Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Candidates

2012 State Legislative Election National Candidates

Alaska State House District 1
(Aug. 28, 2012)

Janice Golub
Janice Golub
State House (AK)
District 1
(Won)
Democratic

Alaska State House District 2
(Aug. 28, 2012)

Bob Miller
Bob Miller
State House (AK)
District 2
(Won)
Democratic

Alaska State House District 4
(Aug. 28, 2012)

Scott Kawasaki
Scott Kawasaki
State House (AK)
District 4
(Won)
Democratic

Alaska State House District 5
(Aug. 28, 2012)

David Watts
David Watts
State House (AK)
District 5
(Won)
Democratic

Alaska State House District 6
(Aug. 28, 2012)

Jamey Duhamel
Jamey Duhamel
State House (AK)
District 6
(Won)
Democratic

Alaska State House District 9
(Aug. 28, 2012)

Blake Merrifield
Blake Merrifield
State House (AK)
District 9
(Won)
Democratic

Alaska State House District 10
(Aug. 28, 2012)

Pam Rahn
Pam Rahn
State House (AK)
District 10
(Won)
Democratic

Alaska State House District 13
(Aug. 28, 2012)

Hal Gazaway
Hal Gazaway
State House (AK)
District 13
(Won)
Democratic
Shirley Wendt
Shirley Wendt
State House (AK)
District 13
(Lost)
Democratic

Alaska State House District 14
(Aug. 28, 2012)

Max Gruenberg, Jr.
Max Gruenberg, Jr.
State House (AK)
District 14
(Won)
Democratic

Alaska State House District 15
(Aug. 28, 2012)

Andy Josephson
Andy Josephson
State House (AK)
District 15
(Won)
Democratic

Alaska State House District 16
(Aug. 28, 2012)

Hugh Brown III
Hugh Brown III
State House (AK)
District 16
(Lost)
Democratic
Harriet Drummond
Harriet Drummond
State House (AK)
District 16
(Won)
Democratic

Alaska State House District 17
(Aug. 28, 2012)

Geran Tarr
Geran Tarr
State House (AK)
District 17
(Won)
Democratic
Cal Williams
Cal Williams
State House (AK)
District 17
(Lost)
Democratic

Alaska State House District 18
(Aug. 28, 2012)

Les Gara
Les Gara
State House (AK)
District 18
(Won)
Democratic

Alaska State House District 19
(Aug. 28, 2012)

Lindsey Holmes
Lindsey Holmes
State House (AK)
District 19
(Won)
Democratic

Alaska State House District 20
(Aug. 28, 2012)

Michelle Scannell
Michelle Scannell
State House (AK)
District 20
(Won)
Democratic

Alaska State House District 21
(Aug. 28, 2012)

Jodie Dominguez
Jodie Dominguez
State House (AK)
District 21
(Won)
Democratic

Alaska State House District 22
(Aug. 28, 2012)

Chris Tuck
Chris Tuck
State House (AK)
District 22
(Won)
Democratic

Alaska State House District 23
(Aug. 28, 2012)

Lupe Marroquin
Lupe Marroquin
State House (AK)
District 23
(Won)
Democratic

Alaska State House District 24
(Aug. 28, 2012)

Patti Higgins
Patti Higgins
State House (AK)
District 24
(Won)
Democratic

Alaska State House District 25
(Aug. 28, 2012)

Lynette Moreno-Hinz
Lynette Moreno-Hinz
State House (AK)
District 25
(Lost)
Democratic
Pete Petersen
Pete Petersen
State House (AK)
District 25
(Won)
Democratic

Alaska State House District 26
(Aug. 28, 2012)

Roberta Goughnour
Roberta Goughnour
State House (AK)
District 26
(Won)
Democratic

Alaska State House District 30
(Aug. 28, 2012)

Elizabeth Diament
Elizabeth Diament
State House (AK)
District 30
(Won)
Democratic

Alaska State House District 32
(Aug. 28, 2012)

Beth Kerttula
Beth Kerttula
State House (AK)
District 32
(Won)
Democratic

Alaska State House District 33
(Aug. 28, 2012)

Matt Olsen
Matt Olsen
State House (AK)
District 33
(Won)
Democratic

Alaska State House District 34
(Aug. 28, 2012)

Jonathan Kreiss-Tomkins
Jonathan Kreiss-Tomkins
State House (AK)
District 34
(Won)
Democratic

Alaska State House District 36
(Aug. 28, 2012)

Bryce Edgmon
Bryce Edgmon
State House (AK)
District 36
(Won)
Democratic
Russell Nelson
Russell Nelson
State House (AK)
District 36
(Lost)
Democratic

Alaska State House District 37
(Aug. 28, 2012)

Bob Herron
Bob Herron
State House (AK)
District 37
(Won)
Democratic

Alaska State House District 38
(Aug. 28, 2012)

David Guttenberg
David Guttenberg
State House (AK)
District 38
(Won)
Democratic

Alaska State House District 39
(Aug. 28, 2012)

Neal Foster
Neal Foster
State House (AK)
District 39 Incumbent
(Won)
Democratic
Woodie Salmon
Woodie Salmon
State House (AK)
District 39
(Lost)
Democratic

Alaska State House District 40
(Aug. 28, 2012)

Adeline Hopson
Adeline Hopson
State House (AK)
District 40
(Lost)
Democratic
Bennie Nageak
Bennie Nageak
State House (AK)
District 40 Incumbent
(Won)
Democratic
Robert Nelson
Robert Nelson
State House (AK)
District 40
(Lost)
Democratic
Greta Schuerch
Greta Schuerch
State House (AK)
District 40
(Lost)
Democratic

Alaska State Senate A
(Aug. 28, 2012)

Joe Thomas
Joe Thomas
State Senate (AK)
A
(Won)
Democratic

Alaska State Senate B
(Aug. 28, 2012)

Joe Paskvan
Joe Paskvan
State Senate (AK)
B
(Won)
Democratic

Alaska State Senate C
(Aug. 28, 2012)

Anne Sudkamp
Anne Sudkamp
State Senate (AK)
C
(Won)
Democratic

Alaska State Senate E
(Aug. 28, 2012)

Susan Parsons-Herman
Susan Parsons-Herman
State Senate (AK)
E
(Won)
Democratic

Alaska State Senate F
(Aug. 28, 2012)

Daniel Elliott
Daniel Elliott
State Senate (AK)
F
(Lost)
Democratic
Martin Lindeke
Martin Lindeke
State Senate (AK)
F
(Won)
Democratic

Alaska State Senate G
(Aug. 28, 2012)

Bill Wielechowski
Bill Wielechowski
State Senate (AK)
G
(Won)
Democratic

Alaska State Senate H
(Aug. 28, 2012)

Berta Gardner
Berta Gardner
State Senate (AK)
H
(Won)
Democratic

Alaska State Senate I
(Aug. 28, 2012)

Johnny Ellis
Johnny Ellis
State Senate (AK)
I
(Won)
Democratic

Alaska State Senate J
(Aug. 28, 2012)

Hollis French II
Hollis French II
State Senate (AK)
J
(Won)
Democratic, Republican
Hollis French II
Hollis French II
State Senate (AK)
J
(Lost)
Democratic, Republican

Alaska State Senate K
(Aug. 28, 2012)

Roselynn Cacy
Roselynn Cacy
State Senate (AK)
K
(Won)
Democratic

Alaska State Senate L
(Aug. 28, 2012)

Jacob Hale
Jacob Hale
State Senate (AK)
L
(Won)
Democratic

Alaska State Senate M
(Aug. 28, 2012)

Harry Crawford, Jr.
Harry Crawford, Jr.
State Senate (AK)
M
(Lost)
Democratic
Bettye Davis
Bettye Davis
State Senate (AK)
M
(Won)
Democratic

Alaska State Senate Q
(Aug. 28, 2012)

Albert Kookesh
Albert Kookesh
State Senate (AK)
Q
(Won)
Democratic

Alaska State Senate R
(Aug. 28, 2012)

Robert J Henrichs
Robert J Henrichs
State Senate (AK)
R
(Won)
Democratic

Alaska State Senate S
(Aug. 28, 2012)

Lyman Hoffman
Lyman Hoffman
State Senate (AK)
S Incumbent
(Won)
Democratic

Alaska State Senate T
(Aug. 28, 2012)

Donald Olson
Donald Olson
State Senate (AK)
T Incumbent
(Won)
Democratic

Alabama State House District 30 (Special Election)
(Oct. 23, 2012)

Beth McGlaughn
Beth McGlaughn
State House (AL)
District 30 (Special Election)
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 3
(May 22, 2012)

Brent Talley
Brent Talley
State House (AR)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 4
(May 22, 2012)

Fonda Hawthorne
Fonda Hawthorne
State House (AR)
District 4
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 5
(May 22, 2012)

David Fielding
David Fielding
State House (AR)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 7
(May 22, 2012)

John Baine
John Baine
State House (AR)
District 7 Incumbent
(Too Close To Call)
Democratic
Albert Glover
Albert Glover
State House (AR)
District 7
(Too Close To Call)
Democratic
James McMenis
James McMenis
State House (AR)
District 7
(Lost)
Democratic

Arkansas State House District 8
(May 22, 2012)

Jeff Wardlaw
Jeff Wardlaw
State House (AR)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 9
(May 22, 2012)

Robert Cornelius
Robert Cornelius
State House (AR)
District 9
(Lost)
Democratic
Sheilla Lampkin
Sheilla Lampkin
State House (AR)
District 9
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 10
(May 22, 2012)

Dorothy Hall
Dorothy Hall
State House (AR)
District 10
(Too Close To Call)
Democratic
Mike Holcomb
Mike Holcomb
State House (AR)
District 10 Incumbent
(Too Close To Call)
Democratic
Gene Yarbrough
Gene Yarbrough
State House (AR)
District 10
(Lost)
Democratic

Arkansas State House District 11
(May 22, 2012)

Mark McElroy
Mark McElroy
State House (AR)
District 11 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 12
(May 22, 2012)

Chris Richey
Chris Richey
State House (AR)
District 12 Incumbent
(Won)
Democratic
Jerome Turner
Jerome Turner
State House (AR)
District 12
(Lost)
Democratic

Arkansas State House District 13
(May 22, 2012)

David Hillman
David Hillman
State House (AR)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 14
(May 22, 2012)

Walls McCrary
Walls McCrary
State House (AR)
District 14
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 15
(May 22, 2012)

Charles Tadlock
Charles Tadlock
State House (AR)
District 15
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 16
(May 22, 2012)

James Word
James Word
State House (AR)
District 16
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 17
(May 22, 2012)

Henry Wilkins IV
Henry Wilkins IV
State House (AR)
District 17
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 18
(May 22, 2012)

Fred Harris
Fred Harris
State House (AR)
District 18
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 19
(May 22, 2012)

Nate Steel
Nate Steel
State House (AR)
District 19
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 20
(May 22, 2012)

Lewis Diggs
Lewis Diggs
State House (AR)
District 20
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 24
(May 22, 2012)

Jimmie Harmon
Jimmie Harmon
State House (AR)
District 24
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 25
(May 22, 2012)

John Vines
John Vines
State House (AR)
District 25 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 26
(May 22, 2012)

Butch Hightower
Butch Hightower
State House (AR)
District 26
(Lost)
Democratic
David Kizzia
David Kizzia
State House (AR)
District 26
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 28
(May 22, 2012)

Barbara Nix
Barbara Nix
State House (AR)
District 28
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 29
(May 22, 2012)

Fred Love
Fred Love
State House (AR)
District 29 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 30
(May 22, 2012)

Charles Armstrong
Charles Armstrong
State House (AR)
District 30 Incumbent
(Too Close To Call)
Democratic
Tommy Branch, Jr.
Tommy Branch, Jr.
State House (AR)
District 30
(Too Close To Call)
Democratic
Norith Lee Ellison
Norith Lee Ellison
State House (AR)
District 30
(Lost)
Democratic

Arkansas State House District 31
(May 22, 2012)

Tom Formicola
Tom Formicola
State House (AR)
District 31
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 32
(May 22, 2012)

Barbara Graves
Barbara Graves
State House (AR)
District 32
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 33
(May 22, 2012)

Mark Roberston
Mark Roberston
State House (AR)
District 33
(Lost)
Democratic
Warwick Sabin
Warwick Sabin
State House (AR)
District 33 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 34
(May 22, 2012)

John Walker
John Walker
State House (AR)
District 34 Incumbent
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 35
(May 22, 2012)

John Edwards
John Edwards
State House (AR)
District 35
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 36
(May 22, 2012)

Darrin Williams
Darrin Williams
State House (AR)
District 36
(Won)
Democratic

Arkansas State House District 37
(May 22, 2012)

Eddie Armstrong III
Eddie Armstrong III
State House (AR)
District 37 Incumbent
(Won)
Democratic
Lisa Smith
Lisa Smith
State House (AR)
District 37
(Lost)
Democratic

Elections

Political Courage Test Return Rate
9.17%

Looking for your candidates?

Skip to top
Back to top