2012 Congressional General Election Nationwide Candidates

State
Stage
Party
Office
Election Status
Sharon Cissna
U.S. House (AK)
At-Large
(Lost)
Democratic
Jim McDermott
U.S. House (AK)
At-Large
(Lost)
Libertarian
Don Young
U.S. House (AK)
At-Large Incumbent
(Won)
Republican
Jo Bonner, Jr.
U.S. House (AL)
District 1
(Won)
Republican
Therese Ford
U.S. House (AL)
District 2
(Lost)
Democratic
Martha Roby
U.S. House (AL)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
John Harris
U.S. House (AL)
District 3
(Lost)
Democratic
Mike Rogers
U.S. House (AL)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Robert Aderholt
U.S. House (AL)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Daniel Boman
U.S. House (AL)
District 4
(Lost)
Democratic
Mo Brooks
U.S. House (AL)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Charlie Holley
U.S. House (AL)
District 5
(Lost)
Democratic
Spencer Bachus
U.S. House (AL)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Penny Bailey
U.S. House (AL)
District 6
(Lost)
Democratic
Don Chamberlain
U.S. House (AL)
District 7
(Lost)
Republican
Terri Sewell
U.S. House (AL)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Rick Crawford
U.S. House (AR)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Scott Ellington
U.S. House (AR)
District 1
(Lost)
Democratic
Jacob Holloway
U.S. House (AR)
District 1
(Lost)
Green Party
Jessica Paxton
U.S. House (AR)
District 1
(Lost)
Libertarian
Tim Griffin
U.S. House (AR)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Chris Hayes
U.S. House (AR)
District 2
(Lost)
Libertarian
Herb Rule
U.S. House (AR)
District 2
(Lost)
Democratic
Barbara Ward
U.S. House (AR)
District 2
(Lost)
Green Party
Kenneth Aden
U.S. House (AR)
District 3
(Withdrawn)
Democratic
Rebekah Kennedy
U.S. House (AR)
District 3
(Lost)
Green Party
David Pangrac
U.S. House (AR)
District 3
(Lost)
Libertarian
Steve Womack
U.S. House (AR)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Tom Cotton
U.S. House (AR)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Josh Drake
U.S. House (AR)
District 4
(Lost)
Green Party
Gene Jeffress
U.S. House (AR)
District 4
(Lost)
Democratic
Bobby Tullis
U.S. House (AR)
District 4
(Lost)
Libertarian
Fatumalala Al-Sheri
U.S. House (AS)
Delegate
(Lost)
Independent
Eni Faleomavaega
U.S. House (AS)
Delegate Incumbent
(Won)
Democratic
Rosie Lancaster
U.S. House (AS)
Delegate
(Lost)
Independent
Kereti Mata'utia, Jr.
U.S. House (AS)
Delegate
(Lost)
Independent
Amata Coleman Radewagen
U.S. House (AS)
Delegate
(Lost)
Republican
Richard Carmona
U.S. Senate (AZ)
(Lost)
Democratic
Jeff Flake
U.S. Senate (AZ)
(Won)
Republican
Marc Victor
U.S. Senate (AZ)
(Lost)
Libertarian
Kim Allen
U.S. House (AZ)
District 1
(Lost)
Libertarian
Ann Kirkpatrick
U.S. House (AZ)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Jonathan Paton
U.S. House (AZ)
District 1
(Lost)
Republican
Ron Barber
U.S. House (AZ)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Martha McSally
U.S. House (AZ)
District 2
(Lost)
Republican
Raúl Grijalva
U.S. House (AZ)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Blanca Guerra
U.S. House (AZ)
District 3
(Lost)
Libertarian
Gabby Saucedo Mercer
U.S. House (AZ)
District 3
(Lost)
Republican
Paul Gosar
U.S. House (AZ)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Richard Grayson
U.S. House (AZ)
District 4
(Lost)
Americans Elect
Joe Pamelia
U.S. House (AZ)
District 4
(Lost)
Libertarian
Johnnie Robinson
U.S. House (AZ)
District 4
(Lost)
Democratic
Spencer Morgan
U.S. House (AZ)
District 5
(Lost)
Democratic
Matt Salmon
U.S. House (AZ)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Jack Anderson
U.S. House (AZ)
District 6
(Lost)
Libertarian
Matt Jette
U.S. House (AZ)
District 6
(Lost)
Democratic
Mark Salazar
U.S. House (AZ)
District 6
(Lost)
Green
David Schweikert
U.S. House (AZ)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Joe Cobb
U.S. House (AZ)
District 7
(Lost)
Libertarian
Ed Pastor
U.S. House (AZ)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Ron Barber
U.S. House (AZ)
District 8
(Lost)
Democratic
Jesse Kelly
U.S. House (AZ)
District 8
(Lost)
Republican
Charlie Manolakis
U.S. House (AZ)
District 8
(Lost)
Green Party
Stephen Dolgos
U.S. House (AZ)
District 8
(Lost)
Other
Trent Franks
U.S. House (AZ)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Gene Scharer
U.S. House (AZ)
District 8
(Lost)
Democratic
Powell Gammill
U.S. House (AZ)
District 9
(Lost)
Libertarian
Vernon Parker
U.S. House (AZ)
District 9
(Lost)
Republican
Kyrsten Sinema
U.S. House (AZ)
District 9 Incumbent
(Won)
Democratic
Elizabeth Emken
U.S. Senate (CA)
(Lost)
Republican
Dianne Feinstein
U.S. Senate (CA)
(Won)
Democratic
Doug LaMalfa
U.S. House (CA)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Jim Reed
U.S. House (CA)
District 1
(Lost)
Democratic
Jared Huffman
U.S. House (CA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Daniel Roberts
U.S. House (CA)
District 2
(Lost)
Republican
John Garamendi
U.S. House (CA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Kimberly Vann
U.S. House (CA)
District 3
(Lost)
Republican
Tom McClintock
U.S. House (CA)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Jack Uppal
U.S. House (CA)
District 4
(Lost)
Democratic
Joseph Loftin, Jr.
U.S. House (CA)
District 5
(Lost)
Republican
Mike Thompson
U.S. House (CA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Doris Matsui
U.S. House (CA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Joseph McCray, Sr.
U.S. House (CA)
District 6
(Lost)
Republican
Ami Bera
U.S. House (CA)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Dan Lungren
U.S. House (CA)
District 7
(Lost)
Republican
Paul Cook
U.S. House (CA)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Gregg Imus
U.S. House (CA)
District 8
(Lost)
Republican
Ricky Gill
U.S. House (CA)
District 9
(Lost)
Republican
Jerry McNerney
U.S. House (CA)
District 9 Incumbent
(Won)
Democratic
Jeff Denham
U.S. House (CA)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
Jose Hernandez
U.S. House (CA)
District 10
(Lost)
Democratic
Virginia Fuller
U.S. House (CA)
District 11
(Lost)
Republican
George Miller
U.S. House (CA)
District 11 Incumbent
(Won)
Democratic
John Dennis
U.S. House (CA)
District 12
(Lost)
Republican
Nancy Pelosi
U.S. House (CA)
District 12 Incumbent
(Won)
Democratic
Barbara Lee
U.S. House (CA)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
Marilyn Singleton
U.S. House (CA)
District 13
(Lost)
Independent
Deborah Bacigalupi
U.S. House (CA)
District 14
(Lost)
Republican
Jackie Speier
U.S. House (CA)
District 14 Incumbent
(Won)
Democratic
Pete Stark
U.S. House (CA)
District 15
(Lost)
Democratic
Eric Swalwell
U.S. House (CA)
District 15 Incumbent
(Won)
Democratic
Jim Costa
U.S. House (CA)
District 16 Incumbent
(Won)
Democratic
Brian Whelan
U.S. House (CA)
District 16
(Lost)
Republican
Mike Honda
U.S. House (CA)
District 17 Incumbent
(Won)
Democratic
Evelyn Li
U.S. House (CA)
District 17
(Lost)
Republican
Dave Chapman
U.S. House (CA)
District 18
(Lost)
Republican
Anna Eshoo
U.S. House (CA)
District 18 Incumbent
(Won)
Democratic
Zoe Lofgren
U.S. House (CA)
District 19 Incumbent
(Won)
Democratic
Robert Murray
U.S. House (CA)
District 19
(Lost)
Republican
Sam Farr
U.S. House (CA)
District 20 Incumbent
(Won)
Democratic
Jeff Taylor
U.S. House (CA)
District 20
(Lost)
Republican
John Hernandez
U.S. House (CA)
District 21
(Lost)
Democratic
David Valadao
U.S. House (CA)
District 21 Incumbent
(Won)
Republican
Otto Lee
U.S. House (CA)
District 22
(Lost)
Democratic
Devin Nunes
U.S. House (CA)
District 22 Incumbent
(Won)
Republican
Kevin McCarthy
U.S. House (CA)
District 23 Incumbent
(Won)
Republican
Terry Phillips
U.S. House (CA)
District 23
(Lost)
Independent
Lois Capps
U.S. House (CA)
District 24 Incumbent
(Won)
Democratic
Abel Maldonado
U.S. House (CA)
District 24
(Lost)
Republican
Buck McKeon
U.S. House (CA)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican
Lee Rogers
U.S. House (CA)
District 25
(Lost)
Democratic
Julia Brownley
U.S. House (CA)
District 26 Incumbent
(Won)
Democratic
Tony Strickland
U.S. House (CA)
District 26
(Lost)
Republican
Judy Chu
U.S. House (CA)
District 27 Incumbent
(Won)
Democratic
Jack Orswell
U.S. House (CA)
District 27
(Lost)
Republican
Phil Jennerjahn
U.S. House (CA)
District 28
(Lost)
Republican
Adam Schiff
U.S. House (CA)
District 28 Incumbent
(Won)
Democratic
Tony Cárdenas
U.S. House (CA)
District 29 Incumbent
(Won)
Democratic
David Hernandez, Jr.
U.S. House (CA)
District 29
(Lost)
No Party Affiliation
Howard Berman
U.S. House (CA)
District 30
(Lost)
Democratic
Brad Sherman
U.S. House (CA)
District 30 Incumbent
(Won)
Democratic
Robert Dutton
U.S. House (CA)
District 31
(Lost)
Republican
Gary Miller
U.S. House (CA)
District 31 Incumbent
(Won)
Republican
Norma Macias
U.S. House (CA)
District 32
(Lost)

David Miller
U.S. House (CA)
District 32
(Lost)
Republican
Grace Napolitano
U.S. House (CA)
District 32 Incumbent
(Won)
Democratic
Bill Bloomfield
U.S. House (CA)
District 33
(Lost)
Independent
Henry Waxman
U.S. House (CA)
District 33 Incumbent
(Won)
Democratic
Xavier Becerra
U.S. House (CA)
District 34 Incumbent
(Won)
Democratic
Stephen Smith
U.S. House (CA)
District 34
(Lost)
Republican
Joe Baca, Sr.
U.S. House (CA)
District 35
(Lost)
Democratic
Gloria Negrete McLeod
U.S. House (CA)
District 35 Incumbent
(Won)
Democratic
Mary Bono Mack
U.S. House (CA)
District 36
(Lost)
Republican
Raul Ruiz
U.S. House (CA)
District 36 Incumbent
(Won)
Democratic
Karen Bass
U.S. House (CA)
District 37 Incumbent
(Won)
Democratic
Morgan Osborne
U.S. House (CA)
District 37
(Lost)
Republican
Benjamin Campos
U.S. House (CA)
District 38
(Lost)
Republican
Linda Sánchez
U.S. House (CA)
District 38 Incumbent
(Won)
Democratic
Jay Chen
U.S. House (CA)
District 39
(Lost)
Democratic
Ed Royce
U.S. House (CA)
District 39 Incumbent
(Won)
Republican
Lucille Roybal-Allard
U.S. House (CA)
District 40 Incumbent
(Won)
Democratic
David Sanchez
U.S. House (CA)
District 40
(Lost)
Democratic
Mark Takano
U.S. House (CA)
District 41 Incumbent
(Won)
Democratic
John Tavaglione
U.S. House (CA)
District 41
(Lost)
Republican
Ken Calvert
U.S. House (CA)
District 42 Incumbent
(Won)
Republican
Michael Williamson
U.S. House (CA)
District 42
(Lost)
Democratic
Bob Flores
U.S. House (CA)
District 43
(Lost)
Democratic
Maxine Waters
U.S. House (CA)
District 43 Incumbent
(Won)
Democratic
Janice Hahn
U.S. House (CA)
District 44 Incumbent
(Won)
Democratic
John Lauro
U.S. House (CA)
District 44
(Lost)

Laura Richardson
U.S. House (CA)
District 44
(Lost)
Democratic
John Campbell III
U.S. House (CA)
District 45 Incumbent
(Won)
Republican
Sukhee Kang
U.S. House (CA)
District 45
(Lost)
Democratic
Jerry Hayden
U.S. House (CA)
District 46
(Lost)
Republican
Loretta Sanchez
U.S. House (CA)
District 46 Incumbent
(Won)
Democratic
Gary DeLong
U.S. House (CA)
District 47
(Lost)
Republican
Alan Lowenthal
U.S. House (CA)
District 47 Incumbent
(Won)
Democratic
Dana Rohrabacher
U.S. House (CA)
District 48 Incumbent
(Won)
Republican
Ron Varasteh
U.S. House (CA)
District 48
(Lost)
Democratic
Darrell Issa
U.S. House (CA)
District 49 Incumbent
(Won)
Republican
Jerry Tetalman
U.S. House (CA)
District 49
(Lost)
Democratic
Duncan Hunter
U.S. House (CA)
District 50 Incumbent
(Won)
Republican
David Secor
U.S. House (CA)
District 50
(Lost)
Democratic
Michael Crimmins
U.S. House (CA)
District 51
(Lost)
Republican
Juan Vargas
U.S. House (CA)
District 51 Incumbent
(Won)
Democratic
Brian Bilbray
U.S. House (CA)
District 52
(Lost)
Republican
Scott Peters
U.S. House (CA)
District 52 Incumbent
(Won)
Democratic
Susan Davis
U.S. House (CA)
District 53 Incumbent
(Won)
Democratic
Nick Popaditch
U.S. House (CA)
District 53
(Lost)
Republican
Frank Atwood
U.S. House (CO)
District 1
(Lost)
Libertarian
Diana DeGette
U.S. House (CO)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Thomas Juniel
U.S. House (CO)
District 1
(Lost)
Unaffiliated
Danny Stroud
U.S. House (CO)
District 1
(Lost)
Republican
Gary Swing
U.S. House (CO)
District 1
(Lost)
Green Party
Susan Hall
U.S. House (CO)
District 2
(Lost)
Green Party
Randy Luallin
U.S. House (CO)
District 2
(Lost)
Libertarian
Kevin Lundberg
U.S. House (CO)
District 2
(Lost)
Republican
Jared Polis
U.S. House (CO)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Tisha Casida
U.S. House (CO)
District 3
(Lost)
Unaffiliated
Gregory Gilman
U.S. House (CO)
District 3
(Lost)
Libertarian
Sal Pace
U.S. House (CO)
District 3
(Lost)
Democratic
Scott Tipton
U.S. House (CO)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Doug Aden
U.S. House (CO)
District 4
(Lost)
American Constitution Party
Cory Gardner
U.S. House (CO)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Josh Gilliland
U.S. House (CO)
District 4
(Lost)
Libertarian
Brandon Shaffer
U.S. House (CO)
District 4
(Lost)
Democratic
Dave Anderson
U.S. House (CO)
District 5
(Lost)
Independent
Kenneth Harvell
U.S. House (CO)
District 5
(Lost)
American Constitution Party
Doug Lamborn
U.S. House (CO)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Misha Luzov
U.S. House (CO)
District 5
(Lost)
Green Party
Jim Pirtle
U.S. House (CO)
District 5
(Lost)
Libertarian
Michael Coffman
U.S. House (CO)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Joe Miklosi
U.S. House (CO)
District 6
(Lost)
Democratic
Kathy Polhemus
U.S. House (CO)
District 6
(Lost)
Unaffiliated
Patrick Provost
U.S. House (CO)
District 6
(Lost)
Libertarian
Buck Bailey
U.S. House (CO)
District 7
(Lost)
Libertarian
Douglas Campbell
U.S. House (CO)
District 7
(Lost)
American Constitution Party
Joe Coors, Jr.
U.S. House (CO)
District 7
(Lost)
Republican
Ed Perlmutter
U.S. House (CO)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Linda McMahon
U.S. Senate (CT)
(Lost)
Republican
Chris Murphy
U.S. Senate (CT)
(Won)
Democratic
Paul Passarelli
U.S. Senate (CT)
(Lost)
Libertarian
Matthew Corey
U.S. House (CT)
District 1
(Lost)
No Party Affiliation
John Decker
U.S. House (CT)
District 1
(Lost)
Republican
Mike DeRosa
U.S. House (CT)
District 1
(Lost)
Green
John Larson
U.S. House (CT)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Colin Bennett
U.S. House (CT)
District 2
(Lost)
Green
Joe Courtney
U.S. House (CT)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Paul Formica
U.S. House (CT)
District 2
(Lost)
Republican
Daniel Reale
U.S. House (CT)
District 2
(Lost)
Libertarian
Rosa DeLauro
U.S. House (CT)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Wayne Winsley
U.S. House (CT)
District 3
(Lost)
Republican
Jim Himes
U.S. House (CT)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Steve Obsitnik
U.S. House (CT)
District 4
(Lost)
Republican
Elizabeth Esty
U.S. House (CT)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
John Pistone
U.S. House (CT)
District 5
(Lost)
Independent
Andrew Roraback
U.S. House (CT)
District 5
(Lost)
Republican
Bruce Majors
U.S. House (DC)
Delegate
(Lost)
Libertarian Party
Eleanor Norton
U.S. House (DC)
Delegate Incumbent
(Won)
Democratic
Lino Stracuzzi
U.S. House (DC)
Delegate
(Lost)
DC Statehood Green Party
Tom Carper
U.S. Senate (DE)
(Won)
Democratic
Andrew Groff
U.S. Senate (DE)
(Lost)
Green
Alexander Pires
U.S. Senate (DE)
(Lost)
Independent
Kevin Wade
U.S. Senate (DE)
(Lost)
Republican
Bernie August
U.S. House (DE)
At-Large
(Lost)
Green
John Carney, Jr.
U.S. House (DE)
At-Large Incumbent
(Won)
Democratic
Scott Gesty
U.S. House (DE)
At-Large
(Lost)
Libertarian
Thomas Kovach
U.S. House (DE)
At-Large
(Lost)
Republican
Piotr Blass
U.S. Senate (FL)
(Lost)
Write-In
Chris Borgia
U.S. Senate (FL)
(Lost)
No Party Affiliation, Independent
Naomi Craine
U.S. Senate (FL)
(Lost)
Write-In
Bill Gaylor
U.S. Senate (FL)
(Lost)
No Party Affiliation, Independent
Lionel Long
U.S. Senate (FL)
(Lost)
Write-In
Connie Mack IV
U.S. Senate (FL)
(Lost)
Republican
Robert Monroe
U.S. Senate (FL)
(Lost)
Write-In
Bill Nelson, Sr.
U.S. Senate (FL)
(Won)
Democratic
Lawrence Scott
U.S. Senate (FL)
(Lost)
Write-In
Jim Bryan
U.S. House (FL)
District 1
(Lost)
Democratic
William Drummond II
U.S. House (FL)
District 1
(Lost)
Write-In
Calen Fretts
U.S. House (FL)
District 1
(Lost)
Libertarian
Jeff Miller
U.S. House (FL)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Al Lawson, Jr.
U.S. House (FL)
District 2
(Lost)
Democratic
Floyd Miller
U.S. House (FL)
District 2
(Lost)
Write-In
Steve Southerland
U.S. House (FL)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Philip Dodds
U.S. House (FL)
District 3
(Lost)
No Party Affiliation
J.R. Gaillot, Jr.
U.S. House (FL)
District 3
(Lost)
Democratic
Michael Ricks
U.S. House (FL)
District 3
(Lost)
Write-In
Ted Yoho
U.S. House (FL)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Ander Crenshaw
U.S. House (FL)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Jim Klauder
U.S. House (FL)
District 4
(Lost)
No Party Affiliation
Gary Koniz
U.S. House (FL)
District 4
(Lost)
Write-In
Corrine Brown
U.S. House (FL)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Eileen Fleming
U.S. House (FL)
District 5
(Lost)
Independent, No Party Affiliation
LeAnne Kolb
U.S. House (FL)
District 5
(Lost)
Republican
Bruce Riggs III
U.S. House (FL)
District 5
(Lost)
Write-In
Heather Beaven
U.S. House (FL)
District 6
(Lost)
Democratic
Ron DeSantis
U.S. House (FL)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Jason Kendall
U.S. House (FL)
District 7
(Lost)
Democratic
Fred Marra
U.S. House (FL)
District 7
(Lost)
Write-In
John Mica
U.S. House (FL)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Richard Gillmor
U.S. House (FL)
District 8
(Lost)
Independent, No Party Affiliation
Bill Posey
U.S. House (FL)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Shannon Roberts
U.S. House (FL)
District 8
(Lost)
Democratic
Alan Grayson
U.S. House (FL)
District 9 Incumbent
(Won)
Democratic
Todd Long
U.S. House (FL)
District 9
(Lost)
Republican
Val Demings
U.S. House (FL)
District 10
(Lost)
Democratic
Naipaul Seegolam
U.S. House (FL)
District 10
(Lost)
Write-In
Daniel Webster
U.S. House (FL)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
Rich Nugent
U.S. House (FL)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
H. Werder
U.S. House (FL)
District 11
(Lost)
Democratic
Gus Bilirakis
U.S. House (FL)
District 12 Incumbent
(Won)
Republican
Paul Elliott
U.S. House (FL)
District 12
(Lost)
No Party Affiliation
John Russell
U.S. House (FL)
District 12
(Lost)
Independent, No Party Affiliation
Jonathan Snow
U.S. House (FL)
District 12
(Lost)
Democratic
Jessica Ehrlich
U.S. House (FL)
District 13
(Lost)
Democratic
Bill Young
U.S. House (FL)
District 13
(Won)
Republican
Kathy Castor
U.S. House (FL)
District 14 Incumbent
(Won)
Democratic
E.J. Otero, Jr.
U.S. House (FL)
District 14
(Lost)
Republican
Dennis Ross
U.S. House (FL)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Vern Buchanan
U.S. House (FL)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican
Keith Fitzgerald
U.S. House (FL)
District 16
(Lost)
Democratic
Tom Baumann
U.S. House (FL)
District 17
(Lost)
Write-In
William Bronson
U.S. House (FL)
District 17
(Lost)
Democratic
Tom Rooney
U.S. House (FL)
District 17 Incumbent
(Won)
Republican
Marilyn Holloman
U.S. House (FL)
District 18
(Lost)
Write-In
Patrick Murphy
U.S. House (FL)
District 18 Incumbent
(Won)
Democratic
Allen West
U.S. House (FL)
District 18
(Lost)
Republican
Trey Radel
U.S. House (FL)
District 19
(Won)
Republican
James Roach
U.S. House (FL)
District 19
(Lost)
Democratic
Brandon Smith
U.S. House (FL)
District 19
(Lost)
No Party Affiliation
Anthony Dutrow
U.S. House (FL)
District 20
(Lost)
Write-In
Alcee Hastings, Sr.
U.S. House (FL)
District 20 Incumbent
(Won)
Democratic
Randall Terry
U.S. House (FL)
District 20
(Lost)
No Party Affiliation
Ted Deutch
U.S. House (FL)
District 21 Incumbent
(Won)
Democratic
Cesar Henao
U.S. House (FL)
District 21
(Lost)
No Party Affiliation
Mike Trout
U.S. House (FL)
District 21
(Lost)
No Party Affiliation
Lois Frankel
U.S. House (FL)
District 22 Incumbent
(Won)
Democratic
Adam Hasner
U.S. House (FL)
District 22
(Lost)
Republican
Karen Harrington
U.S. House (FL)
District 23
(Lost)
Republican
Ilya Katz
U.S. House (FL)
District 23
(Lost)
No Party Affiliation
Debbie Wasserman Schultz
U.S. House (FL)
District 23 Incumbent
(Won)
Democratic
Frederica Wilson
U.S. House (FL)
District 24 Incumbent
(Won)
Democratic
Stanley Blumenthal
U.S. House (FL)
District 25
(Lost)
No Party Affiliation
VoteforEddie .com
U.S. House (FL)
District 25
(Lost)
No Party Affiliation
Mario Diaz-Balart
U.S. House (FL)
District 25 Incumbent
(Won)
Republican
Angel Fernandez
U.S. House (FL)
District 26
(Lost)
No Party Affiliation
Joe Garcia
U.S. House (FL)
District 26 Incumbent
(Won)
Democratic
Jose Peixoto
U.S. House (FL)
District 26
(Lost)
No Party Affiliation
David Rivera
U.S. House (FL)
District 26
(Lost)
Republican
Thomas Cruz-Wiggins
U.S. House (FL)
District 27
(Lost)
No Party Affiliation
Ileana Ros-Lehtinen
U.S. House (FL)
District 27 Incumbent
(Won)
Republican
Manny Yevancey
U.S. House (FL)
District 27
(Lost)
Democratic
Jack Kingston
U.S. House (GA)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Lesli Messinger
U.S. House (GA)
District 1
(Lost)
Democratic
Sanford Bishop, Jr.
U.S. House (GA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
John House
U.S. House (GA)
District 2
(Lost)
Republican
Lynn Westmoreland
U.S. House (GA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Hank Johnson, Jr.
U.S. House (GA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Chris Vaughn
U.S. House (GA)
District 4
(Lost)
Republican
Kevin Lewis
U.S. House (GA)
District 5
(Lost)
Non-partisan
John Lewis
U.S. House (GA)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Howard Stopeck
U.S. House (GA)
District 5
(Lost)
Republican
Wayne Hecht
U.S. House (GA)
District 6
(Withdrawn)
Independent
Jeff Kazanow
U.S. House (GA)
District 6
(Lost)
Democratic
Tom Price
U.S. House (GA)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Steve Reilly
U.S. House (GA)
District 7
(Lost)
Democratic
Rob Woodall
U.S. House (GA)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Austin Scott
U.S. House (GA)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Doug Collins
U.S. House (GA)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Jody Cooley
U.S. House (GA)
District 9
(Lost)
Democratic
Paul Broun
U.S. House (GA)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
Phil Gingrey
U.S. House (GA)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Patrick Thompson
U.S. House (GA)
District 11
(Lost)
Democratic
Lee Anderson
U.S. House (GA)
District 12
(Lost)
Republican
John Barrow
U.S. House (GA)
District 12 Incumbent
(Won)
Democratic
S. Malik
U.S. House (GA)
District 13
(Lost)
Republican
David Scott
U.S. House (GA)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
Daniel Grant
U.S. House (GA)
District 14
(Lost)
Democratic
Tom Graves, Jr.
U.S. House (GA)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican
Jonathan Blas Diaz
U.S. House (GU)
Delegate
(Withdrawn)
Independent
Madeleine Bordallo
U.S. House (GU)
Delegate Incumbent
(Won)
Democratic
Frank Flores Blas, Jr.
U.S. House (GU)
Delegate
(Lost)
Republican
Heath Beasley
U.S. Senate (HI)
(Lost)
No Party Affiliation
Mazie Hirono
U.S. Senate (HI)
(Won)
Democratic
Linda Lingle
U.S. Senate (HI)
(Lost)
Republican
Charles Djou
U.S. House (HI)
District 1
(Lost)
Republican
Colleen Hanabusa
U.S. House (HI)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Kawika Crowley
U.S. House (HI)
District 2
(Lost)
Republican
Tulsi Gabbard
U.S. House (HI)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Bruce Braley
U.S. House (IA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Gregory Hughes
U.S. House (IA)
District 1
(Lost)
Nominated by Petition
George Krail II
U.S. House (IA)
District 1
(Lost)
Nominated by Petition
Benjamin Lange
U.S. House (IA)
District 1
(Lost)
Republican
John Archer
U.S. House (IA)
District 2
(Lost)
Republican
Alan Aversa
U.S. House (IA)
District 2
(Lost)
Nominated by Petition
Dave Loebsack
U.S. House (IA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Scott Batcher
U.S. House (IA)
District 3
(Lost)
Nominated by Petition
Leonard Boswell
U.S. House (IA)
District 3
(Lost)
Democratic
Tom Latham
U.S. House (IA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
David Rosenfeld
U.S. House (IA)
District 3
(Lost)
Socialist Workers Party
Steve King
U.S. House (IA)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Martin Monroe
U.S. House (IA)
District 4
(Lost)
Nominated by Petition
Christie Vilsack
U.S. House (IA)
District 4
(Lost)
Democratic
Jimmy Farris
U.S. House (ID)
District 1
(Lost)
Democratic
Raúl Labrador
U.S. House (ID)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Rob Oates
U.S. House (ID)
District 1
(Lost)
Libertarian
Pro-Life
U.S. House (ID)
District 1
(Lost)
Independent
Nicole LeFavour
U.S. House (ID)
District 2
(Lost)
Democratic
Mike Simpson
U.S. House (ID)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Donald Peloquin
U.S. House (IL)
District 1
(Lost)
Republican
Bobby Rush
U.S. House (IL)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Jesse Jackson, Jr.
U.S. House (IL)
District 2
(Won)
Democratic
Marcus Lewis
U.S. House (IL)
District 2
(Lost)
Independent
Brian Woodworth
U.S. House (IL)
District 2
(Lost)
Republican
Richard Grabowski
U.S. House (IL)
District 3
(Lost)
Republican
Daniel Lipinski
U.S. House (IL)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Hector Concepcion
U.S. House (IL)
District 4
(Lost)
Republican
Luis Gutierrez
U.S. House (IL)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Mike Quigley
U.S. House (IL)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Dan Schmitt
U.S. House (IL)
District 5
(Lost)
Republican
Nancy Wade
U.S. House (IL)
District 5
(Lost)
Green Party
Leslie Coolidge
U.S. House (IL)
District 6
(Lost)
Democratic
Peter Roskam
U.S. House (IL)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Danny Davis
U.S. House (IL)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
John Monaghan
U.S. House (IL)
District 7
(Lost)
Independent
Rita Zak
U.S. House (IL)
District 7
(Lost)
Republican
Tammy Duckworth
U.S. House (IL)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Joe Walsh
U.S. House (IL)
District 8
(Lost)
Republican
Jan Schakowsky
U.S. House (IL)
District 9 Incumbent
(Won)
Democratic
Tim Wolfe
U.S. House (IL)
District 9
(Lost)
Republican
Robert Dold
U.S. House (IL)
District 10
(Lost)
Republican
Brad Schneider
U.S. House (IL)
District 10 Incumbent
(Won)
Democratic
Judy Biggert
U.S. House (IL)
District 11
(Lost)
Republican
Bill Foster
U.S. House (IL)
District 11 Incumbent
(Won)
Democratic
Paula Bradshaw
U.S. House (IL)
District 12
(Lost)
Green Party
Bill Enyart
U.S. House (IL)
District 12 Incumbent
(Won)
Democratic
Brad Harriman
U.S. House (IL)
District 12
(Withdrawn)
Democratic
Jason Plummer
U.S. House (IL)
District 12
(Lost)
Republican
Rodney Davis
U.S. House (IL)
District 13 Incumbent
(Won)
Republican
David Gill
U.S. House (IL)
District 13
(Lost)
Democratic
John Hartman
U.S. House (IL)
District 13
(Lost)
Independent
Tim Johnson
U.S. House (IL)
District 13
(Withdrawn)
Republican
Dennis Anderson
U.S. House (IL)
District 14
(Lost)
Democratic
Randy Hultgren
U.S. House (IL)
District 14 Incumbent
(Won)
Republican
Angela Michael
U.S. House (IL)
District 15
(Lost)
Democratic
Tim Pearcy
U.S. House (IL)
District 15
(Withdrawn)
Constitution
John Shimkus
U.S. House (IL)
District 15 Incumbent
(Won)
Republican
Adam Kinzinger
U.S. House (IL)
District 16 Incumbent
(Won)
Republican
Wanda Rohl
U.S. House (IL)
District 16
(Lost)
Democratic
Cheri Bustos
U.S. House (IL)
District 17 Incumbent
(Won)
Democratic
Bobby Schilling
U.S. House (IL)
District 17
(Lost)
Republican
Aaron Schock
U.S. House (IL)
District 18 Incumbent
(Won)
Republican
Steve Waterworth
U.S. House (IL)
District 18
(Lost)
Democratic
Joe Donnelly, Sr.
U.S. Senate (IN)
(Won)
Democratic
Andrew Horning
U.S. Senate (IN)
(Lost)
Libertarian
Richard Mourdock
U.S. Senate (IN)
(Lost)
Republican
Joel Phelps
U.S. House (IN)
District 1
(Lost)
Republican
Pete Visclosky
U.S. House (IN)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Dan Morrison
U.S. House (IN)
District 2
(Lost)
Democratic
Brendan Mullen
U.S. House (IN)
District 2
(Lost)
Democratic
Joe Ruiz
U.S. House (IN)
District 2
(Lost)
Libertarian
Jackie Walorski
U.S. House (IN)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Kevin Boyd
U.S. House (IN)
District 3
(Lost)
Democratic
Marlin Stutzman
U.S. House (IN)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Benjamin Gehlhausen
U.S. House (IN)
District 4
(Lost)
Libertarian
Tara Nelson
U.S. House (IN)
District 4
(Lost)
Democratic
Todd Rokita
U.S. House (IN)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Susan Brooks
U.S. House (IN)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Chard Reid
U.S. House (IN)
District 5
(Lost)
Libertarian
Scott Reske
U.S. House (IN)
District 5
(Lost)
Democratic
Rex Bell
U.S. House (IN)
District 6
(Lost)
Libertarian
Brad Bookout
U.S. House (IN)
District 6
(Lost)
Democratic
Luke Messer
U.S. House (IN)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
André Carson
U.S. House (IN)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Carlos May
U.S. House (IN)
District 7
(Lost)
Republican
Larry Bucshon
U.S. House (IN)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
David Crooks
U.S. House (IN)
District 8
(Lost)
Democratic
Bart Gadau
U.S. House (IN)
District 8
(Lost)
Libertarian
Jason Sharp
U.S. House (IN)
District 9
(Withdrawn)
Libertarian
Shelli Yoder
U.S. House (IN)
District 9
(Lost)
Democratic
Todd Young
U.S. House (IN)
District 9 Incumbent
(Won)
Republican
Tim Huelskamp
U.S. House (KS)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Dennis Hawver
U.S. House (KS)
District 2
(Lost)
Libertarian
Lynn Jenkins
U.S. House (KS)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
Tobias Schlingensiepen
U.S. House (KS)
District 2
(Lost)
Democratic
Joel Balam
U.S. House (KS)
District 3
(Lost)
Libertarian
Kevin Yoder
U.S. House (KS)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Thomas Jefferson
U.S. House (KS)
District 4
(Lost)
Libertarian
Mike Pompeo
U.S. House (KS)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Robert Tillman
U.S. House (KS)
District 4
(Lost)
Democratic
Charles Hatchett
U.S. House (KY)
District 1
(Lost)
Democratic
Ed Whitfield
U.S. House (KY)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Craig Astor
U.S. House (KY)
District 2
(Lost)
Libertarian
Andrew Beacham
U.S. House (KY)
District 2
(Lost)
Independent
Brett Guthrie
U.S. House (KY)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
David Williams
U.S. House (KY)
District 2
(Lost)
Democratic
Robert Devore, Jr.
U.S. House (KY)
District 3
(Lost)
Independent
Brooks Wicker
U.S. House (KY)
District 3
(Lost)
Republican
John Yarmuth
U.S. House (KY)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
William Adkins
U.S. House (KY)
District 4
(Lost)
Democratic
David Lewis
U.S. House (KY)
District 4
(Lost)
Independent
Thomas Massie
U.S. House (KY)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
Hal Rogers
U.S. House (KY)
District 5 Incumbent
(Won)
Republican
Ken Stepp
U.S. House (KY)
District 5
(Lost)
Democratic
Andy Barr
U.S. House (KY)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Ben Chandler III
U.S. House (KY)
District 6
(Lost)
Democratic
Randolph Vance
U.S. House (KY)
District 6
(Lost)
Independent
Charles Boustany, Jr.
U.S. House (LA)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Jeff Landry
U.S. House (LA)
District 3
(Lost)
Republican
Scott Brown
U.S. Senate (MA)
(Lost)
Republican
Elizabeth Warren
U.S. Senate (MA)
(Won)
Democratic
Richard Neal
U.S. House (MA)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Jim McGovern
U.S. House (MA)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Jon Golnik
U.S. House (MA)
District 3
(Lost)
Republican
Niki Tsongas
U.S. House (MA)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Sean Bielat
U.S. House (MA)
District 4
(Lost)
Republican
Joe Kennedy III
U.S. House (MA)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
David Rosa
U.S. House (MA)
District 4
(Lost)
Independent
Ed Markey
U.S. House (MA)
District 5
(Won)
Democratic
Thomas Tierney
U.S. House (MA)
District 5
(Lost)
Republican
Daniel Fishman
U.S. House (MA)
District 6
(Lost)
Libertarian
John Tierney
U.S. House (MA)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Richard Tisei
U.S. House (MA)
District 6
(Lost)
Republican
Mike Capuano
U.S. House (MA)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Karla Romero
U.S. House (MA)
District 7
(Lost)
Independent
Stephen Lynch
U.S. House (MA)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Joe Selvaggi
U.S. House (MA)
District 8
(Lost)
Republican
Daniel Botelho
U.S. House (MA)
District 9
(Lost)
Independent
Bill Keating
U.S. House (MA)
District 9 Incumbent
(Won)
Democratic
Chris Sheldon
U.S. House (MA)
District 9
(Lost)
Republican
Dean Ahmad
U.S. Senate (MD)
(Lost)
Libertarian
Dan Bongino
U.S. Senate (MD)
(Lost)
Republican
Ben Cardin
U.S. Senate (MD)
(Won)
Democratic
Rob Sobhani
U.S. Senate (MD)
(Lost)
Unaffiliated
Muir Boda
U.S. House (MD)
District 1
(Lost)
Libertarian
Andy Harris
U.S. House (MD)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
John LaFerla
U.S. House (MD)
District 1
(Lost)
Write-In, Democratic
Wendy Rosen
U.S. House (MD)
District 1
(Lost)
Democratic
Leo Dymowski
U.S. House (MD)
District 2
(Lost)
Libertarian
Nancy Jacobs
U.S. House (MD)
District 2
(Lost)
Republican
Dutch Ruppersberger
U.S. House (MD)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Mark Shell
U.S. House (MD)
District 2
(Lost)
Green Party
Paul Drgos, Jr.
U.S. House (MD)
District 3
(Lost)
Libertarian
Eric Knowles
U.S. House (MD)
District 3
(Lost)
Republican
John Sarbanes
U.S. House (MD)
District 3 Incumbent
(Won)
Democratic
Donna Edwards
U.S. House (MD)
District 4 Incumbent
(Won)
Democratic
Faith Loudon
U.S. House (MD)
District 4
(Lost)
Republican
Scott Soffen
U.S. House (MD)
District 4
(Lost)
Libertarian
Bob Shipley Auerbach
U.S. House (MD)
District 5
(Lost)
Green Party
Steny Hoyer
U.S. House (MD)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Anthony O'Donnell, Sr.
U.S. House (MD)
District 5
(Lost)
Republican
Jeremy Stinson
U.S. House (MD)
District 5
(Lost)
Unaffiliated
Arvin Vohra
U.S. House (MD)
District 5
(Lost)
Libertarian
Roscoe Bartlett
U.S. House (MD)
District 6
(Lost)
Republican
John Delaney
U.S. House (MD)
District 6 Incumbent
(Won)
Democratic
Nickolaus Mueller
U.S. House (MD)
District 6
(Lost)
Other
Elijah Cummings
U.S. House (MD)
District 7 Incumbent
(Won)
Democratic
Frank Mirabile, Jr.
U.S. House (MD)
District 7
(Lost)
Republican
Ronald Owens-Bey
U.S. House (MD)
District 7
(Lost)
Libertarian
George Gluck
U.S. House (MD)
District 8
(Lost)
Green
Mark Grannis
U.S. House (MD)
District 8
(Lost)
Libertarian
Ken Timmerman
U.S. House (MD)
District 8
(Lost)
Republican
Chris Van Hollen, Jr.
U.S. House (MD)
District 8 Incumbent
(Won)
Democratic
Danny Dalton
U.S. Senate (ME)
(Lost)
No Party
Cynthia Dill
U.S. Senate (ME)
(Lost)
Democratic
Andrew Dodge
U.S. Senate (ME)
(Lost)
Independent
Angus King, Jr.
U.S. Senate (ME)
(Won)
Independent
Charles Summers, Jr.
U.S. Senate (ME)
(Lost)
Republican
Stephen Woods
U.S. Senate (ME)
(Lost)
Independent
Jonathan Courtney
U.S. House (ME)
District 1
(Lost)
Republican
Chellie Pingree
U.S. House (ME)
District 1 Incumbent
(Won)
Democratic
Mike Michaud
U.S. House (ME)
District 2 Incumbent
(Won)
Democratic
Kevin Raye
U.S. House (ME)
District 2
(Lost)
Republican
Scotty Boman
U.S. Senate (MI)
(Lost)
Republican, Libertarian
Pete Hoekstra
U.S. Senate (MI)
(Lost)
Republican
John Litle
U.S. Senate (MI)
(Lost)
Natural Law Party
Richard Matkin
U.S. Senate (MI)
(Lost)
U.S. Taxpayers
Harley Mikkelson
U.S. Senate (MI)
(Lost)
Green Party
Debbie Stabenow
U.S. Senate (MI)
(Won)
Democratic
Dan Benishek
U.S. House (MI)
District 1 Incumbent
(Won)
Republican
Ellis Boal
U.S. House (MI)
District 1
(Lost)
Green Party
Gary McDowell
U.S. House (MI)
District 1
(Lost)
Democratic
Emily Salvette
U.S. House (MI)
District 1
(Lost)
Libertarian
Mary Buzuma
U.S. House (MI)
District 2
(Lost)
Libertarian
Willie German, Jr.
U.S. House (MI)
District 2
(Lost)
Democratic
Ronald Graeser
U.S. House (MI)
District 2
(Lost)
U.S. Taxpayers
Bill Huizenga
U.S. House (MI)
District 2 Incumbent
(Won)
Republican
William Opalicky
U.S. House (MI)
District 2
(Lost)
Green Party
Justin Amash
U.S. House (MI)
District 3 Incumbent
(Won)
Republican
Bill Gelineau
U.S. House (MI)
District 3
(Lost)
Libertarian
Steven Pestka
U.S. House (MI)
District 3
(Lost)
Democratic
Dave Camp
U.S. House (MI)
District 4 Incumbent
(Won)
Republican
John Gelineau
U.S. House (MI)
District 4
(Lost)
Libertarian
Pat Timmons
U.S. House (MI)
District 4
(Lost)
Green Party
Debra Wirth
U.S. House (MI)
District 4
(Lost)
Democratic
George Zimmer
U.S. House (MI)
District 4
(Lost)
U.S. Taxpayers
Gregory Creswell
U.S. House (MI)
District 5
(Lost)
Libertarian
David Davenport
U.S. House (MI)
District 5
(Lost)
No Party Affiliation
Dan Kildee
U.S. House (MI)
District 5 Incumbent
(Won)
Democratic
Jim Slezak
U.S. House (MI)
District 5
(Lost)
Republican
Jason Gatties
U.S. House (MI)
District 6
(Lost)
U.S. Taxpayers
Christie Gelineau
U.S. House (MI)
District 6
(Lost)
Libertarian
Mike O'Brien
U.S. House (MI)
District 6
(Lost)
Democratic
Fred Upton
U.S. House (MI)
District 6 Incumbent
(Won)
Republican
Kurt Haskell
U.S. House (MI)
District 7
(Lost)
Democratic
Kenneth Proctor
U.S. House (MI)
District 7
(Lost)
Libertarian
Tim Walberg
U.S. House (MI)
District 7 Incumbent
(Won)
Republican
Richard Wunsch
U.S. House (MI)
District 7
(Lost)
Green Party
Preston Brooks
U.S. House (MI)
District 8
(Lost)
No Party Affiliation
Lance Enderle
U.S. House (MI)
District 8
(Lost)
Democratic
Daniel Goebel
U.S. House (MI)
District 8
(Lost)
Libertarian
Mike Rogers
U.S. House (MI)
District 8 Incumbent
(Won)
Republican
Jim Fulner
U.S. House (MI)
District 9
(Lost)
Libertarian
Sandy Levin
U.S. House (MI)
District 9 Incumbent
(Won)
Democratic
Les Townsend
U.S. House (MI)
District 9
(Lost)
U.S. Taxpayers
Don Volaric
U.S. House (MI)
District 9
(Lost)
Republican
Julia Williams
U.S. House (MI)
District 9
(Lost)
Green Party
Bhagwan Dashairya
U.S. House (MI)
District 10
(Lost)
Libertarian
Candice Miller
U.S. House (MI)
District 10 Incumbent
(Won)
Republican
Chuck Stadler
U.S. House (MI)
District 10
(Lost)
Democratic
Henry Yanez
U.S. House (MI)
District 10
(Lost)
Democratic
Kerry Bentivolio
U.S. House (MI)
District 11 Incumbent
(Won)
Republican
Kerry Bentivolio
U.S. House (MI)
District 11 Incumbent
(Lost)
Republican
David Curson
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Democratic
David Curson
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Democratic
Steven Duke
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Green Party
Daniel Johnson
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Natural Law Party
Marco Sosnowski
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
U.S. Taxpayers
Marco Sosnowski
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
U.S. Taxpayers
Syed Taj
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Democratic
John Tatar
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Libertarian
John Tatar
U.S. House (MI)
District 11
(Lost)
Libertarian
John Dingell
U.S. House (MI)
District 12 Incumbent
(Won)
Democratic
Cindy Kallgren
U.S. House (MI)
District 12
(Lost)
Republican
Richard Secula
U.S. House (MI)
District 12
(Lost)
Libertarian
John Conyers, Jr.
U.S. House (MI)
District 13 Incumbent
(Won)
Democratic
Martin Gray
U.S. House (MI)
District 13
(Lost)
U.S. Taxpayers
Harry Sawicki
U.S. House (MI)
District 13
(Lost)
Republican
Chris Sharer
U.S. House (MI)
District 13
(Lost)
Libertarian
Douglas Campbell
U.S. House (MI)
District 14
(Lost)
Green Party
John Hauler
U.S. House (MI)
District 14
(Lost)
Republican
Gary Peters
U.S. House (MI)
District 14 Incumbent
(Won)
Democratic
Leonard Schwartz
U.S. House (MI)
District 14
(Lost)
Libertarian
Kurt Bills
U.S. Senate (MN)
(Lost)
Republican
Michael Cavlan
U.S. Senate (MN)
(Lost)
Other
Tim Davis
U.S. Senate (MN)
(Lost)
Grassroots Party
Timothy Davis, Sr.
U.S. Senate (MN)
(Lost)
Grassroots Party
Amy Klobuchar
U.S. Senate (MN)
(Won)
Democratic/Farmer/Labor