2012 Statewide Election National Candidates

State
Stage
Party
Office
Election Status
Lucy Baxley
Public Service Commissioner, President (AL)
(Lost)
Democratic
Twinkle Cavanaugh
Public Service Commissioner, President (AL)
(Won)
Republican
Herndon Inge III
State Board of Education (AL)
District 1
(Lost)
Democratic
Tracy Roberts
State Board of Education (AL)
District 1
(Won)
Republican
Stephanie Bell
State Board of Education (AL)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Ella Bell
State Board of Education (AL)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Jeff Newman
State Board of Education (AL)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Susan Bitter Smith
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Robert Burns
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Marcia Busching
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Christopher Gohl
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Libertarian
Sandra Kennedy
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Thomas Meadows
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Green
Paul Newman
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Democratic
Daniel Pout
Corporation Commissioner (AZ)
(Lost)
Green
Bob Stump
Corporation Commissioner (AZ)
(Won)
Republican
Angelika Schroeder
State Board of Education (CO)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Pam Mazanec
State Board of Education (CO)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
David Eisenhour
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Libertarian
Benjamin Mobley
Insurance Commissioner (DE)
(Lost)
Republican
Karen Weldin Stewart
Insurance Commissioner (DE)
(Won)
Democratic
Chuck Eaton
Public Service Commissioner (GA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Stephen Oppenheimer
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Lost)
Democratic
Brad Ploeger
Public Service Commissioner (GA)
District 3
(Lost)
Libertarian
David Staples
Public Service Commissioner (GA)
District 5
(Lost)
Libertarian
Stan Wise
Public Service Commissioner (GA)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Robert Lindsey, Jr.
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii Incumbent
(Won)
Non-partisan
William Meyers
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii
(Lost)
Non-partisan
Edwin Miranda
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Hawaii
(Lost)
Non-partisan
Dan Ahuna
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau Incumbent
(Won)
Non-partisan
Keola Alalem Worthington
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Liberta Albao
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Jackie Burke
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Kanani Kagawa Fu
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Haunani Pacheco
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Sharon Pomroy
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Ronson Sahut
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
D. Kaliko Santos
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Billy Swain
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Leland Yadao
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Kauai and Niihau
(Lost)
Non-partisan
Collette Machado
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
Molokai and Lanai
(Won)
Non-partisan
Keli'i Akina
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Haunani Apoliona
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large Incumbent
(Won)
Non-partisan
Cal Lee
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Lancelot Lincoln
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Kealii Makekau
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Walter Ritte
Trustee, Office of Hawaiian Affairs (HI)
At-Large
(Lost)
Non-partisan
Kay Fleming
Attorney General (IN)
(Lost)
Democratic
Greg Zoeller
Attorney General (IN)
(Won)
Republican
Connie Lawson
Secretary of State (IN)
(Won)

Tony Bennett
Superintendent of Public Instruction (IN)
(Lost)
Republican
Glenda Ritz
Superintendent of Public Instruction (IN)
(Won)
Democratic
Steve Roberts
State Board of Education (KS)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Carolyn Wims-Campbell
State Board of Education (KS)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Deena Horst
State Board of Education (KS)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Ken Willard
State Board of Education (KS)
District 7 Incumbent
(Won)

Charles Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1
(Lost)
Republican
Oliver Cipollini
Governor's Council (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Bob Jubinville
Governor's Council (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Earl Sholley
Governor's Council (MA)
District 2
(Lost)
Republican
Marilyn Petitto Devaney
Governor's Council (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Thomas Sheff
Governor's Council (MA)
District 3
(Lost)
Unenrolled
Christopher Iannella, Jr.
Governor's Council (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Eileen Duff
Governor's Council (MA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Maura Ryan-Ciardiello
Governor's Council (MA)
District 5
(Lost)
Republican
Terrence Kennedy
Governor's Council (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Jen Caissie
Governor's Council (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Mike Albano
Governor's Council (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Mike Franco
Governor's Council (MA)
District 8
(Lost)
Republican
Dave Browning
Attorney General (MO)
(Lost)
Libertarian
Chris Koster
Attorney General (MO)
(Won)
Democratic
Edward Martin
Attorney General (MO)
(Lost)
Republican
Justin Harter
Secretary of State (MO)
(Lost)
Constitution
Jason Kander
Secretary of State (MO)
(Won)
Democratic
Shane Schoeller
Secretary of State (MO)
(Lost)
Republican
Cisse Spragins
Secretary of State (MO)
(Lost)
Libertarian
Cole McNary
Treasurer (MO)
(Lost)
Republican
Sean O'Toole
Treasurer (MO)
(Lost)
Libertarian
Clint Zweifel
Treasurer (MO)
(Won)
Democratic
Pam Bucy
Attorney General (MT)
(Lost)
Democratic
Tim Fox
Attorney General (MT)
(Won)
Republican
Bradley Johnson
Secretary of State (MT)
(Lost)
Republican
Linda McCulloch
Secretary of State (MT)
(Won)
Democratic
Roger Roots
Secretary of State (MT)
(Lost)
Libertarian
Monica Lindeen
Auditor (MT)
(Won)
Democratic
Derek Skees
Auditor (MT)
(Lost)
Republican
Kirk Bushman
Public Service Commissioner (MT)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Chuck Tooley
Public Service Commissioner (MT)
District 2
(Lost)
Democratic
Roger Koopman
Public Service Commissioner (MT)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
John Vincent
Public Service Commissioner (MT)
District 3
(Lost)
Democratic
Gail Gutsche
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Lost)
Democratic
Bob Lake
Public Service Commissioner (MT)
District 4
(Won)
Republican
Denise Juneau
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Won)
Democratic
Sandy Welch
Superintendent of Public Instruction (MT)
(Lost)
Republican
Roy Cooper III
Attorney General (NC)
(Won)
Democratic
Ed Goodwin
Secretary of State (NC)
(Lost)
Republican
Elaine Marshall
Secretary of State (NC)
(Won)
Democratic
Debra Goldman
Auditor (NC)
(Lost)
Republican
Beth Wood
Auditor (NC)
(Won)
Democratic
Walter Smith
Commissioner of Agriculture (NC)
(Lost)
Democratic
Steve Troxler
Commissioner of Agriculture (NC)
(Won)
Republican
Mike Causey
Commissioner of Insurance (NC)
(Lost)
Republican
Wayne Goodwin
Commissioner of Insurance (NC)
(Won)
Democratic
Cherie Berry
Labor Commissioner (NC)
(Won)
Republican
John Brooks
Labor Commissioner (NC)
(Lost)
Democratic
June Atkinson
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Won)
Democratic
John Tedesco
Superintendent of Public Instruction (NC)
(Lost)
Republican
Janet Cowell
Treasurer (NC)
(Won)
Democratic
Steven Royal
Treasurer (NC)
(Lost)
Republican
Scot Kelsh
Auditor (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Robert Peterson
Auditor (ND)
(Won)
Republican
Adam Hamm
Commissioner of Insurance (ND)
(Won)
Republican
Tom Potter
Commissioner of Insurance (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Randel Christmann
Public Service Commissioner (ND)
(Won)
Republican
Brad Crabtree
Public Service Commissioner (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Joshua Voytek
Public Service Commissioner (ND)
(Lost)
Libertarian
Kirsten Baesler
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Won)

Tracy Potter
Superintendent of Public Instruction (ND)
(Lost)
Non-partisan
Ross Mushik
Treasurer (ND)
(Lost)
Democratic-NPL
Kelly Schmidt
Treasurer (ND)
(Won)
Republican
Frank Landis, Jr.
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican
Tim Schram
Public Service Commissioner (NE)
(Won)
Republican
Raymond Burton
Executive Council (NH)
District 1
(Won)
Republican
Beth Funicella
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Democratic
Tree Wilson
Executive Council (NH)
District 1
(Lost)
Libertarian
Michael Tierney
Executive Council (NH)
District 2
(Lost)
Republican
Colin Van Ostern
Executive Council (NH)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Michael Baldassarre
Executive Council (NH)
District 3
(Lost)
Libertarian
Bill Duncan
Executive Council (NH)
District 3
(Lost)
Democratic
Christopher Sununu
Executive Council (NH)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Ken Blevens, Sr.
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Libertarian
Robert Burns
Executive Council (NH)
District 4
(Lost)
Republican
Christopher Pappas
Executive Council (NH)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Debora Pignatelli
Executive Council (NH)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
David Wheeler
Executive Council (NH)
District 5
(Lost)
Republican
Bob Anthony
Corporation Commissioner (OK)
(Won)
Republican
James Buchal
Attorney General (OR)
(Lost)
Republican
Chris Henry
Attorney General (OR)
(Lost)
Progressive
James Leuenberger
Attorney General (OR)
(Lost)
Libertarian, Constitution
Ellen Rosenblum
Attorney General (OR)
(Won)
Democratic
Kate Brown
Secretary of State (OR)
(Won)
Democratic
Knute Buehler
Secretary of State (OR)
(Lost)
Republican
Bruce Knight
Secretary of State (OR)
(Lost)
Libertarian
Robert Wolfe
Secretary of State (OR)
(Lost)
Progressive
Seth Woolley
Secretary of State (OR)
(Lost)
Pacific Green
Brad Avakian
Commissioner of Labor and Industries (OR)
(Won)
Non-partisan
Bruce Starr
Commissioner of Labor and Industries (OR)
(Lost)
Non-partisan
Tom Cox
Treasurer (OR)
(Lost)
Republican
John Mahler
Treasurer (OR)
(Lost)
Libertarian
Michael Paul Marsh
Treasurer (OR)
(Lost)
Constitution
Ted Wheeler
Treasurer (OR)
(Won)
Democratic
Cameron Whitten
Treasurer (OR)
(Lost)
Progressive
David Freed
Attorney General (PA)
(Lost)
Republican
Kathleen Kane
Attorney General (PA)
(Won)
Democratic
Marakay Rogers
Attorney General (PA)
(Lost)
Libertarian
Eugene DePasquale
Auditor General (PA)
(Won)
Democratic
Alan Goodrich
Auditor General (PA)
(Withdrawn)
Constitution
John Maher
Auditor General (PA)
(Lost)
Republican
Betsy Summers
Auditor General (PA)
(Lost)
Libertarian
Patti Fryman
Treasurer (PA)
(Lost)
Libertarian
Rob McCord
Treasurer (PA)
(Won)
Democratic
Diana Irey Vaughan
Treasurer (PA)
(Lost)
Republican
Christi Craddick
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican
Dale Henry
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Democratic
Chris Kennedy
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Green Party
Thomas Nance III
Railroad Commissioner (TX)
(Withdrawn)
Libertarian
Jaime Perez
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Libertarian
Barry Smitherman
Railroad Commissioner (TX)
(Won)
Republican
Vivekananda Wall
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Libertarian
Josh Wendel
Railroad Commissioner (TX)
(Lost)
Green Party
Martha Dominguez
State Board of Education (TX)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Carlos Garza
State Board of Education (TX)
District 1
(Lost)
Republican
Ruben Cortez, Jr.
State Board of Education (TX)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Lenard Nelson
State Board of Education (TX)
District 2
(Lost)
Libertarian
Laurie Turner
State Board of Education (TX)
District 2
(Lost)
Republican
Marisa Perez
State Board of Education (TX)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
David Williams
State Board of Education (TX)
District 3
(Lost)
Republican
Lawrence Allen, Jr.
State Board of Education (TX)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Dorothy Olmos
State Board of Education (TX)
District 4
(Lost)
Republican
Rebecca Bell-Metereau
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Democratic
Mark Loewe
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Libertarian
Ken Mercer
State Board of Education (TX)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Irene Scharf
State Board of Education (TX)
District 5
(Lost)
Green Party
Donna Bahorich
State Board of Education (TX)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Gene Clark
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Libertarian
Traci Jensen
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Democratic
G. Molison
State Board of Education (TX)
District 6
(Lost)
Green Party
David Bradley
State Board of Education (TX)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Matthew Petre
State Board of Education (TX)
District 7
(Lost)
Libertarian
Barbara Cargill
State Board of Education (TX)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Dexter Smith
State Board of Education (TX)
District 8
(Lost)
Democratic
Sherri Little
State Board of Education (TX)
District 9
(Lost)
Libertarian
Thomas Ratliff
State Board of Education (TX)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Judy Jennings
State Board of Education (TX)
District 10
(Lost)
Democratic
Tom Maynard
State Board of Education (TX)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
Jason Darr
State Board of Education (TX)
District 11
(Lost)
Libertarian
Pat Hardy
State Board of Education (TX)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Tincy Miller
State Board of Education (TX)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Lois Parrott
State Board of Education (TX)
District 12
(Lost)
Democratic
Mavis Knight
State Board of Education (TX)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
S. Russell
State Board of Education (TX)
District 13
(Lost)
Republican
Stephen Hawkins
State Board of Education (TX)
District 14
(Lost)
Libertarian
Sue Melton-Malone
State Board of Education (TX)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican
Marty Rowley
State Board of Education (TX)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Steven Schafersman
State Board of Education (TX)
District 15
(Lost)
Democratic
Andrew McCullough
Attorney General (UT)
(Lost)
Libertarian
Dee Smith
Attorney General (UT)
(Lost)
Democratic
John Swallow
Attorney General (UT)
(Won)
Republican
John Dougall
Auditor (UT)
(Won)
Republican
Richard Proctor
Auditor (UT)
(Lost)
Constitution
Mark Sage
Auditor (UT)
(Lost)
Democratic
Richard Ellis
Treasurer (UT)
(Won)
Republican
Vincent Marcus III
Treasurer (UT)
(Lost)
Libertarian
Christopher Stout
Treasurer (UT)
(Lost)
Democratic
Rosemarie Jackowski
Attorney General (VT)
(Lost)
Liberty Union
Jack McMullen
Attorney General (VT)
(Lost)
Republican
William Sorrell
Attorney General (VT)
(Won)
Democratic
Ed Stanak
Attorney General (VT)
(Lost)
Progressive
Jim Condos
Secretary of State (VT)
(Won)
Progressive, Republican, Working Families, Democratic
Mary Alice Herbert
Secretary of State (VT)
(Lost)
Liberty Union
Doug Hoffer
Auditor (VT)
(Won)
Democratic
Vincent Illuzzi
Auditor (VT)
(Lost)
Republican
Jerry Levy
Auditor (VT)
(Lost)
Liberty Union
Jessica Diamondstone
Treasurer (VT)
(Lost)
Liberty Union
Beth Pearce
Treasurer (VT)
(Won)
Working Families, Democratic
Don Schramm
Treasurer (VT)
(Lost)
Progressive
Wendy Wilton
Treasurer (VT)
(Lost)
Republican
Reagan Dunn
Attorney General (WA)
(Lost)
Republican
Bob Ferguson
Attorney General (WA)
(Won)
Democratic
Kathleen Drew
Secretary of State (WA)
(Lost)
Democratic
Kim Wyman
Secretary of State (WA)
(Won)
Republican
Troy Kelley
Auditor (WA)
(Won)
Democratic
James Watkins
Auditor (WA)
(Lost)
Republican
Clint Didier
Commissioner of Public Lands (WA)
(Lost)
Republican
Peter Goldmark
Commissioner of Public Lands (WA)
(Won)
Democratic
John Adams
Insurance Commissioner (WA)
(Lost)
Republican
Mike Kreidler
Insurance Commissioner (WA)
(Won)
Democratic
Randy Dorn
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Won)

Ronald Higgins
Superintendent of Public Instruction (WA)
(Withdrawn)

Sharon Hanek
Treasurer (WA)
(Lost)
Republican
Jim McIntire
Treasurer (WA)
(Won)
Democratic
Darrell McGraw, Jr.
Attorney General (WV)
(Lost)
Democratic
Patrick Morrisey
Attorney General (WV)
(Won)
Republican
Brian Savilla
Secretary of State (WV)
(Lost)
Republican
Natalie Tennant
Secretary of State (WV)
(Won)
Democratic
Larry Faircloth
Auditor (WV)
(Lost)
Republican
Glen Gainer III
Auditor (WV)
(Won)
Democratic
Walter Helmick
Commissioner of Agriculture (WV)
(Won)
Democratic
Kent Leonhardt
Commissioner of Agriculture (WV)
(Lost)
Republican
Mike Hall
Treasurer (WV)
(Lost)
Republican
John Perdue
Treasurer (WV)
(Won)
Democratic

Political Courage Test Return Rate 0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.