or Login to see your representatives.

Access Candidates' and Representatives' Biographies, Voting Records, Interest Group Ratings, Issue Positions, Public Statements, and Campaign Finances

Simply enter your zip code above to get to all of your candidates and representatives, or enter a name. Then, just click on the person you are interested in, and you can navigate to the categories of information we track for them.

Public Statements

Henry Cuellar's Public Statements on Issue: Government Operations

Full Name: Henry Cuellar
Office: U.S. House (TX) - District 28, Democratic
First Elected: 11/07/2006
Last Elected: 11/06/2012
Next Election: 2014
On The Ballot: Running, Democratic for U.S. House - District 28
General Nov. 4, 2014
Primary March 4, 2014
Gender: Male
Family: Wife: Imelda; 2 Children: Christy, Catie
Birth Date: 09/19/1955
Birth Place: Laredo, TX
Home City: Laredo, TX
Religion: Catholic
Date Title
April 3, 2014 Rep. Cuellar Joins Bipartisan Group to Introduce Bill Stopping the Government form Selling Reports Available Online for Free
March 3, 2014 Rep. Cuellar's 2010 Gov't Reform Bill Continues to Streamline Federal Gov't
Feb. 24, 2014 OMB Develops Agency Priority Goals as Result of Rep. Cuellar's 2010 Bill
Feb. 3, 2014 Rep. Cuellar Co-Sponsors Bill to Stop Government from Making Improper Payments
Jan. 15, 2014 Providing for the Consideration of Senate Amendments to H.R. 3457, Space Launch Liability Indemnification Extension Act
Oct. 31, 2013 Letter to John Boehner, Speaker of the House - Government Shutdown
Oct. 16, 2013 Congressman Cuellar Votes to End Republican Shutdown and Increase Debt Limit
Oct. 15, 2013 Letter to Speaker John Boehner - Government Shutdown
Oct. 10, 2013 Congressman Cuellar Joins No Labels to Call for Negotiations between Democrats and Republicans
Oct. 5, 2013 Letter to Speaker of the House John Boehner - Demand a Vote on Bill to Reopen Government
Oct. 1, 2013 Congressman Cuellar Stands with Families of Texas Federal Employees
Sept. 30, 2013 Congressman Cuellar Releases Statement on Impact of Potential Government Shutdown in Texas
Sept. 28, 2013 Congressman Cuellar Releases Statement on Continuing Resolution and Government Shutdown
Sept. 20, 2013 Congressman Cuellar Releases Statement on 2014 Continuing Resolution
July 31, 2013 Congressman Cuellar's Customer Service Bill Passes the House
July 31, 2013 Government Customer Service Improvement Act of 2013
July 30, 2013 Congressman Cuellar: GAO Report on Visa Overstays and Enforcement a Step Forward
June 19, 2013 Letter to Gene Dodaro, Comptroller General of the United States - Property Damage
April 23, 2013 Congressmen Cuellar and McCaul Introduce Bill to Improve Federal Government Customer Service
April 22, 2013 Sen. Warner Reintroduces Bipartisan Bill to Improve Federal Government Customer Service
April 18, 2012 Congressman Cuellar's Bll to Improve Federal Customer Service Passes House Committee
Feb. 23, 2011 Cuellar Introduces Federal Customer Service Bill
Feb. 17, 2011 2010 Census Results Announced
Dec. 21, 2010 GPRA Modernization Act of 2010
June 16, 2010 House Passes Cuellar Budget Bill for Better Government
June 16, 2010 Government Efficiency, Effectiveness, and Performance Improvement Act of 2010
June 15, 2010 Op-Ed: Cuellar & Platts: It's Time to Make Government More Accountable
April 15, 2010 Clean Estuaries Act Of 2010
Jan. 26, 2010 Blue Dogs Release Blueprint For Fiscal Reform, Includes Cuellar Budget Bill
Jan. 20, 2010 Congressman Cuellar Meets National Census Director To Discuss Local Outreach For 2010 Census
Dec. 15, 2009 Authority To Convert Certain Overseas Limited Appointments To Permanent Appointments
June 16, 2009 Hearing Of The Government Management, Orginization And Procurement Subcommittee Of The House Oversight And Government Reform Committee - The State Of Federal Contracting: Opportunities And Challenges For Strengthening Government Procurement
Jan. 8, 2009 Powerful "Blue Dog Coalition" Names Cuellar as Newest Member
July 23, 2007 Federal Customer Service Enhancement Act
Jan. 15, 2007 Congressman Henry Cuellar Introduces Bill To Improve Customer Service In Federal Government
Jan. 11, 2007 Congressman Henry Cuellar Appointed To Homeland Security Committee
Back to top