2014)

Nancy Bean
Nancy Bean
State Board of Education (TX)
District 11
(Lost)
Democratic
Pat Hardy
Pat Hardy
State Board of Education (TX)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Craig Sanders
Craig Sanders
State Board of Education (TX)
District 11
(Lost)
Libertarian

Texas State Board of Education District 12
(Nov. 4, 2014)

Tincy Miller
Tincy Miller
State Board of Education (TX)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Lois Parrott
Lois Parrott
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Democratic
Mark Wester
Mark Wester
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Libertarian

Texas State Board of Education District 13
(Nov. 4, 2014)

Erika Beltran
Erika Beltran
State Board of Education (TX)
District 13
(Won)
Democratic
Junart Sodoy
Junart Sodoy
State Board of Education (TX)
District 13
(Lost)
Libertarian

Utah Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Leslie Curtis
Leslie Curtis
Attorney General (UT)
(Lost)
Independent American
Gregory Hansen
Gregory Hansen
Attorney General (UT)
(Lost)
Constitution
Andrew McCullough
Andrew McCullough
Attorney General (UT)
(Lost)
Libertarian
Sean Reyes
Sean Reyes
Attorney General (UT)
(Won)
Republican
Charles Stormont
Charles Stormont
Attorney General (UT)
(Lost)
Democratic

Utah State Board of Education District 1
(Nov. 4, 2014)

David Clark
David Clark
State Board of Education (UT)
District 1
(Won)
Unaffiliated
Terryl Warner
Terryl Warner
State Board of Education (UT)
District 1
(Lost)
Unaffiliated

Utah State Board of Education District 2
(Nov. 4, 2014)

Willard Maughan
Willard Maughan
State Board of Education (UT)
District 2
(Lost)
Unaffiliated
Spencer Stokes
Spencer Stokes
State Board of Education (UT)
District 2
(Won)
Unaffiliated

Utah State Board of Education District 3
(Nov. 4, 2014)

Linda Hansen
Linda Hansen
State Board of Education (UT)
District 3
(Won)
Unaffiliated
Michael Jensen
Michael Jensen
State Board of Education (UT)
District 3
(Lost)
Unaffiliated

Utah State Board of Education District 5
(Nov. 4, 2014)

Laura Belnap
Laura Belnap
State Board of Education (UT)
District 5
(Won)
Unaffiliated
Mark Bouchard
Mark Bouchard
State Board of Education (UT)
District 5
(Lost)
Unaffiliated
Breck England
Breck England
State Board of Education (UT)
District 5
(Withdrawn)
Unaffiliated
Kris Kimball
Kris Kimball
State Board of Education (UT)
District 5
(Lost)
Unaffiliated
Christie Slagowski
Christie Slagowski
State Board of Education (UT)
District 5
(Withdrawn)
Unaffiliated

Utah State Board of Education District 6
(Nov. 4, 2014)

Brittney Cummins
Brittney Cummins
State Board of Education (UT)
District 6
(Won)
Unaffiliated
Dan Griffiths
Dan Griffiths
State Board of Education (UT)
District 6
(Lost)
Unaffiliated
Pat Rusk
Pat Rusk
State Board of Education (UT)
District 6
(Lost)
Unaffiliated

Utah State Board of Education District 9
(Nov. 4, 2014)

Heather Groom
Heather Groom
State Board of Education (UT)
District 9
(Lost)
Unaffiliated
Joylin Lincoln
Joylin Lincoln
State Board of Education (UT)
District 9
(Lost)
Unaffiliated
Joel Wright
Joel Wright
State Board of Education (UT)
District 9
(Won)
Unaffiliated

Utah State Board of Education District 14
(Nov. 4, 2014)

Mark Huntsman
Mark Huntsman
State Board of Education (UT)
District 14
(Won)
Unaffiliated
Mike Miles
Mike Miles
State Board of Education (UT)
District 14
(Lost)
Unaffiliated

Vermont Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Rosemarie Jackowski
Rosemarie Jackowski
Attorney General (VT)
(Lost)
Liberty Union
Shane McCormack
Shane McCormack
Attorney General (VT)
(Lost)
Republican
William Sorrell
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic

Vermont Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Jim Condos
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Democratic
Benjamin Eastwood
Benjamin Eastwood
Secretary of State (VT)
(Lost)
Progressive
Mary Alice Herbert
Mary Alice Herbert
Secretary of State (VT)
(Lost)
Liberty Union

Vermont Auditor of Accounts
(Nov. 4, 2014)

Doug Hoffer
Doug Hoffer
Auditor of Accounts (VT)
(Won)
Democratic, Progressive

Vermont Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Murray Ngoima
Murray Ngoima
Treasurer (VT)
(Lost)
Liberty Union
Beth Pearce
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Democratic
Don Schramm
Don Schramm
Treasurer (VT)
(Lost)
Progressive

Wisconsin Attorney General
(Nov. 4, 2014)

Susan Happ
Susan Happ
Attorney General (WI)
(Lost)
Democratic
Tom Nelson, Sr.
Tom Nelson, Sr.
Attorney General (WI)
(Lost)
Libertarian
Brad Schimel
Brad Schimel
Attorney General (WI)
(Won)
Republican

Wisconsin Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Julian Bradley
Julian Bradley
Secretary of State (WI)
(Lost)
Republican
Jerry Broitzman
Jerry Broitzman
Secretary of State (WI)
(Lost)
Constitutional
Andy Craig
Andy Craig
Secretary of State (WI)
(Lost)
Libertarian
Douglas La Follette
Douglas La Follette
Secretary of State (WI)
(Won)
Democratic

Wisconsin Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Matt Adamczyk
Matt Adamczyk
Treasurer (WI)
(Won)
Republican
Ron Hardy
Ron Hardy
Treasurer (WI)
(Lost)
Green Party
David Sartori
David Sartori
Treasurer (WI)
(Lost)
Democratic
Jerry Shidell
Jerry Shidell
Treasurer (WI)
(Lost)
Libertarian
Andrew Zuelke
Andrew Zuelke
Treasurer (WI)
(Lost)
Constitution

Wyoming Secretary of State
(Nov. 4, 2014)

Kit Carson
Kit Carson
Secretary of State (WY)
(Lost)
Libertarian
Ed Murray
Ed Murray
Secretary of State (WY)
(Won)
Republican
Jennifer Young
Jennifer Young
Secretary of State (WY)
(Lost)
Constitutional

Wyoming Auditor
(Nov. 4, 2014)

Cynthia Cloud
Cynthia Cloud
Auditor (WY)
(Won)
Republican

Wyoming Superintendent of Public Instruction
(Nov. 4, 2014)

Jillian Balow
Jillian Balow
Superintendent of Public Instruction (WY)
(Won)
Republican
Mike Ceballos
Mike Ceballos
Superintendent of Public Instruction (WY)
(Lost)
Democratic

Wyoming Treasurer
(Nov. 4, 2014)

Mark Gordon
Mark Gordon
Treasurer (WY)
(Won)
Republican

Elections

Political Courage Test Return Rate
0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.

Looking for your candidates?

Skip to top
Back to top