Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Alabama Public Service Commissioner, President
(March 13, 2012)

Lucy Baxley
Lucy Baxley
Public Service Commissioner, President (AL)
(Won)
Democratic

Alabama State Board of Education District 1
(March 13, 2012)

Tracy Roberts
Tracy Roberts
State Board of Education (AL)
District 1
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 7
(March 13, 2012)

Jeff Newman
Jeff Newman
State Board of Education (AL)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Arizona Corporation Commissioner
(Aug. 28, 2012)

Susan Bitter Smith
Susan Bitter Smith
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Robert Burns
Robert Burns
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Sandra Kennedy
Sandra Kennedy
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Democratic

Delaware Insurance Commissioner
(Sept. 11, 2012)

Karen Weldin Stewart
Karen Weldin Stewart
Insurance Commissioner (DE)
(Won)
Democratic

Georgia Public Service Commissioner District 3
(July 31, 2012)

Chuck Eaton
Chuck Eaton
Public Service Commissioner (GA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Stephen Oppenheimer
Stephen Oppenheimer
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Won)
Democratic

Georgia Public Service Commissioner District 5
(July 31, 2012)

Stan Wise
Stan Wise
Public Service Commissioner (GA)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 1
(Sept. 6, 2012)

Charles Cipollini
Charles Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1
(Won)
Republican
Oliver Cipollini
Oliver Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 2
(Sept. 6, 2012)

Bob Jubinville
Bob Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Earl Sholley
Earl Sholley
Governor's Council (MA)
District 2
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 3
(Sept. 6, 2012)

Marilyn Petitto Devaney
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 4
(Sept. 6, 2012)

Christopher Iannella, Jr.
Christopher Iannella, Jr.
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 5
(Sept. 6, 2012)

Eileen Duff
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Maura Ryan-Ciardiello
Maura Ryan-Ciardiello
Governor's Council (MA)
District 5
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 6
(Sept. 6, 2012)

Terrence Kennedy
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 7
(Sept. 6, 2012)

Jen Caissie
Jen Caissie
Governor's Council (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 8
(Sept. 6, 2012)

Mike Albano
Mike Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Mike Franco
Mike Franco
Governor's Council (MA)
District 8
(Won)
Republican

Missouri Attorney General
(Aug. 7, 2012)

Dave Browning
Dave Browning
Attorney General (MO)
(Won)
Libertarian
Chris Koster
Chris Koster
Attorney General (MO)
(Won)
Democratic
Edward Martin
Edward Martin
Attorney General (MO)
(Won)
Republican

Missouri Secretary of State
(Aug. 7, 2012)

Justin Harter
Justin Harter
Secretary of State (MO)
(Won)
Constitution
Jason Kander
Jason Kander
Secretary of State (MO)
(Won)
Democratic
Shane Schoeller
Shane Schoeller
Secretary of State (MO)
(Won)
Republican
Cisse Spragins
Cisse Spragins
Secretary of State (MO)
(Won)
Libertarian

Missouri Treasurer
(Aug. 7, 2012)

Cole McNary
Cole McNary
Treasurer (MO)
(Won)
Republican
Sean O'Toole
Sean O'Toole
Treasurer (MO)
(Won)
Libertarian
Clint Zweifel
Clint Zweifel
Treasurer (MO)
(Won)
Democratic

Montana Attorney General
(June 5, 2012)

Pam Bucy
Pam Bucy
Attorney General (MT)
(Won)
Democratic
Tim Fox
Tim Fox
Attorney General (MT)
(Won)
Republican

Montana Secretary of State
(June 5, 2012)

Bradley Johnson
Bradley Johnson
Secretary of State (MT)
(Won)
Republican
Linda McCulloch
Linda McCulloch
Secretary of State (MT)
(Won)
Democratic

Montana Auditor
(June 5, 2012)

Monica Lindeen
Monica Lindeen
Auditor (MT)
(Won)
Democratic
Derek Skees
Derek Skees
Auditor (MT)
(Won)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 2
(June 5, 2012)

Kirk Bushman
Kirk Bushman
Public Service Commissioner (MT)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Chuck Tooley
Chuck Tooley
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Won)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 3
(June 5, 2012)

Roger Koopman
Roger Koopman
Public Service Commissioner (MT)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
John Vincent
John Vincent
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Won)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 4
(June 5, 2012)

Gail Gutsche
Gail Gutsche
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Democratic
Bob Lake
Bob Lake
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Republican

Montana Superintendent of Public Instruction
(June 5, 2012)

Denise Juneau
Denise Juneau
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Democratic
Sandy Welch
Sandy Welch
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Republican

North Carolina Auditor
(May 8, 2012)

Debra Goldman
Debra Goldman
Auditor (NC)
(Won)
Republican

North Carolina Commissioner of Agriculture
(May 8, 2012)

Walter Smith
Walter Smith
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Democratic
Steve Troxler
Steve Troxler
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Republican

North Carolina Superintendent of Public Instruction
(May 8, 2012)

June Atkinson
June Atkinson
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Won)
Democratic

North Carolina Treasurer
(May 8, 2012)

Janet Cowell
Janet Cowell
Treasurer (NC)
(Won)
Democratic
Steven Royal
Steven Royal
Treasurer (NC)
(Won)
Republican

North Dakota Auditor
(June 12, 2012)

Scot Kelsh
Scot Kelsh
Auditor (ND)
(Won)
Democratic-NPL
Robert Peterson
Robert Peterson
Auditor (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Commissioner of Insurance
(June 12, 2012)

Adam Hamm
Adam Hamm
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Republican
Tom Potter
Tom Potter
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Democratic-NPL

North Dakota Public Service Commissioner
(June 12, 2012)

Randel Christmann
Randel Christmann
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Brad Crabtree
Brad Crabtree
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Democratic-NPL
Joshua Voytek
Joshua Voytek
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Libertarian

North Dakota Superintendent of Public Instruction
(June 12, 2012)

Kirsten Baesler
Kirsten Baesler
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)

Tracy Potter
Tracy Potter
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)
Non-partisan

North Dakota Treasurer
(June 12, 2012)

Ross Mushik
Ross Mushik
Treasurer (ND)
(Won)
Democratic-NPL
Kelly Schmidt
Kelly Schmidt
Treasurer (ND)
(Won)
Republican

Nebraska Public Service Commissioner
(May 15, 2012)

Frank Landis, Jr.
Frank Landis, Jr.
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican
Tim Schram
Tim Schram
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 1
(Sept. 11, 2012)

Raymond Burton
Raymond Burton
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Republican
Beth Funicella
Beth Funicella
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 2
(Sept. 11, 2012)

Michael Tierney
Michael Tierney
Executive Council (NH)
District 2
(Won)
Republican
Colin Van Ostern
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 3
(Sept. 11, 2012)

Bill Duncan
Bill Duncan
Executive Council (NH)
District 3
(Won)
Democratic
Christopher Sununu
Christopher Sununu
Executive Council (NH)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 4
(Sept. 11, 2012)

Robert Burns
Robert Burns
Executive Council (NH)
District 4
(Won)
Republican
Christopher Pappas
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 5
(Sept. 11, 2012)

Debora Pignatelli
Debora Pignatelli
Executive Council (NH)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
David Wheeler
David Wheeler
Executive Council (NH)
District 5
(Won)
Republican

Oklahoma Corporation Commissioner
(June 26, 2012)

Bob Anthony
Bob Anthony
Corporation Commissioner (OK)
(Won)
Republican

Oregon Attorney General
(May 15, 2012)

Ellen Rosenblum
Ellen Rosenblum
Attorney General (OR)
(Won)
Democratic

Oregon Secretary of State
(May 15, 2012)

Kate Brown
Kate Brown
Secretary of State (OR)
(Won)
Democratic
Knute Buehler
Knute Buehler
Secretary of State (OR)
(Won)
Republican

Oregon Treasurer
(May 15, 2012)

Ted Wheeler
Ted Wheeler
Treasurer (OR)
(Won)
Democratic

Pennsylvania Attorney General
(April 24, 2012)

David Freed
David Freed
Attorney General (PA)
(Won)
Republican
Kathleen Kane
Kathleen Kane
Attorney General (PA)
(Won)
Democratic

Pennsylvania Auditor General
(April 24, 2012)

Eugene DePasquale
Eugene DePasquale
Auditor General (PA)
(Won)
Democratic
John Maher
John Maher
Auditor General (PA)
(Won)
Republican

Pennsylvania Treasurer
(April 24, 2012)

Rob McCord
Rob McCord
Treasurer (PA)
(Won)
Democratic
Diana Irey Vaughan
Diana Irey Vaughan
Treasurer (PA)
(Won)
Republican

Texas Railroad Commissioner
(May 29, 2012)

Dale Henry
Dale Henry
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 1
(May 29, 2012)

Martha Dominguez
Martha Dominguez
State Board of Education (TX)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Carlos Garza
Carlos Garza
State Board of Education (TX)
District 1
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 2
(May 29, 2012)

Laurie Turner
Laurie Turner
State Board of Education (TX)
District 2
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 3
(May 29, 2012)

Marisa Perez
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
David Williams
David Williams
State Board of Education (TX)
District 3
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 4
(May 29, 2012)

Lawrence Allen, Jr.
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Dorothy Olmos
Dorothy Olmos
State Board of Education (TX)
District 4
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 5
(May 29, 2012)

Rebecca Bell-Metereau
Rebecca Bell-Metereau
State Board of Education (TX)
District 5
(Won)
Democratic
Ken Mercer
Ken Mercer
State Board of Education (TX)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 6
(May 29, 2012)

Donna Bahorich
Donna Bahorich
State Board of Education (TX)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Traci Jensen
Traci Jensen
State Board of Education (TX)
District 6
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 7
(May 29, 2012)

David Bradley
David Bradley
State Board of Education (TX)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 8
(May 29, 2012)

Barbara Cargill
Barbara Cargill
State Board of Education (TX)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Dexter Smith
Dexter Smith
State Board of Education (TX)
District 8
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 9
(May 29, 2012)

Thomas Ratliff
Thomas Ratliff
State Board of Education (TX)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 10
(May 29, 2012)

Judy Jennings
Judy Jennings
State Board of Education (TX)
District 10
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 11
(May 29, 2012)

Pat Hardy
Pat Hardy
State Board of Education (TX)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 12
(May 29, 2012)

Lois Parrott
Lois Parrott
State Board of Education (TX)
District 12
(Won)
Democratic

Texas State Board of Education District 13
(May 29, 2012)

Mavis Knight
Mavis Knight
State Board of Education (TX)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
S. Russell
S. Russell
State Board of Education (TX)
District 13
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 14
(May 29, 2012)

Sue Melton-Malone
Sue Melton-Malone
State Board of Education (TX)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 15
(May 29, 2012)

Marty Rowley
Marty Rowley
State Board of Education (TX)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Steven Schafersman
Steven Schafersman
State Board of Education (TX)
District 15
(Won)
Democratic

Utah Attorney General
(June 26, 2012)

Dee Smith
Dee Smith
Attorney General (UT)
(Won)
Democratic
John Swallow
John Swallow
Attorney General (UT)
(Won)
Republican

Utah Auditor
(June 26, 2012)

John Dougall
John Dougall
Auditor (UT)
(Won)
Republican
Mark Sage
Mark Sage
Auditor (UT)
(Won)
Democratic

Utah Treasurer
(June 26, 2012)

Richard Ellis
Richard Ellis
Treasurer (UT)
(Won)
Republican
Christopher Stout
Christopher Stout
Treasurer (UT)
(Won)
Democratic

Vermont Attorney General
(Aug. 28, 2012)

Rosemarie Jackowski
Rosemarie Jackowski
Attorney General (VT)
(Won)
Liberty Union
Jack McMullen
Jack McMullen
Attorney General (VT)
(Won)
Republican
William Sorrell
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic

Vermont Secretary of State
(Aug. 28, 2012)

Jim Condos
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Progressive, Republican, Working Families, Democratic

Vermont Auditor
(Aug. 28, 2012)

Doug Hoffer
Doug Hoffer
Auditor (VT)
(Won)
Democratic
Vincent Illuzzi
Vincent Illuzzi
Auditor (VT)
(Won)
Republican

Vermont Treasurer
(Aug. 28, 2012)

Beth Pearce
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Working Families, Democratic
Don Schramm
Don Schramm
Treasurer (VT)
(Won)
Progressive
Wendy Wilton
Wendy Wilton
Treasurer (VT)
(Won)
Republican

Washington Attorney General
(Aug. 7, 2012)

Reagan Dunn
Reagan Dunn
Attorney General (WA)
(Won)
Republican
Bob Ferguson
Bob Ferguson
Attorney General (WA)
(Won)
Democratic

Washington Secretary of State
(Aug. 7, 2012)

Kathleen Drew
Kathleen Drew
Secretary of State (WA)
(Won)
Democratic
Kim Wyman
Kim Wyman
Secretary of State (WA)
(Won)
Republican

Washington Auditor
(Aug. 7, 2012)

Troy Kelley
Troy Kelley
Auditor (WA)
(Won)
Democratic
James Watkins
James Watkins
Auditor (WA)
(Won)
Republican

Washington Commissioner of Public Lands
(Aug. 7, 2012)

Clint Didier
Clint Didier
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Republican
Peter Goldmark
Peter Goldmark
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Democratic

Washington Insurance Commissioner
(Aug. 7, 2012)

John Adams
John Adams
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Republican
Mike Kreidler
Mike Kreidler
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Democratic

Washington Superintendent of Public Instruction
(Aug. 7, 2012)

Randy Dorn
Randy Dorn
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Ronald Higgins
Ronald Higgins
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Washington Treasurer
(Aug. 7, 2012)

Jim McIntire
Jim McIntire
Treasurer (WA)
(Won)
Democratic

West Virginia Attorney General
(May 8, 2012)

Darrell McGraw, Jr.
Darrell McGraw, Jr.
Attorney General (WV)
(Won)
Democratic
Patrick Morrisey
Patrick Morrisey
Attorney General (WV)
(Won)
Republican

West Virginia Secretary of State
(May 8, 2012)

Brian Savilla
Brian Savilla
Secretary of State (WV)
(Won)
Republican
Natalie Tennant
Natalie Tennant
Secretary of State (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Auditor
(May 8, 2012)

Larry Faircloth
Larry Faircloth
Auditor (WV)
(Won)
Republican
Glen Gainer III
Glen Gainer III
Auditor (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Commissioner of Agriculture
(May 8, 2012)

Walter Helmick
Walter Helmick
Commissioner of Agriculture (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Treasurer
(May 8, 2012)

Mike Hall
Mike Hall
Treasurer (WV)
(Won)
Republican
John Perdue
John Perdue
Treasurer (WV)
(Won)
Democratic

Elections

Political Courage Test Return Rate
0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.

Looking for your candidates?

Skip to top
Back to top