Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category

Candidates

2010 Massachusetts State Legislative General Election Candidates

Massachusetts State House First Barnstable
(Nov. 2, 2010)

Patrick Foran
Patrick Foran
State House (MA)
First Barnstable
(Lost)
Republican
Cleon Turner
Cleon Turner
State House (MA)
First Barnstable
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Second Barnstable
(Nov. 2, 2010)

Demetrius Atsalis
Demetrius Atsalis
State House (MA)
Second Barnstable
(Won)
Democratic
James Munafo, Jr.
James Munafo, Jr.
State House (MA)
Second Barnstable
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Third Barnstable
(Nov. 2, 2010)

Matthew Patrick
Matthew Patrick
State House (MA)
Third Barnstable
(Lost)
Democratic
David Vieira
David Vieira
State House (MA)
Third Barnstable Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Fourth Barnstable
(Nov. 2, 2010)

David Dunford
David Dunford
State House (MA)
Fourth Barnstable
(Lost)
Republican
James Feeney
James Feeney
State House (MA)
Fourth Barnstable
(Lost)
Independent
Sarah Peake
Sarah Peake
State House (MA)
Fourth Barnstable Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Fifth Barnstable
(Nov. 2, 2010)

Randy Hunt
Randy Hunt
State House (MA)
Fifth Barnstable Incumbent
(Won)
Republican
Lance Lambros
Lance Lambros
State House (MA)
Fifth Barnstable
(Lost)
Democratic

Massachusetts State House Barnstable, Dukes and Nantucket
(Nov. 2, 2010)

Tim Madden
Tim Madden
State House (MA)
Barnstable, Dukes and Nantucket Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House First Berkshire
(Nov. 2, 2010)

Gailanne Cariddi
Gailanne Cariddi
State House (MA)
First Berkshire Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Second Berkshire
(Nov. 2, 2010)

Michael Case
Michael Case
State House (MA)
Second Berkshire
(Lost)
Republican
Paul Mark
Paul Mark
State House (MA)
Second Berkshire Incumbent
(Won)
Democratic
Stefan Racz
Stefan Racz
State House (MA)
Second Berkshire
(Lost)
Non-Party

Massachusetts State House Third Berkshire
(Nov. 2, 2010)

Mark Miller
Mark Miller
State House (MA)
Third Berkshire
(Lost)
Green-Rainbow
Christopher Speranzo
Christopher Speranzo
State House (MA)
Third Berkshire
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Fourth Berkshire
(Nov. 2, 2010)

Lee Laugenour
Lee Laugenour
State House (MA)
Fourth Berkshire
(Lost)
Green-Rainbow
Smitty Pignatelli
Smitty Pignatelli
State House (MA)
Fourth Berkshire Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House First Bristol
(Nov. 2, 2010)

Jay Barrows
Jay Barrows
State House (MA)
First Bristol Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Second Bristol
(Nov. 2, 2010)

Bill Bowles
Bill Bowles
State House (MA)
Second Bristol
(Lost)
Democratic
James Connolly
James Connolly
State House (MA)
Second Bristol
(Lost)
Unenrolled
George Ross
George Ross
State House (MA)
Second Bristol
(Won)
Republican

Massachusetts State House Third Bristol
(Nov. 2, 2010)

James Fagan
James Fagan
State House (MA)
Third Bristol
(Lost)
Democratic
Shaunna O'Connell
Shaunna O'Connell
State House (MA)
Third Bristol Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Fourth Bristol
(Nov. 2, 2010)

Steven D'Amico
Steven D'Amico
State House (MA)
Fourth Bristol
(Lost)
Democratic
Steven Howitt
Steven Howitt
State House (MA)
Fourth Bristol Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Fifth Bristol
(Nov. 2, 2010)

Patricia Haddad
Patricia Haddad
State House (MA)
Fifth Bristol Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Sixth Bristol
(Nov. 2, 2010)

David Rose
David Rose
State House (MA)
Sixth Bristol
(Lost)
Republican
David Sullivan
David Sullivan
State House (MA)
Sixth Bristol
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Seventh Bristol
(Nov. 2, 2010)

Kevin Aguiar
Kevin Aguiar
State House (MA)
Seventh Bristol
(Won)
Democratic
CJ Ferry
CJ Ferry
State House (MA)
Seventh Bristol
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Eighth Bristol
(Nov. 2, 2010)

F. George Jacome
F. George Jacome
State House (MA)
Eighth Bristol
(Lost)
Unenrolled
Paul Schmid III
Paul Schmid III
State House (MA)
Eighth Bristol Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Ninth Bristol
(Nov. 2, 2010)

Christopher Markey
Christopher Markey
State House (MA)
Ninth Bristol Incumbent
(Won)
Democratic
Joseph Michaud
Joseph Michaud
State House (MA)
Ninth Bristol
(Lost)
Republican
Russell Protentis
Russell Protentis
State House (MA)
Ninth Bristol
(Lost)
Independent

Massachusetts State House Tenth Bristol
(Nov. 2, 2010)

William Straus
William Straus
State House (MA)
Tenth Bristol Incumbent
(Won)
Democratic
Peter Winters
Peter Winters
State House (MA)
Tenth Bristol
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Eleventh Bristol
(Nov. 2, 2010)

Ivo Almeida
Ivo Almeida
State House (MA)
Eleventh Bristol
(Lost)
Republican
Robert Koczera
Robert Koczera
State House (MA)
Eleventh Bristol Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Twelfth Bristol
(Nov. 2, 2010)

Stephen Canessa
Stephen Canessa
State House (MA)
Twelfth Bristol
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Thirteenth Bristol
(Nov. 2, 2010)

Antonio Cabral
Antonio Cabral
State House (MA)
Thirteenth Bristol Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Fourteenth Bristol
(Nov. 2, 2010)

Elizabeth Poirier
Elizabeth Poirier
State House (MA)
Fourteenth Bristol Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House First Essex
(Nov. 2, 2010)

Michael Costello
Michael Costello
State House (MA)
First Essex
(Won)
Democratic
Valentino Troyli
Valentino Troyli
State House (MA)
First Essex
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Second Essex
(Nov. 2, 2010)

Robert Finneran
Robert Finneran
State House (MA)
Second Essex
(Lost)
Republican
Harriett Stanley
Harriett Stanley
State House (MA)
Second Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Third Essex
(Nov. 2, 2010)

Brian Dempsey
Brian Dempsey
State House (MA)
Third Essex Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Fourth Essex
(Nov. 2, 2010)

Bradford Hill
Bradford Hill
State House (MA)
Fourth Essex Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Fifth Essex
(Nov. 2, 2010)

Ann-Margaret Ferrante
Ann-Margaret Ferrante
State House (MA)
Fifth Essex Incumbent
(Won)
Democratic
Janet Holmes
Janet Holmes
State House (MA)
Fifth Essex
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Sixth Essex
(Nov. 2, 2010)

Jerald Parisella
Jerald Parisella
State House (MA)
Sixth Essex Incumbent
(Won)
Democratic
Brett Schetzsle
Brett Schetzsle
State House (MA)
Sixth Essex
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Seventh Essex
(Nov. 2, 2010)

John Keenan, Jr.
John Keenan, Jr.
State House (MA)
Seventh Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Eighth Essex
(Nov. 2, 2010)

Lori Ehrlich
Lori Ehrlich
State House (MA)
Eighth Essex Incumbent
(Won)
Democratic
Katherine Kozitza
Katherine Kozitza
State House (MA)
Eighth Essex
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Ninth Essex
(Nov. 2, 2010)

Mark Falzone
Mark Falzone
State House (MA)
Ninth Essex
(Lost)
Democratic
Robert Walsh
Robert Walsh
State House (MA)
Ninth Essex
(Withdrawn)
Libertarian
Donald Wong
Donald Wong
State House (MA)
Ninth Essex Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Tenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Robert Fennell
Robert Fennell
State House (MA)
Tenth Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Eleventh Essex
(Nov. 2, 2010)

Steven Walsh
Steven Walsh
State House (MA)
Eleventh Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Twelfth Essex
(Nov. 2, 2010)

Martin Scafidi
Martin Scafidi
State House (MA)
Twelfth Essex
(Lost)
Republican
Joyce Spiliotis
Joyce Spiliotis
State House (MA)
Twelfth Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Thirteenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Daniel Bennett
Daniel Bennett
State House (MA)
Thirteenth Essex
(Lost)
Republican
Theodore Speliotis
Theodore Speliotis
State House (MA)
Thirteenth Essex Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Fourteenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Kevin Begley
Kevin Begley
State House (MA)
Fourteenth Essex
(Lost)
Republican
David Torrisi
David Torrisi
State House (MA)
Fourteenth Essex
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Fifteenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Linda Campbell
Linda Campbell
State House (MA)
Fifteenth Essex Incumbent
(Won)
Democratic
Al DiNuccio
Al DiNuccio
State House (MA)
Fifteenth Essex
(Lost)
Republican
Philip Lahey, Jr.
Philip Lahey, Jr.
State House (MA)
Fifteenth Essex
(Lost)
Unenrolled
Hector Montalvo
Hector Montalvo
State House (MA)
Fifteenth Essex
(Lost)
Unenrolled

Massachusetts State House Sixteenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Marcos Devers
Marcos Devers
State House (MA)
Sixteenth Essex Incumbent
(Won)
Democratic
Rafael Gadea
Rafael Gadea
State House (MA)
Sixteenth Essex
(Lost)
Unenrolled
Enrique Matos
Enrique Matos
State House (MA)
Sixteenth Essex
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Seventeenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Paul Adams
Paul Adams
State House (MA)
Seventeenth Essex
(Won)
Republican
Patricia Commane
Patricia Commane
State House (MA)
Seventeenth Essex
(Lost)
Democratic

Massachusetts State House Eighteenth Essex
(Nov. 2, 2010)

Barbara L'Italien
Barbara L'Italien
State House (MA)
Eighteenth Essex
(Lost)
Democratic
James Lyons, Jr.
James Lyons, Jr.
State House (MA)
Eighteenth Essex Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House First Franklin
(Nov. 2, 2010)

Stephen Kulik
Stephen Kulik
State House (MA)
First Franklin Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Second Franklin
(Nov. 2, 2010)

Steven Adam
Steven Adam
State House (MA)
Second Franklin
(Lost)
Republican
Denise Andrews
Denise Andrews
State House (MA)
Second Franklin
(Won)
Democratic
Genevieve Fraser
Genevieve Fraser
State House (MA)
Second Franklin
(Lost)
Independent

Massachusetts State House First Hampden
(Nov. 2, 2010)

Todd Smola
Todd Smola
State House (MA)
First Hampden Incumbent
(Won)
Republican

Massachusetts State House Second Hampden
(Nov. 2, 2010)

Marie Angelides
Marie Angelides
State House (MA)
Second Hampden
(Lost)
Republican
Brian Ashe
Brian Ashe
State House (MA)
Second Hampden Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Third Hampden
(Nov. 2, 2010)

Nicholas Boldyga
Nicholas Boldyga
State House (MA)
Third Hampden Incumbent
(Won)
Republican
Anthony Bonavita
Anthony Bonavita
State House (MA)
Third Hampden
(Lost)
Unenrolled
Rosemary Sandlin
Rosemary Sandlin
State House (MA)
Third Hampden
(Lost)
Democratic

Massachusetts State House Fourth Hampden
(Nov. 2, 2010)

Don Humason, Jr.
Don Humason, Jr.
State House (MA)
Fourth Hampden
(Won)
Republican

Massachusetts State House Fifth Hampden
(Nov. 2, 2010)

Michael Kane
Michael Kane
State House (MA)
Fifth Hampden
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Sixth Hampden
(Nov. 2, 2010)

Mike Finn
Mike Finn
State House (MA)
Sixth Hampden Incumbent
(Won)
Democratic
Gregory Neffinger
Gregory Neffinger
State House (MA)
Sixth Hampden
(Lost)
Republican

Massachusetts State House Seventh Hampden
(Nov. 2, 2010)

Thomas Petrolati
Thomas Petrolati
State House (MA)
Seventh Hampden Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Eighth Hampden
(Nov. 2, 2010)

Joseph Wagner
Joseph Wagner
State House (MA)
Eighth Hampden Incumbent
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Ninth Hampden
(Nov. 2, 2010)

Sean Curran
Sean Curran
State House (MA)
Ninth Hampden
(Won)
Democratic
Robert Underwood
Robert Underwood
State House (MA)
Ninth Hampden
(Lost)
Unenrolled

Massachusetts State House Tenth Hampden
(Nov. 2, 2010)

Cheryl Coakley-Rivera
Cheryl Coakley-Rivera
State House (MA)
Tenth Hampden
(Won)
Democratic

Massachusetts State House Eleventh Hampden
(Nov. 2, 2010)

Benjamin Swan, Sr.
Benjamin Swan, Sr.
State House (MA)
Eleventh Hampden Incumbent
(Won)
Democratic

Elections

Political Courage Test Return Rate
12.32%

Looking for your candidates?

Skip to top
Back to top