or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Alabama Public Service Commissioner, President
(March 13, 2012)

Lucy Baxley
Lucy Baxley
Public Service Commissioner, President (AL)
(Won)
Democratic
Chip Brown
Chip Brown
Public Service Commissioner, President (AL)
(Too Close To Call)
Republican
Twinkle Cavanaugh
Twinkle Cavanaugh
Public Service Commissioner, President (AL)
(Too Close To Call)
Republican
Kathy Peterson
Kathy Peterson
Public Service Commissioner, President (AL)
(Lost)
Republican

Alabama State Board of Education District 1
(March 13, 2012)

Tracy Roberts
Tracy Roberts
State Board of Education (AL)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican

Alabama State Board of Education District 7
(March 13, 2012)

Jeff Newman
Jeff Newman
State Board of Education (AL)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Arizona Corporation Commissioner
(Aug. 28, 2012)

Susan Bitter Smith
Susan Bitter Smith
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Robert Burns
Robert Burns
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Marcia Busching
Marcia Busching
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Sandra Kennedy
Sandra Kennedy
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Democratic
Paul Newman
Paul Newman
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Bob Stump
Bob Stump
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Republican

Delaware Insurance Commissioner
(Sept. 11, 2012)

Mitch Crane
Mitch Crane
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Democratic
Paul Gallagher
Paul Gallagher
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Democratic
Dennis Spivack
Dennis Spivack
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Democratic
Karen Weldin Stewart
Karen Weldin Stewart
Insurance Commissioner (DE)
(Won)
Democratic

Georgia Public Service Commissioner District 3
(July 31, 2012)

Chuck Eaton
Chuck Eaton
Public Service Commissioner (GA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Stephen Oppenheimer
Stephen Oppenheimer
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Won)
Democratic
Matt Reid
Matt Reid
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Lost)
Republican

Georgia Public Service Commissioner District 5
(July 31, 2012)

Pam Davidson
Pam Davidson
Public Service Commissioner (GA)
District 5
(Lost)
Republican
Stan Wise
Stan Wise
Public Service Commissioner (GA)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 1
(Sept. 6, 2012)

Nicholas Bernier
Nicholas Bernier
Governor's Council (MA)
District 1
(Lost)
Democratic
Charles Cipollini
Charles Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1
(Won)
Republican
Oliver Cipollini
Oliver Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Walter Moniz
Walter Moniz
Governor's Council (MA)
District 1
(Lost)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 2
(Sept. 6, 2012)

Brian Clinton
Brian Clinton
Governor's Council (MA)
District 2
(Lost)
Democratic
Bob Jubinville
Bob Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Patrick McCabe
Patrick McCabe
Governor's Council (MA)
District 2
(Lost)
Democratic
Earl Sholley
Earl Sholley
Governor's Council (MA)
District 2
(Won)
Republican
Bart Timilty
Bart Timilty
Governor's Council (MA)
District 2
(Lost)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 3
(Sept. 6, 2012)

Harry Margolis
Harry Margolis
Governor's Council (MA)
District 3
(Lost)
Democratic
Marilyn Petitto Devaney
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Charlie Shapiro
Charlie Shapiro
Governor's Council (MA)
District 3
(Lost)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 4
(Sept. 6, 2012)

Stephen Flynn
Stephen Flynn
Governor's Council (MA)
District 4
(Lost)
Democratic
Christopher Iannella
Christopher Iannella
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 5
(Sept. 6, 2012)

Donald Bumiller
Donald Bumiller
Governor's Council (MA)
District 5
(Lost)
Democratic
Eileen Duff
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
David Eppley
David Eppley
Governor's Council (MA)
District 5
(Lost)
Democratic
George O'Brine
George O'Brine
Governor's Council (MA)
District 5
(Lost)
Democratic
Maura Ryan-Ciardiello
Maura Ryan-Ciardiello
Governor's Council (MA)
District 5
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 6
(Sept. 6, 2012)

Francis Flaherty
Francis Flaherty
Governor's Council (MA)
District 6
(Lost)
Democratic
Terrence Kennedy
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts Governor's Council District 7
(Sept. 6, 2012)

Jen Caissie
Jen Caissie
Governor's Council (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts Governor's Council District 8
(Sept. 6, 2012)

Mike Albano
Mike Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Michael Case
Michael Case
Governor's Council (MA)
District 8
(Lost)
Republican
Michael Franco
Michael Franco
Governor's Council (MA)
District 8
(Won)
Republican
Gerry Roy
Gerry Roy
Governor's Council (MA)
District 8
(Lost)
Democratic
Kevin Sullivan
Kevin Sullivan
Governor's Council (MA)
District 8
(Lost)
Democratic

Missouri Attorney General
(Aug. 7, 2012)

Dave Browning
Dave Browning
Attorney General (MO)
(Won)
Libertarian
Chris Koster
Chris Koster
Attorney General (MO)
(Won)
Democratic
Edward Martin
Edward Martin
Attorney General (MO)
(Won)
Republican
Adam Warren
Adam Warren
Attorney General (MO)
(Lost)
Republican

Missouri Secretary of State
(Aug. 7, 2012)

MD Alam-Rabbi
MD Alam-Rabbi
Secretary of State (MO)
(Lost)
Democratic
Justin Harter
Justin Harter
Secretary of State (MO)
(Won)
Constitution
Jason Kander
Jason Kander
Secretary of State (MO)
(Won)
Democratic
Scott Rupp
Scott Rupp
Secretary of State (MO)
(Lost)
Republican
Shane Schoeller
Shane Schoeller
Secretary of State (MO)
(Won)
Republican
Cisse Spragins
Cisse Spragins
Secretary of State (MO)
(Won)
Libertarian
Bill Stouffer
Bill Stouffer
Secretary of State (MO)
(Lost)
Republican

Missouri Treasurer
(Aug. 7, 2012)

Cole McNary
Cole McNary
Treasurer (MO)
(Won)
Republican
Sean O'Toole
Sean O'Toole
Treasurer (MO)
(Won)
Libertarian
Clint Zweifel
Clint Zweifel
Treasurer (MO)
(Won)
Democratic

Montana Attorney General
(June 5, 2012)

Pam Bucy
Pam Bucy
Attorney General (MT)
(Won)
Democratic
Tim Fox
Tim Fox
Attorney General (MT)
(Won)
Republican
Jesse Laslovich
Jesse Laslovich
Attorney General (MT)
(Lost)
Democratic
Jim Shockley
Jim Shockley
Attorney General (MT)
(Lost)
Republican

Montana Secretary of State
(June 5, 2012)

Scott Aspenlieder
Scott Aspenlieder
Secretary of State (MT)
(Lost)
Republican
Bradley Johnson
Bradley Johnson
Secretary of State (MT)
(Won)
Republican
Patty Lovaas
Patty Lovaas
Secretary of State (MT)
(Lost)
Republican
Linda McCulloch
Linda McCulloch
Secretary of State (MT)
(Won)
Democratic
Drew Turiano
Drew Turiano
Secretary of State (MT)
(Lost)
Republican

Montana Auditor
(June 5, 2012)

Monica Lindeen
Monica Lindeen
Auditor (MT)
(Won)
Democratic
Derek Skees
Derek Skees
Auditor (MT)
(Won)
Republican

Montana Public Service Commissioner District 2
(June 5, 2012)

Kirk Bushman
Kirk Bushman
Public Service Commissioner (MT)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Al Garver
Al Garver
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Lost)
Republican
Lynda Moss
Lynda Moss
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Lost)
Democratic
Chuck Tooley
Chuck Tooley
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Won)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 3
(June 5, 2012)

James Brown
James Brown
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Republican
Roger Koopman
Roger Koopman
Public Service Commissioner (MT)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Edward McCrone
Edward McCrone
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Republican
Michael More
Michael More
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Republican
Mark Sweeney
Mark Sweeney
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Democratic
John Vincent
John Vincent
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Won)
Democratic

Montana Public Service Commissioner District 4
(June 5, 2012)

Chris Greil
Chris Greil
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Lost)
Republican
Gail Gutsche
Gail Gutsche
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Democratic
Bob Lake
Bob Lake
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Republican
James Pearson
James Pearson
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Lost)
Republican

Montana Superintendent of Public Instruction
(June 5, 2012)

Denise Juneau
Denise Juneau
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Democratic
Sandy Welch
Sandy Welch
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Republican

North Carolina Secretary of State
(May 8, 2012)

Mike Beitler
Mike Beitler
Secretary of State (NC)
(Lost)
Republican
A. J. Daoud
A. J. Daoud
Secretary of State (NC)
(Lost)
Republican
Kenn Gardner
Kenn Gardner
Secretary of State (NC)
(Too Close To Call)
Republican
Ed Goodwin
Ed Goodwin
Secretary of State (NC)
(Too Close To Call)
Republican

North Carolina Auditor
(May 8, 2012)

Joseph DeBragga
Joseph DeBragga
Auditor (NC)
(Lost)
Republican
Greg Dority
Greg Dority
Auditor (NC)
(Lost)
Republican
Debra Goldman
Debra Goldman
Auditor (NC)
(Won)
Republican
Fern Haywood Shubert
Fern Haywood Shubert
Auditor (NC)
(Lost)
Republican
G. Wright, Jr.
G. Wright, Jr.
Auditor (NC)
(Lost)
Republican

North Carolina Commissioner of Agriculture
(May 8, 2012)

Scott Bryant
Scott Bryant
Commissioner of Agriculture (NC)
(Lost)
Democratic
Bill McManus
Bill McManus
Commissioner of Agriculture (NC)
(Lost)
Republican
Walter Smith
Walter Smith
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Democratic
Steve Troxler
Steve Troxler
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Republican

North Carolina Commissioner of Insurance
(May 8, 2012)

Mike Causey
Mike Causey
Commissioner of Insurance (NC)
(Too Close To Call)
Republican
James McCall
James McCall
Commissioner of Insurance (NC)
(Lost)
Republican
Richard Morgan
Richard Morgan
Commissioner of Insurance (NC)
(Too Close To Call)
Republican

North Carolina Labor Commissioner
(May 8, 2012)

John Brooks
John Brooks
Labor Commissioner (NC)
(Too Close To Call)
Democratic
Marlowe Foster
Marlowe Foster
Labor Commissioner (NC)
(Too Close To Call)
Democratic
Ty Richardson
Ty Richardson
Labor Commissioner (NC)
(Lost)
Democratic

North Carolina Superintendent of Public Instruction
(May 8, 2012)

Richard Alexander
Richard Alexander
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Too Close To Call)
Republican
June Atkinson
June Atkinson
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Won)
Democratic
Mark Crawford
Mark Crawford
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Lost)
Republican
Ray Martin
Ray Martin
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Lost)
Republican
David Scholl
David Scholl
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Lost)
Republican
John Tedesco
John Tedesco
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Too Close To Call)
Republican

North Carolina Treasurer
(May 8, 2012)

Janet Cowell
Janet Cowell
Treasurer (NC)
(Won)
Democratic
Ron Elmer
Ron Elmer
Treasurer (NC)
(Lost)
Democratic
Frank Roche
Frank Roche
Treasurer (NC)
(Lost)
Republican
Steven Royal
Steven Royal
Treasurer (NC)
(Won)
Republican

North Dakota Auditor
(June 12, 2012)

Scot Kelsh
Scot Kelsh
Auditor (ND)
(Won)
Democratic-NPL
Robert Peterson
Robert Peterson
Auditor (ND)
(Won)
Republican

North Dakota Commissioner of Insurance
(June 12, 2012)

Adam Hamm
Adam Hamm
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Republican
Tom Potter
Tom Potter
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Democratic-NPL

North Dakota Public Service Commissioner
(June 12, 2012)

Randel Christmann
Randel Christmann
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Brad Crabtree
Brad Crabtree
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Democratic-NPL
Joshua Voytek
Joshua Voytek
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Libertarian

North Dakota Superintendent of Public Instruction
(June 12, 2012)

Kirsten Baesler
Kirsten Baesler
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)

Max Laird
Max Laird
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Lost)

Tracy Potter
Tracy Potter
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)
Non-partisan

North Dakota Treasurer
(June 12, 2012)

Ross Mushik
Ross Mushik
Treasurer (ND)
(Won)
Democratic-NPL
Kelly Schmidt
Kelly Schmidt
Treasurer (ND)
(Won)
Republican

Nebraska Public Service Commissioner
(May 15, 2012)

Frank Landis, Jr.
Frank Landis, Jr.
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican
Tim Schram
Tim Schram
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 1
(Sept. 11, 2012)

Raymond Burton
Raymond Burton
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Republican
Beth Funicella
Beth Funicella
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Democratic
Jerry Thibodeau
Jerry Thibodeau
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Republican

New Hampshire Executive Council District 2
(Sept. 11, 2012)

Shawn Mickelonis
Shawn Mickelonis
Executive Council (NH)
District 2
(Lost)
Democratic
John Shea
John Shea
Executive Council (NH)
District 2
(Lost)
Democratic
Michael Tierney
Michael Tierney
Executive Council (NH)
District 2
(Won)
Republican
Colin Van Ostern
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic

New Hampshire Executive Council District 3
(Sept. 11, 2012)

Bill Duncan
Bill Duncan
Executive Council (NH)
District 3
(Won)
Democratic
Christopher Sununu
Christopher Sununu
Executive Council (NH)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican

New Hampshire Executive Council District 4
(Sept. 11, 2012)

Robert Burns
Robert Burns
Executive Council (NH)
District 4
(Won)
Republican
Tom DeBlois
Tom DeBlois
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Republican
Christopher Pappas
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Chuck Rolecek
Chuck Rolecek
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Republican

New Hampshire Executive Council District 5
(Sept. 11, 2012)

Debora Pignatelli
Debora Pignatelli
Executive Council (NH)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
David Wheeler
David Wheeler
Executive Council (NH)
District 5
(Won)
Republican

Oklahoma Corporation Commissioner
(June 26, 2012)

Bob Anthony
Bob Anthony
Corporation Commissioner (OK)
(Won)
Republican
Patrice Douglas
Patrice Douglas
Corporation Commissioner (OK)
(Lost)
Republican
Brooks Mitchell
Brooks Mitchell
Corporation Commissioner (OK)
(Lost)
Republican

Oregon Attorney General
(May 15, 2012)

Dwight Holton
Dwight Holton
Attorney General (OR)
(Lost)
Democratic
Ellen Rosenblum
Ellen Rosenblum
Attorney General (OR)
(Won)
Democratic

Oregon Secretary of State
(May 15, 2012)

Kate Brown
Kate Brown
Secretary of State (OR)
(Won)
Democratic
Knute Buehler
Knute Buehler
Secretary of State (OR)
(Won)
Republican
Charles Pollock
Charles Pollock
Secretary of State (OR)
(Withdrawn)
Republican
Paul Damian Wells
Paul Damian Wells
Secretary of State (OR)
(Lost)
Democratic

Oregon Treasurer
(May 15, 2012)

Ted Wheeler
Ted Wheeler
Treasurer (OR)
(Won)
Democratic

Pennsylvania Attorney General
(April 24, 2012)

David Freed
David Freed
Attorney General (PA)
(Won)
Republican
Kathleen Kane
Kathleen Kane
Attorney General (PA)
(Won)
Democratic
Patrick Murphy
Patrick Murphy
Attorney General (PA)
(Lost)
Democratic

Pennsylvania Auditor General
(April 24, 2012)

Eugene DePasquale
Eugene DePasquale
Auditor General (PA)
(Won)
Democratic
John Maher
John Maher
Auditor General (PA)
(Won)
Republican
Frank Pinto
Frank Pinto
Auditor General (PA)
(Lost)
Republican

Pennsylvania Treasurer
(April 24, 2012)

Rob McCord
Rob McCord
Treasurer (PA)
(Won)
Democratic
Diana Irey Vaughan
Diana Irey Vaughan
Treasurer (PA)
(Won)
Republican

Texas Railroad Commissioner
(May 29, 2012)

Becky Berger
Becky Berger
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Republican
Beryl Burgess
Beryl Burgess
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Republican
Warren Chisum
Warren Chisum
Railroad Commissioner (TX)
(Too Close To Call)
Republican
Joe Cotton
Joe Cotton
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Republican
Christi Craddick
Christi Craddick
Railroad Commissioner (TX)
(Too Close To Call)
Republican
Dale Henry
Dale Henry
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Democratic
Al Lee
Al Lee
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Republican
Elizabeth Murray-Kolb
Elizabeth Murray-Kolb
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Republican
Greg Parker
Greg Parker
Railroad Commissioner (TX)
(Too Close To Call)
Republican
Roland Sledge
Roland Sledge
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Republican
Barry Smitherman
Barry Smitherman
Railroad Commissioner (TX)
(Too Close To Call)
Republican

Texas State Board of Education District 1
(May 29, 2012)

Martha Dominguez
Martha Dominguez
State Board of Education (TX)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Carlos Garza
Carlos Garza
State Board of Education (TX)
District 1
(Won)
Republican
Sergio Mora
Sergio Mora
State Board of Education (TX)
District 1
(Lost)
Democratic
Andres Muro
Andres Muro
State Board of Education (TX)
District 1
(Lost)
Democratic

Texas State Board of Education District 2
(May 29, 2012)

Veronica Anzaldua
Veronica Anzaldua
State Board of Education (TX)
District 2
(Lost)
Republican
Ruben Cortez, Jr.
Ruben Cortez, Jr.
State Board of Education (TX)
District 2 Incumbent
(Too Close To Call)
Democratic
Larry Garza
Larry Garza
State Board of Education (TX)
District 2
(Lost)
Democratic
Celeste Sanchez
Celeste Sanchez
State Board of Education (TX)
District 2
(Too Close To Call)
Democratic
Laurie Turner
Laurie Turner
State Board of Education (TX)
District 2
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 3
(May 29, 2012)

Marisa Perez
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Michael Soto
Michael Soto
State Board of Education (TX)
District 3
(Lost)
Democratic
David Williams
David Williams
State Board of Education (TX)
District 3
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 4
(May 29, 2012)

Lawrence Allen, Jr.
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Dorothy Olmos
Dorothy Olmos
State Board of Education (TX)
District 4
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 5
(May 29, 2012)

Rebecca Bell-Metereau
Rebecca Bell-Metereau
State Board of Education (TX)
District 5
(Won)
Democratic
Ken Mercer
Ken Mercer
State Board of Education (TX)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Steve Salyer
Steve Salyer
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 6
(May 29, 2012)

Donna Bahorich
Donna Bahorich
State Board of Education (TX)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Traci Jensen
Traci Jensen
State Board of Education (TX)
District 6
(Won)
Democratic
Patty Quintana-Nilsson
Patty Quintana-Nilsson
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Democratic
David Scott
David Scott
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Democratic

Texas State Board of Education District 7
(May 29, 2012)

Rita Ashley
Rita Ashley
State Board of Education (TX)
District 7
(Lost)
Republican
David Bradley
David Bradley
State Board of Education (TX)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 8
(May 29, 2012)

Barbara Cargill
Barbara Cargill
State Board of Education (TX)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Linda Ellis
Linda Ellis
State Board of Education (TX)
District 8
(Lost)
Republican
Dexter Smith
Dexter Smith
State Board of Education (TX)
District 8
(Won)
Democratic
Rick Soliz
Rick Soliz
State Board of Education (TX)
District 8
(Lost)
Democratic

Texas State Board of Education District 9
(May 29, 2012)

Thomas Ratliff
Thomas Ratliff
State Board of Education (TX)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Randy Stevenson
Randy Stevenson
State Board of Education (TX)
District 9
(Lost)
Republican

Texas State Board of Education District 10
(May 29, 2012)

Jeffrey Fleece
Jeffrey Fleece
State Board of Education (TX)
District 10
(Lost)
Republican
Judy Jennings
Judy Jennings
State Board of Education (TX)
District 10
(Won)
Democratic
Tom Maynard
Tom Maynard
State Board of Education (TX)
District 10 Incumbent
(Too Close To Call)
Republican
Rebecca Osborne
Rebecca Osborne
State Board of Education (TX)
District 10
(Too Close To Call)
Republican

Texas State Board of Education District 11
(May 29, 2012)

Pat Hardy
Pat Hardy
State Board of Education (TX)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 12
(May 29, 2012)

George Clayton
George Clayton
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Republican
Pam Little
Pam Little
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Republican
Tincy Miller
Tincy Miller
State Board of Education (TX)
District 12 Incumbent
(Too Close To Call)
Republican
Lois Parrott
Lois Parrott
State Board of Education (TX)
District 12
(Won)
Democratic
Gail Spurlock
Gail Spurlock
State Board of Education (TX)
District 12
(Too Close To Call)
Republican

Texas State Board of Education District 13
(May 29, 2012)

Mavis Knight
Mavis Knight
State Board of Education (TX)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
S. Russell
S. Russell
State Board of Education (TX)
District 13
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 14
(May 29, 2012)

Gail Lowe
Gail Lowe
State Board of Education (TX)
District 14
(Lost)
Republican
Sue Melton-Malone
Sue Melton-Malone
State Board of Education (TX)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican

Texas State Board of Education District 15
(May 29, 2012)

Anette Carlisle
Anette Carlisle
State Board of Education (TX)
District 15
(Lost)
Republican
Marty Rowley
Marty Rowley
State Board of Education (TX)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Steven Schafersman
Steven Schafersman
State Board of Education (TX)
District 15
(Won)
Democratic

Utah Attorney General
(June 26, 2012)

Sean Reyes
Sean Reyes
Attorney General (UT)
(Lost)
Republican
Dee Smith
Dee Smith
Attorney General (UT)
(Won)
Democratic
John Swallow
John Swallow
Attorney General (UT)
(Won)
Republican

Utah Auditor
(June 26, 2012)

John Dougall
John Dougall
Auditor (UT)
(Won)
Republican
Mark Sage
Mark Sage
Auditor (UT)
(Won)
Democratic

Utah Treasurer
(June 26, 2012)

Richard Ellis
Richard Ellis
Treasurer (UT)
(Won)
Republican
Christopher Stout
Christopher Stout
Treasurer (UT)
(Won)
Democratic

Vermont Attorney General
(Aug. 28, 2012)

Thomas Donovan
Thomas Donovan
Attorney General (VT)
(Lost)
Democratic
Rosemarie Jackowski
Rosemarie Jackowski
Attorney General (VT)
(Won)
Liberty Union
Jack McMullen
Jack McMullen
Attorney General (VT)
(Won)
Republican
William Sorrell
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic

Vermont Secretary of State
(Aug. 28, 2012)

Jim Condos
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Progressive, Republican, Working Families, Democratic

Vermont Auditor
(Aug. 28, 2012)

Doug Hoffer
Doug Hoffer
Auditor (VT)
(Won)
Democratic
Vincent Illuzzi
Vincent Illuzzi
Auditor (VT)
(Won)
Republican

Vermont Treasurer
(Aug. 28, 2012)

Beth Pearce
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Working Families, Democratic
Don Schramm
Don Schramm
Treasurer (VT)
(Won)
Progressive
Wendy Wilton
Wendy Wilton
Treasurer (VT)
(Won)
Republican

Washington Attorney General
(Aug. 7, 2012)

Reagan Dunn
Reagan Dunn
Attorney General (WA)
(Won)
Republican
Bob Ferguson
Bob Ferguson
Attorney General (WA)
(Won)
Democratic
Stephen Pidgeon
Stephen Pidgeon
Attorney General (WA)
(Lost)

Washington Secretary of State
(Aug. 7, 2012)

David Anderson
David Anderson
Secretary of State (WA)
(Lost)
No Party Preference
Kathleen Drew
Kathleen Drew
Secretary of State (WA)
(Won)
Democratic
Jim Kastama
Jim Kastama
Secretary of State (WA)
(Lost)
Democratic
Karen Murray
Karen Murray
Secretary of State (WA)
(Lost)
Constitution Party
Gregory Nickels
Gregory Nickels
Secretary of State (WA)
(Lost)
Democratic
Sam Wright
Sam Wright
Secretary of State (WA)
(Lost)

Kim Wyman
Kim Wyman
Secretary of State (WA)
(Won)
Republican

Washington Auditor
(Aug. 7, 2012)

Troy Kelley
Troy Kelley
Auditor (WA)
(Won)
Democratic
Mark Miloscia
Mark Miloscia
Auditor (WA)
(Lost)
Democratic
Craig Pridemore
Craig Pridemore
Auditor (WA)
(Lost)
Democratic
James Watkins
James Watkins
Auditor (WA)
(Won)
Republican

Washington Commissioner of Public Lands
(Aug. 7, 2012)

Clint Didier
Clint Didier
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Republican
Peter Goldmark
Peter Goldmark
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Democratic
Stephen Sharon
Stephen Sharon
Commissioner of Public Lands (WA)
(Lost)
No Party Preference

Washington Insurance Commissioner
(Aug. 7, 2012)

John Adams
John Adams
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Republican
Brian Berend
Brian Berend
Insurance Commissioner (WA)
(Lost)

Mike Kreidler
Mike Kreidler
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Democratic
Scott Reilly
Scott Reilly
Insurance Commissioner (WA)
(Lost)
Republican

Washington Superintendent of Public Instruction
(Aug. 7, 2012)

James Bauckman
James Bauckman
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Lost)

John Blair
John Blair
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Lost)

Randy Dorn
Randy Dorn
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Don Hansler
Don Hansler
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Lost)

Ronald Higgins
Ronald Higgins
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Washington Treasurer
(Aug. 7, 2012)

Jim McIntire
Jim McIntire
Treasurer (WA)
(Won)
Democratic

West Virginia Attorney General
(May 8, 2012)

Darrell McGraw, Jr.
Darrell McGraw, Jr.
Attorney General (WV)
(Won)
Democratic
Patrick Morrisey
Patrick Morrisey
Attorney General (WV)
(Won)
Republican

West Virginia Secretary of State
(May 8, 2012)

Brian Savilla
Brian Savilla
Secretary of State (WV)
(Won)
Republican
Natalie Tennant
Natalie Tennant
Secretary of State (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Auditor
(May 8, 2012)

Larry Faircloth
Larry Faircloth
Auditor (WV)
(Won)
Republican
Glen Gainer III
Glen Gainer III
Auditor (WV)
(Won)
Democratic

West Virginia Commissioner of Agriculture
(May 8, 2012)

Walter Helmick
Walter Helmick
Commissioner of Agriculture (WV)
(Won)
Democratic
Joseph Messineo
Joseph Messineo
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Democratic
Stephen Miller
Stephen Miller
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Democratic
Sally Shepherd
Sally Shepherd
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Democratic
Robert Tabb
Robert Tabb
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Democratic
Mike Teets
Mike Teets
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Republican

West Virginia Treasurer
(May 8, 2012)

Stephen Connolly
Stephen Connolly
Treasurer (WV)
(Lost)
Republican
Mike Hall
Mike Hall
Treasurer (WV)
(Won)
Republican
John Perdue
John Perdue
Treasurer (WV)
(Won)
Democratic

Elections

Political Courage Test Return Rate
0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.

Looking for your candidates?

Back to top