Search Form
First, enter a politician or zip code
Now, choose a category
 

Joe Barton's Public Statements on Issue: Immigration

Office: U.S. House (TX) - District 6, Republican
Date Title
Issue Position: Immigration
Nov. 18, 2014 Letter to Barack Obama, President of the United States - Keep Promise On Immigration Reform
Nov. 13, 2014 Letter to Harold Rogers, Chairman of the House Appropriations Committee, Nita Lowey, Ranking Member of the House Appropriations Committee - Prevent Executive Amnesty
Aug. 6, 2014 Rep. Barton Visits the Texas Border
Aug. 4, 2014 Rep. Barton Supports Border Security Packages, Urges President Obama to Take Action
Aug. 1, 2014 Providing for Consideration of H.R. 5230, the Secure the Southwest Border Act of 2014; Providing for Consideration of H.R. 5272, Prohibitions Relating to Deferred Action for Aliens; and Providing for Consideration of Motions to Suspend the Rules
July 24, 2014 Letter to Barack Obama, President of the United States - Border Crisis
July 22, 2014 Barton Supports Gov. Perry Sending National Guard to Border
July 17, 2014 Barton Reacts to Border Crisis, President's Funding Request
June 19, 2014 Barton Supports Texas' Actions to Secure the Border and Protect Citizens
April 23, 2014 Barton Meets with Conservative Hispanic Group
June 10, 2010 House Call: Rep. Barton Encourages People to Speak Out
April 28, 2010 Letter To The Honorable Barack Obama, President Of The United States Of America
June 28, 2007 Barton Statement on Senate Immigration Bill Defeat
Sept. 21, 2006 Press Releases - Barton Supports Bills to Reinforce Immigration Laws and Strengthen Border Security
Sept. 14, 2006 Press Releases - Barton Votes to Enhance Border Security
Aug. 12, 2006 Barton Hears from Corsicana
May 15, 2006 Barton Statement on President Bush's Immigration Speech
March 16, 2006 72 Members Tell Senate: Enforcement First, No Amnesty
Feb. 11, 2005 House Passes Border Security Act Co-Sponsored by Barton
May 17, 2004 Undocumented Alien Emergency Medical Assistance Amendments of 2004
Jan. 1, 2011 Issue Position: Immigration Policy
Skip to top
Back to top