Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Alabama State House District 11 (Special Election)
(Feb. 12, 2013)

Danny Alldredge
Danny Alldredge
State House (AL)
District 11 (Special Election)
(Too Close To Call)
Republican
Mike Graves
Mike Graves
State House (AL)
District 11 (Special Election)
(Lost)
Republican
Lydia Haynes
Lydia Haynes
State House (AL)
District 11 (Special Election)
(Lost)
Republican
Randall Shedd
Randall Shedd
State House (AL)
District 11 (Special Election) Incumbent
(Too Close To Call)
Republican

Alabama State House District 74 (Special Election)
(Oct. 8, 2013)

Charlotte Meadows
Charlotte Meadows
State House (AL)
District 74 (Special Election)
(Won)
Republican
Dimitri Polizos
Dimitri Polizos
State House (AL)
District 74 (Special Election) Incumbent
(Won)
Republican
Heather Sellers
Heather Sellers
State House (AL)
District 74 (Special Election)
(Lost)
Republican

California State Assembly District 45 (Special Election)
(Sept. 17, 2013)

Armineh Chelebian
Armineh Chelebian
State Assembly (CA)
District 45 (Special Election)
(Lost)
Republican
Chris Kolski
Chris Kolski
State Assembly (CA)
District 45 (Special Election)
(Lost)
Republican
Susan Shelley
Susan Shelley
State Assembly (CA)
District 45 (Special Election)
(Won)
Republican

California State Assembly District 52 (Special Election)
(July 23, 2013)

Dorothy Pineda
Dorothy Pineda
State Assembly (CA)
District 52 (Special Election)
(Lost)
Republican

California State Senate District 4 (Special Election)
(Nov. 6, 2012)

Dan Logue
Dan Logue
State Senate (CA)
District 4 (Special Election)
(Lost)
Republican
Jim Nielsen
Jim Nielsen
State Senate (CA)
District 4 (Special Election) Incumbent
(Won)
Republican

California State Senate District 16 (Special Election)
(May 21, 2013)

Andy Vidak
Andy Vidak
State Senate (CA)
District 16 (Special Election)
(Won)
Republican

California State Senate District 32 (Special Election)
(March 12, 2013)

Kenny Coble
Kenny Coble
State Senate (CA)
District 32 (Special Election)
(Lost)
Republican
Paul Leon
Paul Leon
State Senate (CA)
District 32 (Special Election)
(Won)
Republican

California State Senate District 40 (Special Election)
(March 12, 2013)

Hector Gastelum
Hector Gastelum
State Senate (CA)
District 40 (Special Election)
(Lost)
Republican
Xanthi Gionis
Xanthi Gionis
State Senate (CA)
District 40 (Special Election)
(Lost)
Republican

Florida State House District 2 (Special Election)
(May 14, 2013)

Edward Gray III
Edward Gray III
State House (FL)
District 2 (Special Election)
(Lost)
Republican
Mike Hill
Mike Hill
State House (FL)
District 2 (Special Election)
(Won)
Republican
Scott Miller
Scott Miller
State House (FL)
District 2 (Special Election)
(Lost)
Republican
Jack Nobles
Jack Nobles
State House (FL)
District 2 (Special Election)
(Lost)
Republican
David Radcliffe
David Radcliffe
State House (FL)
District 2 (Special Election)
(Lost)
Republican
Mark Taylor
Mark Taylor
State House (FL)
District 2 (Special Election)
(Lost)
Republican

Florida State House District 36 (Special Election)
(Sept. 17, 2013)

Bill Gunter
Bill Gunter
State House (FL)
District 36 (Special Election)
(Won)
Republican
Jeromy Harding
Jeromy Harding
State House (FL)
District 36 (Special Election)
(Lost)
Republican
James Mathieu
James Mathieu
State House (FL)
District 36 (Special Election)
(Lost)
Republican

Georgia State Senate District 30 (Special Election)
(Nov. 6, 2012)

James Naughton
James Naughton
State Senate (GA)
District 30 (Special Election)
(Lost)
Republican
Glenn Richardson
Glenn Richardson
State Senate (GA)
District 30 (Special Election)
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Sixth Bristol (Special Election)
(Aug. 13, 2013)

David Steinhof
David Steinhof
State House (MA)
Sixth Bristol (Special Election)
(Won)
Republican

Massachusetts State House Twelfth Essex (Special Election)
(March 5, 2013)

Gregory Bunn
Gregory Bunn
State House (MA)
Twelfth Essex (Special Election)
(Lost)
Republican
Leah Cole
Leah Cole
State House (MA)
Twelfth Essex (Special Election)
(Won)
Republican

Massachusetts State House Sixteenth Worcester (Special Election)
(Aug. 13, 2013)

Carol Claros
Carol Claros
State House (MA)
Sixteenth Worcester (Special Election)
(Won)
Republican

Massachusetts State Senate Second Hampden and Hampshire (Special Election)
(Oct. 8, 2013)

Mike Franco
Mike Franco
State Senate (MA)
Second Hampden and Hampshire (Special Election)
(Lost)
Republican
Don Humason, Jr.
Don Humason, Jr.
State Senate (MA)
Second Hampden and Hampshire (Special Election) Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State Senate First Suffolk (Special Election)
(April 30, 2013)

Joe Ureneck
Joe Ureneck
State Senate (MA)
First Suffolk (Special Election)
(Won)
Republican

Michigan State House District 49 (Special Election)
(Aug. 6, 2013)

Patrick Duvendeck
Patrick Duvendeck
State House (MI)
District 49 (Special Election)
(Lost)
Republican
Don Pfeiffer
Don Pfeiffer
State House (MI)
District 49 (Special Election)
(Won)
Republican

Michigan State Senate District 27 (Special Election)
(March 12, 2013)

Bob Daunt
Bob Daunt
State Senate (MI)
District 27 (Special Election)
(Won)
Republican
Adam Ford
Adam Ford
State Senate (MI)
District 27 (Special Election)
(Lost)
Republican

Minnesota State House 14A (Special Election)
(Jan. 29, 2013)

Scott Hardy
Scott Hardy
State House (MN)
14A (Special Election)
(Withdrawn)
Republican
John Severson
John Severson
State House (MN)
14A (Special Election)
(Withdrawn)
Republican

New Jersey State Assembly District 1
(June 4, 2013)

Sam Fiocchi, Sr.
Sam Fiocchi, Sr.
State Assembly (NJ)
District 1
(Won)
Republican
Kristine Gabor
Kristine Gabor
State Assembly (NJ)
District 1
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 2
(June 4, 2013)

John Amodeo
John Amodeo
State Assembly (NJ)
District 2
(Won)
Republican
Chris Brown
Chris Brown
State Assembly (NJ)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 3
(June 4, 2013)

Bob Vanderslice
Bob Vanderslice
State Assembly (NJ)
District 3
(Won)
Republican
Larry Wallace
Larry Wallace
State Assembly (NJ)
District 3
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 4
(June 4, 2013)

Philip Dieser
Philip Dieser
State Assembly (NJ)
District 4
(Won)
Republican
Teddy Liddell
Teddy Liddell
State Assembly (NJ)
District 4
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 5
(June 4, 2013)

David Ragonese
David Ragonese
State Assembly (NJ)
District 5
(Won)
Republican
George Wagoner
George Wagoner
State Assembly (NJ)
District 5
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 6
(June 4, 2013)

Chris Leone-Zwillinger
Chris Leone-Zwillinger
State Assembly (NJ)
District 6
(Won)
Republican
Ellyn McMullin
Ellyn McMullin
State Assembly (NJ)
District 6
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 7
(June 4, 2013)

Jeff Banasz, Jr.
Jeff Banasz, Jr.
State Assembly (NJ)
District 7
(Won)
Republican
Conni Murray
Conni Murray
State Assembly (NJ)
District 7
(Lost)
Republican
Anthony Ogozalek
Anthony Ogozalek
State Assembly (NJ)
District 7
(Won)
Republican
Joe Siano
Joe Siano
State Assembly (NJ)
District 7
(Lost)
Republican

New Jersey State Assembly District 8
(June 4, 2013)

Christopher Brown
Christopher Brown
State Assembly (NJ)
District 8
(Won)
Republican
W. Fay
W. Fay
State Assembly (NJ)
District 8
(Lost)
Republican
Gary Jacques
Gary Jacques
State Assembly (NJ)
District 8
(Lost)
Republican
Maria Rodriguez-Gregg
Maria Rodriguez-Gregg
State Assembly (NJ)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 9
(June 4, 2013)

DiAnne Gove
DiAnne Gove
State Assembly (NJ)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Brian Rumpf
Brian Rumpf
State Assembly (NJ)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 10
(June 4, 2013)

Gregory McGuckin
Gregory McGuckin
State Assembly (NJ)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
David Wolfe
David Wolfe
State Assembly (NJ)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 11
(June 4, 2013)

Mary Pat Angelini
Mary Pat Angelini
State Assembly (NJ)
District 11
(Won)
Republican
Caroline Casagrande
Caroline Casagrande
State Assembly (NJ)
District 11
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 12
(June 4, 2013)

Robert Clifton
Robert Clifton
State Assembly (NJ)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Ronald Dancer
Ronald Dancer
State Assembly (NJ)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 13
(June 4, 2013)

Stephen Boracchia
Stephen Boracchia
State Assembly (NJ)
District 13
(Lost)
Republican
Amy Handlin
Amy Handlin
State Assembly (NJ)
District 13 Incumbent
(Won)
Republican
Declan O'Scanlon, Jr.
Declan O'Scanlon, Jr.
State Assembly (NJ)
District 13 Incumbent
(Won)
Republican
Edna Walsh
Edna Walsh
State Assembly (NJ)
District 13
(Lost)
Republican

New Jersey State Assembly District 14
(June 4, 2013)

Steve Cook
Steve Cook
State Assembly (NJ)
District 14
(Won)
Republican
Ronald Haas
Ronald Haas
State Assembly (NJ)
District 14
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 15
(June 4, 2013)

Anthony Giordano
Anthony Giordano
State Assembly (NJ)
District 15
(Won)
Republican
Kim Taylor
Kim Taylor
State Assembly (NJ)
District 15
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 16
(June 4, 2013)

Jack Ciattarelli
Jack Ciattarelli
State Assembly (NJ)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican
Donna Simon
Donna Simon
State Assembly (NJ)
District 16
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 17
(June 4, 2013)

Carlo DiLalla
Carlo DiLalla
State Assembly (NJ)
District 17
(Won)
Republican
Sanjay Patel
Sanjay Patel
State Assembly (NJ)
District 17
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 18
(June 4, 2013)

Robert Bengivenga, Jr.
Robert Bengivenga, Jr.
State Assembly (NJ)
District 18
(Won)
Republican
Lisa Goldhamer
Lisa Goldhamer
State Assembly (NJ)
District 18
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 19
(June 4, 2013)

Arif Khan
Arif Khan
State Assembly (NJ)
District 19
(Won)
Republican
Stephanie Ziemba
Stephanie Ziemba
State Assembly (NJ)
District 19
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 20
(June 4, 2013)

Charles Donnelly
Charles Donnelly
State Assembly (NJ)
District 20
(Won)
Republican
Christopher Hackett
Christopher Hackett
State Assembly (NJ)
District 20
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 21
(June 4, 2013)

Jon Bramnick
Jon Bramnick
State Assembly (NJ)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican
Nancy Munoz
Nancy Munoz
State Assembly (NJ)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 22
(June 4, 2013)

John Campbell
John Campbell
State Assembly (NJ)
District 22
(Won)
Republican
Jeffrey First
Jeffrey First
State Assembly (NJ)
District 22
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 23
(June 4, 2013)

John DiMaio
John DiMaio
State Assembly (NJ)
District 23 Incumbent
(Won)
Republican
Erik Peterson
Erik Peterson
State Assembly (NJ)
District 23 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 24
(June 4, 2013)

Alison McHose
Alison McHose
State Assembly (NJ)
District 24
(Won)
Republican
Parker Space
Parker Space
State Assembly (NJ)
District 24 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 25
(June 4, 2013)

Anthony Bucco, Jr.
Anthony Bucco, Jr.
State Assembly (NJ)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican
Michael Carroll
Michael Carroll
State Assembly (NJ)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 26
(June 4, 2013)

BettyLou DeCroce
BettyLou DeCroce
State Assembly (NJ)
District 26 Incumbent
(Won)
Republican
Jay Webber
Jay Webber
State Assembly (NJ)
District 26 Incumbent
(Won)
Republican

Elections

Political Courage Test Return Rate
5.76%

Looking for your candidates?

Skip to top

Help us stay free for all your Fellow Americans

Just $5 from everyone reading this would do it.

Back to top