2012 State Judicial Election National Candidates

State
Stage
Party
Office
Election Status
Roy Moore
Chief Justice of the Supreme Court (AL)
(Won)
Republican
Bob Vance
Chief Justice of the Supreme Court (AL)
(Lost)
Democratic
Tommy Bryan
Associate Justice of the Supreme Court (AL)
Place 1
(Won)
Republican
Lyn Stuart
Associate Justice of the Supreme Court (AL)
Place 2
(Won)
Republican
Glenn Murdock
Associate Justice of the Supreme Court (AL)
Place 3
(Won)
Republican
Jim Main
Associate Justice of the Supreme Court (AL)
Place 4
(Won)
Republican
Josephine Hart
Associate Justice of the Supreme Court (AR)
Position 4 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Nathan Coats
Justice of the Supreme Court (CO)
(Lost)
Non-partisan
R. Lewis
Justice of the Supreme Court (FL)
(Won)
No Party Affiliation
Barbara Pariente
Justice of the Supreme Court (FL)
(Won)
No Party Affiliation
Peggy Quince
Justice of the Supreme Court (FL)
(Won)
No Party Affiliation
Carol Hunstein
Justice of the Supreme Court (GA)
(Won)
Non-partisan
Harold Melton
Justice of the Supreme Court (GA)
(Won)
Non-partisan
Hugh Thompson
Justice of the Supreme Court (GA)
(Won)
Non-partisan
Daniel Eismann
Chief Justice of the Supreme Court (ID)
(Won)
Non-partisan
James Riley
Justice of the Supreme Court (IL)
District 1
(Lost)
Republican
Mary Jane Theis
Justice of the Supreme Court (IL)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Steven David
Justice of the Supreme Court (IN)
(Won)
Non-partisan
Robert Rucker
Justice of the Supreme Court (IN)
(Won)
Non-partisan
Nancy Caplinger-Moritz
Justice of the Supreme Court (KS)
(Won)

Will Scott
Justice of the Supreme Court (KY)
District 7 Incumbent
(Won)
No Party Affiliation
Janet Stumbo
Justice of the Supreme Court (KY)
District 7
(Lost)
No Party Affiliation
Robert McDonald
Judge of the Appellate Court (MD)
Second Appellate Judicial Circuit Incumbent
(Won)
Non-partisan
Lynne Battaglia
Judge of the Appellate Court (MD)
Third Appellate Judicial Circuit Incumbent
(Won)
Non-partisan
Robert Bell
Judge of the Appellate Court (MD)
Sixth Appellate Judicial Circuit
(Won)
Non-partisan
Mindy Barry
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Douglas Dern
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Shelia Johnson
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Connie Kelley
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Stephen Markman
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Bridget McCormack
Justice of the Supreme Court (MI)
(Won)
Non-partisan
Kerry Morgan
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Colleen O'Brien
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Robert Roddis
Justice of the Supreme Court (MI)
(Lost)
Non-partisan
Brian Zahra
Justice of the Supreme Court (MI)
(Won)
Non-partisan
Lorie Skjerven Gildea
Chief Justice of the Supreme Court (MN)
(Won)

Dan Griffith
Chief Justice of the Supreme Court (MN)
(Lost)
Non-partisan
G. Barry Anderson
Associate Justice of the Supreme Court (MN)
Place 1
(Won)

Dean Barkley
Associate Justice of the Supreme Court (MN)
Place 1
(Lost)

David Stras
Associate Justice of the Supreme Court (MN)
Place 4
(Won)

George Draper III
Justice of the Supreme Court (MO)
(Won)
Non-partisan
William Waller, Jr.
Chief Justice of the Supreme Court (MS)
District 1 Place 1 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Earle Banks
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 1 Place 1
(Lost)
Non-partisan
Leslie King
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 1 Place 2 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Talmadge Braddock
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 2 Place 3
(Lost)
Non-partisan
Michael Randolph
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 2 Place 3
(Won)
Non-partisan
Josiah Coleman
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 3 Place 3 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Flip Phillips
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 3 Place 3
(Lost)
Non-partisan
Lydia Quarles
Associate Justice of the Supreme Court (MS)
District 3 Place 3
(Withdrawn)
Non-partisan
Laurie McKinnon
Justice of the Supreme Court (MT)
Seat 5 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Ed Sheehy
Justice of the Supreme Court (MT)
Seat 5
(Lost)
Non-partisan
Brian Morris
Justice of the Supreme Court (MT)
Seat 6
(Won)
Non-partisan
Samuel Ervin IV
Associate Justice of the Supreme Court (NC)
(Lost)
Non-partisan
Paul Newby
Associate Justice of the Supreme Court (NC)
(Won)
Non-partisan
Daniel Crothers
Justice of the Supreme Court (ND)
(Won)

Richard Bosson
Justice of the Supreme Court (NM)
(Lost)
Other
Paul Kennedy
Justice of the Supreme Court (NM)
(Lost)
Republican
Barbara Vigil
Justice of the Supreme Court (NM)
(Won)
Democratic
Michael Cherry
Justice of the Supreme Court (NV)
Seat C Incumbent
(Won)
Non-partisan
Michael Douglas
Justice of the Supreme Court (NV)
Seat F Incumbent
(Won)
Non-partisan
Nancy Saitta
Justice of the Supreme Court (NV)
Seat G Incumbent
(Won)
Non-partisan
Yvette Brown
Justice of the Supreme Court (OH)
(Lost)
Democratic, Non-partisan
Bob Cupp
Justice of the Supreme Court (OH)
(Lost)
Republican, Non-partisan
Sharon Kennedy
Justice of the Supreme Court (OH)
(Won)
Republican, Non-partisan
Terrence O'Donnell
Justice of the Supreme Court (OH)
(Won)
Republican, Non-partisan
William Michael O'Neill
Justice of the Supreme Court (OH)
(Won)
Democratic, Non-partisan
Robert Price
Justice of the Supreme Court (OH)
(Withdrawn)
Democratic
Michael Skindell
Justice of the Supreme Court (OH)
(Lost)
Non-partisan
Noma Gurich
Justice of the Supreme Court (OK)
District 3 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Yvonne Kauger
Justice of the Supreme Court (OK)
District 4 Incumbent
(Won)
Non-partisan
James Edmondson
Justice of the Supreme Court (OK)
District 7 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Douglas Combs
Justice of the Supreme Court (OK)
District 8 Incumbent
(Won)
Non-partisan
Richard Baldwin
Judge of the Supreme Court (OR)
(Won)
Non-partisan
David Brewer
Judge of the Supreme Court (OR)
(Won)
Non-partisan
Nena Cook
Judge of the Supreme Court (OR)
(Lost)
Non-partisan
Virginia Linder
Judge of the Supreme Court (OR)
(Lost)

Roberto Koelsch
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 2
(Lost)
Libertarian
Don Willett
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 2 Incumbent
(Won)
Republican
John Devine
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 4 Incumbent
(Won)
Republican
Tom Oxford
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 4
(Lost)
Libertarian
Charles Waterbury
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 4
(Lost)
Green Party
Mark Ash
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 6
(Lost)
Libertarian
Jim Chisholm
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 6
(Lost)
Green Party
Nathan Hecht
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 6
(Won)
Republican
Michele Petty
Justice of the Supreme Court (TX)
Place 6
(Lost)
Democratic
Keith Hampton
Presiding Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 1
(Lost)
Democratic
Sharon Keller
Presiding Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 1 Incumbent
(Won)
Republican
Lance Stott
Presiding Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 1
(Lost)
Libertarian
Mark Bennett
Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 7
(Lost)
Libertarian
Barbara Hervey
Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 7 Incumbent
(Won)
Republican
Elsa Alcala
Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 8 Incumbent
(Won)
Republican
William Strange III
Judge of the Court of Criminal Appeals (TX)
Place 8
(Lost)
Libertarian
Susan Owens
Justice of the Supreme Court (WA)
Position 2 Incumbent
(Won)

Steve Gonzalez
Justice of the Supreme Court (WA)
Position 8 Incumbent
(Won)

Sheryl McCloud
Justice of the Supreme Court (WA)
Position 9 Incumbent
(Won)

Richard Sanders
Justice of the Supreme Court (WA)
Position 9
(Lost)

Letitia Chafin
Justice of the Supreme Court (WV)
(Lost)
Democratic
Robin Davis
Justice of the Supreme Court (WV)
(Won)
Democratic
Allen Loughry
Justice of the Supreme Court (WV)
(Won)
Republican
John Yoder
Justice of the Supreme Court (WV)
(Lost)
Republican

Political Courage Test Return Rate 0%

These candidates are still in testing or this office is not tested.