or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Alabama State House District 11 (Special Election)
(Feb. 12, 2013)

Danny Alldredge
Danny Alldredge
State House (AL)
District 11
(Too Close To Call)
Republican
Mike Graves
Mike Graves
State House (AL)
District 11
(Lost)
Republican
Lydia Haynes
Lydia Haynes
State House (AL)
District 11
(Lost)
Republican
Randall Shedd
Randall Shedd
State House (AL)
District 11 Incumbent
(Too Close To Call)
Republican

Alabama State House District 74 (Special Election)
(Oct. 8, 2013)

Charlotte Meadows
Charlotte Meadows
State House (AL)
District 74
(Won)
Republican
Dimitri Polizos
Dimitri Polizos
State House (AL)
District 74 Incumbent
(Won)
Republican
Heather Sellers
Heather Sellers
State House (AL)
District 74
(Lost)
Republican

Alabama State House District 97 (Special Election)
(Feb. 26, 2013)

William Carroll
William Carroll
State House (AL)
District 97
(Lost)
Democratic
Adline Clarke
Adline Clarke
State House (AL)
District 97 Incumbent
(Too Close To Call)
Democratic
Karlos Finley
Karlos Finley
State House (AL)
District 97
(Too Close To Call)
Democratic
Jeffrey Jones
Jeffrey Jones
State House (AL)
District 97
(Lost)
Democratic
Kimberly Pettway
Kimberly Pettway
State House (AL)
District 97
(Lost)
Democratic
Ronnie Williams
Ronnie Williams
State House (AL)
District 97
(Lost)
Democratic
Levi Wright, Jr.
Levi Wright, Jr.
State House (AL)
District 97
(Lost)
Democratic

California State Assembly District 45 (Special Election)
(Sept. 17, 2013)

Elizabeth Badger
Elizabeth Badger
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Damian Carroll
Damian Carroll
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Armineh Chelebian
Armineh Chelebian
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Republican
Matt Dababneh
Matt Dababneh
State Assembly (CA)
District 45 Incumbent
(Won)
Democratic
Dennis DeYoung
Dennis DeYoung
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Jeff Ebenstein
Jeff Ebenstein
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Andra Hoffman
Andra Hoffman
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Chris Kolski
Chris Kolski
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Republican
Eric Lewis
Eric Lewis
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
No Party Preference
Dan McCrory
Dan McCrory
State Assembly (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Susan Shelley
Susan Shelley
State Assembly (CA)
District 45
(Won)
Republican

California State Assembly District 52 (Special Election)
(July 23, 2013)

Paul Vincent Avila
Paul Vincent Avila
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Democratic
Tom Haughey
Tom Haughey
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Democratic
Paul Leon
Paul Leon
State Assembly (CA)
District 52
(Won)
No Party Preference
Dorothy Pineda
Dorothy Pineda
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Republican
Freddie Rodriguez
Freddie Rodriguez
State Assembly (CA)
District 52 Incumbent
(Won)
Democratic
Jason Rothman
Jason Rothman
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Democratic
Manuel Saucedo
Manuel Saucedo
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Democratic
Danielle Soto
Danielle Soto
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Democratic
Doris Wallace
Doris Wallace
State Assembly (CA)
District 52
(Lost)
Democratic

California State Assembly District 80 (Special Election)
(May 21, 2013)

Steve Castaneda
Steve Castaneda
State Assembly (CA)
District 80
(Lost)
Democratic
Lorena Gonzalez
Lorena Gonzalez
State Assembly (CA)
District 80 Incumbent
(Won)
Democratic

California State Senate District 4 (Special Election)
(Nov. 6, 2012)

Ben Emery
Ben Emery
State Senate (CA)
District 4
(Lost)
Independent
Michael Harrington
Michael Harrington
State Senate (CA)
District 4
(Won)
Democratic
Dan Levine
Dan Levine
State Senate (CA)
District 4
(Lost)
Independent
Dan Logue
Dan Logue
State Senate (CA)
District 4
(Lost)
Republican
Jim Nielsen
Jim Nielsen
State Senate (CA)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Jann Reed
Jann Reed
State Senate (CA)
District 4
(Lost)
Independent

California State Senate District 16 (Special Election)
(May 21, 2013)

Mohammad Arif
Mohammad Arif
State Senate (CA)
District 16
(Lost)
Peace and Freedom
Paulina Miranda
Paulina Miranda
State Senate (CA)
District 16
(Lost)
Democratic
Leticia Perez
Leticia Perez
State Senate (CA)
District 16
(Won)
Democratic
Francisco Ramirez
Francisco Ramirez
State Senate (CA)
District 16
(Lost)
Democratic
Andy Vidak
Andy Vidak
State Senate (CA)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican

California State Senate District 26 (Special Election)
(Sept. 17, 2013)

Mervin Evans
Mervin Evans
State Senate (CA)
District 26
(Lost)
Democratic
Holly Mitchell
Holly Mitchell
State Senate (CA)
District 26 Incumbent
(Won)
Democratic

California State Senate District 32 (Special Election)
(March 12, 2013)

Paul Vincent Avila
Paul Vincent Avila
State Senate (CA)
District 32
(Lost)
Democratic
Kenny Coble
Kenny Coble
State Senate (CA)
District 32
(Lost)
Republican
Joanne Gilbert
Joanne Gilbert
State Senate (CA)
District 32
(Lost)
Democratic
Paul Leon
Paul Leon
State Senate (CA)
District 32
(Won)
Republican
Norma Torres
Norma Torres
State Senate (CA)
District 32 Incumbent
(Won)
Democratic
Larry Walker
Larry Walker
State Senate (CA)
District 32
(Lost)
Democratic

California State Senate District 40 (Special Election)
(March 12, 2013)

Rafael Estrada
Rafael Estrada
State Senate (CA)
District 40
(Lost)
Democratic
Craig Fiegener
Craig Fiegener
State Senate (CA)
District 40
(Lost)
Democratic
Hector Gastelum
Hector Gastelum
State Senate (CA)
District 40
(Lost)
Republican
Xanthi Gionis
Xanthi Gionis
State Senate (CA)
District 40
(Lost)
Republican
Ben Hueso
Ben Hueso
State Senate (CA)
District 40 Incumbent
(Won)
Democratic
Anna Nevenic
Anna Nevenic
State Senate (CA)
District 40
(Lost)
Democratic

Florida State House District 2 (Special Election)
(May 14, 2013)

Edward Gray III
Edward Gray III
State House (FL)
District 2
(Lost)
Republican
Mike Hill
Mike Hill
State House (FL)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Scott Miller
Scott Miller
State House (FL)
District 2
(Lost)
Republican
Jack Nobles
Jack Nobles
State House (FL)
District 2
(Lost)
Republican
David Radcliffe
David Radcliffe
State House (FL)
District 2
(Lost)
Republican
Mark Taylor
Mark Taylor
State House (FL)
District 2
(Lost)
Republican

Florida State House District 36 (Special Election)
(Sept. 17, 2013)

Bill Gunter
Bill Gunter
State House (FL)
District 36
(Won)
Republican
Jeromy Harding
Jeromy Harding
State House (FL)
District 36
(Lost)
Republican
James Mathieu
James Mathieu
State House (FL)
District 36
(Lost)
Republican
Amanda Murphy
Amanda Murphy
State House (FL)
District 36 Incumbent
(Won)
Democratic

Georgia State Senate District 30 (Special Election)
(Nov. 6, 2012)

James Naughton
James Naughton
State Senate (GA)
District 30
(Lost)
Republican
Glenn Richardson
Glenn Richardson
State Senate (GA)
District 30
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Sixth Bristol (Special Election)
(Aug. 13, 2013)

David Dennis
David Dennis
State House (MA)
Sixth Bristol
(Lost)
Democratic
Carole Fiola
Carole Fiola
State House (MA)
Sixth Bristol Incumbent
(Won)
Democratic
Bradford Kilby
Bradford Kilby
State House (MA)
Sixth Bristol
(Lost)
Democratic
Gerald Potvin
Gerald Potvin
State House (MA)
Sixth Bristol
(Lost)
Democratic
David Steinhof
David Steinhof
State House (MA)
Sixth Bristol
(Won)
Republican

Massachusetts State House Twelfth Essex (Special Election)
(March 5, 2013)

Gregory Bunn
Gregory Bunn
State House (MA)
Twelfth Essex
(Lost)
Republican
Leah Cole
Leah Cole
State House (MA)
Twelfth Essex Incumbent
(Won)
Republican
Beverley Griffin Dunne
Beverley Griffin Dunne
State House (MA)
Twelfth Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Twenty-Eighth Middlesex (Special Election)
(March 5, 2013)

Sergio Cornelio
Sergio Cornelio
State House (MA)
Twenty-Eighth Middlesex
(Lost)
Democratic
John Hanlon
John Hanlon
State House (MA)
Twenty-Eighth Middlesex
(Lost)
Democratic
Michael Mangan
Michael Mangan
State House (MA)
Twenty-Eighth Middlesex
(Lost)
Democratic
Wayne Matewsky
Wayne Matewsky
State House (MA)
Twenty-Eighth Middlesex Incumbent
(Won)
Democratic
Joseph McGonagle, Jr.
Joseph McGonagle, Jr.
State House (MA)
Twenty-Eighth Middlesex
(Lost)
Democratic

Massachusetts State House Eighth Suffolk (Special Election)
(May 28, 2013)

Joshua Dawson
Joshua Dawson
State House (MA)
Eighth Suffolk
(Lost)
Democratic
Jay Livingstone
Jay Livingstone
State House (MA)
Eighth Suffolk Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Twelfth Suffolk (Special Election)
(Aug. 13, 2013)

Dan Cullinane
Dan Cullinane
State House (MA)
Twelfth Suffolk Incumbent
(Won)
Democratic
Stephanie Everett
Stephanie Everett
State House (MA)
Twelfth Suffolk
(Lost)
Democratic
Marydith Tuitt
Marydith Tuitt
State House (MA)
Twelfth Suffolk
(Lost)
Democratic

Massachusetts State House Sixteenth Worcester (Special Election)
(Aug. 13, 2013)

Carol Claros
Carol Claros
State House (MA)
Sixteenth Worcester
(Won)
Republican
Daniel Donahue
Daniel Donahue
State House (MA)
Sixteenth Worcester Incumbent
(Won)
Democratic
Khrystian King
Khrystian King
State House (MA)
Sixteenth Worcester
(Lost)
Democratic
Daniele Nanni
Daniele Nanni
State House (MA)
Sixteenth Worcester
(Lost)
Democratic
James O'Brien
James O'Brien
State House (MA)
Sixteenth Worcester
(Lost)
Democratic
Joshua Perro
Joshua Perro
State House (MA)
Sixteenth Worcester
(Lost)
Democratic

Massachusetts State Senate Second Hampden and Hampshire (Special Election)
(Oct. 8, 2013)

David Bartley
David Bartley
State Senate (MA)
Second Hampden and Hampshire
(Won)
Democratic
Michael Franco
Michael Franco
State Senate (MA)
Second Hampden and Hampshire
(Lost)
Republican
Don Humason, Jr.
Don Humason, Jr.
State Senate (MA)
Second Hampden and Hampshire Incumbent
(Won)
Republican
Michael Tautznik
Michael Tautznik
State Senate (MA)
Second Hampden and Hampshire
(Lost)
Democratic

Massachusetts State Senate First Suffolk (Special Election)
(April 30, 2013)

Nick Collins
Nick Collins
State Senate (MA)
First Suffolk
(Lost)
Democratic
Maureen Dahill
Maureen Dahill
State Senate (MA)
First Suffolk
(Lost)
Democratic
Linda Forry
Linda Forry
State Senate (MA)
First Suffolk Incumbent
(Won)
Democratic
Joseph Ureneck
Joseph Ureneck
State Senate (MA)
First Suffolk
(Won)
Republican

Michigan State House District 49 (Special Election)
(Aug. 6, 2013)

Patrick Duvendeck
Patrick Duvendeck
State House (MI)
District 49
(Lost)
Republican
Dan Hipkins
Dan Hipkins
State House (MI)
District 49
(Lost)
Democratic
Eli Isaguirre
Eli Isaguirre
State House (MI)
District 49
(Lost)
Democratic
Karyn Miller
Karyn Miller
State House (MI)
District 49
(Lost)
Democratic
Don Pfeiffer
Don Pfeiffer
State House (MI)
District 49
(Won)
Republican
Phil Phelps
Phil Phelps
State House (MI)
District 49 Incumbent
(Won)
Democratic
Trevor Rodgers
Trevor Rodgers
State House (MI)
District 49
(Lost)
Democratic
Don Wright
Don Wright
State House (MI)
District 49
(Lost)
Democratic

Michigan State Senate District 27 (Special Election)
(March 12, 2013)

Jim Ananich
Jim Ananich
State Senate (MI)
District 27 Incumbent
(Won)
Democratic
Bob Daunt
Bob Daunt
State Senate (MI)
District 27
(Won)
Republican
Chris Del Morone
Chris Del Morone
State Senate (MI)
District 27
(Lost)
Democratic
Adam Ford
Adam Ford
State Senate (MI)
District 27
(Lost)
Republican
Ted Henry
Ted Henry
State Senate (MI)
District 27
(Lost)
Democratic
Woodrow Stanley
Woodrow Stanley
State Senate (MI)
District 27
(Lost)
Democratic
Lawrence Woods
Lawrence Woods
State Senate (MI)
District 27
(Lost)
Democratic

Minnesota State House 14A (Special Election)
(Jan. 29, 2013)

Scott Hardy
Scott Hardy
State House (MN)
14A
(Withdrawn)
Republican
John Severson
John Severson
State House (MN)
14A
(Withdrawn)
Republican

Minnesota State House 19A (Special Election)
(Jan. 29, 2013)

Robin Courrier
Robin Courrier
State House (MN)
19A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Karl Johnson
Karl Johnson
State House (MN)
19A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor
Clark Johnson
Clark Johnson
State House (MN)
19A Incumbent
(Won)
Democratic/Farmer/Labor, Democratic
Timothy Strand
Timothy Strand
State House (MN)
19A
(Lost)
Democratic/Farmer/Labor

Mississippi State House District 36 (Special Election)
(March 12, 2013)

Roderick Daniel
Roderick Daniel
State House (MS)
District 36
(Lost)
Non-partisan race
Jimmy Davidson
Jimmy Davidson
State House (MS)
District 36
(Lost)
Non-partisan race
Bobbie Davis
Bobbie Davis
State House (MS)
District 36
(Lost)
Non-partisan race
Karl Gibbs
Karl Gibbs
State House (MS)
District 36 Incumbent
(Too Close To Call)
Non-partisan race
Eddie Longstreet
Eddie Longstreet
State House (MS)
District 36
(Too Close To Call)
Non-partisan race
Jeannie Staten
Jeannie Staten
State House (MS)
District 36
(Lost)
Non-partisan race

New Jersey State Assembly District 1
(June 4, 2013)

Nelson Albano
Nelson Albano
State Assembly (NJ)
District 1
(Won)
Democratic
Robert Andrzejczak
Robert Andrzejczak
State Assembly (NJ)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Sam Fiocchi, Sr.
Sam Fiocchi, Sr.
State Assembly (NJ)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Kristine Gabor
Kristine Gabor
State Assembly (NJ)
District 1
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 2
(June 4, 2013)

John Amodeo
John Amodeo
State Assembly (NJ)
District 2
(Won)
Republican
Chris Brown
Chris Brown
State Assembly (NJ)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Vincent Mazzeo
Vincent Mazzeo
State Assembly (NJ)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Nick Russo
Nick Russo
State Assembly (NJ)
District 2
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 3
(June 4, 2013)

John Burzichelli
John Burzichelli
State Assembly (NJ)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Celeste Riley
Celeste Riley
State Assembly (NJ)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Bob Vanderslice
Bob Vanderslice
State Assembly (NJ)
District 3
(Won)
Republican
Larry Wallace
Larry Wallace
State Assembly (NJ)
District 3
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 4
(June 4, 2013)

Philip Dieser
Philip Dieser
State Assembly (NJ)
District 4
(Won)
Republican
Teddy Liddell
Teddy Liddell
State Assembly (NJ)
District 4
(Won)
Republican
Paul Moriarty
Paul Moriarty
State Assembly (NJ)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Gabriela Mosquera
Gabriela Mosquera
State Assembly (NJ)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 5
(June 4, 2013)

Angel Fuentes
Angel Fuentes
State Assembly (NJ)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
David Ragonese
David Ragonese
State Assembly (NJ)
District 5
(Won)
Republican
George Wagoner
George Wagoner
State Assembly (NJ)
District 5
(Won)
Republican
Gilbert Wilson
Gilbert Wilson
State Assembly (NJ)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 6
(June 4, 2013)

Lou Greenwald
Lou Greenwald
State Assembly (NJ)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Pamela Lampitt
Pamela Lampitt
State Assembly (NJ)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Chris Leone-Zwillinger
Chris Leone-Zwillinger
State Assembly (NJ)
District 6
(Won)
Republican
Ellyn McMullin
Ellyn McMullin
State Assembly (NJ)
District 6
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 7
(June 4, 2013)

Jeff Banasz, Jr.
Jeff Banasz, Jr.
State Assembly (NJ)
District 7
(Won)
Republican
Herbert Conaway, Jr.
Herbert Conaway, Jr.
State Assembly (NJ)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Conni Murray
Conni Murray
State Assembly (NJ)
District 7
(Lost)
Republican
Anthony Ogozalek
Anthony Ogozalek
State Assembly (NJ)
District 7
(Won)
Republican
Joe Siano
Joe Siano
State Assembly (NJ)
District 7
(Lost)
Republican
Troy Singleton
Troy Singleton
State Assembly (NJ)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 8
(June 4, 2013)

Christopher Brown
Christopher Brown
State Assembly (NJ)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
W. Fay
W. Fay
State Assembly (NJ)
District 8
(Lost)
Republican
Gary Jacques
Gary Jacques
State Assembly (NJ)
District 8
(Lost)
Republican
Ava Markey
Ava Markey
State Assembly (NJ)
District 8
(Won)
Democratic
Robert McGowan
Robert McGowan
State Assembly (NJ)
District 8
(Won)
Democratic
Maria Rodriguez-Gregg
Maria Rodriguez-Gregg
State Assembly (NJ)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 9
(June 4, 2013)

Peter Ferwerda III
Peter Ferwerda III
State Assembly (NJ)
District 9
(Won)
Democratic
DiAnne Gove
DiAnne Gove
State Assembly (NJ)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Christopher McManus
Christopher McManus
State Assembly (NJ)
District 9
(Won)
Democratic
Brian Rumpf
Brian Rumpf
State Assembly (NJ)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 10
(June 4, 2013)

Amber Gesslein
Amber Gesslein
State Assembly (NJ)
District 10
(Won)
Democratic
Susan Kane
Susan Kane
State Assembly (NJ)
District 10
(Won)
Democratic
Gregory McGuckin
Gregory McGuckin
State Assembly (NJ)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
David Wolfe
David Wolfe
State Assembly (NJ)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 11
(June 4, 2013)

Mary Angelini
Mary Angelini
State Assembly (NJ)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Caroline Casagrande
Caroline Casagrande
State Assembly (NJ)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Kevin McMillan
Kevin McMillan
State Assembly (NJ)
District 11
(Won)
Democratic
Edward Zipprich
Edward Zipprich
State Assembly (NJ)
District 11
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 12
(June 4, 2013)

Robert Clifton
Robert Clifton
State Assembly (NJ)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Ronald Dancer
Ronald Dancer
State Assembly (NJ)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Larry Furman
Larry Furman
State Assembly (NJ)
District 12
(Won)
Democratic
Nicholas Nellegar
Nicholas Nellegar
State Assembly (NJ)
District 12
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 13
(June 4, 2013)

Stephen Boracchia
Stephen Boracchia
State Assembly (NJ)
District 13
(Lost)
Republican
Allison Friedman
Allison Friedman
State Assembly (NJ)
District 13
(Won)
Democratic
Amy Handlin
Amy Handlin
State Assembly (NJ)
District 13 Incumbent
(Won)
Republican
Matthew Morehead
Matthew Morehead
State Assembly (NJ)
District 13
(Won)
Democratic
Declan O'Scanlon, Jr.
Declan O'Scanlon, Jr.
State Assembly (NJ)
District 13 Incumbent
(Won)
Republican
Edna Walsh
Edna Walsh
State Assembly (NJ)
District 13
(Lost)
Republican

New Jersey State Assembly District 14
(June 4, 2013)

Dan Benson
Dan Benson
State Assembly (NJ)
District 14 Incumbent
(Won)
Democratic
Steve Cook
Steve Cook
State Assembly (NJ)
District 14
(Won)
Republican
Wayne DeAngelo
Wayne DeAngelo
State Assembly (NJ)
District 14 Incumbent
(Won)
Democratic
Ronald Haas
Ronald Haas
State Assembly (NJ)
District 14
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 15
(June 4, 2013)

Anthony Giordano
Anthony Giordano
State Assembly (NJ)
District 15
(Won)
Republican
Reed Gusciora
Reed Gusciora
State Assembly (NJ)
District 15 Incumbent
(Won)
Democratic
Kim Taylor
Kim Taylor
State Assembly (NJ)
District 15
(Won)
Republican
Bonnie Watson Coleman
Bonnie Watson Coleman
State Assembly (NJ)
District 15 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 16
(June 4, 2013)

Jack Ciattarelli
Jack Ciattarelli
State Assembly (NJ)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican
Marie Corfield
Marie Corfield
State Assembly (NJ)
District 16
(Won)
Democratic
Ida Ochoteco
Ida Ochoteco
State Assembly (NJ)
District 16
(Won)
Democratic
Donna Simon
Donna Simon
State Assembly (NJ)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 17
(June 4, 2013)

Upendra Chivukula
Upendra Chivukula
State Assembly (NJ)
District 17 Incumbent
(Won)
Democratic
Carlo DiLalla
Carlo DiLalla
State Assembly (NJ)
District 17
(Won)
Republican
Joseph Egan
Joseph Egan
State Assembly (NJ)
District 17 Incumbent
(Won)
Democratic
Sanjay Patel
Sanjay Patel
State Assembly (NJ)
District 17
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 18
(June 4, 2013)

Robert Bengivenga, Jr.
Robert Bengivenga, Jr.
State Assembly (NJ)
District 18
(Won)
Republican
Patrick Diegnan, Jr.
Patrick Diegnan, Jr.
State Assembly (NJ)
District 18 Incumbent
(Won)
Democratic
Lisa Goldhamer
Lisa Goldhamer
State Assembly (NJ)
District 18
(Won)
Republican
Nancy Pinkin
Nancy Pinkin
State Assembly (NJ)
District 18 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 19
(June 4, 2013)

Craig Coughlin
Craig Coughlin
State Assembly (NJ)
District 19 Incumbent
(Won)
Democratic
Arif Khan
Arif Khan
State Assembly (NJ)
District 19
(Won)
Republican
John Wisniewski
John Wisniewski
State Assembly (NJ)
District 19 Incumbent
(Won)
Democratic
Stephanie Ziemba
Stephanie Ziemba
State Assembly (NJ)
District 19
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 20
(June 4, 2013)

Joseph Cryan
Joseph Cryan
State Assembly (NJ)
District 20 Incumbent
(Won)
Democratic
Charles Donnelly
Charles Donnelly
State Assembly (NJ)
District 20
(Won)
Republican
Christopher Hackett
Christopher Hackett
State Assembly (NJ)
District 20
(Won)
Republican
Annette Quijano
Annette Quijano
State Assembly (NJ)
District 20 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 21
(June 4, 2013)

Norman Albert
Norman Albert
State Assembly (NJ)
District 21
(Won)
Democratic
Jon Bramnick
Jon Bramnick
State Assembly (NJ)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican
Jill Anne Lazare
Jill Anne Lazare
State Assembly (NJ)
District 21
(Won)
Democratic
Nancy Munoz
Nancy Munoz
State Assembly (NJ)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 22
(June 4, 2013)

John Campbell
John Campbell
State Assembly (NJ)
District 22
(Won)
Republican
Jeffrey First
Jeffrey First
State Assembly (NJ)
District 22
(Won)
Republican
Gerald Green
Gerald Green
State Assembly (NJ)
District 22 Incumbent
(Won)
Democratic
Linda Stender
Linda Stender
State Assembly (NJ)
District 22 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 23
(June 4, 2013)

John DiMaio
John DiMaio
State Assembly (NJ)
District 23 Incumbent
(Won)
Republican
Ralph Drake
Ralph Drake
State Assembly (NJ)
District 23
(Won)
Democratic
Erik Peterson
Erik Peterson
State Assembly (NJ)
District 23 Incumbent
(Won)
Republican
John Valentine
John Valentine
State Assembly (NJ)
District 23
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 24
(June 4, 2013)

Alison McHose
Alison McHose
State Assembly (NJ)
District 24 Incumbent
(Won)
Republican
Parker Space
Parker Space
State Assembly (NJ)
District 24 Incumbent
(Won)
Republican
William Weightman
William Weightman
State Assembly (NJ)
District 24
(Won)
Democratic
Susan Williams
Susan Williams
State Assembly (NJ)
District 24
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 25
(June 4, 2013)

Anthony Bucco
Anthony Bucco
State Assembly (NJ)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican
Michael Carroll
Michael Carroll
State Assembly (NJ)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican
Alex Krasnomowitz
Alex Krasnomowitz
State Assembly (NJ)
District 25
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 26
(June 4, 2013)

BettyLou DeCroce
BettyLou DeCroce
State Assembly (NJ)
District 26 Incumbent
(Won)
Republican
Elliot Isibor
Elliot Isibor
State Assembly (NJ)
District 26
(Won)
Democratic
Joseph Raich
Joseph Raich
State Assembly (NJ)
District 26
(Won)
Democratic
Jay Webber
Jay Webber
State Assembly (NJ)
District 26 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 27
(June 4, 2013)

Laura Ali
Laura Ali
State Assembly (NJ)
District 27
(Won)
Republican
Mila Jasey
Mila Jasey
State Assembly (NJ)
District 27 Incumbent
(Won)
Democratic
John McKeon
John McKeon
State Assembly (NJ)
District 27 Incumbent
(Won)
Democratic
Tayfun Selen
Tayfun Selen
State Assembly (NJ)
District 27
(Lost)
Republican
Angelo Tedesco
Angelo Tedesco
State Assembly (NJ)
District 27
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 28
(June 4, 2013)

James Boydston
James Boydston
State Assembly (NJ)
District 28
(Won)
Republican
Ralph Caputo
Ralph Caputo
State Assembly (NJ)
District 28 Incumbent
(Won)
Democratic
Peter Manning
Peter Manning
State Assembly (NJ)
District 28
(Won)
Republican
Cleopatra Tucker
Cleopatra Tucker
State Assembly (NJ)
District 28 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 29
(June 4, 2013)

Alberto Coutinho
Alberto Coutinho
State Assembly (NJ)
District 29
(Won)
Democratic
Elaine Guarino
Elaine Guarino
State Assembly (NJ)
District 29
(Won)
Republican
Aracelis Sanabria Tejada
Aracelis Sanabria Tejada
State Assembly (NJ)
District 29
(Won)
Republican
Grace Spencer
Grace Spencer
State Assembly (NJ)
District 29 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 30
(June 4, 2013)

Sean Kean
Sean Kean
State Assembly (NJ)
District 30 Incumbent
(Won)
Republican
David Rible
David Rible
State Assembly (NJ)
District 30 Incumbent
(Won)
Republican
Lorelei Rouvrais
Lorelei Rouvrais
State Assembly (NJ)
District 30
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 31
(June 4, 2013)

Michael Alonso
Michael Alonso
State Assembly (NJ)
District 31
(Lost)
Republican
Juanita Lopez
Juanita Lopez
State Assembly (NJ)
District 31
(Won)
Republican
Charles Mainor
Charles Mainor
State Assembly (NJ)
District 31 Incumbent
(Won)
Democratic
Jason O'Donnell
Jason O'Donnell
State Assembly (NJ)
District 31 Incumbent
(Won)
Democratic
Gerard Pizzillo
Gerard Pizzillo
State Assembly (NJ)
District 31
(Won)
Republican
Anthony Zanowic
Anthony Zanowic
State Assembly (NJ)
District 31
(Lost)
Republican

New Jersey State Assembly District 32
(June 4, 2013)

Mayra Dominguez
Mayra Dominguez
State Assembly (NJ)
District 32
(Lost)
Democratic
Lee Gomez
Lee Gomez
State Assembly (NJ)
District 32
(Won)
Republican
Angelica Jimenez
Angelica Jimenez
State Assembly (NJ)
District 32 Incumbent
(Won)
Democratic
Maria Malavasi-Quartello
Maria Malavasi-Quartello
State Assembly (NJ)
District 32
(Won)
Republican
Vincent Prieto
Vincent Prieto
State Assembly (NJ)
District 32 Incumbent
(Won)
Democratic
Ines Serna
Ines Serna
State Assembly (NJ)
District 32
(Lost)
Democratic

New Jersey State Assembly District 33
(June 4, 2013)

Peter Basso
Peter Basso
State Assembly (NJ)
District 33
(Lost)
Democratic
Ravinder Bhalla
Ravinder Bhalla
State Assembly (NJ)
District 33
(Withdrawn)
Democratic
Carmelo Garcia
Carmelo Garcia
State Assembly (NJ)
District 33 Incumbent
(Won)
Democratic
Armando Hernandez
Armando Hernandez
State Assembly (NJ)
District 33
(Won)
Republican
John Hilt IV
John Hilt IV
State Assembly (NJ)
District 33
(Lost)
Democratic
Anthony Mills
Anthony Mills
State Assembly (NJ)
District 33
(Lost)
Democratic
Raj Mukherji
Raj Mukherji
State Assembly (NJ)
District 33 Incumbent
(Won)
Democratic
Jude-Anthony Tiscornia
Jude-Anthony Tiscornia
State Assembly (NJ)
District 33
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 34
(June 4, 2013)

Denise Baskerville
Denise Baskerville
State Assembly (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic
Clenard Childress, Jr.
Clenard Childress, Jr.
State Assembly (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic
Tom Giblin
Tom Giblin
State Assembly (NJ)
District 34 Incumbent
(Won)
Democratic
Rayfield Morton
Rayfield Morton
State Assembly (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic
Anthony Moye
Anthony Moye
State Assembly (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic
Sheila Oliver
Sheila Oliver
State Assembly (NJ)
District 34 Incumbent
(Won)
Democratic
David Rios
David Rios
State Assembly (NJ)
District 34
(Won)
Republican
Michael Urciouli
Michael Urciouli
State Assembly (NJ)
District 34
(Won)
Republican
Beverly Williams
Beverly Williams
State Assembly (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic

New Jersey State Assembly District 35
(June 4, 2013)

Maria del Pilar Rivas
Maria del Pilar Rivas
State Assembly (NJ)
District 35
(Won)
Republican
Shavonda Sumter
Shavonda Sumter
State Assembly (NJ)
District 35 Incumbent
(Won)
Democratic
Rhina Tavarez
Rhina Tavarez
State Assembly (NJ)
District 35
(Won)
Republican
Benjie Wimberly
Benjie Wimberly
State Assembly (NJ)
District 35 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 36
(June 4, 2013)

Marlene Caride
Marlene Caride
State Assembly (NJ)
District 36 Incumbent
(Won)
Democratic
Aharon Cohn
Aharon Cohn
State Assembly (NJ)
District 36
(Lost)
Democratic
Sam Krause
Sam Krause
State Assembly (NJ)
District 36
(Lost)
Democratic
Foster Lowe
Foster Lowe
State Assembly (NJ)
District 36
(Won)
Republican
Rosina Romano
Rosina Romano
State Assembly (NJ)
District 36
(Won)
Republican
Gary Schaer
Gary Schaer
State Assembly (NJ)
District 36 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 37
(June 4, 2013)

Gordon Johnson
Gordon Johnson
State Assembly (NJ)
District 37 Incumbent
(Won)
Democratic
Stephanie Shellenberger
Stephanie Shellenberger
State Assembly (NJ)
District 37
(Won)
Republican
Gino Tessaro
Gino Tessaro
State Assembly (NJ)
District 37
(Won)
Republican
Valerie Vainieri Huttle
Valerie Vainieri Huttle
State Assembly (NJ)
District 37 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 38
(June 4, 2013)

Timothy Eustace
Timothy Eustace
State Assembly (NJ)
District 38 Incumbent
(Won)
Democratic
Joan Fragala
Joan Fragala
State Assembly (NJ)
District 38
(Won)
Republican
Joe Scarpa
Joe Scarpa
State Assembly (NJ)
District 38
(Won)
Republican
Zachary Schrieber
Zachary Schrieber
State Assembly (NJ)
District 38
(Lost)
Democratic
Connie Wagner
Connie Wagner
State Assembly (NJ)
District 38
(Won)
Democratic

New Jersey State Assembly District 39
(June 4, 2013)

Donna Abene
Donna Abene
State Assembly (NJ)
District 39
(Won)
Democratic
Bob Auth
Bob Auth
State Assembly (NJ)
District 39 Incumbent
(Won)
Republican
Anthony Iannarelli, Jr.
Anthony Iannarelli, Jr.
State Assembly (NJ)
District 39
(Won)
Democratic
Holly Schepisi
Holly Schepisi
State Assembly (NJ)
District 39 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Assembly District 40
(June 4, 2013)

Leo Arcuri
Leo Arcuri
State Assembly (NJ)
District 40
(Won)
Democratic
Anthony Galietti
Anthony Galietti
State Assembly (NJ)
District 40
(Won)
Democratic
Scott Rumana
Scott Rumana
State Assembly (NJ)
District 40 Incumbent
(Won)
Republican
David Russo
David Russo
State Assembly (NJ)
District 40 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 1
(June 4, 2013)

Robert Campbell
Robert Campbell
State Senate (NJ)
District 1
(Lost)
Republican
Susan Schmidt
Susan Schmidt
State Senate (NJ)
District 1
(Won)
Republican
Jeff Van Drew
Jeff Van Drew
State Senate (NJ)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 2
(June 4, 2013)

Frank Balles
Frank Balles
State Senate (NJ)
District 2
(Won)
Republican
Jim Whelan
Jim Whelan
State Senate (NJ)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 3
(June 4, 2013)

Stephen Sweeney
Stephen Sweeney
State Senate (NJ)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Niki Trunk
Niki Trunk
State Senate (NJ)
District 3
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 4
(June 4, 2013)

Giancarlo D'Orazio
Giancarlo D'Orazio
State Senate (NJ)
District 4
(Won)
Republican
Fred Madden, Jr.
Fred Madden, Jr.
State Senate (NJ)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 5
(June 4, 2013)

Donald Norcross
Donald Norcross
State Senate (NJ)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Keith Walker
Keith Walker
State Senate (NJ)
District 5
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 6
(June 4, 2013)

James Beach
James Beach
State Senate (NJ)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Sudhir Deshmukh
Sudhir Deshmukh
State Senate (NJ)
District 6
(Won)
Republican
Robert Shapiro
Robert Shapiro
State Senate (NJ)
District 6
(Lost)
Republican

New Jersey State Senate District 7
(June 4, 2013)

Diane Allen
Diane Allen
State Senate (NJ)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Gary Catrambone
Gary Catrambone
State Senate (NJ)
District 7
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 8
(June 4, 2013)

Dawn Addiego
Dawn Addiego
State Senate (NJ)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Javier Vasquez
Javier Vasquez
State Senate (NJ)
District 8
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 9
(June 4, 2013)

Christopher Connors
Christopher Connors
State Senate (NJ)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Anthony Mazzella
Anthony Mazzella
State Senate (NJ)
District 9
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 10
(June 4, 2013)

John Bendel
John Bendel
State Senate (NJ)
District 10
(Won)
Democratic
Jim Holzapfel
Jim Holzapfel
State Senate (NJ)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 11
(June 4, 2013)

Jennifer Beck
Jennifer Beck
State Senate (NJ)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Michael Brantley
Michael Brantley
State Senate (NJ)
District 11
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 12
(June 4, 2013)

Ray Dothard
Ray Dothard
State Senate (NJ)
District 12
(Won)
Democratic
Sam Thompson
Sam Thompson
State Senate (NJ)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 13
(June 4, 2013)

Leigh-Ann Bellew
Leigh-Ann Bellew
State Senate (NJ)
District 13
(Lost)
Republican
Joe Kyrillos, Jr.
Joe Kyrillos, Jr.
State Senate (NJ)
District 13 Incumbent
(Won)
Republican
Joseph Marques
Joseph Marques
State Senate (NJ)
District 13
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 14
(June 4, 2013)

Linda Greenstein
Linda Greenstein
State Senate (NJ)
District 14 Incumbent
(Won)
Democratic
Peter Inverso
Peter Inverso
State Senate (NJ)
District 14
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 15
(June 4, 2013)

Don Cox
Don Cox
State Senate (NJ)
District 15
(Won)
Republican
Shirley Turner
Shirley Turner
State Senate (NJ)
District 15 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 16
(June 4, 2013)

Christopher Bateman
Christopher Bateman
State Senate (NJ)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican
Christian Mastondrea
Christian Mastondrea
State Senate (NJ)
District 16
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 17
(June 4, 2013)

Brian Levine
Brian Levine
State Senate (NJ)
District 17
(Won)
Republican
Bob Smith
Bob Smith
State Senate (NJ)
District 17 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 18
(June 4, 2013)

Peter Barnes III
Peter Barnes III
State Senate (NJ)
District 18 Incumbent
(Won)
Democratic
David Stahl
David Stahl
State Senate (NJ)
District 18
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 19
(June 4, 2013)

Robert Luban
Robert Luban
State Senate (NJ)
District 19
(Won)
Republican
Joseph Vitale
Joseph Vitale
State Senate (NJ)
District 19 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 20
(June 4, 2013)

Raymond Lesniak
Raymond Lesniak
State Senate (NJ)
District 20 Incumbent
(Won)
Democratic
Donna Obe
Donna Obe
State Senate (NJ)
District 20
(Lost)
Democratic

New Jersey State Senate District 21
(June 4, 2013)

Thomas Kean, Jr.
Thomas Kean, Jr.
State Senate (NJ)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican
Michael Komondy
Michael Komondy
State Senate (NJ)
District 21
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 22
(June 4, 2013)

Nicholas Scutari
Nicholas Scutari
State Senate (NJ)
District 22 Incumbent
(Won)
Democratic
Robert Sherr
Robert Sherr
State Senate (NJ)
District 22
(Won)
Republican
Nancy Ward
Nancy Ward
State Senate (NJ)
District 22
(Lost)
Democratic

New Jersey State Senate District 23
(June 4, 2013)

Ben Auletta
Ben Auletta
State Senate (NJ)
District 23
(Won)
Democratic
Michael Doherty
Michael Doherty
State Senate (NJ)
District 23 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 24
(June 4, 2013)

Steven Oroho
Steven Oroho
State Senate (NJ)
District 24 Incumbent
(Won)
Republican
Rich Tomko
Rich Tomko
State Senate (NJ)
District 24
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 25
(June 4, 2013)

Anthony Bucco
Anthony Bucco
State Senate (NJ)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 26
(June 4, 2013)

Avery Hart
Avery Hart
State Senate (NJ)
District 26
(Won)
Democratic
Joseph Pennacchio
Joseph Pennacchio
State Senate (NJ)
District 26 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 27
(June 4, 2013)

Richard Codey
Richard Codey
State Senate (NJ)
District 27 Incumbent
(Won)
Democratic
Lee Holtzman
Lee Holtzman
State Senate (NJ)
District 27
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 28
(June 4, 2013)

Frank Contella
Frank Contella
State Senate (NJ)
District 28
(Won)
Republican
Ronald Rice
Ronald Rice
State Senate (NJ)
District 28 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 29
(June 4, 2013)

Raafat Barsoom
Raafat Barsoom
State Senate (NJ)
District 29
(Won)
Republican
M. Ruiz
M. Ruiz
State Senate (NJ)
District 29 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 30
(June 4, 2013)

William Field
William Field
State Senate (NJ)
District 30
(Won)
Democratic
Harold Herskowitz
Harold Herskowitz
State Senate (NJ)
District 30
(Lost)
Republican
Robert Singer
Robert Singer
State Senate (NJ)
District 30 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 31
(June 4, 2013)

Sandra Cunningham
Sandra Cunningham
State Senate (NJ)
District 31 Incumbent
(Won)
Democratic
Maria Karczewski
Maria Karczewski
State Senate (NJ)
District 31
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 32
(June 4, 2013)

Paul Castelli
Paul Castelli
State Senate (NJ)
District 32
(Won)
Republican
Nicholas Sacco
Nicholas Sacco
State Senate (NJ)
District 32 Incumbent
(Won)
Democratic
Francisco Torres
Francisco Torres
State Senate (NJ)
District 32
(Lost)
Democratic

New Jersey State Senate District 33
(June 4, 2013)

James Sanford
James Sanford
State Senate (NJ)
District 33
(Won)
Republican
Brian Stack
Brian Stack
State Senate (NJ)
District 33 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 34
(June 4, 2013)

Mark Alexander
Mark Alexander
State Senate (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic
Joseph Cupoli
Joseph Cupoli
State Senate (NJ)
District 34
(Won)
Republican
Nia Gill
Nia Gill
State Senate (NJ)
District 34 Incumbent
(Won)
Democratic
Vernon Pullins
Vernon Pullins
State Senate (NJ)
District 34
(Lost)
Democratic

New Jersey State Senate District 35
(June 4, 2013)

Hector Castillo
Hector Castillo
State Senate (NJ)
District 35
(Lost)
Republican
Lynda Gallashaw
Lynda Gallashaw
State Senate (NJ)
District 35
(Won)
Republican
Nellie Pou
Nellie Pou
State Senate (NJ)
District 35 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 36
(June 4, 2013)

Brian Fitzhenry
Brian Fitzhenry
State Senate (NJ)
District 36
(Won)
Republican
Paul Sarlo
Paul Sarlo
State Senate (NJ)
District 36 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 37
(June 4, 2013)

Paul Duggan
Paul Duggan
State Senate (NJ)
District 37
(Won)
Republican
Loretta Weinberg
Loretta Weinberg
State Senate (NJ)
District 37 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 38
(June 4, 2013)

Fernando Alonso
Fernando Alonso
State Senate (NJ)
District 38
(Won)
Republican
Robert Gordon
Robert Gordon
State Senate (NJ)
District 38 Incumbent
(Won)
Democratic

New Jersey State Senate District 39
(June 4, 2013)

Jane Bidwell
Jane Bidwell
State Senate (NJ)
District 39
(Won)
Democratic
Gerald Cardinale
Gerald Cardinale
State Senate (NJ)
District 39 Incumbent
(Won)
Republican

New Jersey State Senate District 40
(June 4, 2013)

William Ashley
William Ashley
State Senate (NJ)
District 40
(Won)
Democratic
Kevin O'Toole
Kevin O'Toole
State Senate (NJ)
District 40 Incumbent
(Won)
Republican

New York State Assembly District 53 (Special Election)
(Sept. 10, 2013)

Maritza Davila
Maritza Davila
State Assembly (NY)
District 53 Incumbent
(Won)
Democratic
Charveys Gonzalez
Charveys Gonzalez
State Assembly (NY)
District 53
(Lost)
Democratic
Jason Otano
Jason Otano
State Assembly (NY)
District 53
(Lost)
Working Families, Democratic

New York State Assembly District 86 (Special Election)
(Sept. 10, 2013)

Melanie Johnson
Melanie Johnson
State Assembly (NY)
District 86
(Lost)
Democratic
Keny Nunez
Keny Nunez
State Assembly (NY)
District 86
(Lost)
Democratic
Elizabeth Ortiz
Elizabeth Ortiz
State Assembly (NY)
District 86
(Lost)
Democratic
Victor Pichardo
Victor Pichardo
State Assembly (NY)
District 86 Incumbent
(Won)
Working Families, Democratic
Hector Ramirez
Hector Ramirez
State Assembly (NY)
District 86
(Lost)
Democratic
Haile Rivera
Haile Rivera
State Assembly (NY)
District 86
(Lost)
Democratic
Yudelka Tapia
Yudelka Tapia
State Assembly (NY)
District 86
(Lost)
Democratic

South Carolina State House District 17 (Special Election)
(Jan. 22, 2013)

Mike Burns
Mike Burns
State House (SC)
District 17 Incumbent
(Too Close To Call)
Republican
Roy Harmon
Roy Harmon
State House (SC)
District 17
(Lost)
Republican
Tom Kolarik
Tom Kolarik
State House (SC)
District 17
(Lost)
Republican
Chris Sullivan
Chris Sullivan
State House (SC)
District 17
(Too Close To Call)
Republican
Randall Young
Randall Young
State House (SC)
District 17
(Lost)
Republican

South Carolina State Senate District 42 (Special Election)
(Aug. 13, 2013)

Emmanuel Ferguson
Emmanuel Ferguson
State Senate (SC)
District 42
(Lost)
Democratic
Herbert Fielding
Herbert Fielding
State Senate (SC)
District 42
(Lost)
Democratic
Marlon Kimpson
Marlon Kimpson
State Senate (SC)
District 42 Incumbent
(Won)
Democratic
Margaret Rush
Margaret Rush
State Senate (SC)
District 42
(Lost)
Democratic
Billy Shuman
Billy Shuman
State Senate (SC)
District 42
(Won)
Republican
Bob Thompson
Bob Thompson
State Senate (SC)
District 42
(Lost)
Democratic
Alex Thornton
Alex Thornton
State Senate (SC)
District 42
(Won)
Libertarian
Rodney Travis
Rodney Travis
State Senate (SC)
District 42
(Lost)
Libertarian
Maurice Washington
Maurice Washington
State Senate (SC)
District 42
(Won)
Democratic

Tennessee State House District 91 (Special Election)
(Oct. 8, 2013)

Raumesh Akbari
Raumesh Akbari
State House (TN)
District 91 Incumbent
(Won)
Democratic
Doris Deberry-Bradshaw
Doris Deberry-Bradshaw
State House (TN)
District 91
(Lost)
Democratic
Joshua Forbes
Joshua Forbes
State House (TN)
District 91
(Lost)
Democratic
Kemba Ford
Kemba Ford
State House (TN)
District 91
(Lost)
Democratic
Terica Lamb
Terica Lamb
State House (TN)
District 91
(Lost)
Democratic
Clifford Lewis
Clifford Lewis
State House (TN)
District 91
(Lost)
Democratic
Kermit Moore
Kermit Moore
State House (TN)
District 91
(Lost)
Democratic

Virginia State House District 6
(June 11, 2013)

Jeffrey Campbell
Jeffrey Campbell
State House (VA)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Jack Weaver
Jack Weaver
State House (VA)
District 6
(Lost)
Republican

Virginia State House District 14
(June 11, 2013)

Danny Marshall III
Danny Marshall III
State House (VA)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican

Virginia State House District 15
(June 11, 2013)

Todd Gilbert
Todd Gilbert
State House (VA)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Mark Prince
Mark Prince
State House (VA)
District 15
(Lost)
Republican

Virginia State House District 16
(June 11, 2013)

Les Adams
Les Adams
State House (VA)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican
Kenneth Bowman
Kenneth Bowman
State House (VA)
District 16
(Lost)
Republican

Virginia State House District 28
(June 11, 2013)

Craig Ennis
Craig Ennis
State House (VA)
District 28
(Lost)
Republican
William Howell
William Howell
State House (VA)
District 28 Incumbent
(Won)
Republican

Virginia State House District 29
(June 11, 2013)

Mark Berg
Mark Berg
State House (VA)
District 29 Incumbent
(Won)
Republican
Beverly Sherwood
Beverly Sherwood
State House (VA)
District 29
(Lost)
Republican

Virginia State House District 33
(June 11, 2013)

Dave LaRock
Dave LaRock
State House (VA)
District 33 Incumbent
(Won)
Republican
Joe May
Joe May
State House (VA)
District 33
(Lost)
Republican

Virginia State House District 54
(June 11, 2013)

Dustin Curtis
Dustin Curtis
State House (VA)
District 54
(Lost)
Republican
Bobby Orrock, Sr.
Bobby Orrock, Sr.
State House (VA)
District 54 Incumbent
(Won)
Republican

Virginia State House District 58
(June 11, 2013)

Robert Bell III
Robert Bell III
State House (VA)
District 58 Incumbent
(Won)
Republican

Virginia State House District 63
(June 11, 2013)

Rosalyn Dance
Rosalyn Dance
State House (VA)
District 63 Incumbent
(Won)
Democratic
Evandra Thompson
Evandra Thompson
State House (VA)
District 63
(Lost)
Democratic

Virginia State House District 85
(June 11, 2013)

Gary Byler
Gary Byler
State House (VA)
District 85
(Lost)
Republican
Scott Taylor
Scott Taylor
State House (VA)
District 85 Incumbent
(Won)
Republican
T. Waters
T. Waters
State House (VA)
District 85
(Lost)
Republican

Virginia State House District 86
(June 11, 2013)

Jennifer Boysko
Jennifer Boysko
State House (VA)
District 86
(Won)
Democratic
Herbert Kemp
Herbert Kemp
State House (VA)
District 86
(Lost)
Democratic

Virginia State House District 90
(June 11, 2013)

Algie Howell, Jr.
Algie Howell, Jr.
State House (VA)
District 90 Incumbent
(Won)
Democratic
Richard James
Richard James
State House (VA)
District 90
(Lost)
Democratic

Washington State Senate District 7 (Special Election)
(Aug. 6, 2013)

Mike Brunson
Mike Brunson
State Senate (WA)
District 7
(Lost)
Prefers Republican Party
Brian Dansel
Brian Dansel
State Senate (WA)
District 7 Incumbent
(Won)
Prefers Republican Party
John Smith
John Smith
State Senate (WA)
District 7
(Won)
Prefers Republican Party

Washington State Senate District 8 (Special Election)
(Aug. 6, 2013)

Tony Benegas
Tony Benegas
State Senate (WA)
District 8
(Lost)
Prefers Republican Party
Sharon Brown
Sharon Brown
State Senate (WA)
District 8 Incumbent
(Won)
Prefers Republican Party
Philip Lemley
Philip Lemley
State Senate (WA)
District 8
(Won)
Prefers Republican Party

Washington State Senate District 26 (Special Election)
(Aug. 6, 2013)

Jan Angel
Jan Angel
State Senate (WA)
District 26 Incumbent
(Won)
Prefers Republican Party
Nathan Schlicher
Nathan Schlicher
State Senate (WA)
District 26
(Won)
Prefers Democratic Party

Wisconsin State Assembly District 21 (Special Election)
(Oct. 22, 2013)

Jason Arnold
Jason Arnold
State Assembly (WI)
District 21
(Lost)
Republican
Elizabeth Coppola
Elizabeth Coppola
State Assembly (WI)
District 21
(Won)
Democratic
Larry Gamble
Larry Gamble
State Assembly (WI)
District 21
(Lost)
Republican
Ken Gehl
Ken Gehl
State Assembly (WI)
District 21
(Lost)
Republican
Chris Kujawa
Chris Kujawa
State Assembly (WI)
District 21
(Lost)
Republican
Jessie Rodriguez
Jessie Rodriguez
State Assembly (WI)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican

Wisconsin State Assembly District 69 (Special Election)
(Oct. 22, 2013)

Tommy Dahlen
Tommy Dahlen
State Assembly (WI)
District 69
(Lost)
Republican
Alanna Feddick
Alanna Feddick
State Assembly (WI)
District 69
(Lost)
Republican
Bob Kulp
Bob Kulp
State Assembly (WI)
District 69 Incumbent
(Won)
Republican
Scott Noble
Scott Noble
State Assembly (WI)
District 69
(Lost)
Republican
Kenneth Slezak
Kenneth Slezak
State Assembly (WI)
District 69
(Won)
Democratic

Wisconsin State Assembly District 82 (Special Election)
(Nov. 19, 2013)

Steven Becker
Steven Becker
State Assembly (WI)
District 82
(Lost)
Republican
Shari Hanneman
Shari Hanneman
State Assembly (WI)
District 82
(Lost)
Republican
John Hermes
John Hermes
State Assembly (WI)
District 82
(Won)
Democratic
Stephanie Mares
Stephanie Mares
State Assembly (WI)
District 82
(Lost)
Republican
Ken Skowronski
Ken Skowronski
State Assembly (WI)
District 82 Incumbent
(Won)
Republican

Wisconsin State Assembly District 98 (Special Election)
(Feb. 19, 2013)

Ed Baumann
Ed Baumann
State Assembly (WI)
District 98
(Lost)
Republican
Todd Greenwald
Todd Greenwald
State Assembly (WI)
District 98
(Lost)
Republican
Matt Morzy
Matt Morzy
State Assembly (WI)
District 98
(Lost)
Republican
Adam Neylon
Adam Neylon
State Assembly (WI)
District 98 Incumbent
(Won)
Republican
Jeanne Tarantino
Jeanne Tarantino
State Assembly (WI)
District 98
(Lost)
Republican

Elections

Political Courage Test Return Rate
5.79%

Looking for your candidates?

Back to top